Saç Bakım

Erkeklere Uygun Şampuan Nasıl Seçilmeli?

Erkeklere Uygun Şampuan Nasıl Seçilmeli?

 Son yıllara kadar erkekler şampuan seçimini önemsemez iken günümüzde erkekler şampuan seçimini önemsemişlerdir ve saç tiplerine uygun olan şampuan seçimini gerçekleştirmeye başlamışlardır. Erkeklere uygun şampuan nasıl seçilmeli sorusu sorulduğunda karşımıza ilk olarak saç tipi çıkar. Bu durum kadınlar için de geçerlidir. Şampuan seçimi saç tipine göre değişmek ile birlikte erkeklerin saç tipi de oldukça çeşitlidir. Bu nedenle doğru şampuan seçimini bazı durumlarda deneme yanılma yolu ile, bazı durumlarda da bu gibi yazıları okuyarak öğrenebilmeniz mümkündür. Daha fazla bilgi almak için Whatsapp hattından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Kullandığınız şampuanın pH değeri 5,5 – 6,5 ise zaten saç derinize zarar vermeyecektir. Düzenli olarak aynı şampuanı kullandığınızda gerçekten saçlarınızın parladığını, daha sağlıklı göründüğünü, hatta doğru saç yıkamayla saç kaybından kurtulduğunuzu da fark edeceksiniz. Ayrıca Saç Kremi Saça Zarar Verir mi ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Saç Serumu Nedir Nasıl Kullanılır ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

1. Saç Uzatmak İçin Şampuan Seçimi

 Erkeklerin genelde saçlarını bir anlık tercih ile kısa kestirdikten sonra başvurduğu yöntemdir. Saç uzatmadan kasıt upuzun saçlar değildir ancak son yıllar popüler olan ortalama bir uzunluğa sahip saça en kısa sürede erişebilmek için bu amaçla yapılan şampuanlar kullanılmaktadır. Bunun için şampuanların içeriğini okumak yeterlidir. Özellikle içerisinde belli başlı yağlar bulunan şampuanların tercih edilmesi doğru olacaktır. Saç uzatmak için yağ takviyesi gereklidir. Bolca yapılan yağ takviyeleri saçı en iyi hale getirecektir. Sizler de şampuan dışında evde saçınıza yağ maskeleri yapabilirsiniz. Erkeklere uygun şampuan nasıl seçilmeli derken saç bakımı da ihmal edilmemelidir. Özellikle zeytinyağı bakımı yapabilirsiniz. Aynı şekilde saç uzatması açısından argan yağı, hint yağı gibi yağlar da kullanabilirsiniz. Bunları karıştırarak saçınızda iki saat civarında bekletebilir ve sonrasında yıkayabilirsiniz. Saç uzatmanın temelinde saçı bolca yağlamak yatmaktadır ancak saçlarınız çok yağlıysa bir süre yıkamamak da etkili olacaktır. Yani her gün saç yıkamak saçları uzatmaz bu doğru bir algı değildir.

2. Saç Dökülmesini Önlemek İçin Şampuan Seçimi

 Saç dökülmesi birçok sebepten olabilir. Ancak saç dökülmesinin sebebi şampuandan olabildiği gibi genellikle vitamin probleminden dolayı saç dökülmesi yaşanmaktadır. Saç dökülmesi oldukça çeşitlidir. Yani kırık saçlarınız mı dökülüyor yoksa saçlarınız dipten mi dökülüyor öncelikle bunu incelemek gerekmektedir. Saç dökülmesi aynı zamanda bahsettiğimiz gibi vitaminsizlikten de olabilmektedir. Saç dökülmenizin tam olarak sebebini anlayamıyorsanız bu durumda tırnaklarınıza ve göz altlarınıza bakabilirsiniz. Tırnaklarınız yeterince uzamıyor veya çabuk kırılıyor ise saç dökülmenizin sebebi vitamin eksikliği olabilir. Aynı şekilde şampuan nedeniyle de saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Bunun çözümü ise şampuan değişimi yapmaktır. Zaten 4-5 ayda bir şampuan değişikliği yapmak tercih edilmektedir. Buna ek olarak saç dökülmesini önlemek için saçınıza yumurta ve sarımsak bakımı da yapabilirsiniz. Kokusu nedeniyle o günü evde geçirdiğiniz bir zamanlamayı tercih etmeniz doğru olacaktır.

3. Kepekten Kurtulmak İçin Şampuan Seçimi

 Kepek hem kadınların hem de erkeklerin ciddi bir saç problemi olsa da özellikle erkeklerde daha sık rastlanılmaktadır. Bunun birçok çözümü vardır. Bu nedenle kepekten kurtulabilmek aslında sanıldığı kadar zor değildir. İlk olarak şampuanı değiştirmeden önce şampuanınızı tamamen yıkadığınızdan emin olmalısınız. Ancak bunu yaparken banyo esnasında tırnaklarınızı saç derinize geçirmemeye dikkat ediniz. Saç derinize sert davranmamak ve ardından şampuanı tamamen saçtan çıkarmak önemli bir ayrıntıdır. Bundan sonra ise birkaç haftaya kadar bir iyileşme olmadıysa şampuan değişikliğine gidebilirsiniz. Kepek genellikle yağlı saçlarda görülmektedir. Saçlarınızı yağlı tutmamaya özen gösterin ve çok uzatmayın. Erkeklere uygun şampuan nasıl seçilmeli sorusuna baktığımızda ise bunu kepek probleminde sık sık görürüz. Her erkek hayatında en az bir kez kepek problemi yaşamıştır. Bazı zamanlar kendiliğinden kepek geçer ancak bu her zaman mümkün değildir ve bu nedenle müdahale istemektedir.

4. Yağlı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Erkeklere Uygun Şampuan Nasıl Seçilmeli?
Erkeklere Uygun Şampuan Nasıl Seçilmeli ?
 Yağlı saçlar genellikle erkeklerde en çok gördüğümüz saçlardır. Erkeklerin saçları kuru olmaktan çok genellikle yağlıdır. Özellikle bölgesel etkiler ve hava koşulları da bunu tetiklemektedir. Ancak yağlı saçlar genellikle daha hızlı dökülür ve kepeğe de müsaittirler. Özellikle saç tellerinin ince olması burada daha olumsuz bir etki yaratacaktır. Saçlardaki yağ oranı oldukça iyidir ancak aşırı yağlı saçlar uzun vadede olumsuz etkiler doğurabilir ve dışarıya sıklıkla kötü bir görüntü verecektir. Buna çözüm olarak saçı sürekli yıkamak da aslında saçı daha da yağlandırmaktadır. Erkeklere uygun şampuan nasıl seçilmeli derken aslında bundan bahsederiz. Saç tipine göre şampuan seçimi saçınızı yağlardan arındırabilir. Saçınızın pH dengesini korumak üzerine tasarlanan şampuanlar tercih edilmelidir.

5. Kuru Saçlar İçin Şampuan Seçimi

 Kuru saçlar genellikle erkeklerde değil, kadınlarda gördüğümüz bir problemdir ancak kuru saç problemi yaşayan erkekler de vardır. Kuru bir saça sahipseniz nem oranı yüksek bir şampuan kullanmanız önerilir. Aynı zamanda saçınızı uzun süreler yıkamamak saçınızın nem ve yağ toparlaması açısından ona zaman verdiğiniz anlamına da gelmektedir. İsterseniz yağ bakımları yapabilir ve saçınızın nem oranını dışarıdan dengeleyebilirsiniz. Bunun için argan yağı, badem yağı veya hint yağı gibi yağlardan faydalanabilir, bunun dışında da Hindistan cevizi yağı sürerek saçınızın nem oranını büyük oranda arttırabilirsiniz. 1 ay gibi bir sürede olumlu etkiler görmeye başlayabilirsiniz. Su tüketimini arttırmak da fayda edecektir.
Dikkat !

Önemli not alanı