Genel

AHA BHA Nedir?

AHA BHA Nedir?

 AHA BHA nedir?; AHA, alfa hidroksi asit anlamına gelir. BHA, beta hidroksi asit anlamına gelir. AHA’lar şekerli meyvelerden yapılan suda çözünür asitlerdir. Yeni, daha eşit pigmentli cilt hücrelerinin üretilip yerlerini alabilmesi için cildinizin yüzeyini soymaya yardımcı olurlar. Kullandıktan sonra, cildinizin dokunuşta daha pürüzsüz olduğunu fark edeceksiniz. Öte yandan, BHA’lar yağda çözünür. AHA’ların aksine, BHA’lar ölü deri hücrelerini ve fazla sebumu çıkarmak için gözeneklerin daha derinlerine inebilir. AHA’lar genellikle tüm cilt tipleri için güvenli olarak pazarlansa da, aşırı kuru ve hassas bir cildiniz varsa dikkatli olmak isteyeceksiniz. Cildinizi tahriş etmemek için kademeli olarak günlük kullanıma geçmeniz gerekebilir. BHA’lar ise öncelikle akne ve güneş hasarı için kullanılır. Bu ürünler gözeneklerinizi açmak için fazla yağları ve ölü deri hücrelerini kurutmak için saç köklerinin derinliklerine iner. Bu etkileri nedeniyle, BHA’lar karma ve yağlı ciltler için en uygundur. Hassas cildi sakinleştirmeye yardımcı olmak için daha düşük konsantrasyonlar kullanılabilir. Rosacea ile ilgili kızarıklığı azaltmak istiyorsanız, BHA’larla daha fazla başarı elde edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

AHA ve BHA, insanların akne gibi cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullandığı hidroksi asitlerdir. İnsanlar ayrıca cildin görünümünü iyileştirmek için kozmetik amaçlı hidroksi asitler kullanırlar.

AHA BHA Nedir?
AHA BHA Nedir?

 Güzellik ve cilt bakım ürünlerindeki iki yaygın bileşen, alfa hidroksi asitler (AHA’lar) ve beta hidroksi asitlerdir (BHA’lar). Her ikisi de cildinizin üst tabakasındaki ölü deri hücrelerini temizlemeye yardımcı olan kimyasal eksfolyantlardır.

2. AHA BHA Ne İşe Yarar?

 Güzellik ve cilt bakım ürünlerindeki iki yaygın bileşen, alfa hidroksi asitler (AHA’lar) ve beta hidroksi asitlerdir (BHA’lar). Her ikisi de cildinizin üst tabakasındaki ölü deri hücrelerini temizlemeye yardımcı olan kimyasal eksfolyantlardır.

2.1. AHA Ne İşe Yarar?

 Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir grup bitki ve hayvan kaynaklı asitlerdir. Bunlar, serumlar, tonerler ve kremler gibi günlük yaşlanma karşıtı ürünleri ve ayrıca kimyasal peeling yoluyla ara sıra konsantre tedavileri içerir. AHA’ların cilt için aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir takım potansiyel kullanımları vardır:

2.1.1. Pul Pul Dökülmesine Yardımcı Olur

 AHA’lar öncelikle cildinizi pul pul dökmek için kullanılır. Aslında bu, AHA’ların sunduğu diğer tüm faydaların temelidir. Eksfoliasyon, yüzeydeki cilt hücrelerinin döküldüğü bir süreci ifade eder. Bu, ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasına yardımcı olur, aynı zamanda yeni cilt hücresi üretimine de yol açar. Yaşlandıkça, doğal cilt hücre döngüsü yavaşlar ve bu da ölü cilt hücrelerinin birikmesine neden olabilir. Çok fazla ölü deri hücreniz olduğunda, bunlar birikebilir ve cildinizin donuk görünmesine neden olabilir. Ölü cilt hücresi birikimi, altta yatan diğer cilt sorunlarını da iyileştirebilir, örneğin:

  • Kırışıklıklar
  • Yaşlılık lekeleri
  • Akne

 Yine de, tüm AHA’lar aynı peeling gücüne sahip değildir. Pul pul dökülme miktarı, kullandığınız AHA türüne göre belirlenir. Genel bir kural olarak, bir üründe ne kadar fazla AHA bulunursa, peeling etkileri o kadar güçlü olur.

2.1.2. Cildin Gözle Görülür Şekilde Parlatılmasına Yardımcı Olurlar

 Bu asitler cildinizi pul pul döktüğünde, ölü cilt hücreleri parçalanır. Altında ortaya çıkan yeni cilt daha parlak ve daha parlaktır. Glikolik asitli AHA’lar cilt hücresi birikimini kırmaya yardımcı olabilirken sitrik asitli ürünler cildinizi daha da aydınlatabilir.

2.1.3. Kolajen Üretimini Teşvik Etmeye Yardımcı Olurlar

 Kolajen, cildinizin dolgun ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olan protein açısından zengin bir liftir. Yaşlandıkça, bu lifler parçalanır. Güneş hasarı ayrıca kolajen yıkımını hızlandırabilir. Bu, solgun, sarkmış bir cilde neden olabilir. Kollajenin kendisi cildinizin orta tabakasındadır (dermis). Üst tabaka (epidermis) kaldırıldığında, AHA’lar gibi ürünler dermis üzerinde çalışmaya gidebilir. AHA’lar, yenilerine yer açmak için eski kolajen liflerini yok ederek kolajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

2.1.4. Yüzey Çizgilerinin Ve Kırışıklıkların Görünümünü Azaltmaya Yardımcı Olurlar

 AHA’lar yaşlanma karşıtı etkileriyle bilinir ve yüzey çizgileri istisna değildir. Bir2015 çalışması AHA’ları üç haftalık bir süre boyunca kullanan 10 gönüllüden 9’unun genel cilt dokusunda önemli gelişmeler yaşadığını bildirdi. Yine de, AHA’ların daha derin kırışıklıklar için değil, yalnızca yüzey çizgileri ve kırışıklıklar için çalıştığını hatırlamak önemlidir. Bir doktordan profesyonel dolgu maddeleri ve lazerle cilt yenileme gibi diğer prosedürler, derin kırışıklıklar için işe yarayan tek yöntemdir.

2.1.5. Cilde Kan Akışını Teşvik Ederler

 AHA’lar, cilde kan akışını artırmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu, solgun, donuk ten renginin düzeltilmesine yardımcı olabilir. Uygun kan akışı ayrıca cilt hücrelerinin oksijen açısından zengin kırmızı kan hücreleri aracılığıyla ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlar.

2.1.6. Renk Bozulmasını En Aza İndirmeye Ve Düzeltmeye Yardımcı Olurlar

 Cildinizde renk değişikliği riskiniz yaşla birlikte artar. Örneğin, yaşlılık lekeleri (mercimek) olarak bilinen düz kahverengi lekeler güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak gelişebilir. Göğüs, eller ve yüz gibi vücudun güneşe en çok maruz kalan bölgelerinde gelişme eğilimindedirler. Renk bozulması ayrıca şunlardan da kaynaklanabilir:

  • Melazma
  • İltihap sonrası hiperpigmentasyon
  • Sivilce izleri

 AHA’lar cilt hücresi dönüşümünü teşvik eder. Yeni cilt hücreleri eşit pigmentlidir. Teorik olarak, AHA’ların uzun süreli kullanımı, eski, rengi bozulmuş cilt hücrelerinin dönmesini teşvik ederek cilt renginin bozulmasını azaltabilir.

2.1.7. Akne Tedavisine Ve Önlenmesine Yardımcı Olurlar

 İnatçı lekeler için benzoil peroksit ve diğer akneyle savaşan maddelere aşina olabilirsiniz . AHA’lar ayrıca tekrarlayan akne tedavisine ve önlenmesine yardımcı olabilir. Akne sivilceleri, gözenekleriniz ölü deri hücreleri, yağ (sebum) ve bakterilerin bir kombinasyonu ile tıkandığında ortaya çıkar. AHA’larla peeling yapmak, tıkanıklığı gevşetmeye ve çıkarmaya yardımcı olabilir. Sürekli kullanım ayrıca gelecekte tıkanmaların oluşmasını da önleyebilir. AHA’lar ayrıca akneye meyilli ciltlerde yaygın olarak görülen genişlemiş gözeneklerin boyutunu da azaltabilir. Eksfoliye edici glikolik ve laktik asitlerden kaynaklanan cilt hücresi döngüsü akne izlerini bile azaltabilir. Bazı akne ürünleri, iltihaplı cildi yatıştırmaya yardımcı olmak için sitrik ve malik asitler gibi diğer AHA’ları da içerir. Ve AHA’lar sadece yüzünüz için değil! AHA ürünlerini sırt bölgeniz ve göğsünüz de dahil olmak üzere diğer sivilceye meyilli bölgelerde kullanabilirsiniz.

2.1.8. Ürün Emilimini Artırmaya Yardımcı Olurlar

 AHA’lar, kendi belirgin faydalarına ek olarak, cilt tarafından emilimini artırarak mevcut ürünlerinizin daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Örneğin, çok fazla ölü cilt hücreniz varsa, günlük nemlendiriciniz alttaki yeni cilt hücrelerinizi nemlendirmeden üstte kalır. Glikolik asit gibi AHA’lar bu ölü cilt hücreleri katmanını kırarak nemlendiricinizin yeni cilt hücrelerinizi daha etkili bir şekilde nemlendirmesini sağlar.

2.2. BHA Ne İşe Yarar?

 BHA’lar ayrıca günlük kullanım için tasarlanmıştır, ancak cildiniz bunlara alışana kadar ilk başta haftada birkaç kez uygulamanız gerekebilir. BHA’lar cildinizi AHA’lara kıyasla güneşe karşı hassas hale getirmese de, yine de her gün güneş koruyucu kullanmalısınız. Bu, daha fazla güneş hasarını önlemeye yardımcı olacaktır. BHA’ların cilt için aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir takım potansiyel kullanımları vardır:

2.2.1. Leke Tedavisi Olarak BHA

 BHA’nın peeling özelliklerinden dolayı, çoğu ürün uygun konsantrasyonlarda içerir ve çoğunlukla topikal olarak, nokta tedavileri olarak kullanılır . Tahmin edebileceğiniz gibi , BHA içeren spot tedaviler , doktor reçetesi olmadan tezgahtan kolayca satın alınabilir. BHA leke tedavileri, boyut veya etkiledikleri alan bakımından oldukça sınırlı olan cilt problemlerini tedavi etmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle, sivilce, rosacea veya belki de cildinizin tıkanmış gözeneklere eğilimli bir bölgesi ile uğraşıyorsanız, bir BHA leke tedavisi çok yararlı olacaktır.

2.2.2. Eksfoliyatör Olarak BHA

 BHA, tüm cilt yağını çözen ve gözeneklerinizi açan güçlü bir temizleyici olarak kullanılmasının yanı sıra çok etkili ve genellikle güvenli bir eksfoliyandır. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, BHA içeren bir peelingi her gün veya sadece haftada bir kez kullanabilirsiniz. Her durumda, her zaman belirli ürünle birlikte gelen talimatları uyguladığınızdan emin olun. Herhangi bir çekinceniz veya endişeniz varsa, doktorunuza veya dermatoloğunuza danışabilirsiniz.

2.2.3. Yüz Yıkamada BHA

 BHA’yı leke tedavisi veya eksfoliyatör olarak kullanmanın yanı sıra önleyici olarak da yıkama olarak kullanabilirsiniz. Spot tedavilerin aksine BHA içeren yüz yıkama ürünlerinin daha geniş bir cilt bölgesine uygulanması gerekecektir. Tabii ki, talimatları izlemeniz gerekecek, ancak çoğu BHA yıkaması oldukça küçük BHA konsantrasyonları içerir ve bu da onları oldukça güvenli kılar. Bununla birlikte, BHA yüz yıkamasını uyguladıktan sonra yüzünüzü çok sert bir şekilde ovalamaktan kaçınmalısınız. Tedaviden sonra yüzünüzü nazikçe suyla yıkayın veya cildinizdeki nemi almak için yumuşak bir bez kullanın.

3. AHA Ve BHA Farkı Nedir?

 Cilt bakımı pazarında yaygın olarak kullanılan bir diğer asit ise beta-hidroksi asit (BHA) olarak adlandırılır. AHA’lardan farklı olarak, BHA’lar öncelikle bir kaynaktan türetilir: salisilik asit. Salisilik asidi akne ile mücadele eden bir bileşen olarak tanıyabilirsiniz, ancak hepsi bu kadar değil. AHA’lar gibi salisilik asit de ölü deri hücrelerini çıkararak cildin pul pul dökülmesine yardımcı olur. Bu, saç köklerinde sıkışan ölü deri hücreleri ve yağdan oluşan gözenekleri açarak siyah noktaların ve beyaz noktaların temizlenmesine yardımcı olabilir. BHA’lar akne, doku iyileştirmeleri ve güneşe bağlı renk değişikliği için AHA’lar kadar etkili olabilir. Salisilik asit de daha az tahriş edicidir, hassas bir cildiniz varsa tercih edilebilir. Birden fazla cilt sorununuz varsa, hem AHA’ları hem de BHA’ları deneyebilirsiniz, ancak dikkatli yaklaşmalısınız. AHA’lar yaşa bağlı cilt sorunları için daha uygun olabilirken, hassas, akneye eğilimli cildiniz varsa BHA’lar en iyisi olabilir. İkincisi için, salisilik asit toneri gibi BHA’ları her gün kullanmayı düşünebilir ve ardından daha derin pul pul dökülme için haftalık AHA içeren bir cilt kabuğu kullanabilirsiniz. Cildiniz için birden fazla ürün kullanırken, bunları kademeli olarak rejiminize dahil etmek önemlidir. Aynı anda çok fazla AHA, BHA ve kimyasal kullanmak tahrişe neden olabilir. Buna karşılık, bu, kırışıklıkları, sivilceleri ve diğer cilt sorunlarını daha belirgin hale getirebilir. Birden fazla AHA vardır, salisilik asit ise tek BHA’dır.

  • AHA’lar, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşa bağlı cilt sorunları için daha uygun olabilir.
  • Hassas, akneye meyilli bir cildiniz varsa BHA’lar en iyisi olabilir.
  • Birden fazla cilt sorununuz varsa, hem AHA’ları hem de BHA’ları deneyebilirsiniz. Tahrişi azaltmak için ürünleri kademeli olarak dahil ettiğinizden emin olun.

4. AHA BHA İçeren Ürünler

 Daha pürüzsüz bir cilt için AHA/BHA içeren en iyi cilt bakım ürününü sıralarken kaydırmaya devam edin.

4.1. Sante Plus Glow Up Collagen serumu

 Sante Plus Glow Up Collagen serumu içerdiği AHA/BHA, asit karışımı aynı anda cildin daha diri, canlı ve dolgun görünmesine yardımcı olması için geliştirilmiştir. Gözenek ve kırışıklık görünümüne karşı sunduğu bakım desteğiyle cilt bariyerinizin güçlü bir yapıya kavuşmasını amaçlamaktadır. Cildin yağ, asit ve nem dengesini sağlamayı ve çevresel etkilerin cilde verdiği zararlardan cildin korunmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir.

4.2. Sante Plus C Vitamini Serumu

 Sante Plus C Vitamini Serumu cildinizin daha aydınlık görünmesine, renk tonunun eşitlenmesine ve kırışıklıklarla savaşmaya yardımcı olur. C vitamini aynı zamanda, sıkı ve genç bir cilt için gerekli olan kolajen üretimini de destekler.

4.3. TLC Framboos Glikolik Gece Serumu

 Salisilik ve glikolik asidi birleştirerek cildi pul pul dökerek, ton, doku ve berraklığın iyileştirilmesine ve gözeneklere nüfuz etmesine, birikmeyi çözmesine ve genişlemiş gözeneklerin görünümünü azaltmasına yardımcı olur.

4.4. Glossier Solution Eksfoliye Edici Cilt Mükemmelleştirici

 Cilde bir parlaklık artışı sağlamak için AHA’lar, BHA’lar ve PHA’nın bir kombinasyonunu içerir. Ve ölü cilt hücrelerini pul pul dökmek ve yok etmek için glikolik ve laktik asit içerdiğini ve aynı zamanda cilt tonunu iyileştirdiğini ve koyu lekelere yardımcı olduğunu açıklıyor

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir