Cilt Bakım

Güneş Lekesi Nasıl Geçer? Krem Önerileri

Güneş Lekesi Nasıl Geçer? Krem Önerileri

 Yaz aylarında cildimizi korumanın önemi bir hayli artıyor. Herhangi bir zararı olmasa da kozmetik açıdan ortadan kaldırmak istediğimiz çil ve güneş lekesine kesin çözüm var mı? Ayrıca güneş lekeleri ile doğum lekeleri ve cilt kanseri arasında bir bağ var mıdır? Bu dertten muzdarip olan okurlarımız için en iyi güneş lekesi kremleri hangileridir? Etkileri nasıl ve kesin çözüm var mı? Leke tedavisi sürecinde sizler için en faydalı olacak ürünleri tavsiye ediyoruz. Üstelik güneş lekesi nasıl geçer sorusu haricinde leke tedavisi için başka ipuçlarımız da var. Siz de daha detaylı bilgi almak için bizlere iletişim numaramızdan ulaşabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Güneş lekesinin oluşumunun birçok farklı nedeni vardır. Bu nedenlerden en bilindik olanları genetik yatkınlık ve zararlı güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Güneş ışınları sadece leke oluşturmakla kalmaz aynı zamanda var olan lekeleri iyice karartır. Lekelerden kurtulmak için krem kullanmak gerekir. Leke kremi kullananların yorumlarını derlediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

1. Güneş Lekesi Nedir ve Nasıl Oluşur?

Güneş Lekesi Nasıl Geçer Krem Önerileri
Güneş Lekesi Nasıl Geçer Krem Önerileri
 Ultraviyole (mor ötesi) ışınlar deriye zarar vererek güneş lekesi oluşumuna sebep olur. UVA bu grubun en uzun dalga boyuna sahiptir. Hem yazın hem de kışın gün boyu UVA ışınlarına maruz kalıyoruz ve bu derimize renk veren melanin maddesinin üretiminde artışa yol açıyor. Bu yüzden de deri rengi koyulaşıyor(hiperpigmentasyon). Güneş ışınları yüzünden hiperpigmente olan alanlarda koyulaşma görülmesine güneş lekesi denir.  Özellikle hassas, beyaz tenli, zor bronzlaşan, kolay kızaran cilt tiplerinde güneş lekesi daha sık görülür. Genetik eğilimler de güneş lekelerinin oluşumunda etkilidir. Bazı kozmetik ürünler, parfümler, sinek koruyucular, mantar kremleri, ağrı kesici kremler, kolonya ve antiseptikler de derinin güneş ile temasında güneş lekesi oluşmasına neden olabilmektedir.

2. Güneş Lekelerinden Korunma Yolları Nelerdir?

 Bu Saatlerde Güneşe Dikkat!

 Bugüne kadar güneşin dik geldiği saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiği söylenildi. Fakat son yıllarda bu görüş değişti. Güneşin yeryüzüne dik geldiği 11:00-13:00 saatleri arasında 15-20 dk. Kadar koruyucu olmadan güneşten yararlanılmalıdır. Çünkü bu saatler insan vücudunun D vitamini üretim saatleridir. Ancak daha uzun kalındığında DNA’ya vereceği hasar nedeniyle bu saatlerde güneşe dikkat etmeliyiz. En rahat ve sağlıklı güneşlenme vakti ise 14:00-18:00 arasıdır. Saat 11:00-13:00 Arasında dış ortamda olacaksak, daha çok gölgede vakit geçirme, uzun paçalı ve kollu açık renkli giysiler, şapka ve diğer koruyucu kıyafetler ile kendimizi korumalıyız.

3. Güneş Kremi Kullanmak

 İyi bir güneş kremi güneşin zararlı ışınlarına karşı sağlam bir kalkan oluşturur. Güneş kreminizi güneşe çıkmadan en az 20 dk. önce sürmeli, terleme ve suya girme durumunda kreminizi yenilemelisiniz.

4. Güneş Lekeleri En Başından Nasıl Önlenebilir?

 Şimdi gelelim güneş lekeleri nasıl geçer diye soran arkadaşlarımıza vereceğimiz önerilerimize. Öncelikle cildinizde güneş lekelerinin çıkmaması için alabileceğiniz önlemleri anlatalım:

  • Güneş ışınlarının dik açıyla geldiği öğlen saatlerinde güneşe çıkmamaya özen gösterin.
  • Güneşlenmek istediğinizde veya güneşli bir havada dışarı çıktığınızda her 2-3 saatte bir cildinize güneş koruyucu krem sürün.
  • 30 yaşından yukarı olan kişilerin ciltleri güneş ışınlarından daha fazla zarar göreceği için biraz daha dikkatli olmalılar.
  • Güneş ışınlarından dolayı cildinizdeki nem oranı azaldığı için güneşe maruz kaldıktan sonra nemlendirici krem kullanın.
Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir