Yaşlanma Karşıtı

Kaz Ayağı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Kaz Ayağı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

 Yaşlanma, genetik ve çevresel etkenlere bağlı kaz ayağı ile karşılaşılması kaçınılmaz bir durumdur. Yaş ilerledikçe göz çevresinde bulunan kaslar bu durumdan etkilenir. Bunun sonucunda ilk başta yalnızca gülerken ortaya çıkan kaz ayakları ilerler. Aşırı ilerlemiş ve müdahale edilmemiş kaz ayakları kişilerin yüzünden normal olarak da görülebilir. Bu durum kozmetik bir durumdur ve önlenmesi mümkündür. Bu yazıda kaz ayağı kırışıklıkları nasıl giderilir, doğal yöntemleri nelerdir topladık.

İçindekiler ;

Dikkat !

Genel olarak bu farklı yöntemlerin ortak amacı, cildin nemliliğini ve kolajen sentezi miktarını artırarak cildi onarmaktır. Kaz ayağı kırışıklıklarınızdan kurtulmak için krem önerilerimizi diğer yazımızda görebilirsiniz. Yüz kırışıklıkları için doğal ve bitkisel yöntemler için tıklayınız.

1. Kaz Ayağı Kırışıklıklarını Gidermenin Doğal Yöntemi

 Zamanla oluşan kaz ayaklarındaki kırışıklıklardan doğal ürünler ile kurtulabilirsiniz. Bu ürünler evde rahatlıkla bulunabilen ürünlerdir. 5 farklı yöntem ile kaz ayağı kırışıklıkları nasıl giderilir;

 1. Yumurta beyazı: Bu yöntem için 1 adet yumurtanın beyazını köpüklü bir kıvam alana kadar çırpın. Daha sonra bu köpük halindeki yumurta beyazını göz altınıza, çevresine ve elmacık kemiklerinize sürün. 10 – 15 dakika bekleyin ve yıkayın.
 2. Süt: Temiz bir bez alın ve sütün içerisine batırın. Daha sonra bezi göz çevrenize sürün ve 10 dakika kadar bekleyin. Soğuk su ile yüzünüzde kalan sütü temizleyin.
 3. Limon suyu ve zeytinyağı: 1 çorba kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytin yağını iyice karıştırın. Daha sonra masaj yaparak göz çevrenize uygulayın. Ancak gözünüzle temas ettirmekten kaçınmalısınız. 10 dakika boyunca karışımı beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.
 4. Salatalık: Göz çevresinin dostu salatalık kaz ayaklarına da iyi geliyor. Rendelediğiniz salatalığın suyunu sıkın ve buzdolabında bekletin. Salatalık suyunuz soğuduktan sonra göz çevrenize makyaj pamuğu ile uygulayın. 10 dakika bekleyin ve durulayın.
 5. Aloe Vera: Aloe vera bitkisinin yaprakları içerisinde bulunan jeli bir kaşık yardımı ile çıkaran. Elde ettiğiniz jeli iyice ezerek pürüzsüz kıvama getirin. Daha sonra göz çevrenize uygulayın.

2. Kaz Ayağı Kırışık Giderme Maskeleri

 Kaz ayağı kırışıklığını gidermek için doğal maskeler de uygulayabilirsiniz. Bu maskelerin içeriği de doğal ürünlerden oluştuğu için göz çevrenize zarar vermez. Maskeler ile kaz ayağı kırışıklıkları nasıl giderilir;

 • Yumurta beyazı maskesi: Bir kabın içerisine 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı balı ve 1 adet yumurtanın beyazını alın. Tüm malzemeleri iyice karıştırarak macun kıvamı elde edin. Daha sonra göz çevrenize narince uygulayın. 15 – 20 dk beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın.
 • Salatalık ve yoğurt maskesi: Yarım salatalığı blenderden geçirin ve püre haline getirin. İçerisine yarın fincan yoğurt ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra karışımı soğuması için buzdolabında 20 dk kadar bekletin. Soğuyan karışımı göz çevrenize uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yıkayın.
 • Avokado maskesi: 1 adet olgunlaşmış avokadoyu ezin. Daha sonra soğuması için dolapta bekletin. Avokado soğuduktan sonra içerisine 3 çay kaşığı badem yağı ekleyin ve göz çevrenize sürün. 20 dk beklettikten sonra yıkayın.

3. Kaz Ayağı Kırışık Kremi

 Kaz ayağı kırışıklıklarına özel içerisinde retinoidli, anti-oksidan içeren kremler üretiliyor. Bu kremlerin içerisinde ayrıca lipidler ve güneş koruyucular da bulunuyor. Göz çevrenize özel geliştirilmiş bu kremler yaşlanmayı önlüyor. Kremlerin düzenli kullanımında gözle görülen değişiklikler yaşanıyor.

 Göz çevresi kırışıklık kremleri iki farklı türde bulunabiliyor. Bunlardan birincisi gece kremidir. Bu krem türünde yoğun nemlendirici bulunur. Böylece gece boyunca cildinizin nemlenmesi ve gençleşmesi sağlanır. İki krem türü ise gündüz kremidir. Gündüz kreminde çoğunlukla güneş koruyucu gibi etkenler bulunur. Böylece gün boyunca gözlerinizin yaşlandırıcı etkilerden korunması sağlanır.

4. Kaz Ayağı Kırışıklık Kremi Nasıl Uygulanır?

Kaz Ayağı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?
Kaz Ayağı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

 Kaz ayağı kırışıklıkları nasıl giderilir; doğru krem uygulaması ve bakım ile kırışıklıklarınız gider. Etkili bir uygulama için;

 • Öncelikle cildinizi temizleyin. Bunun için yüz yıkama ürünlerini tercih edebilirsiniz. Tonikle temizlik yapmak da etkili olacaktır.
 • Uygulamadan önce ellerinizi de yıkamalısınız. Daha sonra göz çevrenizi su ile hafif ıslatmalısınız.
 • Islatma işleminin ardından parmak ucunuza bir miktar krem alın. Uyguladığınız yere uygun olarak göz pınarından göz çevresine doğru yukarı olacak şekilde masaj yaparak uygulayın. Örneğin sağ gözünüz için bütün uygulamayı soldan sağa olacak şekilde gerçekleştirin.
 • Masaj yaparak göz çevrenize kremi yedirin.

5. Kaz Ayağı Oluşumu Nasıl Engellenir?

 Kaz ayağı oluşumunun temel nedeni yaşlanma, yetersiz beslenme ve diğer faktörlerdir. Kaz ayağı oluşumunu engellemek için;

 • Sigara ve alkol kullanmaktan uzak durmalısınız. Bu alışkanlıklar cildinizin kısa sürede yaşlanmasına neden olur.
 • Cildinize ihtiyacı olan nemlendirme işlemini yapın. Ancak göz çevresi özel bir yapıya sahip olduğu normal nemlendiriciler ile nemlendirme işlemi gerçekleştirilmemelidir. Uygun ürünler kullanılmalıdır.
 • Taze meyve ve sebze tüketimine özen gösterilmelidir. Yediğimiz şeyler cildimizi doğrudan etkiler. Işıltılı ve genç bir cilde sahip olmanın en önemli yollarından biri doğru beslenmektir.
 • Soğuk kompres uygulayın. Sabah uyandığınızda bir buzla göz altınıza masaj yapmak kan akışını hızlandırır. Böylece o bölge tetiklenir ve hücreler çalışır. Yüzünüzü yıkarken soğuk su kullanmak da önemlidir.
Dikkat !

Önemli not alanı