Saç Bakım

Saç Kremi Saça Zarar Verir Mi?

Saç Kremi Saça Zarar Verir Mi?
 Saç kremi şampuandan sonra kullandığımız ve saçı yumuşatarak sertliğinden kurtaran bir etkiye sahiptir. Oldukça fazla çeşidi vardır ve marka çeşidi dışında kendi içerisinde de saç kremleri tıpkı şampuanlar gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Bu amaca bağlı bir çeşitliliktir. Yıpranmış saçlar için ya da bunun gibi farklı etkiler almış saçlar için farklı saç kremleri kullanılmaktadır. Saç kremleri ile ilgili insanların bir güven problemi olduğu da doğrudur. Bu nedenle saç kremi saça zarar verir mi sorusu sorulmaktadır. Ancak saç kremleri saça zararlı değildir, sadece nasıl kullanılması gerektiği bilinmelidir. Kremlerin nemlendirici özelliğe sahiptir ve özellikle kuru saçlara çok iyi gelmektedir.

İçindekiler ;

Dikkat !

Uzmanlar, saçların hava kirliliği, güneşin UV ışınları gibi dış etkilere maruz kalmasıyla meydana gelen yıpranmayı gidermek için şampuan kullanımının yetersiz olduğunu, saç kreminin, saça koruyucu kalkan işlevi gördüğünü, saçı dış etkilerden koruduğunu ve beslediğini bildiriyor.  Ayrıca Saç Serumları İşe Yarıyor mu ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Saç Serumu Nedir Nasıl Kullanılır ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

1. Saç Kremi Nedir?

 Saç kremi aslında bir nemlendiricidir. Ancak saç kremi saçı nemlendirmek ve onu zararlı durumlardan korumak adına kullanılmaktadır. Saç kremi, saçınız birtakım işlemler gördüyse bunun verdiği zararı en aza indirir. Özellikle sık sık düzleştirilen ya da maşa yapılan saçlar, sürekli boyatılan saçlar veya bunun gibi birçok kuaför işlemi görülen saçların saç kremine ihtiyacı vardır. Özellikle kadınlar saç kremini sıklıkla kullanmalıdır. Günümüzde işlem görmeyen saçların bile saç kremine ihtiyacı vardır. Çünkü dış etkenler çok daha fazladır. Dışarıdaki hava dahi saçı olumsuz etkilemektedir bu nedenle saç kremleri zorunlu bir aşamaya gelmiştir. Saç kremleri ile ilgili akıllarda pek çok soru bulunmaktadır. Bunlardan biri de saç kreminin içeriğidir çünkü saç kremi saça zarar verir mi konusunda birtakım sakıncalar bulunmaktadır. Kremler zararlı bir içeriğe sahip değildir aksine saç kremleri en başta yumuşatma özelliği, bunun dışında da saçınıza bir bakım yapmak amacı ile kullanılmaktadır.

2. Kremin İçeriğinde Neler Vardır?

Kremin içeriği elbette markaya ve saç kreminin amacına göre değişse de saç kreminin temel bir bileşeni bulunmaktadır. Bu bileşenlerin amacı saçı korumaktır ve daha iyi, daha parlak bir hale getirmektir. Saç kremlerinde humektan bulunmaktadır. Bunun amacı ise saçı beslemektir. Her saç kremi olmasa da genellikle çoğu protein içeriğine sahiptir. Bu saçı besler aslında ve saç tellerinizi büyük oranda kuvvetlendirir. Aynı şekilde şampuanlardaki gibi saç kremlerinde de pH dengesi önemlidir ve buna dikkat eden bir pH dengesi bulunmalıdır.

Saç kremleri bir nevi ısı koruyucudur. Özellikle kadınlar saçlarına birçok ısı içeren işlem uygular. Bunlar elbette saç için zararlı işlemlerdir ve bu nedenle saç bakım kremleri bu etkiyi en aza indirir. Bu sayede saçın olumsuz etkileri uzun vadede birtakım azalmalar göstermeye başlar. Aynı şekilde UV ışınına karşı da korumaktadır. Dışarıda sık sık vakit geçiriyorsanız özellikle bu gibi durumlarda saç kremleri koruyucudur. Saç kremlerinde kokuyu sağlayan kimyasallar da bulunmaktadır. Bunlar içerisinden en az olanını tercih etmeniz gerekmektedir. Böylesi saçınız için daha sağlıklı olacaktır. Özellikle kaliteli doğal yağlar ile hazırlanan saç kremleri de vardır. Bunları da tercih edebilirsiniz. Saç kremi saça zarar verir mi derken öncelikle içeriğine bakmanız gerekir. Zarar vermez ama en doğalını seçmek en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

3. Saç Kreminin Saça Faydaları Nelerdir?

 Saç kremleri oldukça çeşitlidir. Banyoda, şampuan sonrasında kullanılan saç kremleri olduğu gibi banyo dışında kullanılan saç kremleri de vardır. Ancak saç kremi ne zaman kullanılırsa kullanılsın asla dibe sürülmemelidir. Bu saç dökülmesi yapabilir ve aynı şekilde kepek oluşumunu da sağlayabilir. Bu nedenle saç kremini doğru bir biçimde kullanmanız gerekmektedir. Kremin saça faydaları ise saymakla bitmez. Saç kremi saçı besler ve aynı zamanda daha yumuşak olmasını da sağlar. Saç kremi kullanımı her banyodan sonra olmalıdır. Bu sayede birkaç hafta sonrasında yumuşama etkisini net bir biçimde görebilmek mümkündür. Aynı zamanda saçlarınız daha kolay taranabilir hale gelir ve bu sayede saç dökülme oranınızda da azalma olacaktır.

 Saç kremleri aynı zamanda dışarıdaki tüm olumsuz etkilerden saçı korur. Dışarıdaki UV ışınlarından, hava koşullarından da saçı korumak ile birlikte aynı zamanda saçlarınızı çok düzleştiren veya farklı şekillerde saçınıza ısa vuran biriyseniz saçınızı korur ve olumsuz etkileri en aza indirir.

4. Saç Kreminin Saça Bir Zararı Var Mıdır?

Saç Kremi Saça Zarar Verir Mi?
Saç Kremi Saça Zarar Verir mi ?
 Saç kremi saça zarar verir mi? sorusunu saç kremi ne kadar popüler olursa olsun duyarız. Çünkü insanlar şampuan gibi kullanılmadığı için tereddüt duyarlar. Ancak kremin kullanım bakımından zaten şampuan değildir ve amacı saçı temizlemek değil, saça kısa süreli bir bakım yapmaktır. Bu nedenle saça bir zararı bulunmaz. Doğru kullanıldığı sürece herhangi bir zararı yoktur. Ancak saç diplerinize sürerseniz ciddi bir zarar görebilirsiniz çünkü saçlarınız dökülecektir. Bu durum genellikle ince tellilerde görünür ancak kepek yapma ihtimali de yüksektir. Bu nedenle sadece saçların dip dışındaki kısımlarına özellikle de kırılmaya en müsait olan uçlarda kullanılması saçınızı en iyi haline getirecek ve kırılmaları azaltacaktır.
Dikkat !

Önemli not alanı