Vücut Bakım

En Etkili Vücut Biti İlacı

En Etkili Vücut Biti İlacı

 En Etkili Vücut Biti İlacı, Vücut biti susam tanesi büyüklüğünde küçük böceklerdir. Vücut bitleri giysilerinizde ve yatak takımlarınızda yaşar ve kanla beslenmek için günde birkaç kez cildinize uğrar. En yaygın ısırık bölgeleri boyun, omuzlar, koltuk altları, bel ve kasıklardır. Giysi dikişlerinin arasında sıklıkla bulunabilir ve cildinize temas etme olasılığı çok yüksektir.

 Vücut biti, mülteci kampları ve evsizler için barınaklar gibi kalabalık ve hijyenik olmayan yaşam koşullarında yaygın olarak bulunabilir. Ayrıca enfekte bir kişinin kıyafetleriyle temastan da yayılabilirler. Vücut biti ısırıkları belirli hastalık türlerini yayabilir ve hatta salgınlara neden olabilir. Daha detaylı bilgi almak için Whatsapp hattı üzerinden uzmanlarımıaz danışabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Vücut biti bulaşmış kıyafetler ve yatak takımları sıcak, ilaçlı suda yıkanmalı ve sıcak döngüde makinede kurutulmalıdır. Kasık biti hastalığı ile uğraşıyorsanız sizler için hazırladığımız yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca eczanelerde satılan kasık biti ilaçlarını derlediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

1. Vücut Biti Nedir?

En Etkili Vücut Biti İlacı
En Etkili Vücut Biti İlacı

 Vücut bitleri insanı aşırı derecede rahatsız eden böcek türlerindendir. Herhangi bir vücuda bulaşarak cilt üzerinde yaşarlar. İnsanlara geçtiği andan itibaren kanla beslenir ve tüm vücutta görülebilir. Kasık bölgesini de çok seven ve oraya yerleşen böceklerdir. Bitler kendi içerisinde üçe ayrılır. Bu bitler şu şekildedir;

 • Vücut biti
 • Baş biti
 • Kasık biti

 Vücut içerisinde bulunan bitler kafada ve kasık bölgesinde bulunabilir. Bitler genellikle insanlarla yakın temas halinde yayılma özelliği gösterir. Özellikle hijyenin az olduğu yerlerde ve çok kalabalık olan yerlerde bulaşma olasılığı yüksektir. Köpek ve kedi gibi birçok hayvanda bulunabilir. Fakat hayvanlardan insanlara bulaşmaz.

 İnsanlar vücut bitlerinin tek ev sahibidir ve genellikle bit 3 ile 7 gün arasında ölür. Vücut bitleri diğer tüm bitlerden daha büyüktür. Yumurtalarını bırakarak deri de ve kıyafetlerde yaşarlar.

 Bitler uçamayan böceklerdir. Özellikle sürünmeleriyle bilinen canlılardır. Zıplama ve uçma gibi eylemleri yerine getiremezler. Bitler çok çabuk  bulaşan böcek türleridir. Özellikle temiz olmayan ortamlarda ve çok kalabalık ortamlarda kendini gösterir ve insanlara kolayca bulaşabilir.

2. Vücut Biti ve Uyuz Arasındaki Fark Nedir?

 Uyuz , akar adı verilen küçük araknidlerin sebep olduğu bir cilt sorunudur. Uyuz semptomları, kaşıntı ve renksiz deri döküntüsü dahil olmak üzere vücut biti semptomlarıyla  benzerlik gösterir .

 Akarlar vücut bitlerinden boyut olarak daha küçüktür ve cildinizin kıvrımlarında ve dar çatlaklarında bulunurlar. Bu alanlar şunları içerebilir:

 • Parmaklarınız ve ayak parmaklarınız arasında katlanır.
 • Bel.
 • Tırnaklarının altında.
 • Cinsel organlarınızdaki kıvrımlar.
 • Uyluklarınızda kıvrımlar.

 Akarlar, yumurtalarını bırakmak için cildinizin üst seviyelerine girerler. Vücut biti cildinize yuva yapmaz. Sadece kanınla beslenmek için tenini ısırırlar ve sirkelerini elbiselerinin dikişlerine bırakırlar.

3. Vücut Biti Isırıkları İle Tahtakurusu Isırıkları Arasındaki Fark Nedir?

 Vücut biti ısırıkları ve tahtakurusu ısırıkları benzer görünüme sahip olup  kaşıntıya neden olan hafif şiş ve renksiz izler bırakır. Yatak böcek ısırıkları genellikle siz uyurken cildinizin açıkta kalan kısımlarında görülür. Bu alanlar şunları içerebilir:

 • Eller.
 • Omuz.
 • Yüz.
 • Boyun.

 Isırıklarınızın vücut bitlerinden mi yoksa yatak böceklerinden mi olduğunu anlamanın en kolay yolu, böcekleri fiziksel olarak tanımlamaktır.

 Yatak böcekleri genellikle vücut bitlerinden daha büyüktür bir yapıya sahiptir ve yaklaşık olarak bir elma çekirdeği büyüklüğündedir. Düz, yuvarlak gövdeleri vardır ve kahverengi veya kırmızımsı bir renge sahiptirler.

 Vücut biti dikdörtgen bir şekle sahiptir. Sarı-gridirler ancak beslendikten sonra kahverengimsi-kırmızı görünebilirler.

 Giysilerinizi ve yatak takımlarınızda keşif yaparak vücut biti ile tahtakurusu arasındaki farkı da anlayabilirsiniz. Vücut biti, giysilerinizin dikiş yerlerinde yaşar ve sirke bırakır. Yatak böcekleri yatağınızın içinde ve çevresinde, yatağınızın ek yerleri boyunca, bazanızda, karyolanızda ve başlığınızda  ve yatak odası sandalyelerinin veya kanepelerinin minderlerinin arasında ve dikişleri boyunca saklanır.

4. En Etkili Vücut Biti İlacı Nedir

 Vücut bitinin doğru tedavisi için ilk olarak uzman bir doktor görüşüne danışılması gerekir. Vücut bitleri genellikle gözle görülebilen bir böcek türü olduğu için doktor, fiziksel göz muayenesi ile vücut biti tanısını kolayca yapabilir. Doktor gerek görürse genital bölge ve çevresini mercek yardımı ile inceleyebilir. Vücut biti tanısı konulduktan sonra hastanın vücut bitinin yaygınlık durumuna ve cilt dokusunda herhangi bir enfeksiyon oluşup oluşmamasına göre tedavi uygulanır. Vücut bitinin tedavisinde genellikle medikal kremler, vücut şampuanları ve losyonlar kullanılır. Doktor gerek duyar ise hastaya ağızdan alabileceği antibiyotik ilaç verebilir. Ancak vücut bitinin tedavisi için sadece bunlar yeterli düzeyde olmayacaktır.

 Sirke oluşumu devam ettiği sürece vücut  bitleri çoğalacağından bitlerin yeniden bulaşma ihtimallerinin yok edilmesi gerekir. İlk olarak hastanın kullandığı çamaşır, havlu, yorgan ve yastık gibi eşyalarının sıcak suda yıkanarak temizlemesi gerekir. Yıkanamayan eşyaların mümkün ise naylon poşete konularak 48 saat boyunca havasız bir şekilde bekletilmesi önerilir. Vücut biti olan bireyin yakınındaki kişilerin de kontrol edilmesi, vücut biti var ise birlikte tedavi edilmesi gerekir. Evdeki bir kişinin dahi tedavi edilmemesi, kasık bitinin kronik bir duruma dönüşmesine sebep olacaktır. Vücut  bitinden kurtulmak için sabırlı bir şekilde tüm bu hususlara dikkat edilmesi oldukça önemli bir durumdur.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir