Vücut Bakım

Kasık Biti Tedavisi

Kasık Biti Tedavisi

 Kasık biti tedavisi,  yumurtadan yedi ila ondört gün içerisinde larva olarak meydana gelir. Bu larva temel olarak yetişkin bir kasık bitine benzer bir şekli vardır ancak çok daha küçüktür ve erişkin hale gelmesi iki üç hafta zaman alır. Tamamen olgunlaşan  kasık bitinin rengi kahverengidir veya gri-beyaz arasındadır. Altı bacağı vardır ve insan kanı ile beslenir. Kasık biti 1.6 milimetre veya daha küçük boyutlarda olup bir toplu iğne başı kadardır. Genelde yengeç olarak da adlandırılabilir çünkü iki ön bacağının ucunda yengeç benzeri kıskaçlar vardır.

 Daha detaylı bilgi almak için web sitemizden diğer yazılarımıza göz atabilir, ürünlerimizi inceleyebilir veya Whatsapp hattı üzerinden bizimle iletişme geçebilirsiniz. 

İçindekiler ;

Dikkat !

Hiçbir bit ilacının sirkeleri öldürücü etkisi %100 değildir. Bu nedenle ilaç tedavisinin yanı sıra sirkelerin de vücuttan uzaklaştırılması gerekmektedir. Baş bitinde ıslak saç sık uçlu bir tarakla taranarak ve gerekirse bir büyüteçle saçlar incelenerek sirkelerden arındırmalıdır. Kasık bitinde kılların kesilmesi fayda sağlayabilir. Kasık biti kıyafet ve çamaşırlarda yaşadığı için bu eşyaların kaynatılması ve sık sık değiştirilmesi gereklidir. Kasık biti belirtileri nelerdir diye merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz. Kasık biti hastalığınız var ise çözümü ilaçlardadır. Sizler için derlediğimiz eczanelerde satılan kasık biti ilaçları adlı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

1. Kasık Bitinin Yol Açtığı Sorunlar

 Kasık bitinin neden olduğu en büyük sorun, kaşıntı hissinin zaman içerisinde dayanılmaz boyutlara çıkmasıdır. Hastalar genellikle en çok kaşıntıdan şikayet etmektedir. Ancak kasık bitinin neden olduğu tek sorun kaşıntı değildir. Kısa süre içerisinde yumurtlayarak çoğalabilen bitler, hastanın yakın çevresine bulaşabilir. Bunun için hastanın kasık biti var ise bu konuda hem kendisinin hem de yakın çevresinin önlemler alması gerektiğinde ise  birlikte kasık biti tedavisi olması  gerekir. Kasık biti tüy ve deri üzerinde yaşadığı için cilt dokusuna zarar verebilmektedir. Bu durum genellikle hastanın ısırılmalar sonucu şiddetli bir şekilde derisini kaşıması sebebinden dolayı ortaya çıkar. Ancak ısırıklar hastanın derisinde enfeksiyonlara da neden olabilir. Bazı hastalarda bitlerin ısırdığı bölgedeki lenf bezlerinde şişlikler görülür. Ayrıca nadiren de olsa bitlerin tifo gibi başka bulaşıcı hastalıkları taşıyabildiği öne sürülmektedir. Bu nedenle kasık bitinin hafife alınmadan en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir.

2. Kasık Biti Tedavi Yöntemleri

Kasık Biti Tedavisi
Kasık Biti Tedavisi

 Kasık biti tedavisi, diğer önlemlerle birlikte özel böcek öldürücü losyonun uygulanmasını içerir. Yumurtadan yeni çıkmış bitleri öldürmek için tedavinin 7 gün içinde tekrarlanması gerekmektedir.

 • Kasık bitlerinden kurtulmak zor olabilir, bu nedenle onları hızlı ve kapsamlı bir şekilde tedavi etmek önemlidir. Kasık bitlerini yıkayarak veya tıraş ederek yok edemezsiniz, çünkü bitlerin yumurtalarını bırakacakları minimum uzunlukta bir saça ihtiyaçları vardır . Bu nedenle kasık kıllarınızı tıraş etmenize gerek yoktur.
 • Kasık biti tedavisinde eczaneden alabileceğiniz böcek öldürücü losyon veya kremle evde kendinizi tedavi edebilirsiniz. Bunu bir hafta içinde tekrarlamanız gerekecektir.
 • Kendiniz veya bir başkası üzerinde böcek öldürücü ürünler kullanırken daima üreticinin talimatlarına uyunuz. Cildin enfeksiyonuna neden olabileceğinden bölgeyi kaşımaktan kaçının. Kaşıntıyı giderebilecek reçetesiz satılan ilaçlar, örneğin antihistaminikler vardır. Bunları bir eczacı ile görüşmelisiniz.
 • Kirpik istilası, gözlerinizi yaralama riskinden dolayı doktorunuz veya bir göz doktoru tarafından ele alınmalıdır. Doktor, bitleri boğmak için 10 gün boyunca günde iki kez kirpiklere yumuşak beyaz bir parafin tabakası sürmenizi tavsiye edebilir. Kirpiklerinizdeki sirkeleri kendiniz çıkarmaya çalışmamalısınız.
 • Nevresimlerinizi, havlularınızı, iç çamaşırlarınızı ve giysilerinizi sıcak suda iyice yıkayın.
 • Tedaviye başladıktan en az 7 gün sonrasına kadar cinsel temasta bulunmayın.
 • Muayene ve tedavi edilebilmesi için son bir ay içinde sahip olduğunuz tüm cinsel partnerlere anlatılmalıdır.

3. Kasık Bitine Ne İyi Gelir?

 Kasık biti tedavisinde  birkaç farklı reçetesiz kasık biti tedavi seçeneği vardır. Bu tedaviler genellikle bir saç biti vakasını yok etmek için seçeceğiniz tedavilerle aynıdır.  Ancak bu tedavi seçenekleri işe yaramazsa, sıradaki işlem doktorunuza danışarak alacağınız ilaçlar  olabilir. Ne olursa olsun, seks partnerleri de tedavi edilmelidir. Kullanacağınız tedavi yöntemini mutlaka  rektum, uyluklar, alt karın ve koltuk altları da dahil olmak üzere vücudun ilgili olabilecek tüm bölgelerine uygulanması gerekecektir.  Son olarak, tıraş olmanın kasık bitlerinden kurtulmayacağını bilin. 

   Kasık biti için bazı tedaviler şunları içerir:

 • Reçetesiz Losyonlar ve Köpükler: Bu kasık biti öldürme seçenekleri ya permetrin ya da bir piretrin ve piperonil bütoksit karışımı içerir . Kasık bölgesini kullanmak, yıkamak ve kurutmak için ilacı belirtilen şekilde uygulayın, 10 dakika bekletin, sonra durulayın.
 • Vazelin: Kirpikler veya kaşlar kasık biti ile musallat olmuşsa, pamuklu bir bez kullanarak geceleri  vazelin sürün ve 8 ila 10 gün boyunca her sabah yıkayın. 

İlk bit tedavisinden sonra, kasık bitlerini uzak tutmak ve kaşıntıyı gidermek için atılması gereken önemli adımlar vardır:

 • Hidrokortizon kremini uygulayın. Kaşıntı, kasık biti tedavisi uygulandıktan sonra başarılı bir şekilde yok edilmesinden sonra bile devam edebilir. Eğer öyleyse, bir hidrokortizon kremi kaşıntıyı bastırmaya yardımcı olacaktır.
 • Giysileri ve yatak takımlarını yıkayın: Enfekte kişinin tedaviden iki ila üç gün önce kullandığı giysileri, havluları ve yatak çarşaflarını makinede (130 derece  veya daha yüksek sıcaklıkta) yıkayın. En sıcak ayarda makinede kurutun.
 • Diğer öğeleri kuru temizlemeye verme : Makinede yıkanamayan giysiler ve yatak takımları iki hafta boyunca kuru temizlemeciye götürülmeli veya plastik bir torbada sıkıca kapatılmalıdır.
 • Seks partnerlerine haber verin: Bir önceki ay içinde kasık biti  olan kişiyle cinsel temas (oral, anal veya vajinal) olan herkes, kasık biti riski altında oldukları konusunda bilgilendirilmelidir.
 • Cinsel temastan kaçının. Enfestasyon başarıyla tedavi edilene kadar oral, anal veya vajinal cinsel temasta bulunmayın.
 • Tedaviyi tekrarlayın. 9-10 gün içinde hala canlı bit bulunursa, tekrar tedavi edin. 

4. Kasık Biti Ne Kadar Sürede Geçer?

 Her şeyden önce kasık bitinin kendi kendine geçmeyeceği konusunda bireylerin bilgilendirilmesi  gerekir. Bitler, tutundukları konak deri ve tüylerde uzun süre kalabilir. Kısa süre içinde yumurtlayabilmesinden dolayı  kolayca bit istila gerçekleştirebilir. Bitler ve sirkeler kasıkta kaldığı sürece çoğalma devam edeceğinden öncelikli olarak sirkelerin bölgeden arındırılması gerekir. Kasık bitinden kurtulmak için hastanın verilen kasık biti tedavisine uyması oldukça önemlidir.

 Bunun için kasık biti olan bireylerin iç çamaşırı, havlu, yastık ve yorgan gibi kişisel eşyalarının yanı sıra vücut tüylerinin de temizlenmesi gerekebilir. Kasık biti belirtileri olan kişilerin, bitlerin daha fazla çoğalmasını beklemeden en kısa sürede uzman bir doktora başvurması gerekir. İnceleme sonrasında doktorun vereceği tedavi yöntemlerini uyguladığı takdirde yaklaşık olarak bir ay içinde kurtulması öngörülebilir. Daha fazla bilgi almak için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir