Saç Bakım

Saçtaki Egzamaya İyi Gelen Yağlar

Saçtaki Egzamaya İyi Gelen Yağlar

 Saçtaki egzamaya iyi gelen yağlar, çoğunlukla kafa derisini etkiler ve pullu, kırmızı lekelerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu yamalar ayrıca yüz ve vücudun üst kısmında da görünebilir. Bunlar, yağ üreten birçok yağ bezinin bulunduğu alanlardır. Seboreik dermatit bulaşıcı değildir. Bunun yerine, bir alerjinin veya otoimmün reaksiyonun sonucudur. Bu kronik bir durumdur, yani tedavinin yönetebileceği ancak iyileştiremeyeceği anlamına gelir. Semptomlardan kurtulmak birkaç tur tedavi gerektirebilir. Geleneksel tedaviler etkilidir, ancak güçlü kimyasallar içerebilirler. Daha detaylı bilgi almak için bizimle Whatsapp hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Evde tedavi daha az yan etkisi ile bu sorunu sınırlayabilir. Tıbbi tedavinin yanında kullanıldığında, daha çabuk rahatlamanıza yardımcı olabilirler. Ayrıca Saçtaki Egzamaya Hangi Şampuan İyi Gelir ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Saç Egzamasına Bitkisel Ne İyi Gelir ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

1. Saç Derisi Egzaması Nedir?

 Saç Derisi Egzaması, eritem (iltihap), sızma, cilt kalınlaşması, papül, vezikül (kabarcık) ve kabuk oluşumu ile karakterize, bulaşıcı olmayan akut veya kronik kafa derisi koşulları grubudur. Kaşıntı (kaşıntı, genellikle şiddetli) karşı konulmaz kaşıma dürtüsü nedeniyle kendi kendine manipülasyona ve kanamaya yol açar. Kafa derisi egzamasına sıklıkla yanma hissi eşlik eder, bu nedenle durumu daha da kötüleştirmemek için tavsiye almalısınız. Her yaşta etkileyebilir. İkincil enfeksiyon genellikle kırık cilt nedeniyle oluşur. Kafa derisi egzaması çoğu durumda kontrol edilebilir, ancak tedavi edilebilir olarak kabul edilmez. Etkilenen cildin alevlenmelere maruz kalması muhtemeldir. SE, çevresel ve dahili olarak kategorize edilir. Kaşıntılı Saç Derisi – Saç Derisi Egzama, kafa derisini çok rahatsız, kuru ve kaşıntılı hissettirebilir. Kaşıntılı bir kafa derisi, kafa derisi egzamasının veya tahrişe, iltihaplanmaya, çatlamaya, kanamaya ve bazı durumlarda saç dökülmesine neden olan diğer birçok kuru kafa derisi durumundan biri olabilir. Kaşıntılı bir kafa derisi vücudun bağışıklık sisteminin bir soruna tepki vermesidir, bu nedenle cilt kırmızılaşır ve iltihaplanır. Şampuanlama yardımcı olmazsa, profesyonel tavsiye almalısınız.

2. Saç Derisinde Alerjik Egzama

Saçtaki Egzamaya İyi Gelen Yağlar
Saçtaki Egzamaya İyi Gelen Yağlar
 Egzama kafa ile sınırlıysa, bu kaşıntılı kırmızı lekeler alerjik reaksiyonun sonucudur. Egzama semptomları, kafa derisinde görülmesi zor olabilen kötü şöhretli kızarıklıktan fazlasını içerir. Akut egzamada sızma ve kabuklanma da mevcuttur. Bazen tek semptom “kepek”tir, ancak her zaman yoğun kaşıntı eşlik eder. Saç bakım ürünleri, kafa derisindeki egzama için en yaygın tetikleyicilerdir: Saç boyası (parafenilendiamin) Ağartıcı (amonyum persülfat) Perma (amonyum tiyosülfat) Şampuan (köpürtücü maddeler: kokamidopropil betain)  Diğer maddeler de, örneğin oje gibi, ellerinizle kaşıma yoluyla kafa ile temas edebilecek bir reaksiyonu tetikleyebilir. Bu nedenle alerji, dolaylı temastan (hava yoluyla taşınan veya vücudun başka bir bölgesine dokunan el ile aktarılan alerjen vb.) neden olabilir. Geçmişte onlarca kez kullandığınız aynı şampuana aniden alerjiniz olabilir. Yani, suçlu mutlaka yeni ürünlerinizden biri değil!

3. Saçtaki Egzamaya İyi Gelen Yağlar

 Saçtaki Egzamaya İyi Gelen Yağlar, cilt tipinize ve hassasiyetinize bağlı olarak farklı faktörlerden kaynaklanabilir. Yani hepsini kapsayan alternatif bir tedavi yok. Dermatoloğunuza danışmak en uygun çözüm olabilir.

3.1. Balık Yağı

 Balık yağı takviyeleri, alerjilerin tetiklediği dermatit alevlenmelerinin bastırılmasına yardımcı olabilir ve diğer besinsel faydalar sağlayabilir. Omega-3 yağ asitleri, genel bağışıklık ve kardiyovasküler sağlığı artırmaya yardımcı olabilir.

3.2. Çay Ağacı Yağı

 Çay ağacı yağı, çeşitli cilt koşulları için incelenmiştir. Antibakteriyel, mantar önleyici ve iltihap önleyici faydaları onu seboreik dermatit için ideal bir tedavi haline getirir. Şampuan, saç kremi ve yıkayabileceğiniz diğer ürünler, çay ağacı yağı içeriyorsa kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

3.3. Zeytin Yağı

 Evde tedavi için başka bir seçenek de saç derinizi zeytinyağı ile kaplamaktır. Bu adımları takip edin:

  1. Yağı kafa derisine uygulayın.
  2. Yağı yaklaşık bir saat bekletin.
  3. Saç derinizdeki pulları çıkarmak için iyice fırçalayın.
  4. Saçınızı her zamanki gibi yıkayın ve şampuanlayın.

3.4. Tatlı Badem Yağı

 Tatlı badem yağı saç bakımı için oldukça önem taşır. Özellikle de saçta ve ciltte meydana gelen egzama, cilt mantarı ve cilt kuruluklarında tatlı badem yağı kullanılır. Bunun yanı sıra tatlı badem yağı saç bakım ürünü olarak da kullanılmaktadır. Özellikle kuruyan saç tellerini canlandırmak için de tatlı badem yağı kullanılır. Bu sayede saçlar daha güzel bir hal alır.   
Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir