Saç Bakım

Beyaz Saç Giderici Kremler Nelerdir?

Beyaz Saç Giderici Kremler Nelerdir?

 Beyaz saç giderici kremler nelerdir,Yaşlandıkça saçınızın değişmesi nadir değildir. Daha genç bir insan olarak, kahverengi, siyah, kırmızı veya sarı saçlarla dolu bir kafanız olabilir. Artık yaşlandıkça, başınızın belirli bölgelerinde incelme fark edebilirsiniz veya saçınız orijinal renginden gri veya beyaza dönebilir.

 Vücudunuz, cilt hücrelerini kaplayan küçük keseler olan saç köklerine sahiptir. Saç foliküllerinde melanin olarak bilinen pigment hücreleri bulunur. Bu hücreler saçınıza rengini verir. Ancak zamanla saç kökleri pigment kaybedebilir ve beyaz saça neden olabilir. Daha detaylı bilgi almak için Whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Sebep genetik veya yaşlanma ise, hiçbir şey süreci engelleyemez veya tersine çeviremez. Bununla birlikte, beyazlayan saçları tedavi etmek, kayıp tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa, renk pigmentasyonunun geri dönmesine izin verebilir. Beyazlaşan saçlara krem sürmeden önce saçlara zararı olup olmadığını bilmek gerekir. Bu konu hakkında hazırladığımız yazıya bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca beyaz saçlar için günlük saç bakımı yapılması son derece fayda sağlayacaktır. Saçlara bakımın nasıl yapıldığını derlediğimiz yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. Beyaz Saç Önlenebilir mi?

Beyaz Saç Giderici Kremler Nelerdir
Beyaz Saç Giderici Kremler Nelerdir
 Beyaz saçları tersine çevirme veya önleme yeteneği, nedene bağlıdır. Sebep genetik ise, renk değişimini önlemek veya kalıcı olarak tersine çevirmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bir sağlık sorunundan şüpheleniyorsanız, beyaz saçtan altta yatan bir durumun sorumlu olup olmadığını öğrenmek için bir doktora danışın. Altta yatan sağlık sorununu tedavi ederseniz, pigmentasyon geri dönebilir, ancak bunun garantisi yoktur.

2. Erken Yaşta Saç Beyazlaşması

 İnsanlar yaşlandıkça saç renginin değişmesi son derece normal. Ancak beyaz saç, hayatın hemen her döneminde ortaya çıkabilir. 20’li yaşların başındaki gençler bile saç tellerinin arasında beyazları fark edebilir. İnsan vücudunda cildin tamamına yayılan milyonlarca saç kökü veya küçük keseler bulunur. Folikül adı verilen bu kökler, melanin içeren pigment hücreleri üretir. Zamanla saç kökleri pigment hücrelerini kaybeder ve bu da beyaz saç tellerine neden olur. Erken saç beyazlaması olan kişilerde kemik azalması da görülebilir. Kemik azalması (osteopeni) olan kişilerde kemik takiplerinin yapılması ve kemik azalmasının önlemlerinin alınması gerekir.

 Bu sorunların dışında sosyal hayatta genç yaşta erken beyazlayan saçlar kişilerde bazı öz güven problemlerine ve iletişim güçlüklerine yol açabilir.

3. Saç Beyazlamasına Doğal Çözüm Önerileri

 Eğer saç tellerinizin arasında birkaç beyaz saç gördüğünüz için endişeleniyorsanız orijinal saç renginizi korumak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz.

  • Yeterince mineral alın. Sağlıklı saçlar için önemli minerallerden bazıları: Çinko, demir, magnezyum, selenyum, bakır…
  • Saçlarınızı sert bir şekilde tarama, aşırı ısı ile şekillendirme, renk açma gibi kimyasal işlemlere karşı koruyun.
  • Yeterince vitamin alın. B vitaminleri, özellikle B-12 ve biotin, D vitamini, E vitamini, A vitamini saçlarınızı sağlıklı tutan vitaminlerden bazıları. Bunları sağlıklı bir diyetle alabileceğiniz gibi doktor önerisiyle takviye yoluyla da kazanabilirsiniz.
  • Sigara içmeyin. Sigara kullanımı saç köklerine zarar verebilir.
  • Saçlarınızı bir şapka veya örtü ile güneş hasarından koruyun.

4. Beyaz Saç Giderici Kremler Nelerdir

  • Köri Yaprakları 

 Köri yaprakları, saçların erken beyazlamasını önlemenin harika bir yolu olabilir. Köri yaprakları antioksidanlar ve demirin yanı sıra diğer faydalı vitaminler ve mineralleri de içerirler. Yapılan çalışmalar, demir eksikliğinin saçlarda erken beyazlamaya yol açtığını gösterdi.

 Saçınız için Hindistan cevizi yağı ile karıştırılmış bir ekstrakt olarak köri yapraklarını kullanabilirsiniz. Köri yapraklarını ezerek toz haline getirdikten sonra Hindistan cevizi yağıyla karıştırabilirsiniz.

  • Yeşil Çay 

 Saç bakımı söz konusu olduğunda antioksidanlar önemlidir çünkü güneş ışığından ve hava kirliliğinin sebep olduğu serbest radikallerden korurlar. Bu nedenle yeşil çay içmek vücudunuzun serbest radikallerin etkilerine karşı savaşmasına yardımcı olabilir.

  • Tatlı Badem Yağı

 Badem, saçlarımızın genç görünmesini sağlayan E ve A vitamini ile doludur. Duştan sonra nemli saçınıza düzenli olarak bu yağdan küçük miktarlar alarak masaj yapmak, saçınızı oksidanlara ve serbest radikallere karşı koruyarak beyazlamayı önleyebilir.

  • Siyah Çay 

 Soğuk siyah çayı şampuan sonrası durulama olarak kullanabilir veya saç kreminize ekleyebilirsiniz. Zamanla çaydaki tanenler herhangi bir hasara neden olmadan beyaz saçlarınızı koyulaştırabilir. Saçınız yeterince koyulaşana kadar bunu istediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz.

  • Sade Kahve 

 Kahve, kalıcı olmasa da saçınızı boyama etkisine sahiptir. Bu nedenle saçınızı hızla koyulaştırmak için iyi bir seçenektir. Güçlü bir fincan koyu kavrulmuş kahve hazırlayın ve içine 2 yemek kaşığı kahve telvesi ile bir fincan saç kremi ekleyin.

 Saçınızı yıkadıktan sonra bu karışımı nemli saçınıza yedirin. Rengin saçınıza oturmasını sağlamak için 1 saat duş bonesi ile saçınızda bırakın. Son olarak iyice arınana kadar durulayın. Bu doğal boya, 2 haftaya kadar dayanabiliyor.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir