Cilt Bakım

Güneşin Cildimize Zararları

Güneşin Cildimize Zararları

 Yaşadığımız dünyayı ısıtan, hayatın ve canlılığın var olmasını sağlayan kıymetlimiz, yıldızımız olan Güneş… Genelde her alanda ağırlıklı olarak onun faydalarından bahsetmekteyiz. Ancak Güneş’in zararları da oldukça fazla. Ve bu zararlara uzun süre maruz kaldığımızda ciddi sağlık problemleri de yaşayabiliyoruz. Peki, Güneşin cildimize zararları neler? Bunları merak edenler için Güneş ışınlarının cilde olumsuz etkilerinden ve bu etkilerden korunmak için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Çocuk ve genç erişkinlerde UV ışını maruziyetinin azaltılması önemlidir. Fazla güneşe maruz kalmak cildimize zarar verir. Güneşten korunmak için güneş kremi sürmenin faydalarını hazırladığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Güneş kremini ne zaman kullanacağınızı bilmiyorsanız güneşten koruyucu kremleri ne zaman kullanmalıyız hakkındaki yazıyı inceleyebilrsiniz.

1. Güneş Işınları Cildimizi Yaşlandırıyor!

 Güneşin cildimize zararları içerisinde ilk sırada yaşlandırıcı etkisi bulunmakta. Hepimiz tatillerde güneşlenmeyi ve bu sayede bronz bir tene kavuşmayı severiz. Ancak uzun süre uv ışınlara ( güneşten gelen zararlı ışınlar, ultraviyole ışınlar ) maruz kalmak, cildimizi yaşlandırıyor. Özellikle çevresel kirlilikten dolayı incelen ozon tabakası nedeniyle güneşin zararlı ışınları artık cildimize daha yoğun geliyor. İşte bu yüzden cildimizi uzun süre bu zararlı ışınları maruz bırakmamalı ve tatillerde mutlaka yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmalıyız.

2. Güneş Işınları Cilt Kanserine Yakalanma İhtimalini Artırıyor!

 Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden biri de ciltte meydana getirdiği hasarlar. Fazla uv ışınına maruz kalmak hem cildimiz hem de vücudumuz için büyük tehlike. Çünkü zararlı ışınlar cilt kanserine neden olabileceği gibi bu hastalığa yakalanma riskini de önemli ölçüde artırabiliyor. O yüzden hem tatilde hem de gündelik hayatta yaz aylarında mutlaka yoğun güneş ışığına maruz kalmamalı ve dışarıya çıkmadan önce cildimize koruyucu özelliği yüksek güneş kremlerinden sürmeliyiz.

3. Güneş Işınları Ciltte Kırışıklık Oluşturuyor!

 Güneş ışınlarının yaşlandırıcı etkilerinden bahsettik. Bu etkiler arasında bir de kırışıklıklara sebep olması var ki bu durum çoğu kadının korkulu rüyası. Güneş ışığında gözlerimizi sürekli kısmak durumunda kalıyoruz. Bu da haliyle uzun süre bu refleksi gösterdiğimiz için göz çevresindeki ve yüzümüzdeki kırışıkların artmasına neden oluyor. Eğer uzun yıllar genç bir görünüme sahip olmak istiyorsak o zaman kendimizi güneşin zararlı etkileri ve bu etkilerin getirdiği faktörlerden korumalıyız.

4. Güneş Işınları Cildin Nem Dengesini Bozuyor!

Güneşin Cildimize Zararları
Güneşin Cildimize Zararları
 Bilindiği üzere ciltteki nem dengesinin bozulması, pek çok cilt sorununu da beraberinde getiriyor. Nem dengesinin bozulmasındaki en etkili faktör de güneş ışınları. Eğer sivilce, akne, cilt kuruluğu ya da ciltte soyulma gibi durumlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsak o zaman kendimizi güneşten korumak durumundayız.

5. Güneş Işınları Cilt Kuruluğuna Neden Oluyor!

 Güneşin cildimize zararları içerisinde bir de cilt kuruluğu yer almakta. Zararlı güneş ışınları cildimizin nem dengesini bozduğu için cilt kuruluğu kendisini göstermeye başlıyor ve bu da cildin mat, sağlıksız bir görünüme bürünmesine neden oluyor. Estetik açıdan hiç de hoş durmayan bu görüntüye sahip olmak istemiyorsak o zaman gerekli önlemleri almamız gerektiğini de biliyoruzdur.

6. Güneşin Cildimize Zararlarından Korunmak İçin Ne Yapmalı?

 Güneşin cildimize zararları konusundan detaylı bir şekilde bahsettik. Peki, bu zararlı etkilerden korunmak için neler yapmamız ne gibi önlemler almamız gerekiyor. Bu maddelere birlikte göz atalım.

 • Güneşin zararlı etkilerinden kurtulmak için öncelikle güneşlenme ve solaryum gibi aktiviteleri azaltmak şart. Her ikisinde de uv ışınları cildimize yoğun bir şekilde geldiği için cildimizin yaşlanmasını istemiyorsak bu aktiviteleri azaltmamız hatta yapmamamız gerekiyor.
 • Güneşin zararlı etkilerini azaltmak için yüksek faktör ve yüksek koruyuculuğa sahip güneş kremlerini yanımızdan ayırmamamız gerekiyor. Özellikle tatillerde suya dayanıklı, cildimizde homojen bir şekilde dağılan ve beyaz lekeler oluşturmayan güneş koruyucularını tercih etmeliyiz.
 • Sadece tatiller için değil, yaz aylarında Güneşe çıkacağımız her an bu güneş koruyucularından faydalanmamız gerekiyor.
 • Güneş’te uzun süre kaldığımızda Güneş çarpması dediğimiz durumla karşılaşırız. Vücudumuz çok su kaybeder ve bu da sağlık açısından zararlıdır. Güneş çarpmaları ve olumsuz sonuçlarını engellemek için, şapkalardan yararlanabiliriz.
 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi cildimizin fazla susuz kalması büyük problemlere yol açabilir. Bu yüzden özellikle yaz aylarında bol bol su tüketilmesi gerektiğini tüm uzmanlar söylüyor.
 • Güneşe çıkıp geldikten sonra cildinizi korumak için nemlendiricili bakım kremlerinden faydalanabilir ve bunları düzenli olarak kullanabilirsiniz.
 • Güneşin zararlı etkileri sadece cildimizde değil saçlarımızda da hissedilmektedir. Bu yüzden saçlarımızı korumak adına da mutlaka gereken bakımları düzenli olarak yapmalıyız.
 • Güneş gözlerimiz için de oldukça zararlıdır. Bu yüzden mutlaka gözlerimizi de güneş ışınlarını filtreleyen camların bulunduğu güneş gözlükleri ile koruma altına almamız gerekmektedir.

7. Güneş Işınları En Çok Kimlere Zararlı?

 Güneş ışınlarının etkilerinin daha fazla ve daha yoğun hissedildiği kişiler olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunlar;

 • Vücutlarındaki işlevlerin yavaşlaması ve dayanıksız olmaları nedeniyle yaşlılar,
 • Ciltleri bizlere göre oldukça hassas olan tüm çocuklar
 • Cilt problemi yaşayan kişiler,
 • Açık tenli ve renkli gözlü kişiler,
 • Vücudunda ben ve çil sayısı fazla olan kişiler
 • Daha önce cilt kanseri atlatmış ya da halen kanser hastası olan kişiler,
 • Kendisinde olmasa dahi ailesinde cilt kanseri olan kişiler
 • Daha önce ciddi derecede cilt yanığı problemi yaşamış olan kişilerdir.
Dikkat !

Önemli not alanı