Vücut Bakım

Vücut Geliştirme Deri Çatlakları Nasıl Geçer?

Vücut Geliştirme Deri Çatlakları Nasıl Geçer?

 Vücut Geliştirme Deri Çatlakları Nasıl Geçer? Bir fitness tutkunu olarak, istediğiniz vücudu korumak, her zaman kolay değildir. En sık karşılaşılan sorunlar arasında bulunan kilo alıp vermek, çatlaklara neden olur. Çatlakların diğer sebepleri arasında; yaşlanmak, ergenlik, hamilelik, vücut geliştirmek için kullanılan steroidler de deride çatlaklara neden olur.

 Vücut geliştirme sporunda çatlaklar, oldukça yaygın bir durumdur. Cilt çatlaklarını tam geçiren bir tedavi olmamasına rağmen; çatlakları daha soluk hale getirecek, fark edilmeyecek hale getirecek birçok doğal tedavi yolu bulunur. Vücut geliştirme deri çatlakları nasıl geçer, tıbbi tedaviler etkili midir, tedavi süreci ne kadar sürer gibi birçok konuyu araştırarak, sizleri bu yazımızda aydınlatmak istedik.

İçindekiler ;

Dikkat !

Deride çatlak oluşması deri bütünlüğüne zarar vermez. Ancak dış görünümü etkiler. Vücut çatlaklarınızdan nasıl kurtulabilrsiniz ve en iyi çatlak kremleri hangileri bu konular hakkında daha detaylı bilgi almak için diğer yazılarımızı imceleyebilirsiniz.

1. Vücut Geliştirmede Çatlaklar Nasıl Görünür?

 Kasları büyütmek, kas geliştirmeyi amaçlamak için gerçekleştirilen yoğun egzersiz programı; vücudunuzda mor ya da kırmızı çizgilerin oluşumuna neden olur. Bu çizgiler tamamıyla normaldir.

 Genellikle kadınlarda olduğu düşünülen bu çatlaklar, erkeklerde de yoğun şekilde görülebilir. Hem kadınlar hem de erkekler, çatlaklara karşı hassas olurlar ve cilt hızlı şekilde genişlediği, dermis tabakası hasar aldığında, küçük çizgiler ortaya çıkmaya başlar.

 Gümüş renginde ya da beyaz renkte olan bu çatlaklar; egzersiz yaparken vücudun diğer bölgelerinde de orantılı şekilde genişler. Bu yüzden, hızla genişleyen kas kütleleri dolayısıyla çatlaklar oluşmaya başlar.

2. Vücut Çatlakları Neden Ortaya Çıkar?

 Vücudun hızlı şekilde gelişmesi, hızlı kilo alıp vermek, hamilelik dönemi gibi süreçler, vücut çatlakları oluşmasına neden olur. Ancak vücut geliştiricilerde, farklı nedenlerden dolayı çatlaklar oluşabilir.

 • Yoğun egzersiz rutinleri
 • Kas büyüklüğünün hızlı şekilde artması
 • Cilt esnekliğinin kapasitesinin üstüne çıkması
 • Kas büyütücü steroidlerin aşırı kullanılması

 Bu etkenler cildin dermis tabakasının bozulmasına; aynı zamanda omuz ve koltuk altı bölgesinde, pazularda, sırt bölgesinde, üst uyluklarda, ara sıra da olsa karın kaslarında çatlak oluşumuna neden olur.

3. Vücut Çatlakları Nasıl Önlenir?

 •  Deri gerilmeye başladığında, vücudun herhangi bir bölgesinde çatlaklar oluşmaya başlar. Özellikle vücut geliştiricilerde en fazla üst kollarda, uyluklarda, omuzlarda ve mide de çatlaklar oluşur.
 •  Vücut geliştirme deri çatlakları nasıl geçer; E vitami ve A vitamini içerikli, vücudu nemlendiren ve peeling etkisi yaratacak cilt bakım rutini, cildin daha iyi durumda kalmasına olanak tanır.
 •  Kasların ve kilonun hızla artabileceği egzersiz rutinleri öncesinde, cildin sıkılığına ve elastik yapısına bakım yapılması gerekir. Bu yüzden ilk adım cildi nemlendirmek ve susuz bırakmamaktır.

4. Çatlakların Önlenmesinde Hangi Vücut Egzersizleri Yapılır?

Vücut Geliştirme Deri Çatlakları Nasıl Geçer?
Vücut Geliştirme Deri Çatlakları Nasıl Geçer?

 Vücut geliştirme deri çatlakları nasıl geçer; tıbbi tedavilerin yanında doğru yapılan egzersizler, deri çatlaklarını tedavide önemli rol oynar.

 Omuz, kol ve göğüs çatlakları için;

 • T-şınav: Böylece omuz, göğüs ve kol bölgesinde cilt sıkılaşmaya başlar.
 • Triceps Extension: Koltuk altı yakınında bulunan gevşek cildin sıkılaşmasına olanak tanır.

 Mide çatlakları için;

 • Tekne duruşu: Göbek bölgesindeki kaslar güçlenir, göbek yağı en aza indirilir.
 • Bacak asansörleri: Göbeği sıkılaştırmaya ve gergin olmasına imkân tanır.

    Kalçalardaki çatlaklar için;

 • Temel geniş duruşlu çömelme: Uyluk kasları güçlenir ve kan dolaşımı artmaya başlar.
 • Yan bacak halkaları: Bacak kasları sıkılaşır ve çatlaklar yumuşamaya başlar.
 • Tek bacaklı pelvik itme: Kalça kasları sıkılaşır ve kaslar daha sağlamlaşır.

  Bu egzersizler, vücut çatlaklarının oluşumunu önlerken, uygulanacak doğal yöntemler de çatlakların renklerinin solmasına olanak tanmaktadır

5. Çatlak Tedavisinde Tıbbi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 Vücut geliştiriciler, oluşan çatlaklara karşı tıbbi tedavi yöntemlerini de rahatlıkla kullanabilirler.

 • Dermoroller Kullanımı: Mikro iğneleme olarak da adlandırılan ve silindir üzerinde bulunan steril iğneler sayesinde ciltte mikro yırtılmalar oluşturan dermaroller kullanımı yapılabilir. Cilt dermorollere tepki verir ve kollajen liflerin salgılanmasına olanak tanır.
 • Işık Terapisi: Cildin derinliklerine kadar nüfuz eden kızılötesi ışık, düşük seviyede kullanılır ve cildin esnekliğini koruyan kollajen ve elastin üretimini teşvik eder. Kırmızı ışık terapisi kullanılarak, iyileşme süreçleri desteklenmektedir. Cilt dokusunda oluşan daha derin çatlak krem ürünlerinin etkinliği artmaktadır.
 • Lazer Tedavisi: Vücut geliştirmeden dolayı oluşan çatlakları kalıcı olarak gidermenin en etkili yollarından biri lazer tedavisidir. Hasarlı cildin gençleştirilmesi ve onarılması için etkilidir ve çatlaklar üzerinde etkilidir.

6. Vücut Çatlaklarını Önleyici Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 İster vücut geliştirici olsun ister normal olsun, çatlaklar oluşmuşsa, görünüşlerini küçültmek ve tamamen kurtulmak için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Vücut geliştirme deri çatlakları nasıl geçer konusunda çatlak oluşumunu önlemek için tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

 •  Ani kilo alıp vermeden kaçınmak: Vücut geliştiriciler için, antrenman programını takip ederken, ani kilo alıp vermenin biraz zor olduğu bilinmektedir.Bunun yanında bedeni aşamalı olarak büyütmek; cildin değişen vücut kütlesine uyum sağlamak için, daha fazla zaman kazandırır. Bu durum vücudun daha elastik olacağı ve buna bağlı olarak ani kilo alıp vermenin sınırın aşılması da olası bir durumdur. Bu yüzden besleyici diyet yapılması, cilt sağlığını koruyacak besinlerin alınması gerekir. Vitaminler, çinko ve antioksidanlar da bu besinlerle alınması gerekir. Böylece cilt sağlığını içten koruyarak, daha esnek ve hasara karşı da korunaklı olursunuz.
 • Vücudu nemlendirmek: Çatlakları önlemek, azaltmak ya da ortadan kaldırmak için, birçok ürün bulunmaktadır. Sağlıklı beslenmeyle, cilt sağlığını içeriden korumak ve cildi nemli tutmak gerekir. A vitamini ve E vitamini, karite yağı ya da kakao yağı gibi maddeleri içeren ürünler, çatlak tedavisinde önemli rol oynar. Bunun yanında mor ve kırmızı aşamada bulunan çatlakları gidermek ve kan dolaşımını teşvik edecek, hücrelere oksijen ve besinleri içeren çatlak giderici kremler kullanılabilir.
Dikkat !

Önemli not alanı