Vücut Bakım

Vajina Kararması Nasıl Geçer?

Vajina Kararması Nasıl Geçer?

 Vajina Kararması Nasıl Geçer? Vajinanın Pembe Olması İçin Ne Yapılmalı? Genital bölge kararması ya da koyulaşması dendiği zaman, vajina dış bölgesinde meydana gelen yani dışarıdan gözlemlenebilen yerlerde oluşan kararmalar kast edilmektedir. Siz de daha detaylı bilgi almak için bizlere iletişim numaramızdan ulaşabilirsiniz. Vajina iç dudak kararması, genital bölgenin iç kısmında meydana gelen kararmadır. Vajina kararmaları, hemen gözlemlenemeyen ancak daha yakından bakıldığı zaman görülebilen ve çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilen durumlardır.

İçindekiler ;

Dikkat !

Deri rengini belirleyen en önemli etken bireyin genetiğidir. Ancak dış faktörlerden bazı ilaçlar ve hormonlarda cilt renginde değişiklik yapabilir. Vajina ve Genital bölge beyazlatmak için kullanılabilecek çeşitli doğal yöntemleri derlediğimiz diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

1. Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır?

 Genital bölge temizliği kadın olsun erkek olsun herkes için önemli bir husustur. Anatomik olarak karanlık ve nemli bir bölgede bulunan genital organlar üremede ve idrar yapmada rol oynar. Bu yüzden temizlik konusu iki kat daha önem taşır. Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra mutlaka su ile yıkanmalıdır. Kadınlarda temizlik önden arkaya doğru olmalıdır. Yıkamadan sonra tek kullanımlık peçeteyle mutlaka bölge kurutulmalıdır.

2. Genital bölge Kararmaların Nedenleri Nelerdir?

 Genital bölgedeki kıllar da mutlaka düzenli olarak ve uygun yöntemle temizlenmelidir. Epilasyon şekline göre 1 ila 4 haftada bir kıllar alınmalıdır. Özellikle kadınlarda vajinal akıntılar da genital bölgenin kirlenmesine ve kötü kokmasına neden olur. Bu yüzden gerekirse vajinal akıntılar için tedavi uygulanmalı.

3. Vajinanın Güzel Görünmesi İçin Yapılabilecekler

Vajina Kararması Nasıl Geçer Vajinanın Pembe Olması İçin Ne Yapılmalı
Vajina Kararması Nasıl Geçer?

1-Koruyucu Önlemler

 Vajinal enfeksiyonlar kadınların hayatları boyunca jinekologlara en sık başvuru sebeplerindendir. Sağlıklı bir vajinal floraya sahip olmak ve bunu sürdürmek temel amaç olmalıdır. Cinsel hayatı aktif olan kadınların vajinal enfeksiyonlara yatkınlığı da artmaktadır. Vajina florası olarak bilinen yararlı bakteri sayısındaki azalma enfeksiyonlara, enfeksiyonlar da vajinal akıntı, kaşıntı, koku gibi şikayetlere yol açmaktadır.

 Vajinanın güzel ve sağlıklı olabilmesi için alınabilecek koruyu önlemler arasında:

  • Kişisel hijyene dikkat etmek,
  • Düzenli olarak çamaşır değiştirmek,
  • Ped tamponları sık aralıklarla yenilemek,
  • İlişkide kondom gibi bariyer yöntemleri kullanmak,
  • Sağlıklı, dengeli beslenmek,
  • Yeterli su tüketmek,
  • Düzenli jinekolojik muayene yaptırmak yer almaktadır.

2- Genital Bölge Renk Açıcı Tedaviler

 Genital bölge renk kararması (‘hiperpigmentasyon’) çoğu kadının problemidir. Özellikle ilerleyen yaş ile değişen hormonlar vulvadaki kararmanın başlıca nedenidir. Genital hijyen bozukluğu, sık enfeksiyonlar, kimyasal temizleyiciler, ağda, epilasyon ve tüy dökücü krem mazuriyeti de genital bölgede renk koyulaşmasına yol açmaktadır.

 Vajinanın güzel görünmesi için yapılan renk açıcı tedaviler oldukça fazla sayıdadır. Bu tedaviler genellikle lazer uygulamaları ve renk açıcı solüsyonları içermektedir. Kişiye özel uygulanan tedaviler sayesinde % 40’a yakın bir oranda renk açılması sağlanabilmektedir.

 Lazerle Genital Bölge Beyazlatma: Genital bölge lazer ile vajina beyazlatma tedavileri son yıllarda yaygınlaşan uygulamalardır. Kısa sürede, klinik şartlarında, ağrısız, acısız şekilde yapılan işlemlerdir. İşlem sonrası herhangi bir kısıtlama da bulunmamaktadır. Deneyimli merkezlerde yapılan uygulamalarda ciddi bir yan etkisi yoktur. Yaklaşık 5 dakika süren, tek seanslık basit bir uygulama genellikle yeterli gelmektedir.

 Genital Bölge Renk Açıcı Solüsyonlar: Genital bölge renk açıcı solüsyonlar da evde ya da klinik ortamında uygulanabilmektedir. Lazer tedavilerine ek olarak da kullanılabilir. Kişiye göre değişen başarı oranları vardır. Kolay uygulama avantajı tercih sebeplerindendir. Çoklu seans gereksinimleri vardır.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir