Cilt Bakım

Sosyete Uyuzu Nedir?

Sosyete Uyuzu Nedir?
Sante Plus Uyuz Kaşıntısı Masaüstü

 Sosyete Uyuzu Nedir? Uyuz, gelişmekte olan ülkelerdeki cilt hastalıklarının önemli bir bölümünü oluşturan en yaygın dermatolojik durumlardan biridir. Küresel olarak, bu yükü değerlendirmek için daha fazla çabaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, herhangi bir zamanda 200 milyondan fazla insanı etkilediği tahmin edilmektedir. Son zamanlarda uyuzla ilgili literatürdeki yaygınlık tahminleri %0,2 ile %71 arasında değişmektedir. Yazımızın devamında sizlere sosyete uyuzu hakkında bilinmesi gerekenleri ve nasıl tedavi edileceğini anlattık. Daha detaylı bilgi almak için web sitemizden diğer yazılarımıza göz atabilir veya ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için bizimle Whatsapp hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

İçindekiler;

Videoyu oynat

NOT:  Sosyete Uyuzu dünya çapında görülür. Bununla birlikte, özellikle uyuza ve istilanın ikincil komplikasyonlarına karşı hassas olanlar, kaynakları kısıtlı topluluklardaki küçük çocuklar ve yaşlılar gibi en savunmasız gruplardır. En yüksek istila oranları, özellikle aşırı kalabalık ve yoksulluğun bir arada bulunduğu ve tedaviye erişimin sınırlı olduğu topluluklarda, sıcak, tropik iklime sahip ülkelerde görülür. Gece kaşınma nedenleri hakkında daha detaylı bilgi almak için diğer yazımızı inceleyebilirsiniz.

1. Sosyete Uyuzu Tedavisi

 Sosyete Uyuzuna yakalanan bireylerin birincil yönetimi, %5 permetrin, sulu bazda %0.5 malatyon, %10-25 benzil benzoat emülsiyonu veya %5-10 kükürt merhem gibi topikal bir uyuz ilacının uygulanmasını içerir. Oral ivermektin de oldukça etkilidir ve birçok ülkede onaylanmıştır. Hamile kadınlarda veya 15 kg vücut ağırlığının altındaki çocuklarda ivermektinin güvenliği belirlenmemiştir, bu nedenle daha fazla güvenlik verisi bulunana kadar bu gruplarda ivermektin kullanılmamalıdır. 1-2 hafta etkili tedavi ile kaşıntı genellikle şiddetlenir ve tedavi gören kişilerin bu konuda bilgilendirilmesi gerekir. Uyuz tedavisi için kullanılan ürünlerimizi inceleyebilir veya bizimle iletişime geçerek uzman görüşüne başvurabilirsiniz.

2. Sosyete Uyuzu Hastalığı

 Uyuz genellikle insandan insana, musallat bir bireyle yakın cilt teması (örneğin aynı konutta yaşamak) yoluyla bulaşır. Bulaşma riski, kabuklu uyuzlu bireylerle temas nedeniyle en yüksek riskle birlikte, istila seviyesi ile artar. Enfekte olmuş kişisel eşyalarla (örneğin giysiler ve yatak çarşafları) temastan kaynaklanan bulaşma, yaygın uyuzlarda olası değildir, ancak kabuklu uyuzu olan kişiler için önemli olabilir. Asemptomatik bir enfestasyon dönemi olduğu için, ilk musallat olan kişi semptomlar geliştirmeden önce bulaşma meydana gelebilir. 

3. Sosyete Uyuzunun Belirtileri

 Uyuz akarları, yetişkin dişinin yumurta bıraktığı epidermisin üst tabakasına girer. Yumurtalar 3-4 gün içinde yumurtadan çıkar ve 1-2 hafta içinde yetişkin akarlara dönüşür. 4-6 hafta sonra hasta, uyuz yuvasında akar proteinleri ve dışkı varlığına karşı alerjik bir reaksiyon geliştirerek yoğun kaşıntı ve kızarıklığa neden olur. Çoğu birey 10-15 akar ile enfekte olur.

 Hastalar tipik olarak parmak ağları, bilekler, üst ve alt uzuvlar ve kemer bölgesi çevresinde şiddetli kaşıntı, lineer oyuklar ve veziküller ile başvururlar. Bebekler ve küçük çocuklarda, avuç içleri, ayak tabanları, ayak bilekleri ve bazen kafa derisi dahil olmak üzere daha yaygın bir döküntü olabilir. İnflamatuar uyuz nodülleri özellikle erişkin erkeklerin penisinde ve testislerinde, kadınlarda meme çevresinde görülebilir. İlk enfeksiyon ile semptomların gelişmesi arasındaki gecikme nedeniyle, henüz kaşıntı geliştirmiş yakın temaslarda yuvalar görülebilir.

Sosyete Uyuzu Nedir
Sosyete Uyuzu Nedir?

4. Sosyete Uyuzu İlacı

 Tüm ev temaslıları, semptomları olmayanlar bile, yeniden enfeksiyon ve bulaşmayı önlemek için aynı anda tedavi edilmelidir. Ev içi temasların tedavisinin ana nedeni, özellikle yeni vakalarda, uyuz semptomlarının ortaya çıkmasının birkaç hafta sürebilmesidir. Toplum çapında veya kurumsal salgınlarda toplu tedavi düşünülmelidir. Oral ivermektin son zamanlarda özel durumlarda kullanılmasına rağmen, topikal losyonlar uyuz tedavisinin temel dayanağıdır. Sosyete Uyuzu İlacı olarak son zamanlarda en çok kullanılan ve adından söz ettiren Sante Plus – Sante Care ürünümüzü inceleyebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5. Sosyete Uyuzuna Teşhis Nasıl Konulur?

 Uyuzun klinik tanısı genellikle, tipik olarak geceleri daha kötü olan ve karakteristik yerlerde ortaya çıkan, özellikle diğer hane üyelerinde görülen benzer semptomlarla birlikte, kaşıntılı döküntü öyküsüne dayanır. Oyukların varlığı genellikle tanı koymaya yardımcı olsa da, bunlar nadiren görülür. Uyuz için kesin bir teşhis koymanın diğer yolları şunlardır:

  • deri kazıma (yağla kaplı bir neşter bıçağını bir oyuk üzerinden kazımak ve numuneyi mikroskobik olarak incelemek),
  • oyuk mürekkebi testi (lezyonun mürekkeple kaplanması ve alkolle çıkarılması oyuklarda mürekkep izi bırakır),
  • dermatoskopi (büyütülmüş derinin doğrudan görselleştirilmesi). Bu seçenek pek çok yerde, özellikle uzak topluluklarda pratik değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir