Saç Bakım

Hızlı Saç Uzatma İçin 5 Teknik

Hızlı Saç Uzatma İçin 5 Teknik

 Bir dönem heveslenerek saçlarınızı kısa kestirdiniz ve artı uzamıyor mu? Ya da şu an olduğu boyuttan daha uzun saçlarınızın olmasını mu isterdiniz? O zaman sizlere hızlı saç uzatma teknikleri konusunda yardımcı olabiliriz. Saçlarınız bir türlü istediğiniz boya gelemiyor ya da bir gaflete düşerek kestirdiğiniz saçlarınız artık uzamıyorsa artık endişelenmeyin. Çünkü bu yazıda sizler için hızlı saç uzatma teknikleri ve saçlarımızın neden uzamadığı şeklinde bilgilendirmeler yapacağız. Merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi Whatsapp hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Genel olarak saç uzatma evresinde sıkılıp, uzatmayı bıraktığınızı biliyoruz. Size bu uğraştırıcı saç uzatma maceranızda, saçlarınızı daha havalı gösterebilecek birkaç tavsiyeyi bir araya topladık. Ayrıca Saç Serumları İşe Yarıyor mu? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

1. Saç Neden Uzamaz?

 Sağlıklı bir görünüme sahip uzun saçlar çoğu kadının hayalidir. Ancak bu hayal ne yazık ki çoğumuz için kolay gerçekleşen hayaller arasında yer almaz. Çünkü bazı kişilerin saçları, diğerlerine nazaran daha geç uzar. Bu da çoğu kişide saçlarının uzamadığı algısı yaratabilir. Peki, saçlar neden geç uzar ya da bazı kişilerin saçları neden uzamaz?

 • Saç uzamasında en etkili sebeplerden biri genetik faktörlerdir. Eğer anne ya da babanızın saçları geç uzuyorsa muhtemelen bu durum sizin için de geçerli olacaktır. Bu yüzden ne kadar yöntem denerseniz deneyin saçlarınızda belirgin ve hızlı uzamalar meydana gelmeyebilir. Bu durum için çoğu zaman yapılacak bir şey olmuyor ne yazık ki.
 • Eğer vücudunuzda saçların beslenmesini ve güçlenmesini sağlayan önemli vitamin grupları eksik ise o zaman saçlar geç uzar ya da uzamayabilir. Bu yüzden gerek sağlığınız gerekse saçlarınız için bu vitaminleri karşılamanız gerektiğini söyleyelim.
 • Saçlarınıza bakım yapmıyor ve onları oldukça hor kullanıyorsanız bu da saçların uzamaması için yeterli bir sebep olabilir. Bu yüzden saçınıza karşı nazik olun tararken ya da şekillendirirken biraz daha yavaş davranın.
 • Saçlarınıza kimyasal içerikli boyalar ya da düzleştirme gibi saça zarar verecek işlemleri sık sık uyguluyorsanız bu işlemlerin dipten köke kadar kırık oluşumu ve sağlıksız bir görünüme neden olduğunu belirtelim. O yüzden bu tür işlemlerden de uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Saçın uzamaması ya da saç dökülmeleri konusunda en etkili faktör stres, kaygı, endişe gibi olumsuz ruh halleridir. Eğer bu duygulara hayatınızda sık sık yer veriyorsanız o zaman saçlarınız yavaş uzar.
 • Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan saç kırıkları da saçın uzamasını durduran nedenler arasında yer alır.
 • Saç bakım ürünlerinin yanlış kullanılması, bu ürünlerin tam olarak durulanmaması gibi nedenler de saçın uzamasının yavaşlamasına neden olabilir.
 • Saç derinizde meydana gelen rahatsızlıklar(mantar, saç kıran, egzama vs.) saçlarınızın uzamasını yavaşlatan ya da durduran nedenler arasındadır.

2. Etkili Saç Uzatma Teknikleri

 Saçlarınızın uzaması için illa ki pahalı uygulamalara ya da fahiş fiyatlarda olan saç uzatma serumlarına ihtiyacınız yok. Evinizde uygulayabileceğiniz ve temin edilmesi kolay olan malzemeler ile saçların uzaması için gerekli olan maskeler ya da bakımları hazırlayabilirsiniz. Bu yüzden sizlere hızlı saç uzatma teknikleri içerisinde doğal yöntemler önereceğiz.

3. Hızlı Saç Uzatmak İçin Doğal Yöntemler

 Hızlı ve etkili saç uzatma teknikleri içerisinde en güvenilir olanlar, şüphesiz doğal yöntemlerdir. Bu yöntemler hem zararsızdır hem de kısa süre içerisinde etkili olmaktadır. İşte sizler için seçtiğimiz birkaç önemli saç uzatma taktiği.

4. Patates Maskesi Tarifi

Hızlı Saç Uzatma İçin 5 Teknik
Hızlı Saç Uzatma İçin 5 Teknik

 Evet, içerik itibari ile biraz tuhaf gelebilir ancak bu maske ile saçlarınızın gerçekten de uzuyor.  Bunun için gerekli malzemeler:

 • 4- 5 adet patates
 • 1 adet tülbent
 • Su

 Hazırlanışı: Patatesleri önce dilimleyin daha sonra ister rendeleyerek isterseniz de blenderdan geçirerek püre haline getirin. Üzerine bir miktar su ekleyin. Daha sonra tülbent içerisine koyun ve suyunun çıkmasını sağlayın. Çıkan suyu saç diplerinizden başlayarak saç diplerinize kadar uygulayın. Uygulama sonrası saçlarınıza bone takarak 20- 30 dakika kadar bekletin. Süre bittiğinde ılık su ile saçlarınızı yıkayın. Bu maskeyi haftada bir ya da iki kez uygulamanız yeterli olacaktır.

5. Yumurta ve Hint Yağı

 Hint yağı, saç uzamasında en etkili yağların başında gelmektedir. Diğer malzemeler ile bir araya geldiğinde daha etkili bir saç uzatma maskesine dönüşecek olan bu tarif için malzemeler:

 • 4 tatlı kaşığı Hint yağı
 • 1 adet yumurtanın sarısı
 • 2 tatlı kaşığı bal

 Hazırlanışı: Yumurtanın sarısını ayırın ve bir kaba koyun. Daha sonra üzerine yukarıda belirttiğimiz diğer malzemeleri de ekleyin ve güzelce karıştırın. Homojen hale geldiğinde saçlarınıza diplerden başlayarak uygulayın ve saçlarınızın uçlarına da güzelce sürdükten sonra saçlarınıza bone takın. Yaklaşık 3- 4 saat kadar bu karışımı saçınızda bekletin ve sürenin dolmasının ardından ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada 1- 2 sefer uygulayabilirsiniz.

 Eğer bu şekildeki maskeler uygulamaktan hoşlanmıyorsanız o zaman saç uzatma etkisi olan yağlar tercih edebilirsiniz. Badem yağı, argan yağı, doğal keratin, lavanta yağı gibi yağlar saç uzaması için oldukça etkilidir. Tüm bu tarifler ve yağlar hızlı saç uzatma teknikleri arasında yer alan etkili yöntemlerdir.

Dikkat !

Önemli not alanı