Vücut Bakım

Hamilelikte Karına Ne Sürülmeli?

Hamilelikte Karına Ne Sürülmeli?

 Hamilelikte Karına Ne Sürülmeli, vücudunuz hamilelik sırasında birçok değişiklik geçirir. Sonuçta, tam anlamıyla içinizde bir bebek yetiştiriyorsunuz ve bu yüzden vücudunuz bunu mümkün kılmak için adapte oluyor. Yeni bebeğinizi hayatınıza kabul ederken, doğumdan sonraki aylarda karın derinizdeki çatlak ve izlerden gevşek cilde kadar göze çarpan bazı izlere de merhaba diyor olabilirsiniz. Karnınızın derisini olabildiğince sağlıklı tutarken bu değişikliklerden bazılarından kaçınmayı umuyorsanız, hamileliğiniz sırasında ve sonrasında atabileceğiniz birkaç adım vardır. Burada, karnınızın bakımı ve cildinizin beslenmesini ve tatmin olmasını sağlamak için gerekli adım adım kılavuzu bulacaksınız. Ve ondan önce, hamilelik sırasında bölgeye olan her şeyi ve nedenini öğreneceksiniz, böylece hazırlıklı olabilirsiniz. Hamilelik döneminde ne sürüleceği hakkında daha detaylı bilgi almak için Whatsapp hattından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Çatlakları önlemek istiyorsanız, cildinizi nemlendirerek kırılmadan esnemesini sağlamak en iyi savunmanızdır. Bunları tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir, ancak çatlakları azaltabilirsiniz.

1. Hamilelikte Çatlak Ne Zaman Başlar?

 Anne olmanın mutluluğunu yaşayabilmek için, bir kadının vücudu birçok sağlık riskiyle karşı karşıya kalacaktır, bu da hamilelik sırasında estetik kayıplara ve hamile kadınlar için endişeye neden olan oldukça yaygın bir fenomendir.
Hamilelik çatlakları genellikle annenin vücut ağırlığı karın derisinin esnekliğinden daha hızlı arttığında ortaya çıkar. Çoğu hamile kadının göğsünde ve karnında, ardından kollarında, kalçalarında veya uyluklarında çatlak izleri vardır. Her kişinin konumuna bağlı olarak, çatlaklar mor veya kırmızı, beyaz olacak ve daha sonra doğumdan sonra yavaş yavaş gri ve siyaha dönecektir. Hafta hafta fetal gelişimin ayrıntıları, her ebeveyn şunları öğrenmelidir:

 Çoğu hamile kadın, her kişinin konumuna bağlı olarak hamilelik çatlaklarının ne zaman ortaya çıktığını bilemez, istatistiklere göre kadınların %90’ına kadarı hamilelik sırasında  çatlaklar yaşar. Gebeliğin 6-7. ayında gebelik yaşı arttıkça ve annenin ağırlığı hızla arttıkça çatlaklar daha da büyüyecek ve sıklaşacaktır.
Hamilelik sırasında çatlakların rengi her kişinin cildine bağlı olacaktır. Örneğin, hamile bir kadının cildi açık renkliyse, çatlaklar genellikle pembedir ve cilt daha koyuysa, çatlaklar genellikle ten renginden daha açık renktedir.

2. Hamilelik Sırasında ve Sonrasında Göbek Cildinin Bakımı

hamilelikte çatlaklar için hangi krem kullanılmalı
Hamilelikte Karına Ne Sürülmeli

 Bebeğinizi yeni doğurdunuz ve hamilelik öncesi bedeninizi geri almak için sabırsızlanıyorsunuz. Ama aynaya baktığınızda, karnınızda, belinizde ve kolların üst kısmında hala deri kıvrımları görüyorsunuz. Endişelenme, yalnız değilsin. Hamilelikten sonra gevşek cilt, birçok yeni annenin karşılaştığı bir zorluktur. Vücudunuz kendini canlandırmak için çalışacaktır, ancak iyileşme sürecini hızlandırmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Hızlı bir iyileşme sağlamanıza yardımcı olmak için, hamilelikten sonra gevşek cildi onarmanın, gençleştirmenin ve sıkılaştırmanın en iyi yollarını ayrıntılı olarak açıklayan bir kılavuz oluşturduk, böylece kısa sürede bebek öncesi vücudunuza geri dönebilirsiniz. Uygulayabileceğiniz bazı adımlar ise şöyledir;

2.1. Nemli Kalın

 Hamilelikten sonra gevşek cildi sıkılaştırmak, elastikiyeti arttırmak ve korumakla ilgilidir. Bu esneklik, büyük ölçüde nemli kalmaya bağlıdır. Ve düzgün bir şekilde nemli kalmanın tek yolu, her gün en az yedi bardak su içmektir. Su içmek cildinizi elastik tutmanın yanı sıra vücudunuzun kalori yakmasına yardımcı olur. Bütün bunlar birlikte gevşek cilt görünümünü daha az fark edilir hale getirebilir.

2.2. Cildinize Peeling Uygulayın

 Peeling, ölü hücrelerin cildinizin yüzeyinden uzaklaştırılması işlemidir. Bu, doğası gereği eski yüzey cildinden daha sağlıklı ve daha sıkı olan yeni cilt büyümesini destekler. Peeling ayrıca cildinizin yüzey katmanlarına kan dolaşımını iyileştirir, bu da cildin yenilenmesini artırır ve elastikiyetini artırır. Tüm bu faydalar, hamilelikten sonra gevşek cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur. Günlük cilt bakım rutininizin bir parçası olarak yüzünüzü ve boynunuzu zaten pul pul dökebilirsiniz. Ancak gevşek cildi pul pul dökmenin en kolay yolu, duş sırasında bir lif kabağı veya banyo fırçası alıp karnınıza ve uyluklarınıza biraz daha fazla dikkat etmektir. Cildiniz daha sıkıyken duştan önce gevşek cildi kuru fırçalayın, ancak nazik olun yoksa iyileştirmeye çalıştığınız cilde zarar verebilirsiniz.

2.3. Cilt Sargılarını Deneyin

 Özel bir durum için hızlı bir düzeltmeye ihtiyacınız varsa, cilt sargısı denemek etkili bir çözüm yöntemi olacaktır. Cilt sargıları aşağıdaki gibi bileşenler içerir:

  • Deniz tuzu
  • Kil
  • Besleyici yağlar
  • Mineraller

 Bu spa uygulamaları ayrıca cildinizi detoksifiye eder ve rahatlamanıza ve stresi azaltmanıza yardımcı olur. Ancak bunlar yalnızca geçicidir. Hamilelikten sonra gevşek cildi sıkılaştırmanın kalıcı bir yolu değildir.

2.4. Cildinize Masaj Yapın

 Karnına biraz sevgi gösterirsen, o da seni sevecektir. Güzel hissettiren ve kokan bir yağ veya losyon seçin ve gevşek karın derisine masaj yapın. Masaj, cildin altındaki dolaşımı iyileştirir. Bir masaj cihazı da faydalı olabilir. Karnınıza masaj yapmak, kalan yağ birikintilerini parçalamaya yardımcı olabilir ve sindirime yardımcı olur.

3. Hamilelikte Çatlak Oluşmaması İçin Ne Yapılmalı?

 Hamilelikte çatlaklar sık bir şekilde görülür, ancak herkes yaşamın herhangi bir aşamasında çatlaklar geliştirebilir. Bazı insanlar onlara karşı daha hassastır. Anneniz, babanız, veya diğer akrabalarınızda çatlak izleri varsa, bunları alma olasılığınız daha yüksektir. Artmış çatlak riski altında olsanız bile, riskinizi azaltmak ve halihazırda sahip olduğunuz çatlakları tedavi etmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır;

3.1. Kilonuzu Kontrol Edin

 Hamile olsanız da olmasanız da çatlakları önlemek için yapabileceğiniz en yararlı şeylerden biri sağlıklı bir kiloyu korumaktır. Hızlı kilo alımı nedeniyle cildiniz hızla ayrıldığında çatlaklar oluşabilir. Hızlı kilo verdikten sonra çatlakları da fark edebilirsiniz. Bazı insanlar, örneğin ergenlik döneminde olduğu gibi, büyüme atakları sırasında çatlaklar geliştirir. Vücut geliştiriciler gibi diğer insanlar, egzersiz yapmaktan veya steroid kullanmaktan büyük kazançlar elde ettikten sonra onları fark eder. Vücut değişikliklerinin çok hızlı olmasını kontrol etmek için çalışmak en iyi seçeneğiniz olabilir. Kilonuzu yönetmenize yardımcı olacak sağlıklı bir diyet ve egzersiz yapın. Hızlı kilo alımı veya kilo kaybı fark ederseniz, nedenini öğrenmek için doktorunuzu ziyaret etmek iyi bir fikir olabilir.

3.2. Diyetinize C Vitamini Ekleyin

 Kolajen cildinizi güçlü ve elastik tutmada rol oynar. Kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur, ancak çatlakları önlemek için de önemli olabilir. C vitamini kolajen gelişimi için önemli bir besindir. C vitamini birçok meyve ve sebzede bulunur. Portakal ve limon gibi turunçgiller özellikle iyi C vitamini kaynaklarıdır.

3.3. Çinko Açısından Zengin Yiyecekler Yiyin

 Çinko cilt sağlığı için önemli bir besindir. İltihabı azaltmaya yardımcı olur ve yara iyileşme sürecinde rol oynar. Çinko ve çatlaklar arasında bir bağlantı olduğuna dair bugüne kadar çok az kanıt var, ancak diyetinize fındık ve balık gibi çinko açısından zengin gıdalar eklemek cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

3.4. Biraz D Vitamini İçinize Çekin

 Bir çalışma , düşük D vitamini seviyeleri ile çatlakların görülme sıklığı arasında bir ilişki buldu. D vitamini seviyelerini korumanın çatlak riskini azaltabileceğini gösteriyor. D vitamini almanın en kolay yolu güneşe maruz kalmaktır. Vitamin ayrıca ekmek, tahıl ve süt veya yoğurt gibi süt ürünlerinde de yaygın olarak bulunur.

4. Hamilelikte Karına Ne Sürülmeli?

 Hamilelikte Karına Ne Sürülmeli, öncelikle, ilk üç aylık dönemde uçucu yağlar kullanmaktan kaçının. İlk üç aylık dönem hamilelik sırasındaki en kritik dönemdir ve fetüsün toksik bir maddeye maruz kalma riskinden ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

4.1. Belly Oil Göbek Yağı

 Bu göbek yağı cildi yoğun bir şekilde nemlendirir, çatlak ve yara izlerinin görünümünü azaltır. Anneler düşünülerek oluşturulan yağ, parabenler, ftalatlar, boyalar ve kokular içermez. Tatlı badem ve greyfurt yağının besleyici karışımı, antioksidanlar ve cildi güçlendiren yönleri vardır. Ilık bir banyoya birkaç damla ekleyin veya çatlaklarla mücadele etmek için doğrudan göğüs, göbek veya uyluklara uygulayın.

4.2. Earth Mama Gebelik Çatlakları İçin Göbek Yağı

 Earth Mama , hamilelik için güvenli cilt bakımı için tercih edilen bir markadır . Katkı maddesi  içermeyen çatlak kremi, cildin doğal elastikiyetini geliştirmeye yardımcı olmak için geleneksel olarak kullanılan organik otlar ve yağlar içerir. Göbek yağı olarak tanımlansa da, bu hafif losyonun kıvamı geleneksel vücut yağlarından daha incedir.

  • Dermatolog tarafından test edilmiştir
  • Petrol, mineral yağ, parabenler ve sentetik kokular içermez

4.3. Çatlaklar İçin Kakao Yağı Masaj Losyonu

 Bu zengin nemlendirici losyon, vücudunuzu derinlemesine nemlendirmek ve hamilelik sırasında ve sonrasında çatlakları hafifletmeye yardımcı olmak için Kakao ve Shea Yağlarını E Vitamini, Kollajen ve Elastin ile harmanlar.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir