Yaşlanma Karşıtı

Kırışıklık Karşıtı Krem

Kırışıklık Karşıtı Krem

 Yaş ile kendini daha çok belli eden kırışıklıkların temel nedeni yüzümüzdeki mimiklerdir. Konuşurken, gülerken ya da yemek yerken yüzümüzdeki kasları ve mimikleri kullanırız. Buna bağlı olarak da zamanla özellikle belli bölgelerdeki çizgiler belirginleşmeye başlar. Bu belirgin çizgilerin ortadan kaldırılması için çeşitli yöntemler bulunuyor. Kırışıklık karşıtı kremlerin kullanılması ise akla gelen ilk yöntemlerden biridir. Kırışıklıklardan kurtulmak ya da engellemek için kırışıklık karşıtı krem nasıl kullanılır, kimler kullanabilir bir araya getirdik. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Yüz kırışıklıklarınızdan kurtulmak için doğal bir çok yöntem bulunmaktadır, kırışıklıklar genel olarak yaşlanmaya ve strese bağlı artabilmektedir. Cildinize iyi bakmamak gibi çeşitli durumlarda cildinizde kırışıklık oluşumunu sağlayabilir. Göz çevresi kırışıklıkları için hangi kremi kullanmalıyım gibi sorularınıza yanıt verdiğimiz diğer yazımızı inceleyebilirsiniz.

1. Kırışıklık Karşıtı Krem Neden Kullanılır?

 Kırışıklıklar estetik olarak hoş karşılanmayan durumlardır. Bunun temel nedeni kişilerin yüzünü yaşlı göstermesidir. Ayrıca özellikle kadınlarda yapılan makyajın istenildiği şekilde görünmemesine neden olur. Bu nedenle var olan kırışıklıkların giderilmesi gerekir. Kırışıklıklar giderildikten sonra da yeniden oluşum için engelleyici tedbirler alınmalıdır. Aksi takdirde kırışıklıklar ilerler ve göz kapağı düşüklüğü, dudak düşüklüğü gibi durumların oluşmasını tetikler. Yüzün görünümü de estetikten uzaklaşır.

 Kırışıklık karşıtı krem, var olan kırışıkların azaltılmasına ve yenisinin oluşumuna engel olan kremlerdir. Bu kremlerin içeriği sayesinde deri üzerinden kolajen artımı desteklenir. Böylece cilt kendini yenilemeye başlar ve çok daha gergin bir hale gelir. Ancak bu kremlerden beklenti kısa süreye yönelik olmamalıdır. Antiageing kremler uzun süreli kullanımda etkisini gösterir.

2. Kırışıklık Karşıtı Krem Kimler Tarafından Kullanılabilir?

 Kırışıklık giderme kremleri genellikle yaşı belirli bir sınırı geçmiş insanlar tarafından kullanılır. Ancak bu kremler doğrudan ileri yaşta kullanmaya yönelik olarak geliştirilmemiştir. Hatta kırışıklıkların ilk oluştuğu yaşlardan itibaren kullanmaya başlamak çok daha güçlü bir etki yaratır.

 İnsan yüzü 25 yaşından itibaren yaşlanmaya başlar. Asıl yaşlanma belirtileri ise 30 yaşında gözle görülebilir hale gelir. Genellikle kırışıklıkların belirgin hale gelmesi ve kırışıklık savaşı 30 yaşından sonra başlar. Kişilerin bu kremi kullanması için ise mutlaka 30 yaşını beklemesi gerekmez. Normal kanının aksine kırışıklık karşıtı krem 26 yaşından sonra kullanılmaya başlanmalıdır. Böylece yeni oluşmaya başlayan kırışıklıklar engellenmiş olur. İleride düzeltilmesi gereken bir kırışıklık problemi oluşmaz.

3. Kırışıklık Karşıtı Kremin İçeriğinde Neler Bulunuyor?

 Cildin gençleşmesi ve canlanması için kırışıklık karşıtı kremler cinsiyet fark etmeksizin kullanılıyor. Düzenli kullanımda gerçekten gözle görülür değişiklikler oluşturan kremler bu gücünü içeriğine borçlu. Cildin yenilenmesini destekleyecek kırışıklık karşıtı krem içeriğinde bulunması gereken erkenler;

 • Retinoidler: Kremlerin içerisinde retinol ya da retinaldehid ismi ile bulunan a vitamini türevleridir. Bu vitaminlerin temel amacı ince kırışıklıkların giderilmesi ve hücre yenilenmesidir. Ayrıca kolajen üretiminin de desteklenmesini sağlar.
 • Anti-oksidanlar: Hücrelerde oksidasyon gerçekleşirken DNA hasarları oluşur. Anti-oksidanlar bu hasarı oluşturan serbest radikallerin oluşumunu engeller. Özellikle sigara kullanımı, stress, güneş ışınları gibi dışarıdan gelen etkenlerin hasarını önler.
 • Alfa-hidroksi asitler: Bu asitler çeşitli meyvelerden elde edilen doğal bir asittir. Temel amacı ölü derinin ciltten uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Doğal hücre yenilenmesini tetikler, ciltteki renk eşitsizliklerini giderir.
 • Lipidler: Lipidlerin kullanımının amacı cildin doğal bir şekilde nemlenmesini sağlamaktır. Yeterince nemli bir cilt daha pürüzsüz görünecektir.
 • Güneş koruyucular: Cildin en büyük düşmanlarından biri güneştir. Güneş ışınları cildin hızla yaşlanmasına neden olur. Bu nedenle anti-aging kremlerin formülü içerisinde mutlaka bulunuyor.

 Göz çevresi kırışıklık kremleri iki farklı türde bulunabiliyor. Bunlardan birincisi gece kremidir. Bu krem türünde yoğun nemlendirici bulunur. Böylece gece boyunca cildinizin nemlenmesi ve gençleşmesi sağlanır. İki krem türü ise gündüz kremidir. Gündüz kreminde çoğunlukla güneş koruyucu gibi etkenler bulunur. Böylece gün boyunca gözlerinizin yaşlandırıcı etkilerden korunması sağlanır.

4. Kırışıklık Karşıtı Krem Nasıl Uygulanır?

Kırışıklık Karşıtı Krem
Kırışıklık Karşıtı Krem

 Kırışıklık karşıtı krem denildiği zaman sadece göz çevresi kremleri gelmemelidir. Alında ve dudak çizgilerinde de yaşlanmaya bağlı kırışıklıklar oluşur. Bu nedenle de kırışıklık karşıtı kremlerin kullanımının sanıldığından daha dikkatli gerçekleştirilmesi gerekir.

 Kırışıklık karşıtı kreminizi uygulamak için;

 • Kremi uygulamadan önce cildinizi temizlemeniz önemlidir. Tonik, yüz yıkama ya da başka yüz temizleyicileri ile cildinizi temizlemelisiniz. Kremleri temiz bir cilt üzerine uygulamak gerekir.
 • Cildinizi temizlemenizin ardından cildinizi hafif nemli bırakmalısınız. Bu durum hem kremin daha iyi emilmesini sağlar hem de cildinizin nemini korur.
 • Parmak ucunuza bezelye büyüklüğünde krem alarak önce göz kenarlarınıza masaj yapar gibi nazik hareketlerle uygulayın. Nazik olmaya çok dikkat etmelisiniz çünkü cildiniz zamanla çok daha hassas hale gelir. Uygulama için parmak uçlarınızı kullanabilirsiniz.
 • Daha sonra aynı miktardaki kremi alnınız ve dudak çizgileriniz için de uygulayın. Bu işlem sırasında kremi yukarı doğru hareketlerle uygulamanız cilt sarkıklığını engellemek için de iyi gelecektir.
 • Kreminizi uyguladıktan sonra iyice cildinize yedirmeye özen gösterin.

5. Kırışıklık Karşıtı Krem Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

   Kırışıklık karşıtı krem kullanırken mutlaka dikkat etmeniz gereken durumlar bulunuyor.

 • Uygulama öncesinde cildinizi yeterince temizlemelisiniz. Gözenekleri dolu bir cilde krem uygulamak istenilen etkiyi göstermeyecektir.
 • Kullandığınız krem miktarının yeterli olmasına dikkat etmelisiniz. Fazla krem uygulamak kısa sürede daha çok etki yaratmaz. Etki aynı olacağı için sadece gereksiz yere kullanmış olursunuz.
 • Kırışıklık karşıtı kremler yalnızca yüz için kullanılmaz. Dilerseniz boynunuza da uygulayabilirsiniz. Böylece ileride karşılaşacağınız boyun kırışıklıklarından da korunmuş olursunuz.
 • Düzenli kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu kremler günlük kullanım için uygundur. Hatta gece ve gündüz kremi olarak ayrılan kremler yardımı ile tüm gün boyunca koruma gerçekleştirebilirsiniz.
Dikkat !

Önemli not alanı