Cilt Bakım

Gece Kaşınma Nedenleri

Gece Kaşınma Nedenleri

 Gece kaşınma nedenleri için birçok sebep saymak mümkündür. Öyle ki gece kaşınma nedenleri incelendiğinde doğal nedenlere erişmek mümkün olduğu gibi aynı zamanda ciddi hastalıkların belirtisi olması da mümkündür. Özellikle akla gelen ilk problem bulaşıcı hastalık olsa da bulaşıcı hastalıklar da kendi içerisinde birçok alt başlığa ayrılmaktadır. Bu nedenle öncelikle kaşıntının sürekliliği ve boyutu teşhis edilmelidir. Sonra ise muhakkak alerjik testler yapılmalıdır. Kişinin bu süreçte kendisin gözlemlemesi ve vücudundaki su miktarını incelemesi de tavsiye edilmektedir. Basit sebepler nedeniyle kaşıntılar yaşanabileceği gibi çok daha ciddi sebepler de neden olabilmektedir. Özellikle mevsimsel kaşınmalar da söz konusu olup aradaki fark iyi ayırt edilmelidir. Gece kaşınmasının birçok sebebi olsa da bunlar için ilaçlar veya kremler bulunmaktadır. Düzenli kullanımda bu gibi sıkıntılar kalmayacaktır. Daha fazla bilgi almak için bizimle Whatsapp hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sante Plus Uyuz Kaşıntısı Masaüstü

İçindekiler ;

Dikkat !

Kaşıntı belirtileri yavaş yavaş kendini göstermeye başladığında hemen müdahale ederseniz verimli sonuçlar alma ihtimaliniz de yükselecektir. Gece kaşınma Uyuz hastalığına işaret edebilir. Uyuz Belirtileri Hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz. 

1. Uyuz

 Uyuz kaşıntı sebeplerinden biri olup gece kaşınması da çok daha fazla olmaktadır. Özellikle gece vücut ısısının yükselmesi ile uyuza sebep olan akarlar daha hareketlenmekte ve artmaktadır. Bu da kaşıntıyı özellikle gece etkilemektedir. Uyuz normalde de gittikçe artacak olup aynı zamanda en kısa sürede çözülmesi gereken bir problemdir. Uyuz probleminden kurtulmak mümkün olup tedavi için gerekli kremler ve ilaçlar da bulunmaktadır. Uyuz sanıldığı kadar ciddi bir problem olmasa da kendi içerisinde aşamaları olup erken teşhis fazlasıyla önem arz eder. Özellikle bulaşıcı bir hastalık olduğu da varsayılır ise pek çok kişiye daha bulaşmış olması mümkündür.

 Uyuz tedavi edilirken uyuz ilacının düzenli kullanımı en iyi tedavi yöntemi olarak görülür. Evde denecek tedaviler tam olarak yeterli olmayacak olup tedavi bitiminde de yeniden kontrol edilmesi en uygunu olacaktır.

2. Doğal Sebepler

 Doğal sebepler çok genel bir başlık olup kendi içerisinde pek çok alt başlığa da sahiptir. Gece kaşınma nedenleri için birçok doğal durumdan söz etmek mümkündür. Özellikle geceleri vücut ısınız normalden daha fazla artıyorsa bu da bir kaşıntı nedeni olmaktadır. Vücudun bir anda fazla soğuması ve fazlaca ısınması, yani normal değerlerde sabit olarak kalmaması vücuda iğne batmış hissinde bir kaşıntı verebilmektedir. Buna ek olarak su kaybı da büyük bir sebeptir. Böbrekler su kaybı nedeni ile gece yeterince iyi çalışamazlar. Aynı zamanda cilt de gerekli nemi alamadığı için kuruluk yapar ve bu da kaşıntıyı beraberinde getirir. Bu gibi doğal sebepler arttırılabilecek olduğu gibi bazı hastalık sebepleri de bulunabilmektedir. Psikolojik durumlar da bu sebepler arasında yer almaktadır.

3. Gece Kaşınma Nedenleri Hastalık Sebepleri

 Hastalık sebepleri bazı durumlarda ciddi bir belirti olarak kendini gösterebilmektedir. Yani aslında burada kaşıntı bir hastalık değil bir hastalığın belirtisi olmaktadır. Bu problemler bulaşıcı hastalık olabilir. Örneğin uyuz a da bit gibi hastalıklar burada söz edilebilir ilk örnekler olmaktadır. Aynı zamanda böbrek problemleri de kaşıntılara sebep olup su faktörü burada oldukça önem arz etmektedir.

 Demir eksikliğiniz var ise bu da etkili olacak olup birtakım ilaçlar ile düzelmesi mümkündür. En belirgin sebeplerden biri de tiroit hastalığı olup tiroit hastalığı herkeste farklı etkiler gösterse de kaşıntı sık görülen etkileri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda alerjik rahatsızlıklarınız varsa bunlara da en kısa sürede çözüm bulunmalıdır.

Gece Kaşınma Nedenleri
Gece Kaşınma Nedenleri
 İç hastalıklardan kasıt aslında tiroit ve böbrek rahatsızlığı gibi problemler olmaktadır. Bunların bir belirtisi olan kaşıntı aynı zamanda bağışıklık sisteminin düşmesini de etkileri ki bu nedenle de daha ciddi birtakım hastalıkların ortaya çıkması da mümkün olup çözüm olarak yapılması gereken bu hastalıkları tedavi etmektir. Bu sayede bir süre sonra kaşıntı da gidecektir. İlk aşamada kaşıntı gitmiyor ise endişe etmemeli ve sağlık probleminize yoğunlaşmalısınız. Ancak kaşıntılar sık sık kaşındığında burada iz bırakabilmeniz de olasıdır ve dikkat edilmelidir.

5. Ruhsal Problemler

 Gece kaşınma nedenleri arasında sık sık adı geçen ve bu nedenle bir psikiyatra da danışılması gereken durumlar söz konusu olabilmektedir. Burada iki alternatif vardır. Bunlardan biri kişinin daha önceden kaşınma problemi yaşaması ancak bu problem geçmesine rağmen psikolojik olarak hala öyle hissediyor olmasından kaynaklıdır. Bu aşamada süreç gerçekten psikolojik bir durum olup farklı şekillerde çözülmelidir.  Bir diğer alternatif ise kişinin stres ve kaygı bozukluğu gibi problemlerinin kaşıntı reaksiyonu göstermesidir. Yani kişi ciddi kaygılı ve problemli bir süreç yaşıyorsa veya daha öne yaşadıysa bu bir reaksiyon olarak kendini kaşıntı biçiminde gösterebilmektedir. Bu durum uzun süreli olabileceği gibi sadece kaygı ve stres anında da olabilmektedir.

6. Su Kaybı

 Su kaybı ciddi bir problem olmakla birlikte burada su kaybının kendisi de kaşıntı sebebi olabildiği gibi bunun dışında böbrek rahatsızlığı da kaşıntıya sebep olabilir. Bu nedenle net bir teşhis yapılmalı ve tedavi buna göre uygulanmalıdır. Özellikle su kaybı birçok hastalığa sebep olabileceği gibi su eksikliğinin her şekilde önüne geçilmesi gerekmektedir.

7. Alerjik Problemler

 Alerjik problemler için çözüm mümkün olmaktadır. Ancak alerji sebebinin net bir biçimde tespit edilmesi önemlidir. Özellikle genelde kaşıntılar yaz ve bahar mevsimlerinde oluyor ise alerji sebebi göz önüne alınır iken kışın oluyor ise uyuz probleminden şüphelenilmektedir. Aradaki fark mevsimsel olsa da bu her zaman değişiklik gösterebilmektedir.

8. Tedavi Yöntemleri

 Gece kaşıntılarının tedavi yöntemi yukarıda sayılan pek çok hastalığa ve reaksiyona göre değişmektedir. Ancak her şekilde kaşıntılar arttı ise hastalık tedavi yapılırken de kaşıntı olan bölgede uygun olduğu takdirde gerekli kremler ve benzeri kullanılabilmektedir. Bu da kesin bir yorum olmayacak olup burada hastalığın teşhisi en önemli faktördür. Bu sayede gece kaşıntıları son bulabilecektir.
Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir