Yüz Bakım

Akne ve Sivilce Farkı

Akne ve Sivilce Farkı

 Cildimiz her zaman biz eşlik eden ve korumamız gereken en değerli giysimizdir. Bu nedenle ona en iyi koşullarda bakmamız gerekir. Özellikle yüzümüz insanların ilk gördüğü açık bölgemiz olduğu için estetik ve sağlıklı olması önemlidir. Bu nedenle doğru ürünlerle desteklenmesi gerekir. Her gün kullandığımız yüz temizleme jeli nasıl kullanılır, nasıl seçilir sizler için bir araya getirdik. Farklı konular hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

En çok sorulan sorulardan biri olan kalıcı sivilce tedavisi konusu derinlemesine işlenmesi gereken bir tedavi protokolü üzerinden değerlendirilmelidir, sivilcenin geçmişi hastanın yaşam düzeni, dış etkenler vb. tüm detaylar hormonel yapı incelenmelidir. Ayrıca Sivilce (Akne) Nedir ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Sivilce (Akne) Nasıl Önlenir ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

1. Akne Nedir?

 Akne ve sivilce farkı konusunda açıklama yapmadan önce bu kavramları ayrı ayrı ele almak gerektiğini düşündük. Bu sebeple işe önce, aknenin tanımını yapmakla başladık. Derimizin altında yağ üretmekle görevli olan yağ bezleri bulunmaktadır. Bu bezlerde meydana gelen tıkanmalar sonucunda cilt yüzeyinde kızarık ve şişkin yapılar oluşur. İşte bunlara akne adı verilmektedir.

 Akne, özellikle ergenlik çağındaki hormonsal değişikliklerden ötürü oluşmaya başlar ve hemen hemen tüm insanlarda görülür. Boyutları değişkendir. Sivilceye nazaran daha büyük boyutlarda olabilirler. Hatta bazıları cerrahi müdahaleler gerektirebilecek yapıda dahi olabilir.

2. Sivilce Nedir?

 Sivilce ise cildimizde bulunan gözeneklerin yıkanması ile oluşur. Bu gözenekler genelde yağ ile tıkanır ve bu da ciltte bulunan bakterilerin beslenmesine elverişli bir ortam yaratır. Bakteri kaynaklı oluşan bu cilt problemi sonucunda sivilceler meydana gelmektedir. Genellikle yağlı cilt tipine sahip olan insanlarda daha sık görülür. Yine ergenlik dönemindeki hormonsal dengesizlikler ve değişimler de sivilce oluşmasının en etkili sebeplerindendir. Peki; akne ve sivilce farkı nedir?

3. Akne ve Sivilce Arasındaki Fark Nedir?

 Akne ve sivilce arasındaki fark, aslında sadece görünüş ve boyut açısındandır. Normalde ikisi de aynı cilt rahatsızlığına verilen isimdir. Hatta akne için, sivilcenin tıbbi ismi de denilmektedir. Bu ikisi arasındaki farklar boyut ve görünümden ibarettir. Akne; sivilceye nazaran daha büyük boyutlarda, daha dolgun görünümlü ve içi iltihaplı yapılardır. Sivilceler ise genelde daha küçük boyutlarda, içlerinde iltihap birikmeyen, kırmızı renkteki yapılardır. Rahatsızlık açısından aynı fakat görünüm açısından farklı olan bu iki kavram arasındaki fark bunlardan ibarettir. Oluşma biçimleri, oluşma nedenleri her ikisinde de aynıdır. Peki, sivilce ya da akne neden oluşur? Akne ve sivilce arasındaki fark kadar merak edilen bu konuyu aşağıdaki alt başlıkta bulabilirsiniz.

4. Akne (Sivilce) Neden Oluşur?

Akne ve Sivilce Farkı
Akne ve Sivilce Farkı

 Yukarıda da belirttiğimiz gibi akne yani sivilceler en çok ergenlik döneminde görülür. Çünkü bu dönemde hormonlar dengesizdir ve hormonsal salgılarda azalma ya da çoğalma gibi durumlar söz konusudur. Bu tip durumlarda cildimiz ya da vücudumuz bazı tepkiler verir. Bu tepkilerden en yaygın olanı da sivilcelerdir. Diğer sebepleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Aknenin oluşma sebebi cildimizdeki gözeneklerin tıkanmasıdır. Bu yüzden gözeneklerin tıkanmasına yol açan ya da hormonsal değişimlerin oluşmasında etkili olan sebepler haliyle akne oluşmasına neden olan sebeplerdir.
 • Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak hem sivilcelerin hem de cilt lekelerinin oluşmasına neden olur.
 • Kimyasal içerikli ilaçlar da vücudun dengesinde değişikliklere sebep olabileceği için akne oluşumuna neden olabilmektedirler.
 • Stres, endişe, kaygı gibi olumsuz ruh halleri yine akne oluşumdaki en etkili sebeplerdendir.
 • Kadınlar için regl dönemi öncesi ve regl dönemi sonrasında akne oluşumları görülmektedir.
 • Çok fazla yağ içeren yiyeceklerin tüketilmesi (çekirdek, cips, kızartma vs.) akne oluşumunda etkili olan sebepler arasındadır.
 • Asitli içeceklerin tüketilmesi de ciltteki sorunları ve akne oluşumunu artırır.
 • Makyaj yapmak, kapatıcıların kullanılmasından dolayı cildi uzun süre havasız bırakacağı için akne oluşmasına sebep olabilir.
 • Cildin güzel temizlenememesi (toz, kir, makyaj kalıntıları vs.) nedeniyle akne oluşumunu çoğalmaktadır.
 • Fastfood tarzı yiyeceklerin sık tüketilmesi akne oluşumu konusunda etkili bir sebeptir.
 • Cildin uygun nem seviyesine sahip olmaması da akne oluşumuna neden olur.
 • Cilt bakım ürünlerinde, cilt tipine uygun ürünlerin tercih edilmemesi ( örneğin; yağlı cilt türleri için yağlı nemlendiricilerin kullanılması gibi) akne oluşmasına sebep olur.
 • Doğum kontrol hapı gibi hormon seviyelerinde değişmelere neden olan ilaçlar akneye neden olabilir.
 • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar akne oluşmasına neden olabilir.
 • Uyku düzeni ya da beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler akneye sebep olabilir.

   Genel anlamda bu ve bunun benzeri nedenler akne oluşumuna neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

5. Akne Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapmalı?

  Akne oluşumunu engellemek için yukarıda belirttiğimiz çoğu etkene dikkat etmek önemlidir. Dikkat etmemiz gereken diğer faktörleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Uyku ve beslenme düzenimize dikkat etmek
 • Cildimizi, cilt türüne uygun temizleyiciler ile güzel bir şekilde temizlemek
 • Güneş ışınlarına fazla maruz kalmamak hatta mümkünse yağsız güneş kremi kullanmak
 • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları bırakmak
 • Stresten uzak durmak (yoga ve meditasyon yapmak)
 • Yağlı ve fast food türü yiyeceklerden uzaklaşmak
 • Cilt türümüze uygun doğal bakım yöntemleri uygulamak
 • Makyaj yapmamak ya da daha doğal bir makyaj tarzını benimsemek

 Eğer bunlara rağmen aknelerde ya da sivilcelerde bir azalma söz konusu değilse ve bunlardan rahatsızlık duyuyorsanız o zaman bir cilt uzmanına muayene olabilirsiniz.

Dikkat !

Önemli not alanı