Genel

Uyuzun Bittiğini Nasıl Anlarız?

Uyuzun Bittiğini Nasıl Anlarız?

 Herkese merhabalar. Eminim bir çoğumuz uyuz hastalığının ne olduğunu duymuşuzdur. Aslında uyuz hastalığı, çok küçük akların neden olduğu ve yayılımının çok kolay olduğu bir deri hastalığıdır. Uyuz hastalığı, dünya çapında her ırktan ve yaştan insanlarda bulunabilir. Uyuz, her ne kadar can sıkıcı bir hastalık olsa da endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü uyuzun tedavisi mümkündür ve oldukça basittir. Nasıl mı? Tabi ki de uyuz kremleri veya uyuz losyonları ile. Önemli olan bu tedavi sürecinde sabırlı olabilmektir. Çünkü bazı insanlar uyuzun neden olduğu kaşıntıdan dolayı ciltlerini derinlemesine kaşıyarak tahrişe yol açabilmektedir. Peki tedavi sürecinden sonra uyuzun bittiğini nasıl anlarız? Gelin birlikte bu sorunun cevabına bir göz atalım.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Uyuz hastalığı halk arasında girişik ve kurdeşen olarak da bilinmektedir. Uyuz, yalnızca biz insanlarda yaşayabilen ve gözle görülemeyen böceklerden bulaşan, aşırı derecede kaşıntılı olan bir hastalıktır. Tedavisi çok zor olmasa da uğraştırıcı ve titiz bir uygulama gerektirir. Ve en büyük önlem hijyen ve temizliktir. Atalarımızın da söylediği gibi; hijyen sağlığın üçte ikisidir. Ne demek istediğimi siz anladınız 😊

1. Uyuz Kaç Günde Geçer?

 Uyuza neden olan akarları öldürmek için, tıbbi olarak formüle edilmiş krem veya losyonlar, kızarık bölgelere değil tüm vücuda uygulanmalıdır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda; baş ve gözlerden kaçınarak, saç derisine ve kulak bölgesinde uyguladığınız tedavinin sabun ve su ile yıkanmadan önce 8 ile 12 saat cilt üzerinde bulunması gerekir. Aynı zamanda ilacı, çocuğunuz uyumadan önce uygulamalı ve sabah uyandığında yıkamayı da tercih edebilirsiniz. Bu tedavi ile 24 ve 48 saat sonra ciltte yeni döküntüler veya tünel izleri görülmemelidir. Aynı zamanda 1-2 hafta sonra tedavinin tekrarlanması gereke bilmektedir. Eğer tedavi başarılı olursa kaşıntı ve kurdeşenlerin kaybolması 3 veya 6 hafta sürebilir.

2. Uyuz Geçtikten Sonra Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

 Eğer sizde uyuz belirtilerinden şüpheleniyorsanız endişe etmenize gerek yok. Çünkü siz her ne kadar sonsuza kadar kaşınacakmış gibi hissetseniz de, uyuz hastalığının tedavisi mümkündür. Hastanın yakın çevresinde bulunan herkesin tedavi edilmesi gerekir. Uyuz hastalığı maalesef kendini hemen belli etmez, oldukça sinsidir. En önemli belirtisi şiddetli gece kaşıntısıdır. Bu dayanılmaz kaşıntı bizim yatağa girip ısınmamız ile artar ve sizi uykunuzdan uyandırabilecek şiddette iken gündüzleri daha hafif etkiye sahiptir. Aynı zamanda uyuz hastalığının en belirgin bulgusu parmakların arasında oluşan dalgalı kirli bir çizgi halinde görülen, uyuz böceğin içinde yaşadığı gri ve beyaz renkli ve 10 mm uzunluğundaki deri altı tünellerdir. Evet size bu şu an çok korkutucu gibi gelse de maalesef durum budur. Bir önceki maddemde de bahsettiğim gibi, uyuzun bitmesi 3  ya da 6 hafta sürebilmektedir ve derimizin altında yaşayan akarların ölmesi ile kaşıntımızda zamanla yok olur.

3. Uyuzun Bittiğini Nasıl Anlarız?

Uyuzun Bittiğini Nasıl Anlarız
Uyuzun Bittiğini Nasıl Anlarız?

 Uyuz hastalığı genellikle başka birinden doğrudan ve uzun süreli yakın temasa geçtiğinizde vücudunuza bulaşmaktadır. Hatta bazen kişiden kişiye genellikle 15 20 dakikalık bir süreçte bile yakın temasta olduğunuzda bulaşması mümkündür. Fakat yapacağınız ayrıntılı temizlik ile özellikle de kişisel eşyalarınızda yapacağımız temizlik ile uyuzun yayılmasına engel oluruz. Aslında uyuzdan kaçınmak için yapmamız gereken en önemli şey temizliktir. 3 ile 6 hafta sonunda vücudumuzdaki kaşıntıların geçmesiyle uyuz hastalığının bittiğini anlamanız mümkündür.

 Sizler ile bir blogumuzun daha sonuna geldik. Temizliğin uyuz üzerindeki etkisini öğrendiğinize artık eminim 😊 Uyuz hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizdeki diğer blog yazılarımızı inceleyebilir ve sizde uyuz tehlikesinden şüpheleniyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sante Plus sağlığınız için her zaman yanınızda. Diğer blog yazımda görüşmek üzere sağlıklı kalın, hoşça kalın.

Dikkat !

 Sağlıklı bir yaşamın sırrı temizlikten geçer. Kendimizi ve çevremizi ne kadar temiz tutmaya gayret gösterirsek uyuzun bir diğer adıyla kurdeşenin vücudumuza temasını da o kadar çok imkansız hale getirebiliriz.

3 “Uyuzun Bittiğini Nasıl Anlarız?” üzerine düşünceler

  1. Latife sengul dedi ki:

    Malesef ben eşim ve dört çocuğum yakalandık bu illet hastalığa kullanmadığımız ilaç kalmadi .

  2. Mihrican dedi ki:

    Xabion kullandım üçüncü haftaya giriyoruz hafîf kaşıntı var kızarıklık döküntü yok geçtimi bilmiyorum

  3. Mehmet dedi ki:

    Krem veya losyon sürdüğümde siyah şeyler çıkıyor uyuz devam ediyormu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir