Vücut Bakım

Hamilelikte Çatlaklar İçin Hangi Krem Kullanılmalıdır?

Hamilelikte Çatlaklar İçin Hangi Krem Kullanılmalıdır?

 Hamilelikte çatlaklar için hangi krem kullanılmalıdır? Hamilelik hem duygusal hem de fiziksel olarak dönüştürücü bir süreçtir. Zihinsel olarak ebeveyn olmaya hazırlanırken, vücudunuz bebeğe uyum sağlamak için hızlı bir büyüme geçirir. Çatlaklar sonunda beyaz veya gümüş yara izlerine dönüşen kırmızı veya mor çizgilerdir. Şişkinliğiniz genişledikçe cildinizin gerilmesinin yaygın bir yan etkisidir. Çatlaklar utanılacak bir şey değildir. Bu küçük aşk çizgileri birçok anne tarafından bedenlerinin esnekliğini ve gücünü hatırlatan bir onur nişanı olarak görülebilir. Ancak mevcut yara izlerinin görünümünü azaltmayı umuyorsanız veya ilk etapta onları önlemeye çalışmak istiyorsanız, göbek yağları, kremleri ve losyonlar yardımcı olabilir. Çatlaklara neyin sebep olduğunu anlamaya, topikal tedavi türlerine göz atmaya ve hangi bileşenleri arayacağınızı, hamilelikte çatlaklar için hangi kremler kullanılır? Sorusunun yanıtını öğrenmeye hazır mısınız? Tüm önemli bilgiler için okumaya devam edin.

 Daha detaylı bilgi almak için web sitemizden diğer yazılarımıza göz atabilir, ürünlerimizi inceleyebilir veya Whatsapp hattından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Çatlaklar vücudunuzun  başka bir insan yetiştirmek için dokuz ay boyunca harcadığı sıkı çalışmanın bir işaretidir. Cildinizi destekleyen doku katmanlarındaki küçük yırtıkların neden olduğu çatlaklar hamilelik sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir.

1. Hamilelikte Çatlak Oluşumunun Nedeni Nedir?

 Çatlaklar, hamilelik sırasında gergin bir şekilde gerildiği için cildinizin altındaki destekleyici doku katmanlarındaki küçük yırtıklardır.  Çatlak olup olmadığınızın cildinizin esnekliği ile çok ilgisi vardır. Çoğunlukla genetiğe teşekkür edebilirsiniz. Annenizin çatlakları varsa, muhtemelen sizin de olma ihtimaliniz daha yüksektir. İyi beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı alışkanlıkları da cilt sağlığını ve elastikiyetini destekler. Çatlakların olasılığını etkileyen son bir önemli faktör, hamilelik sırasında ne kadar kilo aldığınız ve ne kadar çabuk aldığınızdır. Hızlı kilo alımı, sizi bu hamilelik rozetine daha yatkın hale getirir. Cildiniz ne kadar hızlı gerilirse, iz bırakma olasılığı o kadar artar. Gebelik çatlaklarının nedenleri şöyle:

1.1. Yeterince Su İçmeme

 Gebelikte bol bol su içmek çok önemli. Hem bebeğin gelişimi için hem kasık ağrılarını hafifletmek için hem de çatlak oluşumu gibi durumların önüne geçmek için. Bu nedenle gün boyunca bolca su için. 

1.2. İkiz Gebelik

 İkiz gebeliklerde karın, çok daha fazla büyümek zorunda kalır ve deri, çok daha fazla gerilir. Bu da çatlakların daha fazla ve daha derin olmasına neden olur. 

1.3. Karnın Fazla Büyümesi

 Bazı gebeliklerde bebeğin kilosu ve büyüklüğü, gebeliğin geldiği son hafta gibi etkenler karnın daha fazla büyümesine dolayısıyla daha fazla gerginleşmesine neden olabilir. Bu durumda da çatlaklar daha fazla olabilir. 

2. Hamilelik İçin En İyi Çatlak Kremlerini Nasıl Seçtik?

hamilelikte çatlaklar için hangi krem kullanılmalı
Hamilelikte Çatlaklar İçin Hangi Krem Kullanılmalı?

 Hamilelikte çatlaklar için hangi krem kullanılmalıdır? Çatlaklar bazı kadınlar için bir deneme olabilir ve daha önce de belirttiğimiz gibi, en etkili bileşenlerin bile daha önce ortaya çıkan izler üzerinde fazla bir etkisi olmayabilir. Piyasada muhtemelen pek bir işe yaramayan pek çok seçenek varken, gerçek annelerin kullandığı ve birbirlerine önerdiği çatlak kremlerini araştırmak istedik. 

 Bu yüzden araştırmalarımızı başlattık, olumlu sözler bulmak için milyonlarca gönderiyi aradık, ardından en çok tavsiye edilen seçenekleri araştırma ve inceleme için uzman editör ekibimize verdiğimiz bir listede birleştirdik, önerileri karşılayan seçimleri aradık.

 Çatlaklar için en iyi yağı, hamilelikte çatlaklar için hangi krem kullanılmalıdır? en iyi çatlak önleyici kremi ve daha fazlasını bulmak için okumaya devam edin.

3. Hamilelik Çatlak Kreminde Nelere Bakılmalı?

 İhtiyaçlarınız için doğru ürünleri seçmeye hazır mısınız? Dışarıda büyük vaatler veren birçok losyon ve iksir var. Seçeneklere göz atarken nelere dikkat etmeniz gerektiği aşağıda açıklanmıştır:

 • Hafif kokulu veya kokusuz seçeneklere gidin: Güçlü kokulara sahip ürünler hamilelik sırasında hassas cildi tahriş edebilir, bu nedenle parfüm veya koku içermeyen bir çatlak kremi tercih etmeye çalışın.
 • İçindekiler listesini okuyun: Tahriş edici veya zararlı kimyasallar içerip içermediğini görmek için içerik listesine bakın.Özellikle hassas cildiniz varsa son derece dikkat edin.
 • Hamilelik sırasında retinoidlerden uzak durun: Retinoidler genellikle cilt bakım ürünlerinde bulunur. Bu aktif bileşenin yeni kolajen üretimini uyararak cilt yüzeyini kalınlaştırıp pürüzsüzleştirerek çatlakların görünümünü azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, retinoidler hamile veya emziren anneler tarafından kullanım için güvenli değildir.
 • Paraben ve ftalat içeren ürünlerden kaçının:  Bu kimyasal maddeler  meme kanseri ve üreme sağlığı sorunlarıyla bağlantılı olduğundan, koruyucu içeren parabenli ürünlerin kullanılmaması gerekir. Ftalatlar ayrıca karaciğer, böbrek, akciğer ve üreme sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden hamilelik sırasında da kaçınılmalıdır.
 • Birlikte iyi çalışan ürünler arayın: Farklı ürün türlerini katmanlamayı planlıyorsanız, her formülün birlikte nasıl çalışacağını düşünün. Bu yaklaşımı benimserseniz,  nemi hapsetmek için hafif bir losyon ve ardından göbek yağı kullanmanızı öneririz.

4. Hamilelikte Çatlaklar İçin Hangi Krem Kullanılmalıdır?

4.1. Kakao Yağı Formüllü Masaj Losyonu

 Özellikle hamilelikte çatlaklar hakkında herhangi biriyle sohbet ettiyseniz, bu kremi muhtemelen duymuşsunuzdur. Eczanelerde kolayca bulunabildiğinden ve retinol içermediğinden oldukça popülerdir. Yine de, kakao yağı, karite yağı, E vitamini, argan yağı ve hindistan cevizi yağı gibi cildin elastikiyetini gözle görülür şekilde artıran ve çatlakların görünümünü azaltan bol miktarda cildi yumuşatıcı içerik içerir.

4.2. Cilt Bakım Yağı-BİO OİL

 Bir krem ​​veya losyon yerine bir yağ tercih ediyorsanız bu ürün tam size göre. İçinde bulunan yağların ve A ve C vitaminlerinin bir karışımı sayesinde Bio-Oil’in cildi besleyerek ve nemlendirerek çatlakların görünümünü en aza indirdiği kanıtlanmıştır.

4.3. Retinol Cilt Pürüzsüzleştirici Vücut Bakımı

 Bu ürün “hafif çatlak izleri” için mükemmel bir seçimdir. Tüm cilt tipleri için uygundur ve düzensiz cilt tonunun görünümünü azaltmaya, dokuyu iyileştirmeye, renk bozulmasına karşı savaşmaya ve gözle görülür şekilde daha pürüzsüz bir cilt için elastikiyeti geri kazanmaya yardım eder.

4.4. Adapalen Jel 0.1%

 Reçetesiz olarak satılan tek retinoid olan bu kremin çatlakları tedavi etmek için harika ve güçlü bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Cildin hem dokusunu hem de tonunu iyileştirmek için kolajeni yeniden şekillendiriyor ve hücre döngüsünü hızlandırıyor. 

4.5. Vazelin

 Vazelin nemi hapseder ve cildin kuruluğunu azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya ve göbek, göğüs ve kalçalardaki cildin hamilelik boyunca sağlıklı görünmesini ve hissetmesini sağlamaya yardımcı olabilir. Cildi sağlıklı ve nemli tutarak çatlakların oluşma olasılığını azaltabilir.

5. Çatlak İzleri Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

 Tahmin etmek zor. Hamile kadınların en az yarısında çatlaklar olur, ancak kimse çatlakları kimin alıp kimin almayacağını kesin olarak söyleyemez. Bununla birlikte, çatlak izleri alma şansınızı artıran bazı faktörler vardır. Araştırmalar genetiğin bir rol oynadığını gösteriyor. Anneniz veya kız kardeşiniz hamilelik sırasında çatlaklar yaşarsa, onları alma olasılığınız daha yüksektir.

 Ek olarak, cildiniz hamilelik sırasında ne kadar çok genişlemek zorunda kalırsa ve bu ne kadar hızlı olursa, çatlaklar geliştirme olasılığınız o kadar artar. Bu nedenle, aşağıdaki durumlarda çatlaklara yakalanma olasılığınız daha yüksektir:

 • Çok hızlı kilo alıyor iseniz.
  İkiz gebelik durumunuz var ise.
  Bebeğinizin aşırı kilolu olma durumu var ise.
  Aşırı amniyotik sıvınız var ise.
Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir