Vücut Bakım

En Etkili Selülit Tedavisi

En Etkili Selülit Tedavisi

En Etkili Selülit Tedavisi, selülit uyluklarda, kalçalarda, kalçalarda ve karında yumrulu, çukurlu ete neden olan çok yaygın, zararsız bir cilt durumudur. Durum kadınlarda en yaygın olanıdır. Pek çok insan, kilo verme, egzersiz, masaj ve selülit için bir çözüm olarak pazarlanan kremler yoluyla cildinin görünümünü iyileştirmeyi çeşitli başarılarla dener. Tıbbi olarak kanıtlanmış tedavi seçenekleri de mevcuttur, ancak sonuçlar hemen veya uzun süreli değildir.

Selülit Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Web Sitemizdeki Diğer Blog Yazılarımızı İnceleyebilir ve Bizimle Whatsapp Hattı Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz…

İçindekiler ;

Dikkat !

En Etkili Selülit Tedavisi, selülit kadınlarda erkeklerden çok daha yaygındır. Aslında, çoğu kadın ergenlikten sonra bir miktar selülit geliştirir. Bunun nedeni, kadınların yağının tipik olarak selülit için yaygın alanlar olan uyluk, kalça ve kalçalarda dağılmış olmasıdır. Selülit, cildin elastikiyetini kaybettiği yaşlanmayla birlikte daha sık görülür. Kilo alımı selüliti daha belirgin hale getirebilir, ancak bazı zayıf insanlarda da selülit vardır. Ailelerde akma eğilimindedir, bu nedenle genetik, selülit geliştirip geliştirmemenizde en büyük rolü oynayabilir. Hareketsiz bir yaşam tarzı, hamilelik gibi selülit olma şansınızı da artırabilir.

1. Selülit Belirtileri Nelerdir?

 Selülit çukurlu veya inişli çıkışlı bir cilde benzemektedir. Bazen süzme peynir veya portakal kabuğu dokusuna sahip olarak tanımlanır. Hafif selüliti ancak uyluklarınız gibi selülitinizin olduğu bir bölgede cildinizi çimdiklerseniz görebilirsiniz. Daha şiddetli olan selülit, cildin buruşuk ve inişli çıkışlı, inişli çıkışlı ve inişli çıkışlı görünmesine neden olur. Selülit en çok uyluk ve kalça çevresinde görülür, ancak göğüsler, alt karın ve üst kollarda da görülebilir.

2. Kadınlar Neden Erkeklerden Daha Fazla Selülit Görür?

 Herhangi bir yaştaki herkes selülit olabilir , selülitle mücadele eden birkaç müşteriyle çalışır ve kadınların çok daha yüksek risk altında olduğu doğrudur. Cevap östrojendir. Selülit, kası cilde bağlayan doku bantları arasında sıkışan yağ ceplerinden kaynaklanır. Bazı araştırmalar genetik bir bileşen olduğunu gösteriyor, ancak kimin selülit olacağını “tahmin etmek” neredeyse imkansız.

 Bununla birlikte östrojen, selülit oyununda rol oynar. Ayrıca deri ve kasları birbirine bağlayan bantların kadınlarda erkeklerden farklı olduğu gerçeği de var. Erkekler daha kalın bantlara ve bunlardan çok daha fazlasına sahip olma eğilimindedir. Bu bantlar erkeklerde çapraz bir desen oluştururken kadınlarda daha dikeydir. Erkeklerdeki bu “waffle” deseni, yağın daha az sıkılması için daha az fırsat olduğu için selülitin fark edilmesini önlemeye yardımcı olur.

3. Selülitten Korunma Yolları Nelerdir?

en etkili selülit tedavisi
En Etkili Selülit Tedavisi
  • Selülit oluşumunun %100 engellenmesi mümkün değildir. Fakat bazı önlemler alarak selülit oluşumunu azaltmak olmasıdır. Aktif bir yaşam tarzı ve sağlıklı beslenme, selülit görünümünü minimuma indirmeye yardımcı olabilir. Ek olarak sağlıklı vücut ağırlığını korumak uyluk veya karında ortaya çıkan çukurlukların derecesini en aza indirmede etkilidir. Uyluk ve göbek için kas güçlendirici egzersizler de selülitin göründüğü bölgeleri şekillendirmeye ve belirginliğini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Fazla kiloları olanların kilo vermesi selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak kilo kaybı, bazı insanlarda durumun daha belirgin hale gelmesine de neden olabilir. Genellikle hızlı ve önemli kilo kaybının ardından ortaya çıkan gevşek cilt, selülit görünümünün daha belirgin hale gelmesiyle sonuçlanabilir. Bu sebeple yavaş yavaş ve cildin kilo kaybına göre esnemesini olanaklı kılacak bir zayıflama programı önerilir.
  • En Etkili Selülit Tedavisi cildinize iyi bakmanız, selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Sigarayı bırakmak, cildin daha yumuşak, daha sıkı ve daha elastik kalmasına yardımcı olmak için güneş koruyucu ürünler kullanmak etkili olabilir. Çünkü sıkı bir cilt, selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Selülite İyi Gelen İlk 10 Besin, En Etkili Selülit Tedavisi

 En Etkili Selülit Tedavisi için Selülite İyi Gelen İlk 10 Besin şu şekilde sıralamamız mümkündür;

4.1. Kuşkonmaz

 Kuşkonmaz, stres seviyelerini azalttığı ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilen folik asit açısından zengin bir sebzedir. Uzun süreli stres seviyelerine maruz kalmak vücuttaki yağ depolamasını artırabilir, bu nedenle bu lezzetli yeşil mızrakların tadını çıkarmanın faydaları açıktır. Kuşkonmaz ayrıca dolaşımı hızlandırıcı özelliklere sahiptir – selüliti uzak tutmanın başka bir yolu.

4.2. Avokado

 Yaşlandıkça cildiniz daha ince ve daha az elastik hale gelir, bu da selülit görünümünü vurgulayabilir. Bu nedenle, birçok selülit azaltan gıdanın önemli bir özelliği, yüksek düzeyde Esansiyel Yağ Asitlerine (EFA) sahip olmasıdır. Bunlar cildin güçlü, yumuşak ve esnek kalmasına yardımcı olur ve diğer birçok vitamin ve mineralle birlikte avokadoların EFA’larla olumlu bir şekilde paketlendiğini göreceksiniz.

4.3. Muz

 Muhtemelen muzların harika bir potasyum kaynağı olduğunu zaten biliyorsunuzdur, ancak bunun aynı zamanda onları selüliti azaltmak için en iyi yiyeceklerden biri yapan bir mineral olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bunun iki nedeni var. Birincisi, “portakal kabuğu” cildinin önemli bir nedeni olan su tutulmasını azaltmaya yardımcı olmaları ve ikincisi, vücudun toksinleri ve diğer istenmeyen maddeleri yok etmenin en önemli yollarından biri olan lenfatik sistem üzerindeki etkileridir.

4.4. Çilek

 Çoğu çilekte bulunan antioksidanlar, vücudunuzun selülitlerin en sık meydana geldiği bölgelerde birikebilecek toksinleri parçalayarak lenfatik sisteme gerçek bir destek verebilir. Böğürtlenlerdeki C vitamini ayrıca cildinizin daha güçlü ve gergin olmasını sağlayarak selülit azalmasına yol açan kolajen seviyelerini artırmaya çalışır.

4.5. Kızılcık Suyu

 Kızılcık suyu içmek, inatçı yağ birikintilerini daha kolay atabilmeleri için emülsiyon haline getirmeye yardımcı olduğu için selülitle savaşmanın etkili bir yoludur. Lenf sistemini temizleme yeteneği ile bilinen bu güçlü meyve suyu, selülitten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

4.6. Koyu Yapraklı Yeşillikler

 Ispanak ve lahana ve lahana gibi diğer koyu, yapraklı yeşillikleri içeren bir diyetten yararlanabilen sadece Temel Reis değildir. Lutein adı verilen bir antioksidanın varlığı, bu yeşillikleri harika selülit önleyici gıdalar yapar. Ayrıca, tıpkı kuşkonmaz gibi, koyu yeşil yapraklı sebzeler de dolaşımınızı artırmaya yardımcı olabilir.

4.7. Zencefil

 Zencefil yemek, vücudunuzdaki kan akışını artırmanın ve selülit görünümünü iyileştirmenin bir başka mükemmel yoludur. Zencefil ayrıca toksinleri yok etmede ve lenfatik sistemi daha güçlü ve daha verimli hale getirmede önemli bir rol oynar.

4.8. Yağlı Balık

 Sardalya, uskumru ve somon gibi yağlı balıkları yemenin sağlığa faydaları çoktur ve yüksek konsantrasyondaki omega-3 yağ asitlericildi güçlü ve esnek tutmak için harikadır – belki de selülitten kurtulmanın en iyi yolu. Ayrıca iltihapla savaşmak, dolaşıma yardımcı olmak ve lenfatik sistemi güçlendirmek için de hareket ederler.

4.9. Papaya

 Muzla birlikte papaya, su tutulmasını en aza indiren ve lenfatik sistemin daha verimli çalışmasına yardımcı olan potasyum açısından zengindir. İçerdiği yüksek beta-karoten seviyeleri de vücut dokusunun zarar görmesini önlemeye yardımcı olur.

4.10. Tam Tahıllar

 Tam tahıllar, sindirim sisteminizin etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olan liflerle doludur. Bunu yaparken, toksinler daha hızlı ve selülit oluşturma veya artırma şansı bulamadan çıkarılabilir. Tam tahıllar aynı zamanda kalp sağlığını geliştirmek ve dolaşımı iyi durumda tutmak için de önemlidir -bu da bunları selülit azaltmak için en iyi yiyecekler arasında yapar. Bu yazımızda sizlere En Etkili Selülit Tedavisi nedir? Selülit için doğal çözümler neler bunlardan bahsetmeye çalıştık, konu hakkında daha kapsamlı bilgi almak için uzmanlarımıza danışabilirsiniz. 

5. Selülite Neden Olan Besinler

 Selülite neden olan besinleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

5.1. İşlenmiş Etler ve Peynirler

 Standart bir porsiyon şarküteri eti, 790 miligrama kadar sodyum içermektedir.. Şimdi, çoğu insanın ekmeğini “standart” olarak kabul edilenden çok daha fazla etle yığdığını düşünün. Ve işlenmiş peynir çok daha iyi değil, beyaz peynir gibi bazı çeşitler çeyrek fincan porsiyonda 400 miligram tuz taşımaktadır. Bütün bunların selülitle ne ilgisi var?  şarküteri etleri, pastırması ve peynirler gibi yüksek sodyumlu yiyecekler su tutulmasına neden olur. Ve bu şişkinlik ve ekstra su ağırlığı, selüliti daha görünür hale getirebilir. Bunun yerine şu şekilde beslenebilirsiniz.
Neyse ki, daha pürüzsüz saplar elde etmek için en sevdiğiniz sandviç malzemelerini kaldırıma atmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, daha akıllıca alışveriş yapın. Bu yiyeceklerin düşük sodyumlu versiyonlarını arayın, bol miktarda nemlendirici meyve ve sebze yiyin ve gün boyunca sürekli su yudumladığınızdan emin olun.

5.2. Konserve Çorbalar

 Zor durumdayken konserve çorba basit bir akşam yemeği çözümü olabilir, ancak çoğu tuzla yüklüdür. Bu da su tutulmasına ve dehidrasyona yol açarak çukurların olduğundan daha belirgin görünmesine neden olabilir. Bunun yerine şu şekilde beslenebilirsiniz; Düşük sodyumlu bir et suyu kullanarak kendi tencerenizi kaynatın. Bir tarifiniz yoksa, şimdiye kadarki en iyi yağ yakan çorbalarabir göz atın.

5.3. Soda ve Gazlı İçecekler

 Her geçen doğum gününde selülitiniz daha agresif mi oldu? Bunun nedeni muhtemelen vücudunuzun daha az kolajen , pürüzsüz, çukursuz cilt görünümünü destekleyen protein üretmesidir. Ne yazık ki, bu yaşlanmanın doğal bir parçası olduğu için etkileri tersine çevirmenin bir yolu yok. Bununla birlikte, şekeri (kollajenin ölümünü hızlandırdığı gösterilen bir besin) azaltmak yardımcı olabilir. Tatlı madde ekmekten mısır gevreğine kadar her şeyde bulunsa da, en çok işlenmiş meyve suları, enerji içecekleri ve soda gibi şekerli içeceklerde bulunur.

5.4. Pizza vb Yiyecekler

 Kötü kan akışı. Sağlıksız yağlarda yüksek bir diyet kan dolaşımını ve oksijen akışını yavaşlatabilir. Sonuç olarak, bağ dokuları zayıflar ve cildin dalgalanmasını daha belirgin hale getirir. Kanınızın serbestçe akmasını sağlamak için, pizza gibi arterleri tıkayan doymuş yağ oranı yüksek gıdalardan kaçının. 

5.5. Margarin ve Tereyağlı Sürüler

 Birkaç on yıl önce bilim adamları, bitkisel yağa hidrojen enjekte ederlerse katı hale geleceğini ve oda sıcaklığında bile bu şekilde kalacağını keşfettiler. Bu keşif, vücudunuzun içinde sertleşme eğiliminde olan ve atardamarlarınızı tıkayarak kan ve oksijenin dolaşımını zorlaştıran trans yağların oluşumunu hızlandırdı. Bu sadece kalbiniz için tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda cilt dokularının zayıflamasına ve cildin daha belirgin hale gelmesine neden olabilir. Tehlikeli insan yapımı yağ, genellikle düşük kalorili margarin ve tereyağında gizlenir.

5.6. Soya Sosu

 Soya soslu suşi gibi tuzlu bir yemek yedikten sonra karnınızın biraz şiştiğini hiç fark ettiniz mi? Bu, sodyum dolu bir yemekten sonra vücudunuzun su tutması nedeniyle olur. Kot pantolonunuzu dar yapmanın yanı sıra kan akışını da azaltabilir ve selülitleri daha görünür hale getirebilir.

 Bunlar haricinde sağlıksız tüm gıdalar fazla tüketildiğinde selülit oluşumuna neden olabilir. 

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir