Yaşlanma Karşıtı

Yüz Kırışıklıklarına Ne İyi Gelir ?

Yüz Kırışıklıklarına Ne İyi Gelir ?

 Yüz Kırışıklıklarına Ne İyi Gelir ? Kadın ya da erkek herkesin korkusu yüz kırışıklığıdır, birçok insanın yaşadığı cilt kırışıklığı problemi sadece yaşlanmaya bağlı değildir. Yüz kırışıklığı neden oluşur ve nasıl engellenebilir sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Yüz kırışıklıkları hakkında daha detaylı  bilgi almak için Whatsapp hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

NOT!

 Unutmayın, cildinizin genç tutmanın en iyi yolu onu beslemek ve şımartmaktan geçer. Cildinizde bulunan kırışıklıkları geçirmek için derlediğimiz doğal yöntemleri inceleyebilir veya kırışıklık karşıtı kremler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

 20 yaşından sonra olgunlaşan ciltte her yıl kolejen üretimi yavaşlar, 30’lu yaşlara gelindiğinde tabakalar arasında doğal nemi taşıma özelliği azalır. Yağ hücrelerinin küçülmeye başlaması ile birlikte çizgiler belirginleşir.

 40 yaşının ardından cilt kollajen üretmez ve elastikiyetini kaybetmeye başlar, 50’li yaşlara gelindiğinde ciltte kuruluk artar ve kırışıklıklar çok daha belirgin hale gelir. Kadınlarda menopozun etkisiyle elastikiyet kaybı ve cilt duyarlılığı çok daha hızlı kendini gösterir.

2. Kolajen Üretiminde Yavaşlama

 20 yaşında olgunlaşma sürecini tamamlayan insan cildinde 30 yaşından sonra kolejen ve yağ üretimi ile hücre yenilenmesi yavaşlar. Cildin nem seviyesi ve elastikiyet özelliği azalır, ancak ciltte yağ oranının fazla olması sayesinde genç ve canlı bir görünüm elde edilir.

 İlerleyen yaşlarda kolajen yavaşlaması ve hücre yenilemesi gerçekleşmediğinden dolayı yüzde kırışıklıklar oluşmaya başlar. Yüz kırışıklıklarına ne iyi gelir dendiğinde akla ilk gelen anti age (yaşlanma karşıtı ürünler) olur.

 Yaşlanmadan kaynaklanan kırışık oluşumunu engelleyen anti age ürünleri hayatın içerisinde vazgeçilmeyen yardımcılar olarak yerini alır. Özellikle günlük cilt bakımında anti age ürünler tercih edilir, yaşlılık karşıtı ürünler erken yaşta kırışıklık problemi ile karşılaşmayı önler.

3. Gereğinden Fazla Mimik Yapmak

 İnsanlar duygu ve düşüncelerini mimikleri ile ortaya koyar, mimik kasları yüzde bulunan ve kendini ifade etmede insanlara yardımcı olan kaslardır. Yüz kaslarının gereğinden fazla kullanılması kırışıklığa neden olur.

 Yüz kırışıklıklarına ne iyi gelir dendiğinde yapılması gereken fazla yüz mimiği yapmamaktır, genellikle kaşların ortası, alın ve göz kenarlarında oluşan ve mimikten kaynaklanan çizgilerin oluşumunu engellemek için fazla mimik yapmaktan kaçınılması halinde kırışıklık oluşumu azalır.

Yüz Kırışıklıklarına Ne İyi Gelir ?
Yüz Kırışıklıklarına Ne İyi Gelir ?

4. Stres

 Stres insan vücudunu baştan aşağı olumsuz etkileyen bir durumdur. Vücuttaki kötü şeylerin başlangıcı olarak tanımlanmaktadır. Yüz kırışıklıklarına ne iyi gelir sorusuna cevap aramak yerine hayattan stresi çıkartmak önemli adımlar arasında yer alır. Ciltteki kırışıklığın nedeni olan stres aynı zamanda saçlarda beyazlamaya sebep olur.

5. Tütün Kullanımı

 Bağımlılıklar insan cildinin düşmanıdır, bağımlılıkların başında sigara gelir, sigara içeriğindeki maddelerden dolayı vücudun kolejin üretimini yavaşlatır. Kolejen üretiminin yavaşlaması ile birlikte ciltte yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklık süreci çok daha hızlı gerçekleşir.

6. Yüzün Kırışmaması İçin Neler Yapılabilir?

 Yüz kırışıklığını azaltmak ve oluşumunu engellemek için yaşlanma karşıtı ürünleri rutin olarak kullanmak gerekir. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenmeye, stres ve kötü alışkanlıklardan uzak durmaya gayret edilmelidir.

 Yüz kırışıklığında genlerin etkisi fazladır ama bunun yanında güneş ışınlarının da neden olduğu bilinmektedir. Kırışıklık oluşumunu azaltmak ve cildin güneş ışınlarından maruz kalmasını engellemek kırışıklık problemini en aza indirmeye yardımcı olur.

 Kırışıklık nedenlerinden bir diğeri ise E vitamini eksiği bulunmasıdır. Cildin ihtiyaç duyduğu E vitamini direk yüze uygulanabilir. Ayrıca E vitamini açısından zengin gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdalar içerisinde üzüm çekirdeği en önemliler arasında bulunmaktadır.

 Cildi besleyen Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 yağlar üzüm çekirdeğinde bolca bulunmaktadır. Sıvı hale getirilerek yüze uygulanması halinde yüz kırışıklıklarına ne iyi gelir sorusunun cevabı kendiliğinden bulunur.

 Kırışıklık nedenleri içerisinde öne çıkanlardan biri de cildin nem oranıdır. Özellikle yüz bölgesi düzenli olarak nemlendirilmelidir. Bu konuda yüz nemlendiricileri cildin nefes almasını sağlar ve nem oranını dengeler.

 Doğal nemlendirmeyi sağlayabilmek için gün içerisinde bol su tüketilmesi gerekir. Genellikle sıcaklarda vücut su kaybeder bundan dolayı ciltte kırışıklıklar çok daha hızlı gerçekleşir. Sağlıklı bir vücudun günde en az 2 litre suya ihtiyacı vardır.

7. Yüz Kırışıklığı İçin Doktora Gidilmeli Mi?

 Özellikle erken yaşta karşılaşılan yüz kırışıklığı problemi birçok insan için endişeye neden olur. Endişeye kapılanlara bir dermatoloğa başvurması önerilmektedir. Dermatolog cildi inceleyerek gerekli gördüğünde kişisel bir cilt bakım planı oluşturma yardımcı olur. Aynı zamanda kırışıklık ile tıbbi olarak tedavi yöntemi uygulayarak mücadele etmeyi destekler.

8. Yüz Kırışıklığı Sorununda Bitkisel Çözümler Nelerdir?

 Yüz kırışıklıklarına ne iyi gelir sorusu ile birlikte insanlar doğal ve bitkisel çözümler arayışına girer. En iyi çözüm vitamin ve mineral açısından zengin ürünler tüketmektir. A, C, E, B12 cildin ihtiyaç duyduğu en önemli vitaminlerdir.

 Aloe vera bu açıdan öne çıkan bitkiler arasında ilk sırada yer almaktadır. Antioksidan ve nemlendirici özelliğine sahip olan aloe vera güçlü bir yüz maskesi olarak cildin nemlenmesini sağlar.

 Bitkisel birçok farklı maske cildin nem ihtiyacını karşılayarak kırışık oluşumunu yavaşlatır. Bunların yanı sıra yapılan yüz egzersizleri de yüz kırışıklığının azalmasında yardımcıdır.

 Zencefilin de antioksidan özelliği sayesinde cildi yenilediği ve ölü hücrelerin dökülmesini sağladığı bilimsel olarak açıklanmıştır. Cildin kolajen seviyesini sağlayan zencefil; her gün düzenli olarak cilde uygulandığında cildin esnemesine ve elastikiyetine yardımcı olur. İnce çizgileri onarırken kırışık oluşumunu büyük ölçüde engeller.