Saç Bakım

Saç Serumları İşe Yarıyor Mu?

Saç Serumları İşe Yarıyor Mu?

 Saç Serumları İşe Yarıyor Mu? İnternet üzerinde en çok araştırılan konulardan bir tanesi de saç serumlarıdır. Bu serumların hangisinin daha iyi olduğu, hangisinin tercih edilmesi gerektiği, nereden satın alındığı gibi pek çok konu merak edilenler arasında yer almaktadır. Ancak bazı ürünler hakkında yapılan olumsuz yorumlar, bu ürünleri kullanmak isteyen kişiler açısından akıllarda saç serumları işe yarıyor mu sorusunun oluşmasına neden olmuştur. İşte bizler de bu yazıda, herkes tarafından merak edilen bu sorunun cevabını vereceğiz. Ayrıca bu serumların çeşitleri, ne işe yaradığı gibi bilgileri de sizlerle paylaşacağız. Daha farklı konularda detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Saç serumları, saçlarımıza derinlemesine nüfuz ederek aktif olarak besler. Yıpranan parlaklığını yitiren saçlara bakım yapar, ipeksi bir dokuya ve pürüzsüz görünüme kavuşturur. Bu ürünü diğer bakım ürünlerinden ayıran en önemli nokta saç derisine de uzun süre etmesidir. Ayrıca Saç Kremi Saça Zarar Verir mi ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Saç Serumu Nasıl Kullanılır ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

1. Saç Serumu Nedir?

 Saç serumları; saça bakım yapılması, saçın beslenmesi ve onarılması için kullanılan ve saç için yararlı olduğu düşünülen pek çok bileşiğin bir araya getirilmesi ile elde edilen bakım ürünleridir. Kullanım amacına göre pek çok saç serumu çeşidi bulunmaktadır. Yıpranan ve aynı zamanda bakıma ihtiyacı olan saçlar için kullanılmakta olup, saçın yıpranmasını önlemek amacıyla koruyucu içerikli kullanılan saç bakım serumları da vardır.

2. Saç Bakım Serumları Ne İşe Yarar?

 Bakım serumlarının saçlar için pek çok faydası olduğu iddia edilmektedir. Saç serumları işe yarıyor mu sorusundan evvel bu faydaları sıralayalım.

 • Bakım serumları yaygın olarak; saçların güçlenmesini ve onarılmasını sağlar.
 • Saçlara parlaklık ve ışıltı kazandırırlar.
  Saçlardaki kırıkların onarılmasında etkili rol oynarlar.
 • Çoğu saç bakım serumu saçın uzamasını sağlar.
 • Saç diplerini besler ve korur.
 • Yıpranan saçları besleyerek daha sağlıklı görünmelerini sağlar.
 • Saçlara bakım yapar ve kökten uca bir onarım sağlar.
 • Saçların dökülmesini engeller ya da bu dökülmeleri minimuma indirgerler.
 • Saça canlılık katar ve daha sağlıklı görünmelerini sağlarlar.
 • Saçı yumuşatırlar.

3. Saç Bakım Serumu Çeşitleri Nelerdir?

 Saç bakım serumları işe yarıyor mu sorusundan önce bir de bu serumların çeşitlerinden bahsedelim. Aslında bu sorunun cevabı, yani serumların türleri kullanım amaçlarına göre şekillenmektedir. İşlevleri göz önünde bulundurularak saç serum türleri için şöyle bir genelleme yapabiliriz.

 • Besleyici saç serumları
 • Saça ışıltı ve parlaklık veren serumlar
 • Saç kırıklarını onaran saç serumları
 • Saçın uzamasını sağlayan saç serumları
 • Saç dökülmelerini azaltan ya da engelleyen saç serumları

 Peki, genel olarak bu şekilde kategorize edebileceğimiz saç serumları işe yarıyor mu yoksa bunlara boş yere mi para harcıyoruz?

4. Saç Bakım Serumları Gerçekten Etkili mi?

Saç Serumları İşe Yarıyor Mu?
Saç Serumları İşe Yarıyor Mu?
 Saç bakım serumlarında, dönem dönem gündemin zirvesine yerleşen ve herkes tarafından denenen bazı saç serum türleri ve markaları vardır. Saçlarındaki cansızlıktan şikayet eden ya da saçlarının uzamasını isteyen pek çok kişi bu ürünlere akın eder. Bunlar genelde kozmetik markalar tarafından üretilen ya da farklı markaların tamamen doğal olduğunu iddia ettikleri ürünlerdir. Bu saç serumunu henüz denemeyen, denemek isteyen ancak çekinceleri olan kişiler de, saç bakım serumları işe yarıyor mu sorusunun cevaplarını merak eder.  Hem kullanıcı yorumları hem de uzmanların yaptıkları açıklamalar dahilinde söyleyebiliriz ki bu ürünlerin çoğu ne yazık ki işe yaramıyor. Çünkü çoğunun içerisinde kimyasal maddeler bulunmakta. Kullandığımız şampuanlar ve güneş ışınları dahi saça zarar verebiliyorken bu tür serumların fayda göstereceğini düşünmek saçma. Yani çoğu ürün için aslında boş yere para ödediğimizi söyleyebiliriz.  Ancak bazı ürünler, özellikle saça parlaklık katma ve saçı yumuşatma açısından başarılı olabiliyor. Ancak bu ürünlerin fiyatları da uçuk seviyelerde. Peki, saçlarımızı beslemek ve onarmak için ne yapmalıyız? Biz bu tür ürünlerden ziyade daha doğa yöntemleri ve doğal saç yağları kullanımını tavsiye etmekteyiz.

5. Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Saç serumlarının uzun vadede işe yaramadığını öğrendikten sonra saçlarımızı nasıl besleyeceğimiz ve bakımlarını nasıl yapacağımız sorusu önem kazanıyor. Bu konuda öncelikle; olabildiğince doğal yöntemler uygulanması gerektiğini belirtelim.

 • Saçlarınız için doğal saç serumları ve bakım maskeleri yapabilirsiniz.
 • Saçları besleyen doğal yağları kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınıza zarar veren etmenlerden (yoğun güneş ışığı, düzleştirme, fön) uzak durabilirsiniz.
 • Saçlarınızı her gün düzenli olarak değil de arada bir yağlanmasına izin verecek süreçlerde yıkayabilirsiniz. Çünkü saç aslında kendisini kendi yağı ile beslemektedir. Bu yüzden saçları her gün düzenli olarak yıkamak çoğu zaman doğru değildir.
 • Saçlarınız için daha doğal özlerden üretilen şampuanları tercih edebilirsiniz.
 • Saçlarınızı tararken ona daha nazik davranabilirsiniz.
 • Çünkü kırılma, dökülme ya da yıpranma gibi problemlerin çoğu yanlış saç taranmasından kaynaklı olmaktadır.
 • Saçlarınız için çok zararlı olan ve kimyasal içeriği yüksek boyalardan uzak durmalısınız. Ama illa ki saç boyamak isteyenler, bitkisel olduğu iddia edilen saç boyalarını tercih edebilirler.
 • Saçlarınız için uygulayacağınız doğal maskeleri düzenli olarak kullanmanız da etkisini hissedebilmek ve gözlemleyebilmeniz açısından önemlidir.

 Bu ve bunun gibi önerilere dikkat ettiğiniz sürece saçlarınız daha sağlıklı olacak ve daha canlı görünecektir. Ancak çoğu büyük bir aldatmaca olan bu kozmetik ürünler, sizlere bu faydaları sağlayamayacaktır. O yüzden doğal yöntemleri denemekte fayda var.

Dikkat !

Önemli not alanı