Vücut Bakım

Cilt Tonu Eşitsizliği Nedir?

Cilt Tonu Eşitsizliği Nedir?

 Tıp dilinde dyschromia (diskromi) olarak geçer. Cilt tonu eşitsizliği nedir? Deride meydana gelen cilt rengindeki kalıcı veya geçici renk değişikliklere verilen isimdir. Diskromi hastalığı aslında ciddi bir problem yaratan bir şey değildir. Hatta hastada kaşıntı, ağrı, acı hissi bile oluşturmaz. Fakat dış görünüşü ve kişinin psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Cilt tonu eşitsizliği sadece deride değil tırnaklarda da renk pigmentasyonunun değişmesine neden olmaktadır. Peki ciltte ton eşitsizliği nedir ve neden kaynaklanmaktadır? Daha detaylı bilgi almak için bizimle Whatsapp hattından iletişime geçebilirsiniz. 

İçindekiler ;

Dikkat !

Beslenme alışkanlıkları, hormonal değişimler cilt tonu eşitsizliklerine sebebiyet verebilmektedir. Cildinizi beyazlatmak için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemleri ve beyazlatıcı kremleri derlediğimiz diğer blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

1. Sedef Hastalığı Cilt Tonu Eşitsizliğine Neden Oluyor

 Bilirkişiler cilt tonu eşitsizliği nedir, sebepleri neler olabilir sorusunu şu şekilde yanıtlıyor. Sedef hastalığı kadın-erkek, genç-yaşlı ayırt etmeden hemen herkeste olabilen fakat bulaşıcı olmayan bir deri hastalığıdır. Vücutta bulunan iç organlara çok büyük bir zarar vermeyen, sadece cildi hedef alan bu hastalık tedavi edilmezse kronik hale gelerek ciltte soyulan ve kanayan kabuklu yaralara neden oluyor ve bu yaraların sebep olduğu cilde rengini veren pigmentlerin değişmesine sebep oluyor. Sedef hastalığı eğer deride ilerlemeye fırsat bulabilirse ellerde, kollarda, bacak ve sırt bölgelerin de sulu, iltihaplı ve pullu deri döküntüleri oluşturuyor. Bu tahribatlar sonucunda zedelenen cilt yara ve izlerden kaynaklı renk değiştirmektedir.

2. Kötü Alışkanlıklar ve Cilt Tonunda Meydana Getirdiği Değişiklikler

 Aşırı alkol ve kafein tüketimi iç organlarının zarar görmesine neden olur.  Kafein ve alkol kullanımında aşırıya kaçıldığında sinirlilik, uykusuzluk, odaklanma problemleri, hipertansiyon gibi fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkar. Ve tüm bu fiziksel reaksiyonlar sonucunda cilt yapısında da doğal olarak değişiklikler oluşmaktadır. En önemlisi de kişinin kendisini uykusuz bırakması sonucu göz çevresinde meydana gelen koyu renkli halkalar ve şiş göz damarları yüz çevresinde ton eşitsizliğine sebep olmaktadır. Kötü alışkanlıklardan kurtulup yaşam kalitesini artırarak ciltte ve vücutta gelebilecek sorunları azaltabilirsiniz. Nikotin ve alkol tüketimine bir son vermelisiniz. Bunun için meditasyon, yoga ve düzenli yürüyüş yapmalısınız.

3. Güneş Işınlarına Doğrudan Maruz Kalmak Cildin Renk Dengesini Bozuyor

 Güneş ışığı faydalı olduğu kadar doğrudan maruz kalındığında cildin renk dengesini bozabiliyor. Güneş ışığı UVA (ultraviyole) içermektedir ve bunun cilde direk etki etmesi sonucunda ciltte yanma, soyulma, derinin koyulaşması gibi sorunlar olabilmektedir. Denizden ve güneşten vazgeçemiyorsanız yanınızda güneş koruyucu faktörlü kremler ve vücut losyonları kullanarak ciltteki doku ve renk değişikliklerinin oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Sıcaklardan kaynaklanan sıvı kaybını engelleyebilmek için bol su tüketimini de ihmal etmemelisiniz.

4. Sivilceleri Patlatmak Ciltte Kalıcı İzler Bırakıyor

Cilt Tonu Eşitsizliği Nedir?
Cilt Tonu Eşitsizliği Nedir?
 Ergenlik zamanlarında vücuttaki hormon salınımından ve tüketilen sağlıksız gıdalardan kaynaklanan hem yüz hem de sırtta içi iltihap ile dolu akneler çok fazla uğraşıldığında cildin normal görünümünü bozmaktadır. Sivilceleri yerli yersiz patlatmak derinin üzerinde kırmızı ve kahverengi yara izlerine, lekelerine sebep olarak cildin renk tonunu olumsuz etkilemektedir.

5. Cilt Karakterine Uygun Olmayan Ürünlerin Kullanımı

Aslında cildinizde hiçbir sorun olmamasına rağmen makyaj yaptığınızda boyun ve yüz bölgesinin renk olarak birbirinden farklı olduğunu görebilirsiniz bunun nedeni kozmetik ürünlerini seçerken cilt yapınızı tanımıyor olmanızdır. Kozmetik ürünleri satın alırken ilk önce cildiniz üzerinde denemeli ve sizin uygun olup olmadığını test etmelisiniz. Eğer bunu yapmazsanız yüz ve boyun bölgeniz birbirinden bağımsız olarak çok koyu veya çok açık bir renk eşitsizliğine maruz kalabilmektedir. Cilt beyazlatma için en iyi kozmetik ürünümüzü inceleyebilirsiniz.

6. Mineral ve Demir Eksikliği Ve Cilt Üzerindeki Etkileri

 Cilt, bütün organizmanın bir aynasıdır. Deri üzerindeki anormal değişimler bize iç organlarımız hakkında bir sinyal göndermektedir. Dermatolojik olarak cildinizde herhangi bir problem yoksa bunun bir başka nedeni içten gelen bir şey olabilir. Atalarımızın da söylediği gibi kan gelen yere can gelir. Anemi, mineral ve demir eksikliği gibi hastalıklar kansızlığı tetikler. Ve cildin bazı kısımları olduğundan daha solgun ve beyaz gözükebilir. Bunun için kırmızı renkli meyve, sebze ve dut pekmezi tüketebilirsiniz.

7. Düzenli Cilt Bakımı Yapmamak da Olumsuz Renk Eşitsizliği Yapıyor

 Yorucu bir iş gününden sonra yemek yiyip kendinizi sadece yatağa atmak isteyebilirsiniz, haklı olabilirsiniz fakat cilt tüm gün toza, kire, bakterilere maruz kaldığı için bizim göz ile göremediğimiz bakteriler cilt üzerinde çoğalarak derinin kalitesini bozmaktadır. En azından günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere tonik, bakım maskesi ve nemlendirici krem kullanmalısınız. Eğer zaman ayırabilirseniz düzenli olarak cilt bakım merkezlerine gidebilirsiniz. Eğer bunlar size fazla geliyor ise evde sadece 5 dakika ayırarak yapacağınız ev yapımı maskeler ile cilt tonu eşitsizliklerinden kurtulabilirsiniz. En bilindik yöntem olarak yoğurt, limon, bal ve salatalık gibi malzemeleri kullanarak parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

8. Aktif ve Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Cildi Parlatı

 Cilt tonu eşitsizliği nedir, hareketsiz yaşam buna neden olabilir mi? Üzülerek söylüyoruz ki bu soruya cevabımız evet. Erken uyumak ve erken uyanmak sağlıklı yaşamın temelini oluşturur. Kahvaltıda sağlıklı ve organik bitki çayları tüketmek cilt rengini olumlu etkiler. Havuç, kereviz, avokado, ananas, ıspanak, yeşil elma, zencefil, salatalık gibi C vitamini lif açısından zengin olan meyve-sebze tüketimi cildin güzelleşmesine katkı sağlamaktadır. Buna ek olarak aktif bir yaşam tarzı, hareketsiz kalmamak, her gün düzenli koşu ve spor yapmak da cildi güzelleştirmektedir. Her şeyden önce sebep belirlendikten sonra, sorunu çözmeye odaklanabilirsiniz. Burada asıl hedef cildin renk düzensizliğinin temel sebebinin ne yüzünden olduğunu bulabilmektir. Aktif ve sağlıklı bir yaşam biçimi, düzenli ve doğru beslenme, vücut için bir diyet programı oluşturmak önemlidir. Vücut mekanizması bir bütündür. Tek bir neden akla gelmeyen başka bir sonucu doğurabilmektedir. Cildi iyileştirmek için ilk önce kendi kişisel yaşamınızı kökünden değiştirmeniz gerebilir. Nereden başlanacağını siz kendiniz bulmalısınız. Eğer cilt tonu eşitsizliği için dert yakınıyorsanız bunun çözümsüz bir problem olarak görmekten çok sebeplerini bulmalı ve çözüm odaklı düşünmelisiniz.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir