Vücut Bakım

Kırmızı Çatlaklar Neden Olur?

Kırmızı Çatlaklar Neden Olur?
 Çatlaklar iki renktedir. Bunlardan biri kırmızı ve diğeri ise beyaz renktedir. Bunların arasında sebep bakımından bir farklılık bulunmamaktadır ancak çatlakların nedenleri araştırılmalı ve bu nedenler giderilmelidir. Çatlak görüntüsünü pek çok kadın sevmez ve özellikle kadınlarda görülen çatlak probleminin önüne geçebilmek mümkündür. Genellikle kırmızı çatlaklar neden olur diye sorulur ancak aynı sebepler beyaz çatlaklar için de geçerlidir. Bunların önce sebepleri ve ardından ise çözümlerinin bulunması gerekmektedir.

İçindekiler ;

Dikkat !

Daha iyi bir görüntü elde etmek için kullanacağınız ürünleri düzenli olarak aksatmadan uygulamanız gerekir. Vücut çatlakları nasıl geçer, kalça çatlakları nasıl giderilir bu konular hakkında yazmış olduğumuz diğer yazılarımızda inceleyebilirsiniz.

1. Vücutta Nerelerde Çatlaklar Olur?

 Genelde daha çok kadınlarda görülen çatlaklar vücutta kadınlar adına kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Özellikle de yaz tatillerinde kadınlar çatlakları nedeni ile tatillerini bile erteler veya giydiklerine dikkat ederler. Yaza kadar aylar öncesinden bunu çözmeye çalışırlar ancak öncelikle çatlağın sebebi çözülmelidir. Bu durumda vücut çatlakları oldukça azalacaktır. Birçok sebepten vücutta çatlaklar oluşabilir. Bu durumlarda kişi sebebi öğrenmelidir.

 Vücutta iki tip çatlak bulunur ve bunlar renklere göre ayrılırlar. Beyaz çatlak ve kırmızı çatlak olarak gruplandırılmaktadırlar. Ancak zaten kırmızı çatlak ilk aşamada beyaz çatlaktır. Biraz daha çatlak arttığında bu durumda kırmızı çatlağa dönüşür. Yani kırmızı çatlaklar da ilk aşamada beyaz çatlak olarak karşımıza çıksa da bunlar belirginleştikçe kırmızı haline gelirler. Kırmızı çatlaklarınız beyaz çatlağa dönüşüyor ise aslında bu iyi bir şeydir. Beyaz çatlak herkeste görülebilmek ile birlikte kırmızı çatlak daha az görülmektedir. Bu nedenle kırmızı çatlak neden olur ve kırmızı çatlak nedir sorularını duymak mümkündür. Kırmızı çatlak neden olur sorusunun cevabı ise beyaz çatlak ile aynıdır.

2. Çatlaklar Neden Oluşur?

 Çatlakların oluşma sebepleri oldukça farklıdır. Bu sebeplerden ilki hızlı kilo alıp verme olmaktadır. Burada aklınıza 20-30 kilo gibi kilolar gelmemelidir çünkü çatlaklar ani alınıp verilen 3-4 kiloda da kendisini gösterebilmektedir. Çatlak oluşumu uzun süreli bir süreç değildir ve kısa sürede alınıp verilen kilolar nedeniyle olmaktadır. Az bir kilo farkı etki eder ancak ciddi kilo farklarında çatlaklar da buna göre daha büyük ve daha gözle görülür olmaktadır.

 Kilo dışındaki diğer bir faktör ise az su tüketimidir. Düzenli ve çok su tüketilmediğinde vücutta ve özellikle kalça bölgesinde çatlaklar ve selülit oluşabilmektedir. Bu nedenle cildi her zaman nemli tutmalı ve tüketimini arttırmalıyız.

 En bilinen sebeplerden biri hamilelik olmaktadır. Aşırı kilo grubundan farklı olarak hamileler özellikle hamilelik sonrasında ciddi çatlaklar ile boğuşabilirler. Bu karın şişliğine ve çocuğun ağırlığına göre değişmektedir. Çocuk anneye bir ağırlık yapıyor ise ve anne bunu taşımakta zorlanıyorsa hamilelik esnasında bacaklarda da çatlaklar görülmesi mümkündür.

3. Bu Çatlaklar Nasıl Önlenir?

 Beyaz ve kırmızı çatlaklar neden olur sorusundan sonra bu çatlaklar nasıl önlenir sorusu sorulmaktadır. Özellikle hamilelerde görülen bu çatlaklar kilo alıp verme durumunu yaşayan herkeste görülebilmektedir. Bu çatlakları önlemek için ise vakit gerekmektedir. Çatlaklar lazer tedavileri ile geçebilir. Ancak lazer tedavileri pek çok insanı tedirgin eder ve bu nedenle insanlar doğal yöntemleri ararlar.

 Doğal yöntemler ise lazer gibi birkaç seans ile geçmemektedir ve düzenli uygulanması gereken bir sürece sahiptir. Özellikle çatlaklar gibi deriye yerleşmiş izlerde düzelmeler zaman almaktadır ve kişi doğal yöntemleri tercih ederken hem daha sağlıklı olacaktır hem de daha uzun sürse bile eninde sonunda olumlu sonucu alacaktır. Bunun için ise pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler doğal bitkiler veya evde bulabileceğiniz yöntemler olduğu gibi aynı zamanda en çok tercih edilen yöntemlerden biri de masajdır. Masaj deriyi hareket ettirir ve özellikle çatlağın olduğu bölgeye masaj yapmak uzun vadede çatlakları azaltacaktır. Deri izleri zamanla geçer bu nedenle geçmeyeceğini düşünmemek gerekir ancak geçmesi için sizlerin de masaj gibi birtakım takviyelerde bulunmanız gerekmektedir.

4. Çatlakları Önlemenin Doğal Yöntemleri Nelerdir?

Kırmızı Çatlaklar Neden Olur?
Kırmızı Çatlaklar Neden Olur?

 Çatlakları önlemenin başında masaj gelirken bunu doğal bitki yağları ile yapmak oldukça etkili olacaktır. Cildi ısıtmak ve masaj yaparak hareket ettirmek uzun vadede çatlakları azaltacak ve hatta duruma göre yok edecektir. Bu biraz da sizin çatlak boyutunuza ve yayılımınıza bağlıdır. Yani çatlak yayılımınız çok ise masaj da daha geniş bir bölgeye uygulanmalıdır. Çatlakları önlerken birçok doğal bitkisel yağ kullanabilirsiniz. Tercihi size bağlıdır ancak tüy yapan yağları kullanmamanız önerilmektedir.

 Bunların dışında kakao yağı en çok önerilen yağdır. Birçok insan memnun kalmıştır ve hatta isterseniz badem yağı, çörek otu yağı gibi yağları karıştırarak da çatlaklarınız için kendiniz bir formül oluşturabilirsiniz. Bu sizlere bağlıdır. Aynı zamanda Türk kahvesi de iyi gelmektedir. Türk kahvesini de bu yağlar ile karıştırabilir ve sonrasında sürebilirsiniz. Türk kahvesi peeling hissiyatına sahiptir ve bu sayede kan akışını yani bölgedeki hareketliliği arttırarak sizlerin çatlakları için etkili olacaktır. Burada önemli olan sizlerin bu süreçteki sabrıdır. Eğer denemeye devam ederseniz çatlaklar uzun sürede azalmaya ve ardından da yok olmaya başlayacaktır. Bölgeyi sıcak ve hareketli tutmak bu nedenle önem arz etmektedir.

Dikkat !

Önemli not alanı