Vücut Bakım

Kasık Biti Nasıl Temizlenir?

Kasık Biti Nasıl Temizlenir?

 Yengeç biti veya yengeç olarak da bilinen kasık biti, kanla beslenen küçük, parazit böceklerdir. Kolayca yayılırlar ve kaşıntı ve kırmızı lekelere neden olurlar. Bitler genellikle deride genital bölgede yaşarlar, ancak kirpikler, kaşlar, sakallar, bıyıklar ve sırt veya karın bölgesindeki kıllar dahil olmak üzere vücudun kalın kıllı herhangi bir bölgesinde bulunabilirler. Yetişkin kasık bitleri genelde gri veya kahverengi renkte olabilmektedir. Bir kişi onları çıplak gözle görebilir. Ancak yumurtalar ve olgunlaşmamış bitler daha küçüktür ve büyüteç olmadan görünmeyebilirler. Bitler genellikle cinsel ilişki sırasında kişiden kişiye geçer ve sağlık uzmanları onları cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (CYBE) olarak kabul eder . Bununla birlikte, yakın sarılma ve öpüşme, havlu ve diğer kişisel eşyaları paylaşma gibi yayılmalarına da izin verebilir. Bitleri başka bir kişiye, özellikle de yakın bir partnere geçirmek kolaydır.

 Daha detaylı bilgi almak için web sitemizden diğer yazılarımıza göz atabilir, ürünlerimizi inceleyebilir veya Whatsapp hattından bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İçindekiler ;

Dikkat !

 Kasık biti, vücut kıllarında, özellikle penis veya vajina çevresindeki kasık kıllarında yaşayabilen küçük böceklerdir. Yakın vücut teması yoluyla, en yaygın olarak cinsel temas yoluyla yayılırlar. Kasık biti hastalığı ile başınız dertteyse sizler için önerebileceğimiz en iyi kasık biti ilacı hakkında yazdığımız yazıya göz atabilirsiniz.

1. Kasık Biti Nedir?

 Kasık biti veya yengeç biti, kasık kıllarını istila eder. Bazen koltuk altı kıllarını, kaşları, kirpikleri, sakalı ve gövdeyi de etkileyebilirler. Enfeksiyona pedikülozis pubis ve bitlere Phthirus pubis adı verilir. Kasık biti, kasık kıllarına yapışan ve beslenmek için kan emen küçük, kahverengi parazitlerdir. Kasık biti   küçük kırmızı alanlara veya yaralara ve kaşıntıya neden olabilir. Kasık biti genellikle cinsel aktivite sırasında doğrudan ten tene temas yoluyla bulaşır. Bununla birlikte, enfekte bir kişinin havluları, iç çamaşırları ve yatak takımları ile temas yoluyla da yayılabilirler. Kasık bit istilası ciddi bir zarara neden olmaz, ancak tahriş edici olabilir. Kasık bitiniz varsa, cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlar için test yaptırmak iyi bir fikirdir. Yazımızın devamında sizlere kasık biti nasıl temizlenir? bu konu hakkında bilinmesi gerekenleri aktarmaya çalışacağız.  

2. Kasık Bitine Neden Olan Faktörler

Kasık biti nasıl temizlenir?
Kasık Biti Nasıl Temizlenir?

 Bitler bir kişinin kasık kıllarından diğerine sıçrar. Genellikle insanlar kasık bitleri  olan biriyle cinsel ilişkiye girdikten sonra kapabilirler . Cinsel ilişki olmasa bile, yakın fiziksel temas,  kasık bitleri yakalayabileceğiniz veya yayabileceğiniz anlamına gelir.

 Bazen kasık bitlerini  başka şekillerde de alabilirsiniz. Onlara sahip bir kişinin kıyafetlerini, çarşaflarını ve havlularını paylaşarak veya temas ederek onları yakalayabilirsiniz. Ancak el sıkışma veya sarılma gibi sıradan temaslar yoluyla kasık biti kapmazsınız. Kasık  biti istilasına neden olan bir diğer faktör ise  hijyenden kaynaklanan bir durumdur. Bitler genellikle hijyen olmayan ortamlarda bulunarak insanlara bulaşır. İnsanlara geçtiğinde ilk günlerde pek fazla belirti göstermez. Fakat ilerleyen zamanlarda kişilerde genellikle şiddetli bir kaşıntı başlar. Geçmeyen ve şiddetini arttıran bu kaşıntılarla kişiler bit olmasından  şüphelenebilir.

3. Kasık Biti Hangi Yollarla Bulaşır?

 Kasık biti  genellikle cinsel ilişki yoluyla  yayılır çünkü kasık bölgesinde bulunan  kıllarda yaşamayı severler. Kasık biti, cinsel organları birbirine değdiğinde veya birbirine çok yakın olduğunda diğerine kolayca geçebilir.   Çoğu insan cinsel ilişki sırasında kasık biti alır, ancak bazen başka tür yakın, kişisel temas yoluyla yayılırlar. Kasık biti, kirpik, kaş, göğüs kılı, koltuk altı, sakal ve bıyık gibi diğer kaba kıl türlerinin birinin vücudunda kasık bitinin  olduğu yerlere temas ettiğinde alabilirsiniz. Bazen kasık biti, enfekte bir kişinin kıyafetleri, havluları veya yatağı kullanılarak kapılabilir.  Kasık bitleri, el sıkışma veya sarılma gibi hızlı ve rahat dokunuşlarla yayılmazlar. Ve bir klozet kapağından yengeç almak gerçekten çok nadirdir. Kasık bitleri insan vücudundan uzaktayken çok uzun yaşamazlar ve pürüzsüz yüzeylere tutunamazlar. Yengeçler saça düşkün olsalar da, genellikle başınızın üstündeki saçlarda takılmaktan hoşlanmazlar. Kasık biti, saç bitinden farklıdır ve genellikle kafanızdaki saçlarda kasık biti olmaz. Saç biti genellikle kasık bölgesinde de ortaya çıkmaz.

4. Kasık Bitinden Korunmanın Yolları

 Kasık biti nasıl temizlenir? sorusuna ise kasık bitinden korunabilmek için kıyafetlerinizi, yatağınızı, havlularınızı özellikle kasık biti olduğu bilinen bir hasta başta olmak üzere kimse ile paylaşmamanız önerilir. Ayrıca kasık biti tedavisi tamamen  bitene kadar cinsel temastan uzak durmanız önerilir.
Eğer sizde kasık biti olduğu tanısı konulmuşsa eski ve yeni cinsel ilişkiye girdiğiniz insanları onların da tedavi olabilmeleri için uyarmanız gerekir.Kasık bitlerinin tedavisinde hastanın kendisini, kıyafetlerini ve yatağını da kasık bitlerinden arındırması gerekmektedir.
Reçetesiz olarak da satılabilen losyonlar, şampuanlar insan vücudundan bitlerin temizlenmesi için kullanılabilir.

 Ayrıca kasık biti tedavisinde evinizi de bitten arındırmanız gerekmektedir. Tüm evin süpürülmesi banyo ve tuvaletlerin çamaşır suyu ile temizlenmesi gerekir. Tüm kıyafetlerin, havluların, yatak takımlarının sıcak suda en yüksek ayarda yıkanmaları önerilir. Eğer yıkanması uygun olmayan kıyafet ya da ev eşyaları varsa ağzı kapalı hava almayan bir plastik  poşet içerinde en az  48 saat süre ile bekletilmesi önerilir.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir