Cilt Bakım

Çinko Oksit Ne İşe Yarar?

Çinko Oksit Ne İşe Yarar?

 Çinko Oksit Ne İşe Yarar? Çinko oksit, adını oksijen molekülleri ile birleştiğinde üretildiği mineral olan çinkoitten alır. Suda çözünmediği için yaygın olarak kullanılır ve çok sayıda uygulamaya sahiptir ve bu nedenle çeşitli kremlerde ve makyajlarda kullanılabilir. Ancak içerik, cilt bakımına özgü değildir ve genellikle imalatta ve diğer endüstriyel uygulamalarda kullanılmıştır. Bununla birlikte, sağlıklı bir cilt için diğer bileşenlerle dikkatli bir şekilde formüle edildiğinde, çinko oksit cildi yatıştırır ve tahriş edici maddelerden koruyabilir. Çimko oksit hakkında daha ince ayrıntılı bilgi almak için gelin hep birlikte yazımızın devamına geçelim…

İçindekiler ;

Dikkat !

Çinko Oksit Ne İşe Yarar? Çinko oksit, hacim artırıcı ve renklendirici olarak kullanılır. Reçetesiz satılan ilaçlarda cilt koruyucu ve güneş kremi olarak kullanılır. Çinko oksit, UV radyasyonunu yansıtarak ve saçarak bir güneş kremi olarak çalışır. Güneş kremleri, güneş yanığını ve cildin erken yaşlanmasını azaltır veya önler.

1. Çinko Oksit Nedir?

 Çinko Oksit Ne İşe Yarar? Çinko oksit, binlerce yıldır sağlık ve cilt bakımı uygulamalarında kullanıldığı düşünülen bir bileşendir. Bu bileşenin faydalarının ilk kez ne zaman keşfedildiğini bilmesek de, en eski ve en yakın referansın Charaka Samhita’da gözleri tedavi etmek ve açmak için kullanılan Pushpanjan adlı şifalı bir merhem olduğuna inanılıyor. 500 civarında Hindistan’da yaralar. Günümüz tıbbında çinko oksit genellikle yanıklar veya yara izleri , tahriş, SPF, yara iyileşmesi gibi cilt hasarlarını gidermek için kullanılır ve hatta patojenleri dışarıda tutarken nemi hapsetmek için cilt üzerinde koruyucu bir tabaka görevi görebilir. Bu bileşiğin sağlığa pek çok faydası olmasına rağmen, özellikle bu bileşene sahip diğer ürünler veya diyet takviyeleri varsa, bir takım yan etkileri olabilir. Çinko oksit içeren ürünleri kullanmadan önce dermatoloğunuzu ziyaret etmenizde fayda var.

2. Çinko Oksit Faydaları Nelerdir? Çinko Oksit Ciltte Ne İşe Yarar?

 Çinko Oksit Ne İşe Yarar? Çinko Oksitin bir çok faydası vardır gelin hep birlikte bu faydaları daha yakından inceleyelim..

2.1. Güneşten Korunma

 Çinko oksit, doğal veya resif dostu güneşten korunma ürünlerinin ana bileşenidir. UV ışınlarını ciltten yansıtır ve cilt ile güneş arasında bir bariyer oluşturur. Bu koruyucu bariyer ayrıca nem kaybını veya transepidermal su kaybını önlemeye yardımcı olur. Transepidermal su kaybı veya TEWL, ciltteki nem çevreye kaybolduğunda cildin donuk ve cansız görünmesine neden olduğunda meydana gelir. Çinko oksit inert bir bileşiktir, yani cildi tahriş etmez, bu da onu özellikle hassas ciltler veya çocuklar için kimyasal güneş kremlerine harika bir alternatif yapar. 

2.2. Antibakteriyel

 Çinko oksit ayrıca cildi bakterilerden korumaya ve ürünlerin stabil kalmasına yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu aynı zamanda ürünün bozulmasını veya kullanım yoluyla kirlenmesini önlemek için daha az koruyucuya ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir. Antibakteriyel özelliklere ek yararı, akneli ciltte lekelerin açık yaralara neden olduğu durumlarda ortaya çıkan ikincil enfeksiyonların azaltılmasına yardımcı olabilmesidir. Antibakteriyel özellikleri onu antiseptik merhemlerde yaygın bir bileşen yapar.

2.3. Akne

 Çinko oksit genellikle akne tedavisi için tasarlanmış ürünlere formüle edilir. Bu, antibakteriyel özelliklerinden ve aynı zamanda yara iyileşmesini destekleme ve görünür tahriş ve kızarıklığı azaltma yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Çinko oksit, diğer akne tedavilerini desteklemek için genellikle bir diyet takviyesi olarak önerilir. Bu, çinkonun DNA onarımı ve kollajen sentezi sürecinde bir enzim kofaktörü veya yardımcı molekül olarak hareket etme potansiyelinden kaynaklanmaktadır. Ancak bu araştırmanın halen devam ettiğini ve terapötik bir sonuç göstermediğini hatırlamak önemlidir. Diyet çinko, takviye ile kalite ve biyoyararlanım arasında farklılıklar olduğundan, almadan önce daima doktorunuzla konuşmanız gereken bir şeydir. Genellikle çinko içeren gıdaları artırmak, çinko alımınızı artırmanın daha iyi bir yoludur. Healthline’a göre , daha yüksek düzeyde çinko içeren yiyeceklerden bazıları istiridye, baklagiller, kırmızı et, tohumlar ve kuruyemişlerdir. 

2.4. Nem

 Nem Çinko oksit cildin yüzeyinde koruyucu bir bariyer oluşturduğundan, cildin nemli kalmasına da yardımcı olabilir . Bunun nedeni ciltten çevreye TEWL veya su kaybını önlemesidir. Cildin doğal nemi düzenleme yeteneği azaldıkça, bu özellikle yaşlandıkça önemlidir. 

2.5. Tahriş

 Cilt tahrişini yatıştırma kabiliyeti nedeniyle, çinko oksit genellikle tahriş olmuş veya reaktif cildi sakinleştirme ve yatıştırma kabiliyeti için kullanılır. Çinkonun kepek önleyici şampuanlarda, saç derisinde kuru pul pul dökülmeyi önlemek için aktif madde olarak kullanıldığını , akne ürünlerinde ve hassas ciltler için tasarlanmış formülasyonlarda görebilirsiniz.

2.6. Yaşlanma Karşıtı

 Çinko oksit, yaşlanma karşıtı olarak da fayda sağlayabilir. Belirtildiği gibi, yaşlanan cilt için önemli olan ciltten su kaybını önlemeye yardımcı olur. Yaşlandıkça, cilt ürettiği doğal yağları yavaş yavaş azaltır ve cildin nemi ciltte tutma yeteneğini azaltır. Çinko oksidin koruyucu özellikleri, bu nemi içeride tutmaya yardımcı olur. Çinko oksidin yaşlanmaya yardımcı olabileceği diğer bir yol, çinkonun DNA onarımı ve kolajen sentezi sürecinde bir enzim kofaktörü veya yardımcı molekül olarak hareket etme potansiyelidir. Çinkonun bu özelliği araştırmalarda tam olarak araştırılmamış olsa da, ilginç bir potansiyel faydadır. 

2.7. Bebek Bezi İsiliği

 Çinko oksitin en popüler kullanımlarından biri, bebeğin hassas cildinde koruyucu bir bariyer oluşturarak pişik oluşumunu azaltmaktır. Bu, idrarda veya diğer dışkıda bulunabilen bakteri ve diğer tahriş edici maddelerin cilt üzerindeki etkilerini azaltır. Bebek bezi döküntü tedavisi olarak çinko oksit, kullanım amacına bağlı olarak krem, losyon, merhem ve çeşitli başka biçimlerde olabilir. 

3. Çinko Oksit Yan Etkileri Nelerdir?

Çinko Oksit Ne İşe Yarar?
Çinko Oksit Ne İşe Yarar?
 Çinko oksidin alerjik ve komedojenik olmadığına inanılır, yani gözenekleri tıkamaz veya cildi tahriş etmez. Genellikle kullanımı güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, bileşik bazı insanlarda şişme, kaşıntı veya karıncalanma gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hassas cilde sahip kişiler veya herhangi bir alerjik eğilimi olan kişiler, çinko oksit içeren herhangi bir şey kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. Çinko Oksit Ne İşe Yarar? Çinko oksit zamanla vücudunuzda birikebilir ve bu bileşeni içeren bir krem ​​veya başka bir profesyonel cilt bakım ürünü tarafından eşiğin üzerine itilebilir. Bu nedenle, ekstra çinko takviyesi almadan veya yüksek konsantrasyonlu çinko topikal ürün kullanmadan önce daima doktorunuza veya uzmanınıza danışmanız önemlidir. Birçok hasta, cilde yerleştirilen bileşenlerin genellikle vücut tarafından emilebileceğini ve hızlı bir şekilde atılması gerekmediğini fark etmez.

4. Çinko Oksit Cilde Zararlı mı?

 Çinko, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok temel besin maddesinden biridir. Öncelikle zararlı hücrelerle savaşarak bağışıklık sisteminizi korur. Çinkonun hastalıkları azaltarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olduğu düşünülürken, diğer tıbbi kaygılar için de çalışılmıştır. Buna akne dahildir. Sivilceniz hafifse ve yeterince çinko alıyorsanız, topikal ürünleri düşünebilirsiniz. Topikal çinko, şiddetli akne nodülleri ve kistleri için etkili değildir. Hassas cildiniz olmasa bile tüm cilt ürünleri yan etkilere neden olma potansiyeline sahiptir . Alerjik reaksiyon riskinizi değerlendirmek için her zaman bir yama testi yapın. İşte nasıl: Kolunuzun içi gibi yüzünüzden uzakta küçük bir cilt alanı seçin. Az miktarda ürün uygulayın ve 24 saat bekleyin. Herhangi bir yan etki olmazsa yüzünüze uygulayabilirsiniz. Ancak kızarıklık, kızarıklık veya kurdeşen geliştirirseniz ürünü kullanmayı bırakın.  Her zaman ürün etiketindeki talimatları izlemelisiniz. Bazı ürünlerin diğerlerinden daha az sıklıkta, başlamak için veya sadece akşamları uygulanması gerekir.  Herhangi bir cilt bakım ürünü gibi, topikal çinko da kızarıklığa veya tahrişe neden olabilir. Yama testi yapmak yan etki riskinizi en aza indirebilir. Kullanımdan sonra kızarıklık veya kurdeşen geliştirirseniz topikal çinko kullanmayı bırakın. Hassas cildiniz varsa, topikal çinkonun yan etkilerine daha yatkın olabilirsiniz. Aynı anda birden fazla sivilce ile mücadele ürünü kullanmak da riskinizi artırabilir.

5. En İyi Çinko Oksit İçeren Ürünler

 Çinko Oksit Ne İşe Yarar? En iyi çinko oksit markalı ürünleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Ammens Orijinal İlaçlı,
 • Ammens Duş Taze,
 • Balmeks,
 • Boudreaux’lar,
 • Popo Yapıştır,
 • Sakin 4,
 • Carlesta Cilt Koruyucu,
 • Critic-Aid Cilt Bakımı,
 • Delazinç,
 • Desitin Kremalı,
 • Desitin,
 • Bebek bezi döküntümerhem,
 • Bebek Bezi Rölyef,
 • Smiths Bebek Bezi
 • Merhemi,
 • Johnsons Artık Bebek Bezi
 • Döküntüsü Yok,
 • Novana Korumak,
 • PNS Unna Önyükleme,
 • Üçlü Yapıştır,
 • Unna-Flex,
 • Vajineks Tozu,
 • Maya-X Toz ve Znlin

6. Hamilelik veya Emzirme Döneminde Çinko Oksit Kullanılabilir mi?

 Çinko oksitin kırılmamış cilt üzerinde topikal olarak kullanıldığında, sistemik olarak kayda değer bir düzeyde emilmesi beklenmez. Hamilelik sırasında topikal çinko oksitin uygun kullanımı genellikle güvenli olarak kabul edilir. Emzirme sırasında uygun topikal çinko oksit kullanımının genellikle güvenli olduğu kabul edilir.

 Yazımızın Sonuna Geldik Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz..

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir