Vücut Bakım

En İyi Zona İlacı Hangisi?

En İyi Zona İlacı Hangisi?

 En İyi Zona İlacı Hangisi? Zona veya herpes zoster, sinirlerin yaygın bir enfeksiyonudur. Bir virüs neden olur. Zona, cildin bir bölgesinde ağrılı bir döküntü veya küçük kabarcıkları tetikler. Vücudun herhangi bir yerinde görünebilir, ancak genellikle yüzün veya vücudun yalnızca bir tarafında görülür. Yanan veya ateş eden ağrı ve karıncalanma veya kaşıntı, enfeksiyonun erken belirtileridir. Döküntü geçtikten sonra bile ağrı aylarca hatta yıllarca devam edebilir. Yazımızın devamında sizlere En iyi zona ilacı hangisi bu konu hakkında tüm detayları aktarmaya çalışacağız. 

 Daha detaylı bilgi almak için web sitemizden diğer yazılarımıza göz atabilir, ürünlerimizi inceleyebilir veya Whatsapp hattından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Zona genellikle bir ila iki gün sonra küçük, su dolu kabarcıklarla kırmızı bir döküntü ortaya çıkmadan önce deride ağrı ve kaşıntı olarak başlar. Bu kabarcıklar kısa sürede patlar ve yara izi bırakır, birkaç hafta içinde iyileşir ve kaybolur. Bu süreç son derece rahatsız edici ve acı verici olabilir ve en küçük eylemleri bile zorlaştırabilir. Zona hastalığı tedavisi hakkında hazırladığımız yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca zona hastalığına iyi gelen doğal çözümlere buradan ulaşabilirsiniz.

1. En İyi Zona İlacı Hangisi?

 Antiviral ilaçlar daha hızlı iyileşmenize ve komplikasyon riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Döküntü başlangıcından sonraki 3 gün içinde alırsanız en etkili olurlar, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünün.  Doktorunuz, cildinize bakarak ve tıbbi geçmişinizi sorarak tanı koyabilir. Testlere nadiren ihtiyaç duyulur, ancak cilde virüs bulaşıp bulaşmadığını görmek için bir cilt örneği almayı içerebilir. Kan testleri, beyaz kan hücrelerinde ve su çiçeği virüsüne karşı antikorlarda bir artış gösterebilir . Ancak testler, kızarıklığın zonadan kaynaklandığını doğrulayamaz. Peki en iyi Zona ilacı hangisi gelin inceleyelim;

1.1. Asiklovir

 Asiklovir , belirli virüs türlerinin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Ağız çevresindeki uçukları ( herpes simpleksinin neden olduğu ), zona ( herpes zoster’ın neden olduğu ) ve su çiçeğini tedavi eder. Bu ilaçayrıca genital herpes salgınlarını tedavi etmek için kullanılır. Sık salgınları olan kişilerde, asiklovir gelecekteki atakların sayısını azaltmaya yardımcı olmak için kullanılır.Asiklovir bir antiviral ilaçtır.

1.2. Famsiklovir

 Famsiklovir , belirli virüs türlerinin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Herpes zoster’ın neden olduğu zonaları tedavi eder . Ayrıca ağız çevresinde uçuklara , anüs çevresinde yaralara neden olan herpes simpleks salgınlarını da tedavi eder.ve genital herpes. Genital herpes salgınlarının sık görüldüğü kişilerde, gelecekteki atakların sayısını azaltmaya yardımcı olmak için famsiklovir kullanılır. Famsiklovir bir antiviral ilaçtır. Ancak, bu enfeksiyonlar için bir tedavi değildir.

1.3. Valasiklovir

 Valasiklovir , belirli virüs türlerinin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Çocuklarda, ağız çevresindeki uçukların ( herpes simplex’in neden olduğu ) ve su çiçeğinin ( varicella zoster’ın neden olduğu) tedavisinde kullanılır . Erişkinlerde, zona ( herpes zoster’ın neden olduğu ) ve ağız çevresindeki uçukların tedavisinde kullanılır. Valasiklovir ayrıca genital herpes salgınlarını tedavi etmek için kullanılır.

2. Zona Hastalığı Bulaşıcımıdır?

En İyi Zona İlacı Hangisi
En İyi Zona İlacı Hangisi?
 Durumu olan birinden veya su çiçeği olan birinden zona kapmak mümkün değildir. Ancak daha önce suçiçeği geçirmediyseniz, zona olan birinden suçiçeği kapabilirsiniz. Oluşan kabarcıklar canlı virüs içerir. Hiç suçiçeği geçirmemiş bir kişi, açık bir kabarcık veya üzerindeki sıvı ile doğrudan temas ederse, virüse bulaşabilir ve su çiçeği geliştirebilir. Zona hastalığı geçiren birisi tekrardan bu hastalığa yakalanabilmektedir o yüzden en iyi zona ilacı hangisi gibi sorular hastalar tarafından oldukça fazla sorulmaktadır. Bu konu hakkında daha kapsamlı bilgi almak isterseniz uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

3. Zona Aşısını Ne Zaman Yaptırmalıyım?

 Zona aşısı, zona önlemek için daha güvenli, kolay ve daha etkili bir yoldur. Aslında, zona önlemede %90’ın üzerinde etkilidir. 50 yaş ve üstü yetişkinlerin çoğu, iki doz halinde verilen zona aşısı ile aşılanmalıdır. Zona aşısını doktorunuzun muayenehanesinde ve bazı eczanelerde yaptırabilirsiniz. Zona için aşı veya çeşitli krem & Losyon gibi tedavi yolları mevcuttur.

3.1. Hangi Durumlarda Zona Aşısı Yaptırmalısınız?

  • Su çiçeği, su çiçeği aşısı veya zona geçirmişseniz
  • Zostavax adlı önceki zona aşısını aldı
  • Suçiçeği geçirdiğimi hatırlamıyorum

3.2. Hangi Durumlarda Zona Aşısı Yaptırmamalısınız?

  • Mevcut Durumda Zona Hastalığınız var ise.
  • Hastalığınız veya çeşitli hastalık belirtileriniz var ise.
  • Daha önceki bir zona aşısı dozuna alerjik reaksiyon gösterdi ise.

Yukarıdaki kriterlerden emin değilseniz veya başka sağlık sorunlarınız varsa aşı yaptırmadan önce doktorunuzla konuşun.

4. Suçiçeği Geçirmediyseniz Zona Olabilir misiniz?

 Hayır. Hiç suçiçeği geçirmediyseniz zona bulaşamazsınız ama zona olan birinden suçiçeği kapabilirsiniz. Daha önce hiç suçiçeği geçirmediyseniz ve zona hastalığı olan birinin sızan, kabarcık benzeri döküntüsü ile doğrudan temasa geçtiyseniz, varicella-zoster virüsü sizi enfekte edebilir ve su çiçeği geliştirebilirsiniz. Suçiçeği geçirdikten sonra, hayatınızın bir noktasında zona geliştirebilirsiniz. Bunun nedeni, suçiçeği geçirdikten sonra varicella-zoster virüsünün asla tamamen kaybolmamasıdır. Sinir dokunuzda sessizce “etkin değil” olarak bulunur. Hayatın ilerleyen dönemlerinde virüs tekrar aktif hale gelebilir ve zona gibi görünebilir. En İyi Zona İlacı Hangisi hakkında yazmış olduğumuz yazının sonuna geldik, eğer bu konu hakkında daha kapsamlı bilgi almak isterseniz uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Dikkat !

Önemli not alanı

"$ s" üzerine bir düşünce

  1. Müjdat Nuhut dedi ki:

    Zona oldum(yaklaşık 5 hafta oldu).Kafamın üst sol tarafı 6 güñ boyunca fena ağrıdı.Sonra ağrı sol kolda devam etti ve sol kol boydan boya yara oldu.Yaralar iyileşti ama kolda ağrı devam ediyor.Sol elde avuç içi ve parmaklarda uyuşma sürüyor..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir