Saç Bakım

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 12 Bilgi

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 12 Bilgi
 Saç bakımı son derece önemli ve estetiklik açısından değerlidir. Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak artık bir rüya değil. Bunun için saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler neler sizler için derledik. İşte sonuçlar… Daha fazla bilgi almak için bizimle Whatsapp  üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Banyodan çıktıktan sonra nemli ya da kuru saçlarının boy ve uçlarına durulanmayan bakım kremlerinden uygulayarak saçlarını kusursuz şekilde şekillendirebilir, hem de canlı bir görünüm elde edebilirsin. Ayrıca kremlerin saça zarar vermesi hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilir ve şampuan seçerken dikkat edilmesi gerekenler adlı blogumuza göz atabilirsiniz.

1. Saç Bakımında Doğru Beslenmenin Önemi

 Saç bakımı denilince ilk akla gelen yağlar, serumlar ya da diğer kozmetik ürünler olabilir. Nitekim bu tamamen yanlış bir algı olacaktır. Çünkü saçların bakımlı olması sağlıklı yeme – içme alışkanlıkları ile mümkün olabilir. Şöyle ki:

  • Yiyecekler: Saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler arasında başı çeken yağlı yiyeceklerden uzak durmak oluyor. Yağlı olanlardan ziyade sebze ağırlıklı beslenmek ve zeytinyağı tercihinde bulunmak en doğrusu olacaktır.
  • İçecekler: Gün içerisinde sıvı tüketimini asla ihmal etmemek gerekir. Özellikle de günlük su ihtiyacının karşılanması parlak ve hacimli saçlara sahip olmak adına hayati bir önem taşımaktadır.

2. Saç Bakımında Banyo Önerileri

 Yeme-içme alışkanlıklarından ziyade alınan duş sırasında da dikkatli olmanız gerekenler mevcut durumda. Saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler arasında:

  • Çok sık bir şekilde saçların yıkanması yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir.
  • Çok sıcak su ile yapılan banyo neticesinde de saçların dökülmesi ve matlaşması kaçınılmaz olacaktır.

 Saç derisi hassas yapısından kaynaklı gözeneklerin tıkanmasına son derece müsait durumdadır. Tıkalı olan gözeneklerden kaynaklı zamanla kepek sorunu meydana gelebilir. Bunun en büyük nedenleri arasında sıcak su ile saçların yıkanmasıdır.

 Sıcak su yerine soğuk su ile alınan duşun faydaları saymakla bitmez. Özellikle de kan dolaşımının hızlanmasından kaynakla saç dökülmeleri sona erer. Bununla birlikte parlak ve sağlıklı saçlara sahip olursunuz. Saç bakımında önemli detaylar arasında ılık hatta hafif soğuk olan su ile duşa girilmesi başı çekmektedir.

3. Saç Bakımında Kozmetik Ürünler

 Saçların bakımında dikkat edilmesi gerekenler arasında kullanılan kozmetik ürünler de önemli bir yere sahip. Şöyle ki saç dengesini bozan yüzlerce kozmetik ürün bulunmaktadır. Bunlar arasından tercihlerinizi bitkisel içerikleri olanları seçerek yapmanız en doğrusu olacaktır.

 Kozmetiklerin içeriğinde bulunan yağ özleri de önemli bir yere sahip. Hatta direk olarak badem ya da argan yağlarını temin etmeniz en doğrusu olacaktır. Bu yağları saç diplerinden ziyade uçlarına uygulamanız daha dolgun ve parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

 Son olarak nem maskelerini de ihmal etmemek gerekir. Kırılmaların ve de dökülmelerin önüne geçmek adına düzenli olarak yapılan nem maskeleri sayesinde saçlarınız sağlıklı bir görünüm kazanacaktır. Sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenler haftada en az 2 kere olacak şekilde nem maskelerine başvurmalıdır.

4. Saç Kurutmada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 12 Bilgi
Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 12 Bilgi

 Bir diğer dikkate alınması gereken husus saç kurutma aşamalarıdır. Saçlarınızı doğal bir şekilde kurumaya bırakmanız en doğrusu olacaktır. Çoğu zaman duştan hemen sonra saç şekillendirici makinelere başvuruluyor. Bu tarz makineler:

  • Saçlarda kupkuru ve mat bir görünüme neden olacaktır.
  • Yıpranma ve dökülme de kaçınılmaz sonlardan bir tanesidir.

 Saç kurutma yöntemleri olarak en doğrusu doğal halinde tutmak olacaktır. Bunun gibi hafif sıcaklık ile fön makineleri ile kurutulabilir.

 Saç şekillendiriciler için de sıcaklığı yüksek tutmamak gerekiyor. Özellikle de yüksek ısıda olan düzleştiricilerden ve de maşalardan kaynaklı olarak saçlarda kopmaların meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

5. Saç Bakımında Etkili Olan Örgüler

 Geçmiş yıllara dayanan popülerliği ile saç örgülerinden de söz etmek gerek. Saç örgüleri dolaşmanın önüne geçtiği için sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle de temiz saçların gece yatmadan önce örülmesi bir hayli faydalı olacaktır.

 İster tek ister birkaç yerden örgü yaparak hoş bir görünüm kazanmanız da mümkün olacaktır. Şöyle ki örgülü olan saçların birkaç saat sonra açılması halinde doğal bir dalga elde edilmektedir. Bu sayede yüksek ısıda olan makinelere ihtiyaç duymazsınız. Hatta örgü öncesinde saçlar sürülen doğal yağlar ile parlak dalgalara sahip olmanız da mümkün. Üstelik yağların saçlara iyice nüfus etmesi ve bunun üzerine yumuşak bir hale gelmesi sağlanmaktadır. Kısacası örgüler saçlara iyi geldiği için düzenli aralıklarla uygulanabilir.

6. Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

 Saç bakım maskesi ile parlak ve hacimli görünümlere sahip olmanız çok kolay. Evde kendi imkanlarınız ile hazırlayacağınız maskeleri düzenli aralıklarla kullanabilir ve istediğiniz sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Bunun için öne çıkanlar:

  • Yağlar: Zeytinyağının saçlara olan etkisi uzunca yıllardır gözlemleniyor. 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı, bal, badem yağı ve 2 yumurtanın bir araya gelmesi sonucunda ortaya muhteşem bir maske çıkacaktır. Tüm saçlara uygulanan bu maske ortalama 5 dakika kadar saçta kalmalı. Sonrasında ılık su ile duruladığınız zaman farkı görmeniz kaçınılmaz olacaktır.
  •  Portakal Suyu: Farklı gelen bir diğer maskenin içerisinde 1 bardak kadar portakal suyu ve 1 yemek kaşığı bal bulunuyor. İyice karıştırılan bu ikili parlak saçlara sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda saç dökülmelerine karşı etkili olacaktır. Nitekim içeriğindeki C vitamininden dolayı saçların sağlıklı bir hal almasına fayda sağlayacaktır.
Dikkat !

Önemli not alanı