Yaşlanma Karşıtı

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Ne Yapılmalı?

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Ne Yapılmalı?

 Göz Altı Kırışıklıkları İçin Ne Yapılmalı? Yaşlandıkça, cildiniz esnekliğinin bir kısmını kaybeder. Güneşe maruz kalma ve genetik gibi çevresel faktörler, bir kişinin yüzünde erken kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünmeye başlamasında rol oynar. Göz çevresindeki cilt, daha erken yaşlanma belirtileri göstermesi muhtemel bir alandır, çünkü göz kürenizin altındaki alan kan damarlı ince bir cilde sahiptir. Gözlerinizin altında çizgiler olması yaşlanmanın tipik bir parçasıdır. Bununla birlikte, istenirse, çeşitli önleyici yöntemler ve ev ilaçları ile bunları ele alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Göz çevresi kırışıklıkları için yoga hareketleri uygulayarak ve yaşlanma karşıtı bakım ürünleri kullanarak da yüzün en hassas bölgesi olan göz çevresinde kırışıklıkları önleyebilirsiniz. Göz çevresini sıkılaştırmak için ne yapılmalı krem önerileri neler bunlar ile alakalı yazdığımız diğer yazımızı inceleyebilirsiniz.

1. Göz Altı Kırışıklıkları Nedir?

 Göz altı kırışıklıkları, kaz ayakları ile karıştırılan bir kırışıklık türüdür. İki kırışıklık türü birbirinden farklıdır. Kaz ayağı gözlerin yanında oluşurken göz altı kırışıklıkları alt kirpiğin altından başlar. Genellikle bu çizgiler gözyaşı olduğunda belirginleşir.

 Göz çevresinde bulunan kırışıklıklar genellikle aynı zamanda belirmeye başlar. Sağlıklı bir ciltte 25 yaşından itibaren bu tarz kırışıklıklar ile karşılaşılabilir. Ancak genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak bu kırışıklıkların daha erken çıkması da normaldir. Erken yaşta oluşan göz altı kırışıklıkları için ne yapılmalı; kırışık önleyici kremlerin daha küçük yaşlarda kullanılmaya başlaması gerekir.

2. Göz Altı Kırışıklıkları Neden Oluşur?

 Zamanla oluşan göz altı kırışıklıklarının temel birkaç nedeni bulunuyor. Bu nedenlerden birincisi, cildin yeterince nemlendirilmemesidir. Günlük olarak kullanılan nemlendiriciler göz altı için uygun değildir. Bu nedenle uzun yıllar boyunca göz altlarımız yeterince nem almaz ve bunun etkisi olarak da göz altı kırışıklıkları belirir.

 Nemlenmenin yanında dengeli ve düzenli beslenmek de önemlidir. Cildimizin beslenmesini sağlayan en temel etkenlerden biri tüketilen besinlerdir. Besinlerin C vitamini açısından zengin olması, taze sebze ve meyve tüketimi yapılması cildi olumlu yönde etkiler. Sigara kullanımı, alkol tüketimi ve fast food yeme sıklığı cildin olumsuz etkilenmesine neden olur.

 Bir diğer neden ise genetik faktörlerdir. Genetik olarak kişilerin cildi yaşlanmaya eğilimlidir. Bu durumda cilde kırışma için ekstra özen göstermek gerekir.

3. Göz Altı Kırışıklıkları İçin Doğal Yöntemler

 Göz altı kırışıklıklarının giderilmesi ya da önlenmesi için mutlaka krem kullanılması gerekmiyor. Doğal yöntem olarak göz altı kırışıklıkları için ne yapılmalı;

  • İlk sırada salatalık suyu maskesi bulunuyor. Yapması da uygulaması da son derece kolaydır. İçerisinde bunun C ve E vitamini ile cildin sıkılaşmasını sağlar. Uygulama için 1 adet orta boy salatalığı rendeleyin. Daha sonra salatalıkları sıkarak suyunun ve posasının ayrılmasını sağlayın. Oluşturduğunuz suyu dolapta yaklaşık 20 dakika bekletin. Salatalık suyunuzun soğuk olması önemlidir. Makyaj pamuğunu ortadan ikiye kesin ve salatalık suyuna batırın. Bir süre bekledikten sonra işlemi yenileyerek devam edin. Ortalama 15 dakika uygulamak yeterli olacaktır.
  • İkinci deneyebileceğiniz yöntem ise gül suyu ve muz maskesidir. Bu maske için yarım olgun muzu çatalla ezerek püre haline getirin. Muzun içerisine krem olacak kadar gül suyu ekleyin. Karışımı parmak uçlarınızla göz çevrenize sürün ve kuruması için bekleyin.
  • Papatya çayı maskesi ise deneyebileceğiniz bir diğer yöntemdir. Bunun için iki adet papatya poşet çayını bir fincan suda demleyin. Su ılıdıktan sonra buzdolabında 15 20 dakika bekletin. Bu işlem sırasında poşet çayları suyun içerisinden çıkarmayın. Soğuma işlemi tamamlandıktan sonra su içerisinde bekleyen poşet çayları alın. Gözlerinizin üzerine koyarak en az 15 dakika bekleyin.
  • Yaş maya maskesi de kullanılan başka yöntemdir. Bu yöntem için yarım paket yaş mayayı 2 yemek kaşığı ılık su ile karıştırın. Krem gibi bir kıvam alana kadar mayayı ezin. Oluşturduğunuz karışımı parmak uçlarınız ile göz altınıza uygulayın. Dilerseniz tüm göz çevresine de uygulayabilirsiniz. Maya kuruduktan sonra ılık su ile maskeyi temizleyin.

4. Göz Altı Kırışıklıkları İçin Kremler

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Ne Yapılmalı?
Göz Altı Kırışıklıkları İçin Ne Yapılmalı?
 Doğal yöntemlerin yanında kullanabileceğiniz kremler de bulunuyor. Kırışık karşıtı kremler genel göz çevresine uygun olarak üretildiği için göz altına da uygulanabilir. Kırışıklık karşıtı krem kullanırken göz altı kırışıklıkları için neler yapılmalı; Kırışıklık kremi uygulama esnasında göz altlarına da krem iyice yedirilmeli. Kremin emilimini sağlamak için nazik hareketler ile masaj yapılmalıdır. Kırışıklık karşıtı kreminizi kullandıktan sonra buz ile kan akışının hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Alacağınız küçük bir miktardaki buzu göz altlarınıza nazikçe uygulamalısınız. Bunun için dilerseniz bir tatlı kaşığını buzlukta bekleterek de yapabilirsiniz. Göz altına krem uygularken göz pınarından göz kenarına doğru olacak hareketler ile uygulamalısınız. Bu işlemde çok bastırmadan göz altınıza masaj yapmış olursunuz.

5. Göz Altı Kırışıklık Kremleri Nasıl Kullanılır?

 Göz altı kırışıklık kremi normal kırışıklık kremleri ile benzerlik gösteriyor. Çoğu zaman birbirinden pek farkı bulunmayan bu kremlerin uygulama şekli şöyledir;

  • Öncelikle cildinizi yıkayarak ya da tonik yardımı ile temizleyin. Kirli bir cilde krem uygulamak istenilen sonucu vermeyecektir.
  • Daha sonra cildinizi ıslatın. Yüzünüz ne ıslak ne de kuru olmalıdır. Bu işlem hem kremin daha iyi emilmesini sağlar hem de cildiniz nemini kaybetmez.
  • Yumuşak hareketlerle masaj yapar gibi kreminizi uygulayın. Burada kullanacağınız miktar parmak ucunuzla aldığınız az bir miktar olacaktır.
  • Kreminizin cilt tarafından iyice emilmesini sağlayın.
Dikkat !

Önemli not alanı