Cilt Bakım

Onarıcı Krem Nedir? Onarıcı Krem Ne İşe Yarar?

Onarıcı Krem Nedir? Onarıcı Krem Ne İşe Yarar?

 Onarıcı Krem Ne İşe Yarar? Piyasada pek çok onarıcı krem markası ve çeşidi duymaktayız. Çoğunun ismi, yapılan reklamlar ve gördüğümüz etki dolayısıyla aklımıza kazınsa da, bu alanda ismini henüz duymadığınız onlarca onarıcı krem çeşidi bulunmakta. Hemen hemen hepimiz bu onarıcı kremlerden en az bir ya da birkaç tanesini kullanmışızdır. Çünkü ellerde meydana gelen kurumalar ve çatlaklar da bir cilt sorunudur ve bunların tedavisi için de onarıcı kremlerden faydalanılır. Peki, hepimizin duyduğu, yakından tanıdığı hatta belki de pe çok kez kullandığı bu onarıcı krem ne işe yarar? Ne işe yaradığını anlatmadan önce bu kremin tanımı yapmak daha doğru olacaktır. Daha sonrasında yazının devamında onarıcı krem ne işe yarar, onarıcı krem çeşitleri nelerdir ve onarıcı kremler nasıl kullanılır gibi pek çok sorunun cevabını bulacaksınız. Farklı konular hakkında bilgi almak isterseniz bizlere Whatsapp hattı üzerinden ulaşabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Alerji testi için bileğinizin iç kısmında test ediniz. Haricen kullanılır. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve direkt güneş ışığından uzak tutunuz, serin yerde ağzı kapalı olarak muhafaza ediniz. Hamilelikte oluşan çatlaklar için onarıcı krem önerilebilir. Hamilelikte oluşan çatlaklar için daha  fazla krem önerilerini ve çatlakların nasıl önlendiğini anlattığımız yazıları inceleyerek konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. 

1. Onarıcı Krem Nedir?

 Onarıcı krem; hücrelerin yenilenmesi ve böylece çeşitli cilt sorularının giderilmesi amacıyla kullanılan kremlerdir. Ciltte yaşanan problemlere göre farklılık gösteren onarıcı krem çeşitleri bulunmaktadır. Genel olarak insanlar en çok ellerde meydana gelen çatlaklar için bu onarıcı kremleri kullanmaktadır. Çatlaklar için kullanılan bu onarıcı kremler pek çok marka tarafından üretilmektedir. Bunların bazılarını eczanelerden satın alabileceğiniz gibi bazılarını kozmetik mağazalarında bile bulabilirsiniz.

2. Onarıcı Krem Çeşitleri Nelerdir?

Onarıcı kremlerin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Hatta genel kategorilere ayırarak sıralayabileceğimiz bu kremler kendi aralarında da içerisinde ve yapısında bulunan özelliklere göre ayrım gösterebilmektedir. Genel olarak onarıcı bakım kremleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Çatlak kremleri
 • Nemlendirici kremler
 • Pişik kremleri
 • Yanık kremleri
 • Yoğun bakım sağlayan kremler
 • Kırışıklık karşıtı kremler
 • Besleyici kremler
 • Akne ve sivilce karşıtı kremler

Görüldüğü üzere hemen hemen hepimiz bu krem çeşitlerinden en az bir tanesini kullanmış olabiliriz. Şimdi onarıcı krem ne işe yarar sorusunun cevabına geçebiliriz.

3. Onarıcı Kremlerin Faydaları Nelerdir?

 Onarıcı krem ne işe yarar sorusunun cevabını merak edenler için bu sorunun yanıtının genelde faydalar üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok farklı cilt problemi için üretilen bu onarıcı kremler sayesinde cilt problemlerine çare bulunması hedeflenir. Bu faydaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Ellerde meydana gelen çatlakların tedavisi için onarıcı kremlerden yararlanılabilir.
 • Ayak topuklarında meydana gelen çatlak, hafif türdeki nasırlar için onarıcı kremler kullanılabilir.
 • Yüzdeki akneler ya da sivilce problemleri için cilt onarıcı kremlerden faydalanılabilir.
 • Küçük çaptaki yanıkların tedavisinde kullanılır.
 • Vücutta meydana gelen pişiklerin tedavisinde kullanılır.
 • Dudak çatlakları, aftlar için dudak bakım ve onarıcı kremler kullanılabilir.
 • Kırışıklıkların tedavisi için onarıcı kremler kullanılabilir.
 • Cildi nemlendirmek ya da ciltte oluşan çatlakların tedavisi için kullanılabilirler.
 • Leke probleminin giderilebilmesi için kullanılabilirler.
 • Siyah nokta tedavisi için kullanılabilirler.
 • Selülitlerde ya da kilo alıp verilirken oluşan çatlakların tedavisinde kullanılabilirler.
 • Çeşitli yaraların tedavisi için de bu kremlerden faydalanılmaktadır.

4. Onarıcı Kremlerin Zararları Var mı?

Onarıcı Krem Nedir? Onarıcı Krem Ne İşe Yarar
Onarıcı Krem Nedir? Onarıcı Krem Ne İşe Yarar

 Onarıcı kremler, birçok cilt problemine fayda sağlamak ve bu sorunları tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu da onarıcı krem ne işe yarar sorusunun cevabıdır. Onarıcı kremlerin, bilinen pek bir zararı yoktur. Ama bu kremlerin bazılarının mutlaka doktor kontrolü ya da önerisiyle kullanılması gerekmektedir. Özellikle yoğun cilt sorunları, akne problemleri ya da yanık tedavisinde kullanılacak kremlerin kafaya göre kullanılması sakıncalı olabilir. Ya da tedavi amacı ile bilmeden bu kremleri kullanırken sorunları daha sakıncalı bir hale dönüştürebiliriz. O yüzden bu kremleri kullanmadan önce cilt problemlerimiz için bir doktora görünmemiz önemlidir.

5. Onarıcı Kremler Nasıl Kullanılır?

 Onarım Krem ne işe yarar sorusu sonrasında bir diğer merak edilen konu da bu kremlerin nasıl kullanıldığıdır. Onarıcı kremlerin kullanımı, çeşidine göre farklılık gösterebilir. Özellikle tedavi amacı ile verilen kremlerde doktorun kullanım konusundaki önerilerine mutlaka uymak gerekmektedir. Uygun olmayan kullanımlar tedavi süresini uzatabilir, farklı sorunlara neden olabilir ya da etkisini göstermeyebilir. O yüzden mutlaka doktor tavsiyesine uymamız gerekmektedir. Tedavi dışında kullanılan onarıcı kremlerin bazılarının genel olarak kullanımından bahsedebiliriz.

6. Nemlendiren Onarıcı Kremler

 Cildimizin en ihtiyaç duyduğu faktörlerden biri nemdir. Cildin nem dengesi bozulduğunda vücudumuzda kuruma ve çatlama gibi cilt sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bunlar da hem sağlık hem de fiziksel görünüm açısından olumsuzluk yaratmaktadır. Nemlendirme sağlayan onarıcı kremler gün içerisinde pek çok kez kullanılabileceği gibi günde iki seferden oluşan bir kullanım da kimi zaman yeterli olacaktır. Bu kullandığınız onarıcı kremin yapısına ve içeriğine göre değişmektedir.

 • Yüz için kullanılan nemlendiren onarıcı kremler; günde iki sefer kullanılabilir. Genelde bu kremleri cilt tipinizi göz önünde bulundurarak seçmelisiniz. Örneğin; cildiniz yağlı bir cilt tipi o zaman sizin içerisinde yağ bulunmayan yağsız onarıcı kremler tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde cildinizde akne, sivilce ve siyah nokta gibi problemler meydana gelebilir.
 • Vücut için kullanılan nemlendirici onarıcı kremler; bunların da çoğu için bir kullanım kısıtlaması yoktur. Günde iki sefer kullanılması ve hatta genelde duştan sonra kullanılması önerilmektedir.. Duştan sonra yumuşayan cilde, nemlendirici ve onarıcı özellikte olan bu kremlerin sürülmesi daha etkili olmaktadır. Böylece cildiniz yumuşar ve parlak bir görünüm meydana gelir.
 • Akne ve sivilce için kullanılan onarıcı kremler ise doktor tarafından tavsiye edilmesi gereken kremlerdir. Bunlardan bazıları ilaç niteliğinde olabilecek kadar etkilidir. İçerisindeki etken maddeler zararlı kimyasallardan oluşabileceği için, önerilen kullanım miktarının aşılması sağlık açısından zararlı durumlara neden olabilir.
 • Kırışıklık önleyici onarıcı kremler; bunlar genelde kozmetik markaların ürettiği krem çeşitlerindendir. Kimyasal yapıları sayesinde kırışıklığı önleyen etkileri olduğu söylenmektedir. Bunların çoğu fazla bir etkisi olmayan kremlerdir. Ama kalitesi ile ün salmış firmaların ürettiği bazı kremler son derece etkili sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu kremler genelde gece kremi ve gündüz kremi şeklinde çeşitlendirilmişlerdir. Gece yatmadan önce sürülmesi gereken onarıcı kremin içeriğindeki maddeler farklı, gündüz kreminde bulunan etken maddeler birbirinden farklıdır. Bu yüzden etkili bir sonuç için genelde set şeklinde alınmaktadırlar.
 • Pişik kremleri: Pişik durumumun seviyesi ve yoğunluğuna göre kullanılan kremde de farklılıklar oluşabilir. Eğer hafif derecede bir pişik probleminiz varsa genelde eczanede satılan ve hepimizin aşina olduğu cinsten kremler kullanılabilir. Bunlar hafif derecedeki pişiklerin giderilmesi açısından oldukça etkilidir. Ancak pişik sorununuz yoğunsa o zaman yine bir doktora başvurmakta fayda olduğunu söyleyebiliriz.

8. Onarıcı Kremler İşe Yarıyor mu?

 •  Çoğu zaman büyük meblağlar ödeyip de satın aldığımız bu onarıcı kremler gerçekten işe yarıyor mu? Bu sorunun cevabı aslında biraz tartışmalı. Çünkü kozmetik firmaların ürettiği her krem her bünyede aynı sonuçları vermiyor. Durum böyle olunca boş yere yüksek rakamlar ödemiş oluyoruz. Ama yine bu firmaların ürettiği bazı onarıcı kremler var ki bunların işe yaradığı artık neredeyse tüm dünya tarafından kanıtlanmış.
 •  Tedavi amaçlı doktor kontrolünde verilen ve eczanelerden satın aldığımız onarıcı kremlerde sonuç genelde pozitif oluyor. Bunun aslında iki nedeni var, birincisi doktor muayenesi sonucu cilt tipiniz ve cildinizdeki sorun analiz ediliyor ve buna uygun, doktor tarafından etken maddeleri bilinen bir krem öneriliyor. Haliyle bu durumda düzenli kullanımlar gerçekleştirildiğinde sonuç gayet pozitif olabiliyor.

9. Onarıcı Kremler Nerede Satılır?

 Onarıcı kremlere neredeyse her yerden ulaşmak mümkün. Doktor tarafından önerilen kremleri eczanelerden satın alabiliriz. Burada yine doktor dışında alabileceğimiz bazı doğal içerikli kremler de bulunmaktadır ve bunlar reçetesiz verilebilir.

 Nemlendirici içerikli onarıcı kremleri de tüm kozmetik mağazalarında bulabiliriz. Pek çok marka, pek çok çeşitte olan bu kremler hemen hemen her bütçeye hitap etmektedir.

 Ayrıca internet üzerinden doğal ürünler satan ya da yine büyük firmalar ile anlaşmış bazı uygulamalar üzerinden bu onarıcı kremleri satın almamız mümkün.

10. Hangi Onarıcı Kremler Tercih Edilmeli?

 •  Aslında bu soru için de kesin bir cevap söz konusu değil. Ve çoğu zaman da özenli bir cevap bu. Ancak genel anlama bir cevap vermek gerekirse, olabildiğince doğal içerikleri olan onarıcı kremlerin tercih edilmesi gerektiğini savunuyoruz. Bu tabi kırışık önleyici ya da cilt nemlendirici türündeki kremler için geçerli. Ancak doktorun tavsiye ettiği ve içeriği son derece kimyasal olan kremler de tedavi dahilinde kullanılabilmektedir. Bunlar kesinlikle, doktorun önerdiği miktarda ve biçimde kullanılması gereken kremlerdir.
 •  Diğer onarıcı kremler için ise doğal olan ve kimysallıktan olabildiğince uzak içeriklere sahip kremleri tercih edebilirsiniz şeklinde bir tavsiye verebiliriz. Ayrıca bunun için ayıracağınız bütçe de yine sizin tercih sebepleriniz arasında yer alacaktır. Ancak biz, doğal yöntemler ve daha uygun fiyatta kaliteli kremler varken, fahiş fiyatlara satılan ve fazla bir etkisi olmayan onarıcı kremlerin kullanılmasını önermiyoruz. Bu hem maddiyat hem de zaman açısından gereksizdir. Ayrıca içeriğine hakim olmadığınız ve etken maddelerine vücudunuzun ne gibi tepkiler verebileceğini bilmediğiniz bazı kozmetik bazlı kremler de son derece sakıncalı olabilmektedir.
 •  Tüm bunları göz önünde bulundurarak büyük bir cilt sorununuz yoksa olabildiğince doğal yöntemlerden yaralanmanızı tavsiye ederken, yaşadığınız cilt problemleri için de bilir bilmez ve kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi de öneriyoruz. Bu tür problemler için bir cilt doktoruna muayene olabilir ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edebilirsiniz.
Dikkat !

Önemli not alanı