Vücut Bakım

Bıyık Kararmasına Ne İyi Gelir?

Bıyık Kararmasına Ne İyi Gelir?

 Çoğu kadının muzdarip olduğu bıyık kararmasına ne iyi gelir? sorunu farklı nedenlere bağlanmaktadır. Günümüzde kararmaların ve cilt problemlerinin kalıcı çözümü olarak hemen estetik ve cerrahi kliniklere başvurulsa da aslında bunu yapmadan problemin ana kaynağını keşfederek bu durumdan kurtulabilmek mümkün. Özellikle yüzümüzün tam merkez noktasında yer alan burnumuzun altında ortaya çıkan bu can sıkıcı problem için çeşitli çözüm önerileri bulunmaktadır. Bıyık kararmasına ne iyi gelir diye soruyorsanız eğer bunu sizler için araştırdık. Daha fazla bilgi almak için Whatsapp hattından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Limon suyu, ayrıca en güçlü cilt ağartıcılarındandır. Bıyık bölgesindeki pigmentasyonu azaltmak için, taze sıkılmış limon suyunu bıyık lekesi olan yere uygulayın. Cildin limon suyunu emmesi için 15-20 dk kadar bekleyin. Süre dolunca ıslak bir pamukla temizleyin. Bu yöntem işinize yaramadıysa Santeplus beyazlatıcı kremi kullanabilirsiniz. 

1. Fazla Sigara Tüketimi

 Gün içinde tüketilen aşırı sigara ciğerlere ve daha birçok organa verdiği zarar dışında dış görünüşü de oldukça olumsuz etkiliyor. Nikotinden kaynaklanan bıyık kararmasına ne iyi gelir? Klişe olsa da bu soruya verilebilecek en mantıklı cevap sigara kullanımını azaltmak ya da bırakmak olacaktır. Sigara dumanı ne yazık ki dudak üzerinde kahverengi cilt lekeleri, dudak sararması ve bıyık kararması gibi tatsız sorunlara yol açmaktadır.  Bu durumu önlemek için sigara içimini azaltmalı veya sigara içtikten sonra dudak üzerinde yer alan bıyık bölgesine limon ve karbonat karışımından oluşan yenileyici bir maske uygulayabilirsiniz.

2. Vitamin Eksikliği

 Yediklerimiz ve içtiklerimiz vücudumuzun nasıl çalıştığına dair güzel bir aynadır aslında. Sağlıksız beslenme, yapay gıdalar ve hormonlu ürünler bedenimizde vitamin seviyelerini de olumsuz etkilemektedir. Akciğer ve organlarda oluşan oksijen dengesizliği ve farklı organlardaki mineral emiliminin düzensiz gerçekleşmesi sonucunda dudak ve bıyık kararması olmaktadır.  Bu tarz nedenlerden kaynaklanan kararmalar için en yakın bir uzman hekime başvurulmalı ve tahlillerin sonucuna göre hareket edilmelidir.

3. Hormonal Dengesizlikler

 Özellikle kadınlarda ergenlik ve adet dönemlerinde, menopoz evresinde, günlük yaşantılarında ve iş ile ilgili özel hayatta var olan problemler kişinin kendisine stres yaratmaktadır. Stres bazı hormonların dengesiz veya haddinden fazla çalışmasına sebep oluyor. Yapılan araştırmalarda kadınların erkeklerden daha fazla cilt problemleri yaşadığı ve bunun vücuttaki hormon seviyesi ile ilgili olduğu söylenmektedir. Bu tarz sorunlar ise direkt olarak ciltte ufak çaplı hasarlar bırakıyor. Bunlardan birisi de dudak ve bıyık kararmasıdır. Bunun için hormon seviyesine baktırıp, stres düzeyini en aza indirmek kararma problemlerini azaltacaktır.

4. Kronik İlaçların Yan Etkisi

Bıyık Kararmasına Ne İyi Gelir?
 Her ne kadar göz ardı edilse de çoğu kronik rahatsızlıklar nedeniyle kullanılan ilaçlar hassas bireylerde yüzde alerjik problem ve kararmalar yaratmaktadır. Her ilacın yan etkisi kişiden kişiye değiştiği için ilaç kullanmadan reçeteleri ve olası yan etkilerini mutlaka okumalısınız. Bu tür ilaçlar bıyık kararması, dudak karıncalanması, deride tahriş veya kızarıklık gibi reaksiyonlara yol açmaktadır. İlaçları mecburi olarak kullanmak zorundaysanız doktorunuza danışıp sizde yaptığı yan etkileri anlatarak bu ilaçların muadillerinin verilmesini isteyebilirsiniz.

5. Güneş Işığından Mahrum Kalmak

 Yaz aylarında işten veya yaşam rutininden kaynaklı olarak tüm gününü ev veya ofislerde geçiren kişiler yeterince gün ışığından faydalanamıyor. Güneş ışığı kanser, diş eti hastalıkları ve kemik gelişimi dışında cildin ihtiyacı olan D vitaminini vücudumuza salgılıyor. D vitamini ve gün ışığından mahrum kalmak el, kol, bacaklar üzerinde kahverengi ve kırmızı benekler olmasına sebep olurken yüzdeki bıyık bölgesinde ve dudak çizgisinin bulunduğu bölgelerde kararma ve morarma gibi sorunlar yaratmaktadır. Hiç vaktiniz yoksa en azından haftada bir veya iki gün deniz, kum ve güneş üçlüsünden faydalanmalı ve D vitaminini vücudunuza depolamalısınız. Belki böylece bıyık ve cilt kararmalarınız ortadan kalkabilir.

6. Kalıtsal ve Doğuştan Gelen Özellikler

 Anne karnında başlayan genetik özelliklerden doğan cilt problemleri olabilir. Ne yazık ki kimi zaman tek neden kalıtsal özelliklerdir. Eğer bıyık kararmalarınız yukarıda belirtilen sebeplerden kaynaklanmıyor ve doğuştan geliyorsa bıyık kararmasına ne iyi gelir diyorsanız bunun en kalıcı çözümü estetik ve cerrahi işlemler olabilir. Farklı lazer operasyonları ile dudak ve bıyıkta meydana gelen kötü görünüm veren bıyık kararmaları birkaç seans şeklinde tedavi edilebilmektedir. Fiyatı biraz tuzlu olsa da elde edilen sonuç buna değiyor. Son zamanlarda oldukça gelişen tıp ve teknoloji sayesinde modern lazer operasyonlarıyla sadece bir hafta içinde bıyık bölgesi beyazlatılabilmektedir.  Çevrenizdeki estetik ve güzellik merkezlerini araştırabilir ve bu problemden tamamen kurtulabilirsiniz. Lazer genelde uzun süren zahmetli bir iştir cilt beyazlatıcı krem ürünlerini deneyerek ilk işlemlere başlayabilirsiniz.

7. Ucuz Kozmetik Ürünleri Kullanmak

 Daha fazla tasarruf etmek isteyebilirsiniz. Ama tasarruf edeyim derken yüz bölgenizde istenmeyen sonuçlar doğabilir.  Ucuz ve kalitesiz makyaj malzemeleri ciltte kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Bıyık bölgesine uygulanan fondöten ve kapatıcı ürünler uzun süre havasız kalınca ve bunun üzerine kozmetik ürünlerinin kalitesiz olması eklenince kararma, morarma ve kızarma gibi şeyler ile karşılaşılıyor.  Bunun en iyi çözümü kozmetik ürünler seçerken cildinize zarar vermemesi, kalitesinin iyi olması ve içinde sentetik malzemeler bulunmamasıdır. Özellikle içinde paraben bulunan makyaj ürünleri de bıyık ve cilt kararmalarına sebep vermektedir. Yeni kozmetik malzemeleri alırken buna dikkat etmek sizin için faydalı olacaktır.

8. Sık Tüy Almak

 Estetik açıdan kötü bir görüntü veren bıyık üstündeki tüyler rahatsızlık vermektedir. Bazı kadınlarda bıyık üzeri ve çevresindeki tüylenmeler diğerlerine nazaran daha fazla olabilmektedir. Bu yüzden gün aşırı alınan bıyık tüyleri cilt üzerinde fazla tahriş yarattığı için bıyık üstünde kararma, şişme, kızarma, morarma, sivilcelenme ve farklı akne problemlerini de beraberinde getirmektedir. Eğer bıyık bölgesinde tüylenmeleriniz normalden fazlaysa sürekli ağda yapmak veya cımbız kullanmak yerine tüy dökücü losyon, krem veya bitkisel yağlardan faydalanabilirsiniz.

9. Yaşlılıktan Kaynaklanan Kararmalar

 İlerleyen yaş tüm vücudu etkilemektedir. Kırışıklık, deri döküntüleri, vücutta ödem gibi mağduriyetler dışında yüz bölgesinde ve bıyık hizasında kararmalar ve cilt koyulaşmasına da neden olabilmektedir. Bazen bıyık kararmanızın aslında hiçbir nedeni olmayabilir ve bu sorun sadece ilerleyen yaşınızdan ötürü olabilir. Böyle durumlarla karşılaşmak oldukça can sıkıcı kabul ediyoruz fakat bunu engellemek için gençlik dönemimizde cildimize ve vücudumuza gerekli özen ve hassasiyeti gösterebilirsek istenmeyen cilt problemleri ile de karşılaşmamız oluruz.
Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir