Cilt Bakım

Uyuz Böceği Vücuttan Nasıl Atılır?

Uyuz Böceği Vücuttan Nasıl Atılır?

 Uyuz böceği, ciltte uyuz hastalığının oluşmasına neden olan Sarcoptes scabiei isimli akardır. Bu akarlar cilt yüzeyinde tünel açarak yumurtalarını bırakır. Bu sürede üremesini sağlayan uyuz böcekleri aynı zaman ciltte kaşınma reaksiyonuna neden olur. Kısa süre içerisinde hızla artan uyuz giderek kişinin yaşamını ve cildini etkileyen bir hal alır. Bu nedenle olduğunca erken tedavi olmak şarttır. Bu yazıda uyuz böceği vücuttan nasıl atılır, doğal yöntemler nelerdir bir araya getirildi. Farklı konularda  uzman görüşü almak için Whatsapp hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

Sante Plus Uyuz Kaşıntısı Masaüstü

İçindekiler ;

Dikkat !

Tedavi için tuzlu su ile yıkanmak çoğu zaman yeterli olmaktadır. Uyuz tedavisi tuz ile nasıl yapılır konusunda daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uyuz Parazitlerinden nasıl kurtulacağınızı anlattığımız diğer yazımızı inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

1. Uyuz Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Uyuz hastalığının tanısının konulmasında öncelikle belirtilere dikkat edilir. Belirtilerin belirli bir kısmı fiziksel olarak gözlemlenebilir belirtilerdir. Kızarık ve döküntü, uyuz böceğinin açtığı beyaz tüneller gözle görülebilir. Bu nedenle doktorlar ilk olarak fiziksel muayene gerçekleştirir ve genellikle bu işlemin ardından tanı konur.

Gözle görülebilen belirtilerin yanında hastanın şikayetleri de dinlenir. Özellikle kaşıntının şiddeti, hangi durumlarda kaşıntının daha şiddetli hale geldiği sorulur. Gece ve sıcak duştan sonra artan kaşıntılar uyuz belirtileri içerisinde bulunuyor.

Doktorların tanı koyabilmesi için hastanın şikayetleri ve gözlemlenebilir belirtileri yeterli oluyor. Ancak bazı durumlarda doktor doku örneği alabilir. Alınan doku örneği laboratuvarda incelenir ve uyuz böceklerine rastlanıp rastlanmadığına bakılır. Bunun ardından doktor uyuz böceği vücuttan nasıl atılır açıklayarak gerekli ilaçları reçeteler.

2. Uyuz Böceğini Vücuttan Atmanın Tedavi Yöntemi

 Bir kişiye uyuz hastalığı tanısı konulmasının ardından tedaviye en kısa sürede başlanması büyük önem taşıyor. Kişi tedavisini ne kadar ertelerse vücudundaki uyuz böceği sayısı artacaktır. Bu durumda kişinin belirtileri güçlenir ve yaşadığı yoğun kaşıntı isteği kişinin günlük hayatını etkiler.  Doktor uyuz tanısına sahip bir hastaya uyuzun oluşumunu durduracak ve tamamen ortadan kaldıracak krem ve losyonlar kullanılır. Bu losyonların özellikle gece vakitlerinde uygulanması gerekiyor. Çünkü geceleri hem kaşıntı şiddeti artar hem de uyuz böceği daha aktif hale gelir.  Bu losyon ve kremlerin yanında doktor tarafından uyuz hastalığına sahip kişinin kullanması için oral yollarla kullanılan ilaçla verilebilir. Bu ilaçların temel amacı kişinin yoğun kaşıntı isteğinin azaltılması ve buna bağlı cilt yaralarının ortadan kalkmasıdır. Bu ilaçlar her zaman oral olmak zorunda değildir. Krem ya da losyon tarzında bulunan kaşıntı engelleyici ilaçlar da bulunuyor.

3. Sirke ile Uyuz Böceğini Vücuttan Atma Yöntemi

 Sirke antibakteriyel ve asidik özelliği sayesinde uygulandığında cildin PH derecesini değiştirir. Bu nedenle uyuz tedavisinde uygulanan doğal yöntemler denildiğinde ilk akla gelen seçeneklerden biridir. Sirke ile uyuz böceği vücuttan nasıl atılır:

 • Sirke ile uyuz tedavisine başlamadan önce beyaz sirke edinmelisiniz. Bu işlemde en başarılı etkiyi beyaz sirke veriyor.
 • Sirkenin uygulanacağı alanların ılık bir bezle temizlenmesi ve kurulanması gerekiyor.
 • Öncelik işlemlerini tamamlamanızın ardından sirke karışımı yapmanız gerekiyor. Bu karışım için gerekli malzemeler; su, bir kap, pamuk ve beyaz sirke.
 • Karışımın oluşturulması için kabın içerisine 1 ölçü su ve 1 ölçü beyaz sirke ekleyin. İki sıvının iyice karışmasını sağlayın.
 • Karışımı hazırlamanızın ardından uyuzun olduğu bölgeye pamuk yardımı ile uygulayın. Pamuğu 5 dakika bekletin ve ardından ılık bir bez ile durulayın.
 • Bu işlemi günde 3 kez uygulamanız gerekiyor. En az 10 gün de işlemi gerçekleştirmeye devam etmelisiniz.

 Sirke ile tedavi uygulanmadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Bu noktalardan birincisi açık yaranızın bulunmamasıdır. Eğer kaşınmaya bağlı olarak açık yaranız bulunuyorsa sirke yakar ve yaranızın acımasına neden olur.

4. Tuz ile Uyuz Böceğini Vücuttan Atma Yöntemi

Uyuz Böceği Vücuttan Nasıl Atılır?
Uyuz Böceği Vücuttan Nasıl Atılır?

 Doğal yöntemlerin arasında tuzlu suyun da başarılı bir yöntem olduğu düşünülüyor. Ancak bu yöntem destek olarak kullanıldığında başarılı bir etki sunuyor. Tedavi amacıyla doğrudan kullanmak uyuz böceklerinin ortadan tamamen kalkmasına yardımcı olmaz. Tuz ile uyuz böceği vücuttan nasıl atılır:

 • Öncelikle bu işlemi duşta uygulamanız gerekiyor. Bütün vücudun tuzlu su ile yıkanması önemlidir.
 • İşlemin uygulanması için gerekli olan malzemeler kova, tuz ve sudur.
 • Büyük bir kovanın içerisini tamamen su ile doldurun. Suyun içerisine fazla miktarda tuz atın. 1 ya da 2 su bardağı tuz yeterli olacaktır. İyice karıştırın ve tuzun tamamen eridiğinden emin olun.
 • Duş alırken oluşturduğunuz tuzlu su ile iyice vücudunuzu yıkayın. Hazırladığınız bütün suyu kullanmanız önemlidir.
 • Uygulama sırasında tuzlu suyu boyun ve aşağısı için kullanmanız yeterli olacaktır. Saçlarınız ya da yüzünüz için tedavi gerekli değildir.
 • Vücudunuzu yıkadıktan sonra ılık su ile durulayın ve duştan çıkın. Daha sonra bir havlu yardımı ile kurulanın.

 Tuzlu su ile vücudunuzu yıkamak uyuz böceklerinin vücudunuzda yaşamasını zorlaştıracaktır. Bu işlemin cildiniz için herhangi bir zararı yoktur. Günlük olarak yaklaşık 15 gün boyunca kullanabilirsiniz. Ancak bu işlem sırasında açık yaralarınızın bulunmaması önemlidir. Tuzlu su açık yaraları acıtacaktır.

5. Çay Ağacı Yağı ile Uyuz Böceğini Vücuttan Atma Yöntemi

Çay ağacı yağı içerik olarak güçlü bir etkiye sahiptir. Ağaç antibakteriyel ve antiparazitik yapıya sahiptir. Bu nedenle uyuz tedavisinde işe yarayan yöntemlerden biridir. Cilde herhangi bir zararı olmadığı için kolaylıkla uygulanabilir. Çay ağacı yağı ile uyuz vücuttan nasıl atılır:

 • Uygulamaya başlamadan önce bilmeniz gereken nokta çay ağacı yağının bu tedavide yalnız kullanılmadığıdır. Saf çay ağacı yağını kullanmak cildinizde reaksiyona neden olabilir.
 • Uygulama için gerekli malzemeler pamuk, çay ağacı yağı, zeytinyağı ve bir kaptır.
 • Öncelikle kabın içerisine 1 ölçü çay ağacı yağını ve 1 ölçü zeytinyağını ekleyin. İyice karıştırın ve yağların olabildiğince karışmasını sağlayın.
 • Hazırladığınız karışımı uyuz böceğinden etkilenmiş bölgeye uygulayın ve yağı derinizin çekmesini bekleyin. Bu işlem için 10 dakika gibi bir süre masaj yaparak yağı yedirebilirsiniz.
 • Hazırladığınız karışımı çok bekletmeden uygulamalısınız. Her bir sefer için yeterli miktarda karışım yaparak tamamını kullanmalısınız. İşlemi günde 2 kere tekrarlayarak 14 20 gün uygulayabilirsiniz.

Uygulama sırasında dikkat etmeniz gereken fazla detay bulunmuyor. Uygulamadan önce cildinizi ılık bir bez ile temizlemeniz daha etkili sonuç ile karşılaşmanıza yardımcı olur. Uyuz belirtileriniz ortadan kalksa dahi bir süre daha uyuz hastalığı tedavi yöntemlerinizi sürdürmelisiniz.

6. Zerdeçal ile Uyuz Böceğini Vücuttan Atma Yöntemi

 Zerdeçal güçlü bir antibakteriyel özelliğe sahip baharattır. Bu baharat ile karışım oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz karışımı uyuz böceğinden etkilenen bölgeye uygulamanız uyuz böceğini atmanıza yardımcı olur. Zerdeçal ile uyuz böceği vücuttan nasıl atılır:

 • Uygulamaya başlamadan önce uyuzdan etkilenen bölgelerinizi ılık su ile temizlemeniz önemlidir.
 • Zerdeçal sarı renkli bir baharattır ve değdiği alanlara sarı bir renk bırakır. Kıyafetlerinizle teması sonucunda kalıcı bir sarı leke bırakabilir. Ayrıca ciltte de sarı leke bırakır ve bu rengin gitmesi zaman alır. Bu nedenle cildinizin görünen bölgelerine uygulamak istiyorsanız bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.
 • Uygulama için gerekli malzemeler toz zerdeçal, limon, makyaj fırçası ya da uygulama yapabileceğiniz bir fırça ve karıştırmak için kaptır.
 • Karışımı oluşturmak için öncelikle kabın içerisine zerdeçalı ekleyin. Daha sonra yavaş yavaş limonu sıkın ve iyice karıştırın. Limon için birkaç damla yeterli olacaktır.
 • Limon ve zerdeçalı iyice karıştırın ve macun gibi bir kıvam elde etmeye çalışın. Macununuz ne sıvı ne de katı olmalıdır.
 • Oluşturduğunuz karışımı fırça ya da uygulamak için uygun bir materyal ile uyuz böceğinden etkilenmiş bölgeye sürün.
 • Uygulamayı tamamlamanızın ardından yaklaşık bir saat bekleyin ve sonra durulayın. Dilerseniz daha uzun süre de bekleyebilirsiniz.
 • Belirtileriniz ortadan kalkana ve tamamen uyuz böceklerinden kurtulana kadar bu işlemi yapmaya devam edin.

 Bu yöntemi uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri yine açık yara üzerine uygulanmaz. Limon açık yara üzerinde yakıcı bir etki yaratır ve canınızın yanmasına neden olur. Açık yaralarınız bulunuyorsa önce o yaraların iyileşmesi için tedavi uygulamalı ya da başka bir tedavi yöntemi seçmelisiniz.

7. Aloe Vera Jeli ile Uyuz Böceğini Vücuttan Atma Yöntemi

 Aloe vera jeli, Aloe vera bitkisinden elde edilen jeldir. Bu jeli doğal bir yöntem ile büyüttüğünüz Aloe vera bitkisinden doğrudan alabilirsiniz. Yetiştirdiğiniz bir Aloe vera bulunmuyorsa hazır olarak satılan jelleri alabilirsiniz. Ancak doğal içerikli olmasına önem göstermelisiniz. Krem gibi unsurlarla karıştırılmış Aloe vera jeli uyuz için herhangi bir etki göstermeyecektir.

  Bu işlemin uygulanması için gerekli olan tek malzeme jeldir. Jel doğrudan uyuz böceğinden etkilenen bölgeye uygulanır. Arkasından bir temizlenme işlemi gerçekleştirilmesine gerek yoktur. Cilt Aloe vera jelini emer ve arkasından herhangi bir iz kalmaz. 10 gün boyunca özellikle yoğun kaşıntı yaşadığınız zamanlarda gerçekleştirebilirsiniz.

8. Uyuz Böceğini Vücuttan Atmak Nasıl Hızlandırılır?

Uyuz böceğini vücuttan atmayı hızlandırmak istiyorsanız yeniden bulaş yaşayacağınız durumları ortadan kaldırmaya özen göstermelisiniz.

 • Kullandığınız havlu, çarşaf, nevresim, kıyafet, iç çamaşırı hatta çoraplarınızı dahi günlük olarak değiştirmelisiniz. Kullandığınız bu ürünleri 60 derece sıcaklıkta yıkamalısınız.
 • Kullanacağınız bütün ürünleri ütülemelisiniz. Uyuz böceğinin size ne zaman bulaştığı tam olarak bilinemez. Üzerinde uyuz böceği bulunan bir kıyafetin diğer kıyafetler içerisine konulması sonucunda uyuz böceği tüm kıyafetlere yayılabilir. 4 ila 6 güne kadar da canlı kalarak size yeniden bulaşabilir.
 • Size verilen ilaçları ve tedavi yöntemlerini mutlaka uygulamalısınız. Uyuz hastalığı kendi kendine geçebilen bir hastalık değildir. Eğer başarılı bir tedavi yöntemi uygulayamazsanız uyuz böceği vücudunuzda hızla artmaya devam eder. Bu da belirtilerinizin günlük hayatınızı etkilemesine neden olabilir.
 • Ev içerisinde ve diğer insanlarla olabildiğince temasınızı azaltmalısınız. Sizinle aynı hanede yaşayan bir kişinin de uyuz hastalığına yakalanması sizin hastalığı atlatmanızı güçleştirir. Ortak kullanılan eşyaları ayırmalısınız.
 • Halıları, koltukları ve yatakları detaylı olarak süpürmelisiniz. Süpürme işleminizi tamamlamanızın ardından ise mutlaka süpürge torbasını atmalısınız.
 • Uyuz hastalığına sahip kişinin temas ettiği alanları çamaşır suyu ve sıcak su ile temizlemelisiniz. Uyuz hastalığının en büyük bulaşma yolu temastır.
Dikkat !

Önemli not alanı