Saç Bakım

Saç Siyahlaştırıcı Şampuan Önerileri Nelerdir?

Saç Siyahlaştırıcı Şampuan Önerileri Nelerdir?

 Saç Siyahlaştırıcı Şampuan Önerileri Nelerdir; uygulandıktan kısa süre sonra faydası görülen, güçlü etkiye sahip ürünlerdir. Saçlarınızda beyazlama varsa, bunun için klasik boyalardan medet ummak istemiyor ve beyazlamaya çözüm olacak bir şampuan arıyorsanız bu ürünler tam size göredir. Bu şampuanı kullandıktan dakikalar sonra saçınız eski rengine kavuşabilir. Evde tek başınıza uygulayabilirsiniz, bu bakımdan normal şampuan ile arasında fark yoktur. Şampuanın etkisi saçta ne kadar süre beklediğine göre değişir. Saç siyahlaştırıcı şampuanlar ile beyaz saçlardan kurtulabilirsiniz. Saç siuyahlaştırıcı şampuan hakkında daha detaylı bilgi almak için Whatsapp hattından uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Saç bir gecede beyazlar mı? Evet, Bir klasiktir; bir gecede ya da aynaya ikince kez bakma sürecinde saçların beyazlaması. Gerçektende medikal bir tanımı var “Canities subita”. Bu tanım bir gecede gelişen değilde çok kısa sürede ortaya çıkan saçlarda beyazlaşma olarak tanımlanmakta. Saçları siyahlaştırmak için şampuanların yanında bakım da yapmak önemli bir husustur. Saç bakımının nasıl yapıldığını ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattığımız yazılara göz atmanız saçlarınız için fayda sağlayacaktır.

1. Saçlar Neden Erken Beyazlaşmakta

 Saçların erken beyazlaşmasının nasıl geliştiği henüz tam olarak bilinmemekte. Ancak düşünülen sebeplerden bazıları;

 • Sadenter yaşam şekli; kişinin günlük hayatı, ailesel ve sosyal ilişkilier, psofesyonal ve iş hayatındaki ilişkiler çok yüksek ise yani son derece stres az ise buda saçlarda erken beyazlşamaya neden olabilmekte.
 • Bazı olgularda genetik geçişli olduğunu biliyoruz. Saların normal pigmentasyonunda rol oyanayan bazı genler gösterilmiştir. Bu genlerin eksikliği yada yokluğu erken saçlarda beyazlaşma ile sonuçlanmakta.
 • Vitiligo saçlarda erken beyazlaşmada diğer bir neden olarak tanımlanabilir. Vitiligolu hastaların saçlarında melanositlerin oksidatif strese daha duyarlı olduğunu biliyoruz.
 • Vitamin B12 eksikliği; emkanizma tam olarak bilimemekle birlikte saçlarda erken beyazlaşmada neden olabilmekte. B12 eksikliği olana pernisyöz anemili hastaların % 55 inde 50 yaş öncesi saçlarda erken beyazlaşma gözlenmiştir.
 • Tiroid hormon eksiklikleri erken saç beyazlaşması, saç dökülmsi ve saçın niteliğinde değişimelere neden olmakta. Bu kişilerde tiroid hormonları verildiğinde saçlar normal pigmentasyonuna dönmekte
 • Bazı kemoterapi ilaçları

 Erken saç beyazlaşmasında sigara kullanımını görmekteyiz. Sigara kullanımı okisdatif stres üzerinden etki göstermekte. Dünyada sigara kullanımı 1.1 milyar olarak tahmin edilmekte. Bununda 150 milyonu 16-25 yaş gurubu. Erken saç beyazlaşmasında sgara içim çok yüksek bir birliktelik göstermekte(normale göre 2.5 kat daha fazla arttrımakta).

2. Saçların Erken Beyazlaşması Etkili Faktörler

Saç Siyahlaştırıcı Şampuan Önerileri Nelerdir
Saç Siyahlaştırıcı Şampuan Önerileri Nelerdir

 Saçların erken beyazlaşması ile bazı hastalıkların riskleri arasında ilişkiler; 

 • Kalp enfaktüsü ile saçları grileşen kişilerde daha yüksek bir korelasyon  bulunmuştur(sigara burada ilişkiyi arttıran en önemli faktör olabilir).
  Saçların erken grileşmesi ile erken ölümler arasında korelasyon
 • Saçların erken grileşmesi ile işitme kayıpları arasındaki korelasyon bulunmuştur.
 • Saçların erken grilemesi ile kemik yopunluğunda erken düşme arasında korelasyon 

3. Saç Siyahlaştırıcı Şampuan Önerileri Nelerdir

 Ne yaparsak yapalım gir-beyazlaşmış saçları tekrar eski rengine kalıcı olarak döndürmemiz mümkün değil.

3.1. Saç Siyahlaştırıcı Şampuanlar

 Saç siyahlatan şampuan kullanımı tek seferde işe yarar. Yani saçınızı her yıkayışta bu ürünleri kullanmanız gerekmez. Bir defa kullandığınızda saç pigmentleri üzerinde etkisini gösterir. Eğer beyaz saçlar size yeniden rahatsızlık vermeye başlarsa bu ürünü yine kullanabilirsiniz. Tabii ki saçı siyahlaştıran şampuanlar etkisini kalıcı olarak devam ettiremez. Çoğunlukla 15-20 günde bir uygulamaya ihtiyaç duyulur. Bu süre saç tipine bağlı olarak farklılık arz eder.

 Saç siyahlatan şampuanın faydaları beyazlama problemine hızlı ve pratik çözüm sunmasıdır. Bu şampuanlar sayesinde boya ile uğraşmak zorunda kalmazsınız, saç renginizi rahatlıkla yenileyebilirsiniz. Etrafı batırma gibi bir durum meydana gelmez, akma olmaz. Saçlarınıza bu şampuanı uyguladığınızda boya varmış gibi parlamaz, sizi ele vermez! Hayalinizdeki saç rengini elde etmenizi sağlarken saçlarınızı canlandırır ve özgüveniniz yerine gelir.

3.2. Saç Siyahlaştırıcı Boyalar

 Kadın yada erkekte erken saç beyazlaşmasında en yaygın kullanılan kamuflaj yöntemi.  Doğal(kına gibi, toksik olmamaları ve alerji riskleri düşük olduğu için terch edilmeli) yada sentetik saç boyaları önerilebilir. Bunlar gri-beyaz saçları fiziksel olarak örterek kamuflaj yaparken güneşe karşıda bu saçları korumaktadır. Bunlar geçici ve kalıcı saç boyama uygulamalarıdır. Saç cortexini geçemezler ve sadece saç keratini etkilemekte. Geçici olan boyalar yüksek moleküler ağırlıkları ile anyonik yapıdadır. Yarı kalıcı olanlar daha düşük moleküler ağırlıkta ve katyonik yapıdadır. Geçici ve yarı kalıcı olanların(nonoksidatif boyalar; ) saçların yapısında zarar verme riskleri az olduğu ve yıkama ile çıktıkları için daha fazla önerilmekte. Ancak hastalar tarafında daha sık kalıcı saç boyaları kullanılmakta. Kalıcı saç boyaları oksidatif boyalar olarakta tanımlanmakta(20 yıkamaya kadar kalmakta). Ancak kalıcı saç boyaları toksik(kanser riski), alerjen(fenilenediamin gibi) ve saç yapısına hasar vermeleri nedeni ile kullanımı önerilmemektedir. Bu olumsuz etkileri kalıcı saç boyasının rengine, kullanım sıklığına ve boyanın kimyasal içeriğine bağıdır.
Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir