Yüz Bakım

Akne Toniği Nedir? Nasıl Kullanılır?

Akne Toniği Nedir? Nasıl Kullanılır?

 Cildin en büyük problemleri siyah nokta ve sivilcedir. Herkesin yüzünde her zaman olmasa da sıklıkla bu problemlerle karşılaşılır. Siyah nokta ve sivilceye açılan bu savaşta en büyük yardımcılar ise akne toniğidir. Bu yazıda sizlere akne toniği nedir, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir sunuyoruz. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Hassas bir cildiniz varsa alacağınız tonik kesinlikle alkolsüz olmalıdır. Alkol, her ne kadar temizleme işlemi yapabilse de hassas ciltler için minik de olsa zararı olabilir. Bunun yerine vitaminlerle zenginleştirilmiş tonik kullanmak faydanıza olur. Ayrıca Akne ve Sivilce Nasıl Önlenir ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Aknelerden Kolayca Kurtulmanın 7 Yolu başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

1. Akne Toniği Nedir?

 Akne toniği, içerisinde cildi yatıştırıcı ve temizleyici özellikler bulunan özel cilt losyonudur. Özellikle siyah nokta ve akneye yönelen ciltler tarafından kullanılan bu toniğin temel amacı cilt yağının dengelenmesidir. Cildin temizlenmesi için yıkamaya gerek kalmadan bakterilerin giderilmesini sağlar. Özellikle pratik olması nedeniyle tercih edilen cilt temizleme yöntemidir.

 Akne toniği yalnızca temizlik için uygulandığında yeterince iyi bir etki göstermez. Kullanırken dikkat etmeniz gereken ve özel olarak uygulamanız gereken ritüleller bulunuyor. Cildiniz için kullanmaya başlamadan önce akne toniği nedir öğrenmek gerekiyor.

2. Akne Toniği Hangi Ciltler İçin Uygulanabilir?

 Akne toniği tüm cilt tipleri için uygundur. Ancak beklenilen etkinin görülmesi için cilde uygun bir tonik tercih edilmelidir. Bu nedenle hangi tonik türünün hangi cilt için kullanıldığını bilmelisiniz.

 • Kuru ciltler: Kuru ciltlerde yağlanma azdır ve gözenekler kapalıdır. Bu nedenle çok daha az yağlanma gerçekleşir. Bu toniklerde temel amaç yağın dengelenmesi değil yüzün nemlendirilmesidir. Bu nedenle alkolsüz bir tonik tercih etmelisiniz. Cildinizin kuru olması sivilce çıkmayacağı anlamına gelmez. Sağlıksız her cilt tipinde sivilce ile karşılaşılabilir.
 • Yağlı cilt: Yağlı ciltlerde yağ salgılanması fazladır ve bu yağın temizlenmesi önemlidir. Yağlı ciltlerde karşılaşılan sivilce problemi daha fazla olduğu için cilde dikkat edilmesi çok daha önemlidir. Bu nedenle alkollü toniklerin kullanılması gerekir.
 • Karma cilt: Karma ciltlerde genellikler burun, alın ve çene bölümü yağlanmaya meyilli alanlardır. Yanak bölgelerinde ise sıklıkla yağlanma görülmez. Bu nedenle tamamen alkolsüz bir tonik kullanılmamalıdır. İçeriğinde az miktarda alkol olması tercih edilmelidir.

3. Akne Toniği Etkili Bir Biçimde Nasıl Kullanılır?

 Akne toniğinizi etkili bir biçimde kullanmak istiyorsanız doğrudan yüzünüze uygulamamalısınız. Öncelikle gerçekleştirmeniz ritüeller bulunuyor. Akne toniği nedir ve etkili olur adımları:

 • Yüzünüzü temizleyin: Cildinize uygun olacak bir yüz temizleme jeli ya da sabun ile yüzünüzü derinlemesine temizleyin. Böylece yüzünüzde bulunan kirlerin büyük bir çoğunluğundan kurtulabilirsiniz.
 • Toniğinizi hazırlayın: Bir makyaj pamuğunu alın ve üzerine birkaç damla tonik dökün.
 • Toniği uygulayın: Toniğinizin bulunduğu pamuğu yüzünüze çok bastırmadan uygulayın. Daha sonra pamuğun üzerini kontrol edin. Eğer kir miktarı fazla ise yeniden tonik uygulama adımını uygulayın.
 • Nemlendirici kullanın: Temizlenmiş cildinizin üzerine nemlendirici kullanın. Cildiniz nemlendiriciyi hızlı emecektir. Ayrıca toniğin yüzünüzden götürdüğü nemi de geri verecektir.

4. Akne Toniği Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akne Toniği Nedir – Nasıl Kullanılır?
Akne Toniği Nedir – Nasıl Kullanılır?
 Cildiniz için akne toniği kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Akne toniği nedir incelemeli ve adımlarınızı ona yönelik gerçekleştirmelisiniz. Kullandığınız tonik miktarı yüzünüzü ıslatacak kadar olmalıdır. Az tonik oluşturmak istenilen etkiyi yaratmaz. Pamuğu yüzünüze bastırmadan uygulamalısınız. Pamuğu bastırmak derinlemesine temizlik sağlamaz. Siz zaten normal uygulama yöntemi ile derinlemesine temizlik yapıyorsunuz demektir. Fazla bastırmak sadece cildinize zarar verecektir. Tonik öncesinde ve sonrasında diğer ürünleri kullanmaktan çekinmeyin. Yalnızca tonik ile cildi temizlemek yeterli değildir.

5. Akne Toniği Neden Kullanılır?

 •  Akne oluşumuna meyilli ciltlerin derinlemesine temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekir. Özellikle fazla yağlanmanın önüne geçilmesi için uygulanabilecek yöntemler bulunuyor. Ancak tüm bu yöntemler birbiri ile birleştirildiğinde istediği etkiyi veriyor.
 •  Akne toniği kullanılmasının temel amacı cildin temizlenirken dengelenmesidir. Cildi temizlemek için uyguladığımız ürünler cildimizin pH yapısında küçük miktarda değişikliğe neden olur. Akne tonikleri genellikle bu pH yapısını düzenler ve cildin sıkılaşmasını sağlar. Bunun yanında iyi temizlenmiş bir cilt ile kişilerin akne probleminden uzaklaşması sağlanır.
 •  Akne tonikleri özellikle cildin yağ düzenini korumaya yöneliktir. Kuru ciltlerde yağlanma miktarı az olduğu için akne problemi görülür. Yağlı ciltlerde ise aknenin nedeni cildin üzerinde fazla yağ bulunmasıdır. Yani her iki türlü de akne ile karşılaşmamak için cildin mutlaka doğru bir nem oranına ulaştırılması gerekir.

6. Akne Toniği Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

 Akne toniği kullanmanın faydaları yalnızca aknelerin önlenmesi değildir. En önemli faydası budur ancak pürüzsüz bir cilde sahip olmanın kuralı tonik kullanmaktır. Akne toniği kullandığınız zaman;

 • Cildinizin yağ dengesi düzenlenir ve kuruluk / yağlılık problemleri ortadan kaldırır.
 • Cildin sıkılaşmasını ve gerilmesini sağlar. Gözenekleri daraltır ve gözeneklerin kirlenmesini engeller.
 • Derinlemesine temizlik sağlar. Yüzünüzü ne kadar iyi yıkarsanız yıkayın mutlaka çıkmayan inatçı kirler bulunur. Tonik ve pamuk yardımı ile tüm kirlerin giderilmesi sağlanır. Ayrıca yüzünüzden ne kadar kir çıktığını görerek işlemi yüzünüz temiz olana kadar devam ettirebilirsiniz.
 • Cildinizi tazeler ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Cildinize uygulanacak ürünlerin emiliminin hızlanmasını sağlar. Yüzünüze uyguladığınız serum ya da kremler çok daha fazla etki gösterir.
Dikkat !

Önemli not alanı