Leke Karşıtı

Yara İzleri Neden Kalıcı Olur? – Nasıl Kurtuluruz?

Yara İzleri Neden Kalıcı Olur? – Nasıl Kurtuluruz?

Yara İzleri Neden Kalıcı Olur? – Nasıl Kurtuluruz?  Ufak bir çizikten tutun derin yaralanmalara kadar her durum cildimizde iz bırakır. Bu izlerin görünen bir yerde olması durumunda ise kişiler estetik güzelliğini kaybettiğini düşünür. Yara izleri, güzellik algısında da kişileri rahatsız eden bir konudur. Bu nedenle yara izinin giderilmesi gerekir. Yazı içerisinde yara izleri neden kalıcı olur – nasıl kurtuluruz bir araya getirdik. Başka bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bizlere Whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Yara izi oluşumu doğal yara iyileşmesinin bir parçasıdır. Yara izlerinin önlenmesi için zamanında tedbir alınması yara izi oluşma riskini önemli derecede azaltabilir. Yara izlerinin tamamen geçmesi için leke karşıtı kremler kullanmak gerekebilir. Leke karşıtı kremlerin vücudumuzdaki etkilerini ve ne işe yaradığını anlattığımız yazıya bakarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca leke karşıtı krem hakkında tereddütleriniz varsa kullanıcı yorumlarını sıraladığımız bir diğer yazıya göz atarak aklınızdaki  kuşkulardan arınabilirsiniz.

1. Yara İzi Nedir?

 Yara izini tanımlamak istersek; kesi, operasyon, darbe ya da travmadan kaynaklı ciltte bütünlük kaybının oluşmasıdır. Yani cildinize gelen herhangi bir kesik, çizilme, büyük bir darbe alma ya da ameliyat sonrasında oluşan ve kişiler tarafından istenmeyen izlerdir. Bu izler vücudun görünmeyen bölümlerinde olduğu gibi kişinin yüzünde, kolunda, elinde ya da boynunda bulunabilir. İzlerinin görünen bölgelerde olması ise zamanla kişilerin psikolojisini bozar.

 Gerçekleştirilen ameliyatlarda genellikle iz kalmaması için kesiler görünmeyecek bölgelerden oluşturulmaya çalışılır. Ancak kazalar ya da travmalarda olay spontane geliştiği için yaranın nerede oluşacağı kestirilemez. Bu nedenle kişiler genellikle kazalardan oluşmuş yara izlerini gidermek ister.

2. Yara İzi Neden Kalıcı Olur?

 Yara izleri, oluştuğu andan itibaren iyi bakılmazsa büyük izlere dönüşür. Ancak çok iyi bakılmasına rağmen büyük bir yara izinin küçültülmesi mümkün değildir. Bu izleri kişilerin vücudunda bir damga gibi kalır.

 Yara izleri neden kalıcı olur; yara izlerinin kalıcı olma nedeni bölgenin geri dönüşü olmayan bir kopukluk yaşamış olmasıdır. Cildimiz üzerinde bulunan dokular birbiri ile bağlantılıdır. Herhangi bir nedenden kaynaklı kopan bu dokular birbirini yeniden tutamaz. Kendi aralarına tutunabilecekleri bir yol oluşturur ve bu yol ciltten farklı görünür. Bu nedenle de yara izi oluşmuş olur.

3. Yara İzi Doğal Yöntemler İle Geçer Mi?

 Yara izinizin derinliğine göre geçirebileceğiniz yöntemler farklıdır. Eğer yaranız çok derin ya da büyük bir ize sahipse, doğal yöntemler ile denenen işlemler pek başarılı olamaz. Örneğin yara izinizin üzerindeki doku kendini kaybetmiş ve yeni bir doku oluşmuşsa izinizin giderilmesi için daha ciddi yöntemler gerekir.

 Eğer yaranız yalnızca çizgi, leke ya da diğer türlerde hafif bir iz ise doğal yöntemler gidermenize yardımcı olur. Yara izleri nasıl kurtuluruz; evde deneyebileceğiniz doğal yöntemler bulunuyor.

  • Bal terapisi: 1 tatlı kaşığı balı 1 tatlı kaşığı kabartma tozu ile karıştırın. İyice harmanladığınız karışımı yaranızın üzerine 5 dakika masaj yaparak uygulayın. Daha sonra 5 dakika daha bekleyin ve durulayın.
  • Aloe Vera: Aloe vera ciltteki problemlerin en büyük yardımcısıdır. Cildi yenileyici ve onarıcı bir özelliği bulunduğu için yaralarınızın giderilmesine yardımcı olur. Aloe vera bitkisinin yaprağından elde ettiğiniz jeli yara izinizin üzerine uygulayın. İyice yedirin.
  • Limon ve karbonat: 1 çay kaşığı karbonat ile yarım limonun suyunu karıştırın. Köpürdüğü anda taşmamasına dikkat edin. Bu nedenle yavaş yavaş iki malzemeyi ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı yara izinizin üzerine sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Kuruyup dökülmeye başladığında yıkayın.

4. Yara İzi Kullanılabilecek Kremler

Yara İzleri Neden Kalıcı Olur? – Nasıl Kurtuluruz?
Yara İzleri Neden Kalıcı Olur? – Nasıl Kurtuluruz?

 Yara iziniz için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerin yanında kozmetik yöntemler de bulunuyor. Eczanelerden ya da ilgili yerlerden elde edebileceğiniz birçok farklı anti-scar kremler bulunuyor. Kremi uygulamak için;

  • Öncelikle cildinizi temizleyin. Bu sırada ellerinizi de temizlemeye dikkat edin.
  • Temizlediğiniz cildinizin üzerine parmak uçlarınız ile bir miktar kremi uygulayın. Masaj yapar gibi dairesel hareketler ile kremi iyice yedirin.
  • Kremi akşam ve sabah olarak kullanmaya özen gösterin. Tüm uygulama işleminde ise temiz ve özenli olmaya dikkat etmelisiniz.

 Piyasada satın alabileceğiniz birçok cilt yenileyici krem bulunuyor. Bu kremler arasından doğru bir tercih yapmak için ise yaranızın derinliği yine önem taşıyor. Çok derin yaralar krem ile giderilemez.

 Yara izinin tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmayabilir. Ancak yara izi tedavilerinde önemli olan yara izinin dikkat çekmeyecek kadar küçültülmesidir. Çoğu zaman uygulanan yöntemler sonucunda yara izi dikkatli bakılmadığında fark edilemez derecede küçülür.

5. Çok Derin Yara İzleri Nasıl Giderilir?

  •  Yara izinizin üzerindeki cilt travma anında yok olduysa ve üzerine yeni bir cilt oluştuysa yara iziniz derin demektir. Genellikle bu yara izi ciddi kazalarda ya da travmalarda oluşuyor. Bu yara izlerinin giderilmesi için ise cildinizin üzerinden uygulayacağınız maske ya da kremler etki göstermez. Çünkü maskenin ya da kremin gerçekten etki edeceği bir alan bulunmuyor demektir.
  •  Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda yara izleri neden kalıcı olur hakkında bir estetik doktoru ile görüşmelisiniz. Doktorunuz sizin için farklı cilt yenileme cerrahi teknikleri uygulayabilir. Önerilen teknikler arasında ise karbondioksit lazer, zayıf asidik içerikler ile gerçekleştirilen peeling uygulanabilir. Eğer yara iziniz bu yöntemler ile de geçmezse yara izinin çıkarılması ve yeni daha küçük bir yara izi oluşturulması sağlanabilir. Küçülen yara izinizin ardından uygulayacağınız diğer işlemler etki gösterir ve yara izi tamamen ortadan kalkabilir.
Dikkat !

Önemli not alanı