Leke Karşıtı

Yüzdeki Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüzdeki Çil Lekeleri Nasıl Geçer?
 Cildin en büyük problemleri siyah nokta ve sivilcedir. Herkesin yüzünde her zaman olmasa da sıklıkla bu problemlerle karşılaşılır. Siyah nokta ve sivilceye açılan bu savaşta en büyük yardımcılar ise akne toniğidir. Bu yazıda sizlere akne toniği nedir, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir sunuyoruz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Eğer ki siz de çillerinden rahatsız olan insanlardansanız yazımızın devamına bir göz atın deriz. Yüzünüzde leke problemi var ise sizler için önerebileceğimiz en iyi leke kremi hangisi adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

1. Çil Nedir?

 Çil; genel olarak yüzde meydana gelen ancak omuz, boyu gibi bölgelere de yayılabilen küçük kahverengi ya da turuncu renkteki cilt lekeleridir. Bu lekelerin rengi, koyuluğu ya da miktarı kişiden kişiye göre ya da bazı çevresel faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bazı insanlarda az miktarda ve belli belirsiz bulunan çiller, bazı insanlarda da koyu ve çok miktarda olabilir ki bu da o kişiler için genelde rahatsızlık veren bir cilt problemine dönüşür.

   Yüzdeki çil lekeleri nasıl geçer sorusuna cevap vermeden, bu lekelerin nasıl oluştuğunu açıklayalım.

2. Çiller Nasıl Oluşur?

 Çiller genelde çoğu insanda doğuştan vardır yani kişiler doğuştan bu soruna sahiptir. Ancak sonradan oluşan ve bir cilt problemine dönüşen çiller de vardır. Bunlar da genelde güneş ışığından dolayı oluşmaktadırlar. O yüzden bu kişilerin uzun süre yoğun bir şekilde güneş ışığına maruz kalmamaları gerekmektedir. Çünkü ciltlerindeki çillerin rengi ve yoğunluğu güneş ışığına bağlı olarak artış gösterebilmektedir.

 Peki, güneş ışığı nasıl oluyor da bu tür bir probleme neden olabiliyor? Bu aslında tamamen bizim yapımızla alakalı. Vücudumuzdaki melatonin salgısının artması, çillerin oluşmasının sebebidir. Melatonin salgısı güneş ışığı ile birlikte artış göstermekte bu da çillerin oluşmasına ya da artmasına neden olmaktadır. 

 Aslında bu durumu vücudumuzun bir savunma mekanizması olarak yorumlayabiliriz. Çünkü fazla güneş ışığına maruz kaldığımızda, bu ışınların zararlı etkilerine karşılık vücudun verdiği tepki bu şekilde gelişmektedir. Peki, çilleri yok etmek ya da azaltmak için neler yapılması gerekli? Bir sonraki alt başlıkta bundan bahsedeceğiz.

3. Çil Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

 Yüzdeki çil lekeleri nasıl geçer sorusunun cevabı için çoğu kişi tıbbi yöntemleri önerecektir. Ancak uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemler sayesinde de çil lekelerinden kurtulmak ya da etkilerini azaltmak mümkün olabilir. Hem zararsız hem doğal hem de etkili olan bu yöntemlerle çillerinizden kurtulabilirsiniz.

4. Yüzdeki Çil Lekeleri İçin Doğal Yöntemler

Yüzdeki Çil Lekeleri Nasıl Geçer?
Yüzdeki Çil Lekeleri Nasıl Geçer?
 Yüzdeki çil lekeleri nasıl geçer sorusu için uzmanlar, bazı doğal bakım kürleri önerisinde bulunmuşlardır. Özellikle; Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu çil yok etme kürleri bu sorundan şikayetçi olan pek çok kişinin araştırdığı yöntemler arasında yer alır. İşte bu büyük isimlerin sizler için önerdiği kürlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

4.1. Lavanta ve Aslan Pençesi Otu

 Bu kürün tarifi için malzemelerimiz:

  • 2 yemek kaşığı lavanta
  • 2 tatlı kaşığı aslan pençesi otu
  • 2 su bardağı su

 Hazırlanışı: Öncelikle 2 su bardağı suyu bir cezve yardımı ile kaynatın. Kaynama işlemi esnasında çıkan buhara yüzünüzü tutun. Bu gözeneklerinizin açılmasını ve kürün daha etkili olmasını sağlayacaktır. 4-5 dakika buhara yüzünüzü tuttuktan sonra su içerisine lavanta ve aslan pençesi otunu ilave edin. 10- 15 dakika hem demini aldıktan hem de ılık hale geldikten sonra bir pamuk yardımı ile yüzünüze sürün. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

Limon Suyu

 Bitkisel çil tedavisi için en çok tavsiye edilen doğal yöntemlerden biri de limon suyudur. Bunun için yarım limonun suyunu sıkın. Daha sonra bir pamuk yardımı ile çillerinize uygulayın. Bu işlemi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 sefer uygulayabilirsiniz. Limonun asidik yapısı sayesinde gözeneklerin açılması ve çil renginin açılarak azalmasında etkili olacaktır.

Maydanoz ve Limon Suyu Kürü

 Bu kür için malzemelerimiz:

  • 1/2 limon suyu
  • Çok az miktarda tuz
  • 2 çay kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı bal
  • Kıyılmış 1- 2 dal maydanoz

 Hazırlanışı: Maydanozları ince ince kıydıktan sonra bütün malzemeleri bir kap içerisinde birbirine karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve yaklaşık 30- 40 dakika kadar bekletin. Arkasından ılık su ile yıkayın.

Elma Sirkesi

 Elma sirkesinin asidik yapısı cilt lekeleri ve çil problemi gibi pek sorunda etkilidir. Bu yüzden bir miktar elma sirkesini bir pamuk ya da bez yardımı ile cildinizde çillerinizin bulunduğu bölgelere uygulayın. Ve bu işlemi günde 2 sefer, hem akşam hem de sabah olmak üzere tekrarlayın. Düzenli olarak uyguladığınız takdirde hem çillerin renginin açıldığını hem de sayılarında azalma olduğunu göreceksiniz.

 Yüzdeki çil lekeleri nasıl geçer; sorusu için bu uygulamalar yeterli gelmediyse o zaman bir cilt uzmanına görünebilirsiniz.

Dikkat !

Önemli not alanı