Genel

Alerji ile Uyuz Arasındaki Fark

Alerji ile Uyuz Arasındaki Fark

 Bir blog yazımızın daha sonuna geldik. Siyah sarımsak hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizdeki diğer blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Sante Plus ailesi olarak sizlerin hayatına daha sağlıklı dokunuşlar yapmak adına her geçen gün daha fazla çabalıyoruz ve olumlu sonuçlar elde ediyoruz. Saçlarımız, zarif güzelliğimizin bir parçasıdır. Sizde zarif güzelliğinizi öne çıkarmak istiyorsanız bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Diğer blogumuzda görüşmek üzere hoşça kalın, sağlıklı kalın 😊

İçindekiler ;

Dikkat !

 Çoğunlukla parmak aralarımızda ve ellerimize görülen 1-10’lik tünelleri oluşturan küçük çizgi şeklindeki bulgular gözle görülebilir en yaygın uyuz belirtilerinden biridir. Bütün bunların dışında derimizde olan kaşıntı izleri, inci tanesi şeklindeki kabarcıklar, egzama benzeri kaşıntı, içi şeffaf su dolu şişkinlikler gibi görünümler en etkili ve en gözde görülebilen belirtiler arasındaki yerini almaktadır.

1. Geceleri Artan Kaşıntı Uyuz Olabilir!

 Uyuz kişiden kişiye 15-20 dakikalık bir süreçte temas ile bulaşabilmektedir. Özellikle geceleri artan kaşıntı, uyuzun en bilindik belirtisidir. Halk arasında kurdeşen olarak da bilinmektedir ve en yaygın halk sağlığı sorunu arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Kadın ve erkek ayrımı yapmaksızın her iki cinste ve tüm yaş gruplarında görülebilmektedir. Özellikle insanların toplu olduğu yerlerde örneğin; bakımevleri, okullar, iş yerleri, sağlık kuruluşları ve AVM’ler gibi toplumun oluştuğu yerlerde görülme olasılığı daha fazladır. Uyuz kişiden kişiye yakın temasla bulaşabilmektedir. (Örneğin; kıyafetlerin ortak kullanımı, aynı yastığı kullanma vb.) şekilde yayılması mümkündür. Gözlerimizle görebilmemiz mümkün olmayan dişi akarlar yaklaşık olarak 0,4 mm boyutundadır ve deri yüzeyinde çiftleştikten sonra erkek akarlar ölür ve dişi akarlar 4 ile 6 hafta boyunca yumurtalarını derinin altına gömer. Yumurtlar günde 3 yumurta oranında gerçekleşir ve bırakılan yumurtalar 3 gün sonra larvalar halinde ortaya çıkar. Larvalar yaklaşık 2 hafta içerisinde olgunlaşır ve derimizin altında tüneller açarak bu döngüyü devam ettirirler. Özellikle geceleri ve vücut sıcaklığı ile artan kaşıntılar uyuzun en önemli belirtisidir. 

 • El ve parmak araları
 • El bileğinin iç kısmı
 • Koltuk altları
 • Bel ve kalça kısımları
 • Ayak ve ayak bileğinde kaşıntıların bulunma olasılığı daha fazladır.

2. Alerji ile Uyuz Arasındaki Fark

Alerji İle Uyuz Arasındaki Fark
Alerji İle Uyuz Arasındaki Fark

 Alerji ile uyuz arasındaki fark ile günlük yaşantımızda geçmek bilmeyen kaşıntıların nedenini öğrenebilirsiniz. Aklımıza gelen son şey çoğu zaman insandan insana temas yoluyla bulaşan uyuz olur. Gözlerimizle görülemeyecek kadar küçük akarların sebep olduğu uyuz, vücudumuzun çeşitli yerlerinde kaşıntı ve dökülmelere neden olur. Alerji ile uyuz arasındaki fark ise şu şekildedir;

 • Uyuz genellikle parmak aralarımızdan başlayarak vücudumuzun diğer bölgelerine hızla yayılan döküntüler, sivilceler ve kızarıklıklar bir süre sonra dayanılmaz kaşıntılara dönüşür. Geçmişten günümüze sık sık alerji ile karıştırılan uyuzun en iyi ayrıt etme yolları; vücudumuzda oluşan alerjik kaşıntıların genellikle sebep olan faktörden sonra görülürken, uyuzda olunduğunda kaşıntı özellikle geceleri görülür ve bu kaşıntı uykumuzdan uyandırabilecek derecede kendisini belli eder.
 • Alerjik kaşıntılar ise genelde ailede herkeste görülmezken, uyuzda kaşıntılar diğer aile bireylerine de görülmektedir. 
 • Yani alerji bulaşıcı değildir fakat uyuz bulaşıcıdır.

 Değerli okurlarım sizler ile birlikte bir yazımızın daha sonuna geldik. Alerji ile uyuz arasında farkı artık daha iyi anlamanız mümkün olacaktır. Eğer siz de biraz önce bahsettiğim uyuz bulgularını taşıyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsin. Ayrıca uyuz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız web sitemizdeki diğer blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Diğer blog yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın sağlıkla kalın.

Dikkat !

Önemli not alanı

"$ s" üzerine bir düşünce

 1. Ali gül dedi ki:

  Selamun aleyküm. Ben Cildiyye doktoruna gittim. Doktorum 2 reçete yazdı, eczaneye gittim. İlaç ve kremlerimi aldım ve tarife göre kullandım. 2 hafta geçmesine rağmen halen kaşıntılarım var. Ama ilaç tedavilerinden önceki kaşıntılarıımda biraz azalma var. Yine de rahatsızlık veriyor. Şimdi sadece gece değil günün her saatinde kaşıntılarım var. Ne yapmalıyım hocam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir