Vücut Bakım

Doğum Sonrası Hangi Çatlak Kremi Kullanılmalı?

Doğum Sonrası Hangi Çatlak Kremi Kullanılmalı?

 Doğum sonrası hangi çatlak kremi kullanılmalı? Çatlaklar, cilt yüzeyinde gelişebilen dar çizgi benzeri çizgilerdir. Ten renginize bağlı olarak pembe, kırmızı, mor veya kahverengi olabilirler. Hamilelikte sık görülürler ve her 10 hamile kadından 8’ini etkilerler. Hamileliğiniz ilerledikçe ve yumruğunuz büyümeye başladığında genellikle karnınızda veya bazen üst uyluklarınızda ve göğüslerinizde görülürler. Çatlaklar göründüğünde kadından kadına farklı olacaktır. Fark ettiğiniz ilk işaret, cildin inceldiği bir bölgede kaşıntı olabilir. Çatlak işaretleri zararlı değildir. Çok ciddi tıbbi sorunlara sebep olmazlar. Bebeğiniz doğduktan sonra, izler yavaş yavaş soluk yaralara dönüşebilir ve daha az fark edilebilir hale gelebilir.  Daha detaylı bilgi almak için web sitemizden diğer yazılarımıza göz atabilir veya ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için bizimle Whatsapp hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Doğum sonrası oluşan çatlaklar genel olarak kadınarın sıkça yaşadığı bir sorundur. Bu çatlakların geçmesi için doğru ve etkili çözüm yöntemi olan organik kremler ve ürünler kullanılmalıdır. Stretching Care (Vücut Çatlak Kremi) ile çatlaklara son verebilirsiniz. Vücudunuz hızla büyüyüp genişlediğinde, cildiniz oluşan yeni kütlenin üzerine sıkıca çekilir. Çatlaklar, derinin orta tabakasının veya alttaki dokunun çok sıkı bir şekilde gerilmesinden dolayı yırtılmasının sonucudur. Bu çatlaklar cildinizin yüzeyinde görünür hale gelir. Çirkin ve rahatsız edici olabilseler de, çatlaklar zararlı değildir ve herhangi bir sağlık riski oluşturmaz.

1. Doğumdan Sonra Çatlak Oluşur mu?

 Hamilelik sırasında bir kadının vücudundaki en yaygın değişikliklerden biri, klinik olarak stria olarak bilinen çatlakların ortaya çıkmasıdır. Çatlaklar, kadınların %90 kadarının hamilelik sırasında en azından bazı çatlak izleri olarak ortaya çıkar. Derideki bu küçük yırtıklar genellikle karın, göğüsler, kalçalar ve uyluklarda görülür ve derinin hamilelik sırasında vücudunuzun hızlı büyümesine ayak uyduramamasından kaynaklanır. Şaşırtıcı bir şekilde, muhtemelen doğumdan hemen sonra karnınızın hızla küçülmesinin bir sonucu olarak, bebeğiniz doğduktan sonra bile çatlaklar geliştirebilirsiniz. Ancak çatlaklarınız muhtemelen bebeğiniz doğduktan sonra azalacak ilk hamilelik belirtilerinden biri olacaktır. Fakat asla tamamen ortadan kaybolmayabilirler.

2. Ne Zaman Doktora Görünmeli?

doğum sonrası hangi çatlak kremi kullanılmalı
Doğum Sonrası Hangi Çatlak Kremi Kullanılmalı?

Çatlaklar doğal olarak oluşur ve izlerin kendisi endişeye neden olmaz. Bununla birlikte, altta yatan sağlık koşullarının bir işareti olarak ortaya çıkabileceğinden, bir dermatoloğa çatlaklarınız hakkında soru sormak asla zarar vermez. Özellikle aşağıdakiler gibi olağandışı semptomlar fark ettiyseniz:

 • Açıklanamayan kilo alımı
 • İnce görünen, kolayca çürüyen veya yaralanmalardan sonra yavaş iyileşen cilt
 • Kas zayıflığı ve yorgunluk
 • Genel bir rahatsızlık hissi

 Bir dermatologla çalışmak, çatlaklarınız sizi duygusal sıkıntıya yol açacak kadar rahatsız ettiğinde veya kollarınızı, bacaklarınızı, karnınızı veya diğer vücut kısımlarınızı çıplak bırakma konusunda isteksiz hissetmenize neden olduğunda da faydalı olabilir. Çatlaklara sahip olmanın yanlış bir tarafı yokken, onlardan kurtulmak istemenin de yanlış bir tarafı yoktur. Evde çatlaklarınızın görünümünü en aza indirme girişimlerinizde pek başarılı olamadıysanız, bir dermatolog seçenekleriniz konusunda daha fazla destek ve rehberlik sunabilir. Unutmayın, tıbbi tedavi de çatlaklardan tamamen kurtulmanız pek mümkün olmasa da bir dermatolog tarafından önerilen yaklaşımlar büyük olasılıkla daha iyi sonuçlar verir.

3. Doğum Sonrası Hangi Çatlak Kremi Kullanılmalı?

 Doğum sonrası çatlak oluşumu için uzman ekiplerimiz tarafından incelenmiş doğum sonrası hangi çatlak kremi kullanılmalı sizin için derledik;

3.1. Paula's Choice Cilt Pürüzsüzleştirici Vücut Bakımı

 Reçeteli retinoidler ve reçetesiz retinol tedavileri, ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini önlemek için altın standart olarak kabul edilir ve çatlakların görünümünü en aza indirmeye de yardımcı olabilir. Retinoidler, cildin esnek görünmesini sağlayan yapısal bir protein olan kolajen üretimini yavaş yavaş artırmaya yardımcı olur. “Retinol ve reçeteli retinoidler gibi topikal A vitamini türevleri cildin görünümünü sıkılaştırmaya ve çatlak izlerini daha az belirgin hale getirmeye yardımcı olabilir. Bu reçetesiz formül harika bir seçimdir. Herhangi bir retinol ürününün tahrişe neden olabileceğini unutmayın, bu nedenle formülü önce küçük bir alanda test edin. Hamileyken veya emzirirken retinoid ve retinol kremlerinden de kaçınmalısınız.

3.2. Erbaviva Çatlak Kremi

 Doğum sonrası hangi çatlak kremi kullanılmalı sorusuna önerebileceğimiz  bu organik çatlak kremi , hasarlı cildi sıkılaştırmaya ve onarmaya yardımcı olmak için kullanılan havuç tohumu da dahil olmak üzere organik esansiyel yağların özel bir karışımını içerir. Cildin pH dengesini korumaya çalışan gül ve anti-inflamatuar özelliklere sahip çatlak kremidir. Bu krem ayrıca hidrasyon ve cilt hücresi yenilenmesini desteklemek için kakao yağı ve deniz topalak özü içerir.

3.3. Mustela Çatlak Önleyici Krem

 Doğum sonrası hangi çatlak kremi kullanılmalı?  Reçeteli retinoidler ve reçetesiz retinol tedavileri, ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini önlemek için altın standart olarak kabul edilir ve çatlakların görünümünü en aza indirmeye de yardımcı olabilir. Retinoidler, cildin esnek görünmesini sağlayan yapısal bir protein olan kolajen üretimini yavaş yavaş artırmaya yardımcı olur. Retinol ve reçeteli retinoidler gibi topikal A vitamini türevleri cildin görünümünü sıkılaştırmaya ve çatlak izlerini daha az belirgin hale getirmeye yardımcı olabilir. Bu reçetesiz formül harika bir seçimdir. Herhangi bir retinol ürününün tahrişe neden olabileceğini unutmayın, bu nedenle formülü önce küçük bir alanda test edin. Hamileyken veya emzirirken retinoid ve retinol kremlerinden de kaçınmalısınız.

3.4. Palmer'ın Kakao Yağı

 Palmer’s bugün hala kullandığımız en eski cilt bakım markalarından biridir. 160 yıl önce kurulmuştur. Bu popüler losyonun sırrı , bir dizi zengin, nemlendirici içeriktir: kakao yağı, E vitamini, zeytin yağı, karite yağı, hindistancevizi yağı ve diğerleri.

4. Çatlakları Yok Etmenin Yolları

 Doğum sonrası çatlak oluşumu birçok kişinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Bizde sizleri için çatlakları yok etmek için bazı yolları araştırdık;

4.1. Yağ ile Masaj

 Kalçalarınızın, karnınızın ve göğsünüzün derisine masaj yapmak, hamilelikten sonra çatlakları tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Nazik bir masaj kan akışını arttırır ve çatlaklara neden olan yara dokusunu parçalar. Masaj sırasında sürtünmeyi azaltmak ve cildinize kendini onarması için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri vermek için güçlü, etkili ve iyileştirici bir yağ kullanmanızı öneririz . Avuç içlerinize biraz yağ sürün ve ardından karnınıza hafifçe masaj yapın. Gerektiğinde tekrar yağ uygulayarak bu alana iki dakika odaklanın. İki dakika dolduğunda, çatlakları olan başka bir alana geçin ve işlemi tekrarlayın. Ekstra iyileşme için, cildinizi yumuşatmak ve gözeneklerinizi açmak için masajınızdan önce on dakika ılık bir banyoya girmeyi veya ılık bir duş almayı deneyebilirsiniz.

4.2. Cilt ve Kas Tonunu Geliştirmek İçin Egzersiz

 Egzersiz , hamilelikten sonra çatlakları onarmak için eğlenceli ve etkili bir yöntem olabilir. Yürüme ve yoga gibi hafif egzersizler bile kalça, uyluk ve göbeğinizin (gerilme izlerinin en sık görüldüğü bölgeler) kaslarınızı güçlendirebilir. Bu kasları güçlendirmek, gevşek, çatlaklı cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur ve daha hızlı iyileşmeyi destekler. Herhangi bir egzersiz yapacağınız için, en çok zevk aldığınız egzersiz türünü seçin. Yüzme, yürüyüş, koşu, ağırlık çalışması, yoga ve pilates gibi seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek var. Fitness seviyenize ve seçtiğiniz egzersizlere bağlı olarak, haftada bir gün ile başlamanızı ve kademeli olarak haftada iki, üç, dört ve hatta beş güne çıkarmanızı öneririz.

4.3. Şeker Peelingi

 Şeker… bu ürünün çatlaklar için kullanılabileceğini kim bilebilirdi? Ölü cilt hücrelerini çıkarmak için harika bir eksfoliye edicidir ve çatlaklarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

   Şeker peelingi nasıl yapılır ve kullanılır:

 1. Bir yemek kaşığı şekeri badem yağı (veya zeytinyağı gibi başka bir taşıyıcı yağ) ile karıştırın ve birkaç damla limon suyu ekleyin.
 2. Duş almadan önce bu karışımı ovma olarak kullanın.
 3. Bunu bir ay boyunca her gün yapın.

4.4. Limon suyu

 Limonların cildinizin pigmentasyonunu hafiflettiği bilinmektedir. Muhtemelen fark ettiğiniz gibi, ciltte renk değişikliği genellikle çatlaklara eşlik eder. Limon suyu doğal olarak asidiktir, bu da onu akne, sivilce ve diğer cilt rahatsızlıklarını iyileştirmede faydalı bir madde haline getirir. Bu asidik özellikler ayrıca çatlakların görünümünü azaltmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

   Limon suyunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için şu adımları izleyin:

 • Çatlaklarınıza taze limon suyu sürün.
 • Cildinizin suyu emmesine izin vermek için yaklaşık 10 dakika bekletin.
 • Limon suyunu ılık su kullanarak durulayın.
 • Güzel sonuçlar almak için her gün uygulayın.

4.5. Haftada Bir Peeling Yap

 Cildiniz kendi başına onarmak ve gençleştirmek için harika bir iş çıkarır. Yine de, çatlaklı cildi haftada bir kez peeling yaparak sürece yardımcı olabilirsiniz. Peeling, ölü cilt hücrelerinin üst tabakasının çıkarılmasına yardımcı olur ve çatlakların oluştuğu derinin daha derin katmanlarında büyümeyi ve iyileşmeyi destekler.

   Kabartma tozu veya badem yağı gibi doğal ürünleri öneriyoruz. Her iki ürün de cildinize karşı naziktir, bu nedenle kuruluk, tahriş veya iltihaba neden olmazlar. Pul pul dökmek için en iyi zaman, cildinizin doğal onarım sürecini tamamlaması için zaman bulduktan sonraki sabahtır. Karnınız, kalçalarınız, uyluklarınız ve göğüs bölgenizdeki deriyi eksfoliye ederek hamilelik çatlaklarını iyileştirmeye yardımcı olmak için her hafta bir gün seçin.

5. Doğum Sonrası Çatlaklar İçin Tedavi, Doğum Sonrası Hangi Çatlak Kremi Kullanılmalı

 Genel olarak, bir başkasına göre erken çatlakları tedavi etmenin yaşlıları tedavi etmekten daha etkili olduğu görülüyor. Bu nedenle, mümkünse tedavinize erken başlamaya çalışın. Yine de bilmiyorsanız cesaretiniz kırılmasın. Çünkü başlamak için çok geç değil. Her tedavi herkes için aynı şekilde çalışmayacaktır. Bu nedenle dermatoloğunuz veya doktorunuzla konuşmanız iyi bir fikirdir. Sizinle farklı seçenekleri tartışabilir ve sizin ve cildiniz için en iyi neyin işe yarayacağını anlamanıza yardımcı olabilirler. İşte inceleyebileceğiniz birkaç seçenek:

5.1. Lazer Tedavisi

 Lazer tedavileri , aşağıdakileri azaltmak için belirli dalga boylarında ışık kullanan tıbbi tedavilerdir:

 • Ağrı
 • Şişme
 • Yara izi

 Çok sayıda çalışma, lazer tedavisinin cildinizin kolajen üretimini artırarak, elastin liflerini yenileyerek ve epidermal tabakayı kalınlaştırarak çatlakların görünümünü azaltabileceğini öne sürdü. Bununla birlikte, lazer tedavisinin pahalı olabileceğini ve sonuçları görmeden önce muhtemelen tekrarlanan tedavileri gerektireceğini doktorunuzla veya dermatoloğunuzla konuşmadan önce bilmelisiniz.

5.2. Mikrodermabrazyon

 Mikrodermabrazyon , dermatologların cilt tonunu ve dokusunu iyileştirmek için kullandıkları minimal invaziv bir prosedürdür.Genellikle şu hastalıkları tedavi etmek için kullanılır;

 • Güneş hasarı
 • Yaşlılık lekeleri
 • Sivilce izleri
 • Kırışıklıklar
 • Diğer cilt ile ilgili durumlar

5.3. Tretinoin İçeren Reçeteli Kremler

 Birçok çalışma içeriğinde Tretinoin bulunan kremlerin, özellikle kremler erken ve her gün kullanılıyorsa, çatlakların görünümünü iyileştirebileceğini öne sürdü. Tretinoin, cilt hücresi döngüsünü hızlandırmaya yardımcı olan ve kolajen büyümesini uyaran bir retinoiddir. Sadece dermatoloğunuz tretinoin içeren bir krem ​​reçete edebilir. Bununla birlikte, doğum kusurlarına yol açabileceğinden, hala hamileyseniz retinoidleri hiç kullanamazsınız. Emziriyorsanız, anne sütünüze emilebildikleri için bunlardan da kaçınmalısınız.

5.4. Kakao Yağı Veya E Vitamini İçeren Kremler

 Bu oldukça popüler bir tavsiyedir. Reçeteden veya eczaneden satın alabileceğiniz hemen hemen tüm kremlerde bu bileşenlerden biri veya ikisi bulunur. Bununla birlikte, bu tür malzemelerle krem ​​kullanmayı denemek isterseniz kesinlikle zarar vermez. Hamilelik sırasında güvenlidirler ve cildinizin nemli kalmasına yardımcı olabilirler.  Bu da kaşıntıya yardımcı olur. Doğum Sonrası Hangi Çatlak Kremi Kullanılmalı bu konu hakkında daha kapsamlı bilgi almak için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

6. Çatlak Neden Oluşur?

 Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onay verildiği iddia edilen fakat onay bulunmayan birçok ürün el altından satılıyor. Bu tarz ürünlerin merdiven altı yerlerden veya bilinmez internet sitelerinde, sırf çok daha uygun fiyatlı olduğu için alınması doğru değildir. Güneşten korunmak için neler yapmalıyız sorusunda ilk olarak kremlerin nasıl olması gerektiğine değinelim.

 Hem çocuklar hem de yetişkinler için, güneş ışınlarına birkaç saatlik maruz kalmaya yönelik 50 faktörlük kremler yeterli olacaktır. Gün boyunca güneşin altında olacağınız bir durum söz konusuysa, faktör sayısını arttırabilir ve fiziksel filtreli olduğu belirtilen kremleri kullanabilirsiniz. Güneş kremi fiyatları karşılaştırılarak krem seçimi yapılması en büyük hataların başında gelmektedir. Yüksek faktörlü olanların daha yüksek fiyatlı olması nedeniyle, size uygun olmayan bir kremi almamalısınız.

 Bu aşamada tamamı doğal bileşenlerden oluşan güneş kremi ürünümüzü inceleyebilir ve makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

7. Hamilelikte Oluşan Veya Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Hamilelikte Vücut Çatlakları Nasıl Önlenir?
Doğum Öncesi Çatlak Kremi

 Hamilelik çatlakları, derinin elastin ve kolajen dokularında meydana gelen tahribat ile ortaya çıkan bir çeşit deri yırtılması anlamına gelmektedir. Çatlaklar ilk oluştuklarında pembemsi veya morumsu renklerde görülmektedirler, zamanla soluklaşarak beyaz renge dönüşmektedirler. Çatlakların değişim süreci ne yazık ki sadece renklerinde değil ciltte meydana gelen kabarıklık veya çukurlaşma görüntü bozukluğuna da sebep olmaktadır. Bu çatlaklarda doğumla birlikte hamilelik sürecinin sona ermesiyle azalma görülse de tamam olarak yok olmazlar. Meydana gelen çatlakların giderilmesi basit bir işlem değildir. Ancak çatlak oluşumunu önlemek gidermeye çalışmaktan daha kolaydır. Doğum çatlaklarına kesin çözüm gibi bir ifade çok iddialı olur ancak Sante Plus doğum çatlak kremi özellikle hamilelik çatlaklarında oldukça etkilidir.

 Tüp bebek veya normal gebelik çatlaklarını önlemek için aşağıda verilen maddelere dikkat etmeniz gerekmektedir;

 • Gebelik süresince fazla miktarda kilo almamak.
 • Sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak kalmak
 • Bol miktarda su tüketmek
 • Cilt yenilenmesine yardımcı olmak amacıyla çatlak önleyici krem kullanılabilir.

8. Doğum Sonrası Çatlak Kremi

 Gebelikte oluşan çatlakları önlemek için hangi kremi kullanmalı? gebelik döneminde kullanılacak krem ve diğer ürünler doğal bileşenlerden üretilmediği takdirde ciddi sağlık problemlerine sebep olabileceği için bir uzman tavsiyesi ile kullanılmaları daha doğru olacaktır. Sante plus doğum çatlak krem içeriği doğal bileşenlerden oluşmaktadır. Ayrıca birlikte kullanıldığında çatlaklara daha etkili çözüm için bu kremleri sizin için listeledik,

 • Sante Plus Onarıcı & Yatıştırıcı Cilt Bakım Kremi 2’li Set
 • Sante Plus Vücut Çatlak Kremi 125 ml
 • GLOW UP Collagen serumu 30 ml
 • Santre C Vitamini Serumu 30 ml
 • Sante Plus Botolifting Kırışıklık Karşıtı Krem 50 ml
 • Sante Plus Onarıcı & Yatıştırıcı Cilt Bakım Kremi 2’li Set
Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir