Saç Bakım

Saç Serumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Saç Serumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

 Saç Serumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Saçlar; kimimize göre en değerli servetimizdir. Çünkü onlar imajımıza yön veren, görünüşümüzü güzelleştiren en önemli faktörler biridir. Hal böyle olunca saçlarımızın görünümü de bizler için ekstra önem taşıyor. Sağlıklı, güçlü ve parlak saçlar hemen hemen herkesin hoşuna giderken; cansız ve sağlıksız saçlar da bir o kadar itici olabiliyor. Herkesin güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olma isteği vardır ama bunun için çoğu hususa dikkat edilmesi ya da bazı şeylerden vazgeçilmesi gerekmektedir. Örneğin; boya, fön, düzleştirme gibi işlemler saçlarımıza zarar verir ve onların parlaklığını azaltarak daha sağlıksız görünmelerini sağlar. Ancak çoğu kadın için de bu işlemlerden vazgeçmek imkansızdır. Peki, o zaman gittikçe cansızlaşan ve sağlıklı görünmeyen saçlarımız için ne yapmalıyız?

 Genelde saçlara canlılık ve parlaklık kazandırmak adına piyasada pek çok saç serumu bulunmaktadır. Ancak bu serumlardan çoğu işe yaramaz çünkü içlerinde sağlığa zararlı kimyasallar yer almaktadır. Bu yüzden bu yazıda sizlere doğal saç serumları ve bunların uygulamalarından bahsetmeye karar verdik. Ayrıca yazı içerisinde, sıkça merak edilen saç serumu nedir? nasıl kullanılır? gibi soruların da yanıtlarını bulabileceksiniz.

NOT!

 Saçın arka bölgelerine uygulama yapmak ihmal edilmesi sık yapılan hatalardandır. Bu nedenle saç serumunu öncelikle saçınızın arka bölgesine uygulayın. Sonrasında ön kısma uygulama yapmak daha kolay hale gelir. Saç serumunu tüm bölgelere uyguladıktan sonra tarayarak yedirebilirsiniz. Ayrıca Saç Serumları İşe Yarıyor mu ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Saç Kremi Saça Zarar Verir mi ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

 Saç serumu; saçın onarılmasını sağlamak, saça canlılık kazandırmak için kullanılan ve aynı zamanda saçı besleyen bakım yöntemlerinden biridir. Saçlarımızdaki dökülmeler, saçta meydana gelen kırılmalar, kopmalar ve saçın parlaklığını kaybetmesi gibi durumlarda uygulanan bu yöntemin temelinde saçı beslemek ve eski güçlü halini kazanması gibi amaçlar yer almaktadır. Saç serumları, farklı amaçlara göre farklı çeşitlere ayrılır. Saç serumu nedir? nasıl kullanılır sorularına geçmeden önce, saç serumlarının ne işe yaradıklarından da bahsedelim.

2. Saç Serumu Ne İşe Yarar?

 Saç serumu kullanmadan önce saç serumu nedir? nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarının bilinmesi önemlidir. Ayrıca saç serumlarının ne işe yaradığını bilmek de, saçımız için uygun bakım yönteminin seçilmesi açısından faydalıdır. Peki, herkesin sıkça kullandığı, eczanelerde ve kuaförlerde bolca yer alan bu saç serumları ne işe yaramaktadır?

 • Saç serumları saçı besler ve saçı köklerinden uçlarına kadar onarmayı sağlar.
 • Saç serumları; saçta oluşan kırıkların onarılmasını sağlar.
 • Saç serumları sayesinde saçtaki dökülmeler engellenir ya da en aza indirgenir.
 • Saç serumları saça sağlıklı ve güçlü bir görünüm kazandırır.
 • Saçın parlaklığını sağlar ve ışıltılı bir görünüm verir.
 • Boya gibi kimyasal işlemlerle sertleşen saç yapısını yumuşatır.
 • Saçların uzamasını sağlar.
 • Hassas ve güçsüz halde olan saç tellerini onarır ve güçlendirir.
 • Deriyi canlandırır ve korur.

3. Saç Serumları Nasıl Kullanılır?

 Saç serumu nedir nasıl kullanılır sorusunda sıra geldi 2. Kısmı cevaplamaya. Saç serumları nasıl kullanılır merak edenler için öncelikle saçınızın hangi problemi için hangi saç serumunu tercih ettiğiniz önemlidir diyebiliriz. Çünkü, saçınızdaki farklı problemler için önerilen çeşitli serumların kullanım biçimleri de birbirinden farklı olabilmektedir. Bu yüzden önce saçınızdaki problemi ya da problemleri belirlemeli ve buna göre saç serumunuzun kullanım talimatlarına itimat etmelisiniz. Ancak genel olarak bu serumların şu şekilde kullanıldıklarını söyleyebiliriz.

Saç Serumu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Saç Serumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

3.1. Saç Serumunu İlk Önce Saçın Arka Kısımlarına Uygulayın!

 • Saç serumu nedir nasıl kullanılır sorusundaki ilk adım hangi saç serumunu kullanırsanız kullanın, saçlarınızın önce arka kısmına uygulamanız olacaktır. İlk olarak saçın arka ve uç kısımlarına uygulamanız gereken serumdan bir miktar avcunuza dökün ve uygulamaya başlayın.
 • Hormonlar cilde daha fazla su sağlar ve bedenin gevşemesini sağlar. Ancak cildin gerilmeye başlamasıyla yırtılmalar daha kolaylaşır. Hamileliğin 6 ya da 7. Ayında çatlaklar daha belirgin hale gelir.
 • Hamilelik döneminde oluşan çatlakların rengi solacaktır. Kırmızı ya da pembe renkli çizgiler zamanla daha soluk gümüş ya da beyaz renge dönüşür.

3.2. Miktarı Kendiniz Belirleyin!

 Genelde saç serumlarının kullanım talimatları içerisinde serumu ne kadar kullanmanız gerektiği yazar. Ancak saçlarınız epey problemli ise, belirtilen miktarda sürmenize rağmen hala saçınızda kuruluk olduğunu düşünüyorsanız bir- iki damla daha fazla serum uygulaması yapabilirsiniz.

3.3. Saçlarınızın Ön Kısmını da Unutmayın!

 Arka kısımdan başladığınız saç serumu uygulamasında sonraki adım saçın önüne de aynı işlemleri uygulamaktadır. Fazla abartmadan miktarı belirlemeli ve saçlarınızın ucundan başlayarak serumun uygulamasını gerçekleştirmelisiniz.

3.4. Kullanma Talimatlarından Yararlanın!

 Saç serumlarından maksimum etkiyi alabilmek için mutlaka arkasında ya da paketin içerisinde yer alan kullanma talimatlarını dikkate alın. Bu talimatlar arasında serumun duştan önce ya da sonra kullanılacağı, yatmadan önce ya da sabah kalkınca uygulanacağı, saç serumunun yıkanıp yıkanmayacağı, kullanılması gereken saç serumu miktarı gibi önemli bilgiler yer almaktadır. Bu talimatlara uymadığınız takdirde, saç serumlarından istediğiniz etkiyi göremezsiniz.

3.5. Saçlarınızı Şekillendirmeden Önce Uygulayın!

 Saç serumları için genel bir kullanım önerisi daha verecek olursak o da, saç serumunuzu saçınızı şekillendirmeden önce kullanmanız olacaktır. Örneğin; saçlarınızı düzleştirecekseniz, bu uygulamadan önce saç serumu kullanırsanız serum hem saçlarınızı yüksek ısıya karşı korur hem de daha iyi şekillenmesini sağlar. Ayrıca duştan sonra uygulanacak olan saç serumları saçların daha kolay taranmasını sağlamaktadır ve saçta meydana gelebilecek dolaşıklık problemini engellemektedir. Saç serumu nedir nasıl kullanılır sorusu için verilebilecek öneriler bunlardır.

3.6. Serumdan Sonra Saç Bakımı

 Serumunuzu uyguladınız peki bundan sonra saç bakımımız nasıl olmalı? Eğer saçlarınızın daha canlı ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız sadece saç serumu tek başına yeterli olmayacaktır. Bunun için saç serumu kullanımı ile birlikte bazı bakım önerilerini de dikkate almalısınız. Bu bakım önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Saçlarınızı tararken hırçın ve aceleci davranmamalı ve hassas bir şekilde taramalısınız.
 • Saçlarınıza uygun bir şampuan tercih etmeli ve tercih ettiğiniz bu şampuan zararlı kimyasallar içermemelidir.
 • Eğer satın aldığınız serumun yan ürünleri varsa (saç bakım yağı, şampuanı vs. gibi) onları da birlikte kullanmalısınız.
 • Saç serumu kullanım talimatlarına uymalı ve fazla miktarda saç serumunu saçınıza uygulamamalısınız.
 • Kaliteli olmayan ve içerisinde fazla kimyasal madde bulunduran saç serumlarından uzak durmalısınız.
 • Saç serumunu saç diplerine uygulamayın (talimatlarda aksi belirtilmedikçe). Çünkü bazı serumlar saç derisine ya da saç diplerine zarar verebilmektedir.

4. Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Saç serumu nedir nasıl kullanılır sorusu kadar saç bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar da merak edilmektedir. Bakımda dikkat edilmesi gerekenler içerisinde yer alan faktörleri sizler için şöyle sıralayabiliriz.

 • Bakım için sadece serumdan yararlanılması yeterli bir bakım yöntemi değildir. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi ve yapılması gereken pek çok faktör ve saç bakım önerisi bulunmaktadır.
 • Saç bakımı için altın kural olarak ilk sırada saçlara zarar veren işlemlerin bırakılması tavsiye edilmektedir.. Saç boyama, düzleştirme, fön gibi işlemlerin her biri saça zarar veren faktörlerdir. Bu yüzden eğer mümkünse bunlardan vazgeçin değilse de bu işlemleri minimuma indirmeye çalışın.
 • Saç bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da saçı sık sık yıkamamak. Evet doğru duydunuz; saçı sık sık yıkamak bilinen aksine aslında yararlı değil. Çünkü saçın yağlanması, saçın beslenmesi açısından önemli. Fakat sık sık yıkarsanız bu durumu ortadan kaldıracağınız için saçınız beslenmemiş olur.
 • Saç tipinize uygun şampuanların seçilmesi de yine saç bakımı için önemlidir. Eğer yağlanan saçlarınız varsa buna uygun ya da onarılmaya ihtiyacı olan saçlarınız varsa yine buna uygun şampuan türlerini tercih etmelisiniz.
 • Mümkün olduğunca içeriğinde bulunan kimyasalların az olduğu şampuan türlerini yani daha doğal şampuan çeşitlerini tercih edin.
 • Saçlarınızı tararken onlara hırçın davranmayın. Daha yumuşak bir şekilde ve yavaşça taramaya özen gösterin.
 • Saçlarınızın fazla güneş ışığına maruz kalması da saçı yıpratan bir husustur. Bu yüzden saçınızı onarmak adına saçınıza düzenli olarak bakım uygulamaları yapmak gerektiğini unutmayın.
 • Sigara dumanı saçlara zarar verir ve parlaklığını öldürür. Bu yüzden bu tür zararlı alışkanlıkları bırakmak hem saçınıza hem de vücut sağlığınıza iyi gelecektir.

   Bu ve bunun gibi daha birçok saç bakım önerisine dikkat ederek; saçlarınızı onarabilir ve onlara güçlü bir görünüm kazandırabilirsiniz.

5. Saç Serumları Zararlı mıdır?

 • Saç serumu faydaları herkesin bahsettiği konular arasında yer alır. Bunlardan da bol bol söz edilir. Ancak saç serumlarının zararları fazla kimse tarafından konuşulmaz. Peki, gerçekten bu serumların zararı var mı?
 • Her ne kadar saç serumları saçı sağlıklı ve güçlü bir görünüme kavuşturmak için yapılsa da içerisinde kimyasal maddeler bulunduğu unutulmamalıdır. Ve bu kimyasal maddelerden bazıları sağlık açısından zararlıdır. Bu yüzden her türlü sorunda öncelikle doğal yolların kullanılması ve çarenin burada aranması gerektiği vurgulanmaktadır.
 • Ayrıca saçınıza uygun bir saç serumu tercih etmediğiniz sürece saçınız için yanlış bir uygulama yapmış olabilir ve böylece saçınızı problemli bir hale çevirebilirsiniz.
 • Saç serumlarında kaliteli markalar tercih etmediğiniz takdirde muhtemelen bu uygulamaların pek de bir faydasını göremeyeceksiniz. O yüzden bu size yarardan çok zarar getirebilir. Örneğin; saçınız daha sık yağlanmaya başlayabilir ya da kepek problemi oluşabilmektedir.
 • Saç serumlarını belirtilen miktarlardan fazla yani abartı miktarda uygulamak da saçın zarar görmesine neden olur yani saçı problemli bir hale getirebilir o yüzden bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. 

6. Saç Serumunda Bitkisel Yöntem

 Her sorunda olduğu gibi saçlarımızda da doğal yöntemleri yani doğal serum tariflerini tercih etmeliyiz. Bunun için çeşitli doğal yağlardan ve vitaminlerden faydalanabiliriz. Saça iyi gelen birkaç doğal saç serumu tarifini sizlerle paylaşalım: Cansız ve Sağlıksız Saçlar İçin:

 • 4- 5 damla E vitamini
 • 3 yemek kaşığı lavanta yağı
 • 3 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı

   Hazırlanışı: malzemelerin her birini karıştırın daha sonra bir sprey kutusunun içerisine koyun. Ya da elinizle saç diplerinizden başlayarak tüm saçlarınıza yedirin. 3-4 saat saçınızda tuttuktan sonra yıkayın.

   Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin:

 • 1 yumurta sarısı
 • 4 yemek kaşığı zeytin yağı

   Hazırlanışı: tüm malzemeleri karıştırın ve iyice homojen bir hal alması için güzelce çırpın. Bu işlemden sonra saçlarınızın her yerine güzelce uygulayın. Dilerseniz uygulama sonrasında streç film ile saçınızı sarabilirsiniz. 30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayın ve bu uygulamayı haftada bir iki kez düzenli olarak yapın.