Cilt Bakım

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

 Burundaki siyah noktalar nasıl geçer? Burundaki siyah nokta  aknenin en yaygın biçimlerinden biridir. Yağlı cilde sahip insanlar siyah noktalara karşı daha savunmasız olsa da, herkes onları alabilir. Gözenekler, ölü deri hücreleri ve yağ bezlerinizden gelen aşırı yağın (sebum) bir kombinasyonu ile tıkandığında oluşurlar.Kapalı gözenekler oluşturan beyaz noktaların aksine , siyah noktaların açık yüzeyleri vardır, bu da koyu renkli bir oksidasyon oluşturur.Siyah tapayı sıkıştırmaya veya dışarı itmeye çalışmak cazip gelebilir, ancak bu, cildinizde gereksiz yara izlerine ve başka hasarlara neden olabilir. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !
Siyah noktalardan – bu küçük koyu lekelerden – kurtulmak zor olabilir ve her zaman yüzün ortasında, özellikle de burunda ortaya çıkarlar.

1. Siyah Nokta Nedir? Neden Oluşur?

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?
Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

 Siyah noktalar, özellikle yağlı cilde sahip birçok insanın karşılaştığı yaygın bir sorundur. Tıkanmış saç kökleri nedeniyle cildinizde görünen küçük şişliklerdir. Genellikle insanlar burunlarında küçük siyah noktalar gördüklerinde sıkmaya başvururlar. Peki burnunuzdaki tüm siyah noktalar gerçekten siyah nokta mı? Cildinizin yüzeyinde gördüğünüz küçük noktalar kümesi hiç de siyah nokta olmayabilir. Aynada kendinize çok yakın bir mesafeden baktığınızda gözlenen yağ lifleri olma olasılıkları daha yüksektir. Yağ bezlerinden cilt yüzeyine yağ salınımına izin veren tüp benzeri yapılardır.Cildin doğal yağ üretimi, ölü cilt hücrelerinin birikmesi ve çevresel kir ve kalıntılara maruz kalması, gözenek tıkanma formülüne katkıda bulunur. 

 Siyah noktalar en çok, yüzünüzün burnunuzu, alnınızı ve çenenizi içeren bir bölümü olan T-Bölgenizdeki gözeneklerde görülür. Bu bölgedeki cilt, yüzünüzün ve vücudunuzun diğer bölgelerine göre daha fazla yağ bezi içerir, bu da siyah noktaların sıklıkla burnunuzda çıkmasının ana faktörlerinden biridir.
Her gözenek, cildi doğal olarak nemlendiren sebum üreten bir kıl folikülü ve yağ bezine sahiptir. Cildiniz kendini nemli tutmak için bu yağı doğal olarak üretse de, çok fazla yağ siyah nokta oluşumuna neden olabilir.

 Burnunuza çok fazla dokunursanız, gözeneklerinize giren fazla kir ve bakteri nedeniyle siyah nokta oluşabilir. Yüzünüze dokunmamaya dikkat edin ve güneş gözlüğü ve cep telefonunuz gibi yüzünüze sıklıkla temas eden nesneleri de temizlediğinizden emin olun.

2. Siyah Nokta Semptomları Nelerdir?

 Siyah nokta sivilcenin daha hafif bir şeklidir. Cildinizdeki koyu, açık şişlikler, siyah noktaların ana özelliğidirSiyah noktaların tanınması kolaydır, bu nedenle onları teşhis etmek için mutlaka bir sağlık uzmanına ihtiyacınız yoktur. Diğer şiddetli akne formlarıyla birlikte siyah noktalarınız varsa, tedavi için bir dermatoloğa görünün. Dermatologlar , cildinizi, saçınızı ve tırnaklarınızı etkileyen durumlarda uzmanlaşmış doktorlardır.

3. Siyah Nokta Kendi Kendine Geçer mi?

 Siyah noktalar bazen kendi kendine kaybolabilir – bu, cildinizdeki siyah noktaların ne kadar derin olduğuna bağlıdır. Siyah nokta cildinizin yüzeyine yakınsa, kendi kendine kaybolması daha olasıdır. Bununla birlikte, bazı siyah noktalar cildinize derinden gömülü olabilir. Derin, gömülü siyah noktaların kendi kendine kaybolma olasılığı daha düşüktür. Gömülü siyah noktalarınız varsa, bir dermatolog veya tıbbi estetisyen bunları çıkarabilir.

4. Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

 İşte siyah noktaları geçirmek için bazı çözümler:

4.1. Cildinizi Nemlendirin

 Pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmanın en iyi yollarından biri, vücudunuzdaki tüm toksinlerden kurtulmaktır. Dış bakım önemli olsa da, tükettiğiniz şey de bir fark yaratır. Her gün 8 ila 10 bardak su içmek sağlıklı ve kusursuz bir cilde sahip olmanın en doğal yoludur . Vücudunuzdaki tüm toksinleri ve atıkları temizler, bu da yüzdeki siyah noktaların daha hızlı iyileşmesine ve kaybolmasına yardımcı olduğu anlamına gelir. Salatalık ve karpuz gibi su içeriği yüksek meyve ve sebzeleri diyetinize dahil edin.

4.2. Cildi Aydınlatan Bileşenlere Bakın

 Cilt bakımı satın aldığınız ürünleri C vitamini, kojik asit, azelaik asit, soya proteini vb. gibi cilt aydınlatıcı maddeler için etiketleyin.

4.3. Klinik Tedavileri Tercih Edin

 Lazerler, kimyasal peelingler ve mikrodermabrazyon gibi invaziv olmayan (veya hafif invaziv) cilt bakımı tedavileri siyah noktalarla başa çıkmaya yardımcı olabilir.

5. Siyah Nokta Tedavisi

 Siyah noktaların solmasına yardımcı olabilecek birçok reçetesiz (OTC) ürün vardır. Tipik olarak aşağıdakiler gibi aktif bileşenler içereceklerdir: Kojik asit Retinoidler Kimyasal eksfoliyanlar C vitamini Azelaik asit  Bu ürünlerin etiketinde nasıl kullanılacağına dair talimatlar olacaktır. Bununla birlikte, bazılarının riskleri olduğu için denemeden önce bir dermatologla konuşmak en iyisidir.  Aşağıdaki bölümler, bu ürünlerin bazı artılarını ve eksilerini daha ayrıntılı olarak inceleyecektir.

5.1. Hidrokinon

 Hidrokinon, hiperpigmentasyon ürünlerinde popüler bir bileşendir. Melanin üretimini azaltarak çalışır.  Bazı ülkeler güvenlik endişeleri nedeniyle hidrokinonu yasakladı. Örneğin,araştırma 2007Güvenilir Kaynakhidrokinonun farelerde kansere neden olabileceğini düşündürmektedir. Ancak bilim adamları bunun insanlarda da meydana geldiğini kanıtlamadılar.Hidrokinon, özellikle insanlar daha yüksek konsantrasyonlarda kullandığında cilt tahrişine neden olabilir. Bir kişi dikkatli bir şekilde uygulamazsa, koyu lekeleri çevreleyen cildi de aydınlatabilir.

5.2. Retinoidler

 Retinoidler, A vitamininin türevleridir. Zamanla koyu lekelerin solmasına neden olabilen yeni cilt hücrelerinin dönüşümünü arttırırlar. Doktorlar, şiddetli hiperpigmentasyon için tretinoin gibi profesyonel güçte bir retinoid reçete edebilir . Bu ürünlerin çalışması 3-6 ay sürebilir. Retinoid ne kadar güçlüyse, tahrişe neden olma olasılığı o kadar yüksektir. A vitamini bazen doğum anomalilerine neden olabileceğinden, retinoid içeren ürünler hamilelik sırasında kullanıma uygun değildir.  Retinoidler ayrıca cildin UV ışığına duyarlılığını arttırır, bu nedenle retinoid kullanırken her gün yüzde güvenli bir SPF kullanmak önemlidir.

5.3. Kimyasal Eksfoliyanlar

 Topikal ürünler hiperpigmentasyonu yeterince azaltmazsa, bazı kişiler kozmetik prosedürleri düşünmek isteyebilir.

 Bazı potansiyel seçenekler şunları içerir:

  • Lazer tedavisi: Bu, renk değişikliği alanlarını hedeflemek için bir ışık huzmesi kullanan bir dermatolog içerir. Lazer tedavisinin renk bozulmasını daha da kötüleştirme riski vardır , bu nedenle önceden yama testi yapılması önemlidir.
    Kimyasal
  • peelingler: Profesyonel kimyasal peelingler , OTC asit eksfolyantlarının daha güçlü versiyonlarıdır. Daha güçlü peelingler cildin daha derin katmanlarında çalışır, ancak iyileşme süreleri de daha uzundur .
  • Mikrodermabrazyon: Bu peeling tedavisi, ölü deri hücrelerini çıkarmak için küçük partiküller kullanır. Cildin geçici olarak tahriş olmasına veya şişmesine neden olsa da iyileşme süresi yoktur.

 PIH’ye veya yara izine yatkın olan veya son 6 ay içinde izotretinoin kullanmış olan kişiler mikrodermabrazyon , kimyasal peeling veya lazer tedavisi göremeyebilir .

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir