Yaşlanma Karşıtı

Göz Altı Torbası Neden Olur? Nasıl Geçer?

Göz Altı Torbası Neden Olur? Nasıl Geçer?
 Yaş ile ilerleyen ve özellikle kadınların düşmanı olan göz altı torbaları sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Gözün daha yaşlı görünmesine neden olması sebebiyle gelişmesi istenmeyen bir durumdur. Ancak bazı faktörlerden kaynaklı bu torbalar gelişir ve müdahale gösterilmedikçe ilerler. Göz altı torbası neden olur Nasıl geçer?, belirtileri nelerdir bir araya getirdik.

İçindekiler ;

Dikkat !

Estetik göz cerrahisinden çekinen, bıçak altına yatmadan gözaltı torbalarından kurtulmak isteyenler için farklı gözaltı torbası tedavi yöntemlerini, radyo frekans teknolojileri tabanlı tedaviler uygulamalar ve eyecell gibi medikal içerikli ürünler olarak iki temel kategoride değerlendirebiliriz. Göz altı torbalarınız ve kırışıklıklarınızdan doğal yöntemlerle nasıl kurtulabilrsiniz, diğer yazımızı inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

1. Göz Altı Torbaları Neden Olur?

 Göz altında gözleri destekleyen birçok kas bulunuyor. Uzun yıllar boyunca yer çekimine maruz kalan çöz çevresi kasları aşağı doğru ilerlemeye meyilli olur. Bunun yanında yaşlanmanın da verdiği kasların güçsüzleşmesiyle göz altı torbaları kendini gösterir.

 Bunların yanında göz altı torbası neden olur nasıl geçer; beslenmenin etkisi büyük. Yediğimiz yiyecekler cildimizin güzelleşmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Taze meyve ve sebze tüketmek, tüketilen ürünlerin içeriğine dikkat etmek cildi taze tutmanın yoludur. Özellikle sigara ve alkol kullanmak cildin yaşlanmasını hızlandırır.

 Göz kapağının oluşumu genellikle tıbbi bir durum değildir. Kozmetik ürünler ve evde uygulanabilen destekleyiciler ile azaltmak ve engellemek mümkündür.

2. Göz Altı Torbalarının Belirtileri Nelerdir?

 Her göz altı şişliği ya da renk değiştirmesi göz altı torbası olarak adlandırılmaz. Bir göz altı sorununun torba olup olmadığı şu belirtiler ile anlaşılır;

 • Hafif şişlik: İki gözde de aynı derecede görülen hafif şişlik ve öne çıkmış gibi bir görüntü bulunur.
  Sarkık ya da gevşek cilt: Göz altı torbalarının etrafında da kırışıklıklar bulunur. Ayrıca cilt sarkmış bir biçimde görülür.
 • Koyu halkalar: Sarkmaya bağlı oluşmuş koyu halkalar görülebilir.

   Ancak bu belirtilerin yanında aşırı ve ani şişlik, göz altında ağrı, kırmızılık ve kaşıntı gibi belirtiler bulunuyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir.

3. Göz Altı Torbaları İçin Doktora Gidilmeli Mi?

 Normal belirti gösteren, kozmetik problemi olan göz altı torbaları tıbbi bir durum değildir. Bu nedenle doktora gidilmesi beklenmez. Birden gelişen ve canınızı yakan bir durum yoksa göz altı torbalarınızın altında tıbbi bir problem bulunmaz.

 Ancak göz altı torbası neden olur Nasıl geçer; bütün krem ya da doğal yöntemleri denemenize rağmen sonuç alamıyorsanız doktorla görüşebilirsiniz. Doktorunuz size göz kapağı ameliyatı seçeneği sunarak kalıcı bir çözüm sağlayabilir. Bu aklınıza gelen son yöntem olmalıdır. Çünkü gerçekleştirilen bu ameliyat sizin için zorlu olacaktır.

4. Göz Altı Torbaları İçin Doğal Çözümler

Göz Altı Torbası Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz Altı Torbası Neden Olur? Nasıl Geçer?

 Göz altı torbalarının giderilmesi için birçok farklı doğal yöntem bulunuyor. Bu yöntemler evde uygulaması kolay ve pratik yöntemlerdir. Ayrıca yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler de göz altı torbalarınızın gitmesine yardımcı olacaktır.

 • Soğuk kompress: Bu işlem öncelikle temiz bir bezi hafif derecede ıslatın. Daha sonra bir poşet içerisine koyarak buzdolabınızın buzluk bölümünde bir süre bekletin. Daha sonra bezi çıkarın ve göz kapağınızın altına birkaç dakika bastırarak uygulayın. İki göz için de 3 tekrar olacak şekilde işleminizi gerçekleştirin.
 • Uyku sürenize, tükettiğiniz tuz miktarına dikkat etmelisiniz. Yeterince uyumanız gerekir. Uykusuzluk göz altı torbalarınızın belirginleşmesine olumsuz etki eder.
 • Sigara ve alkol kullanımını azaltın, mümkünse tamamen bırakın.
 • Patates maskesi: Yuvarlak yuvarlak dilimlediğiniz patatesleri buz dolabında yarım saat bekletin. Soğuyan patatesleri gözlerinizi kapatarak gözlerinizin üzerine koyun. Burada patateslerin tamamen gözünüzle temas etmesi için biraz baskı uygulayın. 15 dakika bekletin ve göz kapaklarınızdan kaldırın.

5. Göz Altı Torbası Kremleri Nasıl Uygulanır?

 Yapacağınız kısa bir araştırma ile göz altı torbası neden olur Nasıl geçer konusu hakkında birçok kreme rastlayabilirsiniz. Bu kremler eczanelerde satılabileceği gibi doğrudan kozmetik kremler de olabilir. Göz altı torbaları için krem uygulaması;

 • Kreminizi uygulamadan önce göz altlarınıza buz ile masaj yapın. Bu durum hem cildinizin nemini korumasına yardım eder hem de kan akışı hızlanır.
 • Ellerinizi temizleyin ve parmak ucunuzda krem alın.
 • Masaj yapar gibi kremi uygulayın. Bu uygulama sırasında parmak uçlarınızla pıt pıt yaparak emilimi kan dolaşımını hızlandırın.
Dikkat !

Önemli not alanı