Vücut Bakım

Vajina Kararması İçin Doğal Yöntemler

Vajina Kararması İçin Doğal Yöntemler

 Vajina kararması bir anda olmaz ve bu nedenle kadınlar vajina kararmasını sonradan fark ederler. Ancak bunun çözümü mümkündür ve bu nedenle endişe edilecek bir şey yoktur. Vajina kararması pek çok sebep olabilmektedir. Bu nedenle sebebi teşhis edip o sebepten kurtulmak gerekmektedir. Vajina kararması için pek çok yöntem bulunabilmekle birlikte vajina kararması için doğal yöntemler de mümkündür. Doğal yöntemler daha uzun süreli bir sürece yayılırlar ancak işe yaramaktadırlar. Pek çok insan dışarıda vajina beyazlatma işlemi uygulamak yerine vajina kararmasını önleyen tamamen doğal çözümleri tercih etmektedir. Farklı bir konu hakkında bilgi almak isterseniz bizlere Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Doğal ve organik kumaşlar tercih edilebilir. Kaliteli ve yüzde yüz organik pamuk kumaşlar vajina kararmasına engel olur. Genital bölge kararması için en etkili yöntemler neler bu konu hakkında bilgi almak isterseniz diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

1. Vajina Kararması Neden Olur?

  •  Vajina kararması pek çok sebepten olabilir. Bazen sadece yaş nedeni ile olurken bazı durumlarda vajina tüylerinin alınması da vajina kararmasına sebep olabilmektedir. Bunların başında ağda ile almak gelmektedir. Vajina kararması genellikle ağda nedeni ile olur ve ağda son yıllarda bu nedenle tercih edilmemektedir. Aynı şekilde dışarıda yapılan lazer epilasyonlar da doğru yöntem ile yapılmıyor ise vajina kararmasına neden olabilmektedir. Bunlar dış etkenlerdir. Bunlara ek olarak yanlış iç çamaşırı tercihi vajina kararmasına sebep olur. Özellikle polyester malzeme iç çamaşırda tercih edilmemektedir.
  •  En çok kararma hamilelik döneminde görülmektedir. Bunun sebebi ise hormonlardır. Hormonlar olumsuz etkiler yaratabilir bu dönemlerde ve bunların başında da vajina kararması gelmektedir. Özellikle hamilelik dışında başka nedenler ile artan hormonlar da aşırı terleme yapar ve aşırı terleme de kararmanın temellerini atmaktadır ve uzun süreli terleme kararmayı arttırmaktadır.
  •  Çok dar kıyafetler giymemeyi tercih etmek gerekir ve özellikle yazın bu dar kıyafetler tercih edilmemelidir. Bu durum terlemeyi arttırır ve kararmanın de önü açılmaktadır. Bunlara ek olarak doğum kontrol hapları da hormona etki eden bir ilaçtır bu nedenle hormonlar ile alakalı her türlü ilaç kararmayı arttıracaktır. Bölgeyi sık sık jilet ile almanız da kararma yapabilir. Vajina kararması için doğal yöntemler tercih ederek bunu değiştirebilirsiniz.

2. Vajina Kararması Nasıl Geçer?

 Kararmayı henüz yeni tespit ettiyseniz yani hali hazırda vajina kararması henüz az ise kese yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu renk düzenini biraz daha hafifletecektir. Ancak genelde yeterli olmaz. Vajina kararması için başka seçenekler denenmelidir. Vajina beyazlatma işlemleri için doğal yöntemler uygulayabileceğiniz gibi medikal bir müdahalede de bulunabilirsiniz. Ancak genellikle ilk aşamada doğal çözümler tercih edilmelidir. Çünkü pek çok kadında işe yaramış olup sizlerde de yaraması mümkündür. Kararmanın geçmesi için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler sayesinde kolaylıkla vajina kararmanızdan kurtulabilirsiniz.

3. Vajina Kararması İçin Doğal Çözümler Nelerdir?

 Kararma için doğal yöntemler oldukça çeşitlidir. Bunlar arasından denem yanılma yöntemi ile kendinize en uygun doğal yöntemi seçebilirsiniz. Bunların başında limon gelir. Ancak limon asidik etkisi oldukça yüksektir. Bu nedenle su ile seyreltilmelidir çünkü vajina ve çevresini inceltme ihtimali bulunmaktadır. Buna ek olarak yüzü de beyazlatan salatalık ya da karbonat gibi şeyler uygulanabilir. Tüm bunlar gibi normalde yüzünüzü beyazlatmak için kullandığınız pirinç suyu veya sirke gibi yöntemler de etki olacaktır. Ancak bunları bir kür olarak hazırlamak en doğrusu olacaktır.

3.1. Vajina Kararmasına Limon Kürü

Vajina Kararması İçin Doğal Yöntemler
Vajina Kararması İçin Doğal Yöntemler
 Limon suyu asidik etkisi sayesinde kararma için doğal yöntemler listesinde ilk sırada yer almaktadır. Ancak limon suyu, vajina gibi hassas bir deriye direkt uygulanmamalıdır. Su ile ya da yoğurt ve bal ile bir arada kullanılmalı ve seyreltilmelidir. Seyreltilme durumunda en iyi sonucu alabilmek mümkündür. Ancak bilinmelidir ki doğal yöntemler kısa sürelik değildir ve 1 ay gibi bir zaman geçtiğinde etkisini görmeye başlarsınız. Kürü vajinada 10-15 dakika civarında bekletmeniz yeterlidir. Limon kürünü kullandıktan sonra güneşlenmeyin veya vajina bölgenizi güneşten uzak tutun çünkü leke yapabilmektedir.

3.2. Vajina Kararmasına Karbonat Kürü

 Hassas ciltlilerin tercih etmemesi gereken bir yöntemdir. Vajina kararmasında oldukça etkili olduğu bilinir ancak her cilt için uygun olmayan karbonatı denemekte ısrarcı olmamak gerekmektedir. Karbonat, su ile yapılmalıdır ve macun kıvamına getirilmelidir. Çok sıvı olmaması önemli bir ayrıntıdır. Soğuk su ile yıkanması gerekir ve haftada 2 kez üzerinde kullanılması önerilmemektedir.

3.3. Vajina Kararmasına Salatalık Suyu Kürü

 Salatayı yüzümüze de sıklıkla uygularız ve salatalık suyu da aynı şekilde renk açıcı bir özelliğe sahiptir. Salatanın suyunu sıktıktan sonra pamuk yardımı ile vajinanızda kararan bölgeye sürebilirsiniz. Ancak vajina kararmanız yoksa da kullanabilirsiniz çünkü bir zararı bulunmamaktadır ve her cilt tipi için uygundur.

3.4. Vajina Kararmasına Süt Kürü

 Sütte bulunan laktik asit, renk açıcı bir özelliğe de sahiptir. Bu nedenle sütü vücudunuza da vajina kararması yaşadıysanız da kullanabilirsiniz. Süt de her cilt için uygundur ve bu sayede rahatlıkla kullanabilirsiniz. Soğuk süt olması gerekmektedir. Pamuğu batırın ve kararan bölgeye sürün. Masaj yaparak 5 dakika kadar sürmeye devam etmeniz sütün iyice emilmesini sağlayacaktır. Sonra biraz bekleyip yıkayabilirsiniz.
Dikkat !

Önemli not alanı