Saç Bakım

Kadınlar Saç Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Saç Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?
 En güzel aksesuar kabul edilen saçların bakımlı ve sağlıklı görünmesi sizin elinizde. Bunun için kadınlar saç bakımı yaparken nelere dikkat etmeli hepsini sizin için topladık. Saç bakımı hakkında daha detaylı bilgi almak için Whatsapp hattından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Her zaman hava koşullarına karşı saçlarımızı savunmasız bıraktığımızı unuturuz. Güneşin saç köklerini kuruttuğunu biliyoruz ancak rüzgâr ve yağmur da saçlarımızın nemsiz kalmasına neden olur ve böylece saçlar kolayca elektriklenmeye başlar. Bu durumda saçlarımızı koruyabilmemiz için nemlendirici kremler, besleyici serumlar kullanabiliriz. Ayrıca Günlük Saç Bakımı Nasıl Yapılır ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Yağlı Saç Derisi Bakımı Nasıl Yapılır ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

1. Saçların Yıkanmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

 Kadınlar saç bakımı yaparken nelere dikkat etmeli sorusuna karşı banyo önerilerinden söz etmek en doğrusu olacaktır. Bunlar arasında başı çekenler şöyle:

  • Sık Yıkama: Saçların haftada 2 – 3 defa yıkanması en doğrusu olacaktır. Hatta 2 ile sınırlı tutmakta fayda var. Çünkü saçların doğal yağı birkaç gün içerisinde ortaya çıkar ve besleyiciliği ile sağlıklı görünümlere imza atar. Aynı zamanda çok sık yıkanması neticesinde yıpranmaların oluşması kaçınılmaz olacaktır.
  • Sıcak Su: Saçlarınızı yıkarken kaçınmanız gereken bir diğer husus sıcak su olmalıdır. Çünkü çok sıcak su ile saçların yıkanması kepek sorununu beraberinde getirir. Aynı zamanda mat ve kuru bir görünüme neden olur. Bunun yerine ılık su ile saçların yıkanması parlak ve sağlıklı bir görünüm için olmazsa olmazlar arasındadır.  

2. Saçlarda Düzenli Bakım Önerileri

 Kadınlar saç bakımı yaparken nelere dikkat etmeli merak edenlere kuaför alışkanlıklarından söz etmekte fayda var. Ancak bu alışkanlık sadece fön ve maşa gibi uygulamaları içermez. Hatta bu tarz uygulamalardan uzak durmakta fayda var. Yerine:

  • 2 – 3 ayda bir olacak şekilde saç uçlarının kesilmesi faydalı olacaktır.
  • Birkaç ayda bir nem maskesi ya da keratin bakıma başvurulması gerekir.

 Saç keratin bakımı mat görünümlerin önüne geçmek için birebir. Bununla birlikte saçları çok hızlı dolaşan kişilerin de düzenli aralıklarla uçlarından aldırması faydalı olacaktır. Çünkü zaman içerisinde çatallaşan saç uçları dolaşmalara neden olur. Uçlardaki çatal görünümler 1 – 2 santim kadar kesilerek normale dönebilir.

3. Saçların Isıdan Uzak Durması Önemli!

 Kadınlar saç bakımı yaparken nelere dikkat etmeli sorgulayanlara ısıdan kaynaklı sorunları da dile dökmek gerek. Özellikle de banyo sonrasında saçların yüksek ısıda olan fön makineleri ile kurutulması yapılan en büyük hatalardan bir tanesi. Çünkü yüksek ısı saçların kırılmasına ve zamanla kopmasına neden olmakta.

 Islak saça kullanılan düzleştiriciler ve maşalar neticesinde de saçların zarar görmesi söz konusudur. Bu nedenle en doğrusu doğal bir şekilde kurumaya bırakmak olmalı. Akabinde şekillendirmek için çok ısı içerek makinelerden uzak durmak gerekir. Yerine ısısı düşük olan fön makinelerinin kullanılması en doğrusu olacaktır. Bu hususlar üzerine saçlarınız hem sağlıklı hem de güzel bir görünüme sahip olacaktır. Bakımlı saçlar için ısıdan uzak durmak gerekiyor.

4. Saçları Örerek Uyumanın Faydaları

Kadınlar Saç Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli
Kadınlar Saç Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

 Saçlarını dalgalandırmak isteyenler yüksek ısı içeren makinelere başvuruyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere bu tarz ürünler saçların kırılmasına ve zamanla yıpranmasına neden oluyor. Bunun yerine saçların örülmesi daha sağlıklı ve güzel bir görünüm için tavsiye edilmekte.

 Özellikle de gece yatmadan önce saçların bakım yağları ile birlikte örülmesinde fayda var. Şöyle ki hafif ıslak olan saçların örülmesi halinde daha temiz bir koku elde eder ve saçların dolaşmasını engellersiniz. Bunun gibi bakım yağlarını saçlara uygulayabilir ve örgü yapabilirsiniz. Yağın saça tam olarak nüfus etmesi ve parlak bir görünüm kazanmanız esas alınır. Gece boyunca saçların dolaşması engellenir ve ertesi güne son derece bakımlı bir saçla uyanmanız kaçınılmaz hale gelir.

5. Saç Tipine Uygun Olan Şampuanlar

 Saç bakımını destekleyecek olan şampuanların yağlı veya kuru saçlara göre tercih edilmesi gerekir. İstediğiniz sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak adına doğru ürünler ile bakım yapmakta fayda var. İlk etapta yağlı saçlar için:

  • Saçta sebum dengesi yaratacak şampuanların kullanılması gerekir.
  • Her gün yağlanan saçlar için düzenli olarak sebum içerikli şampuanlar kullanılmalıdır.

 Düzenli olarak kullanılan şampuanların içeriğinde kremin olmaması gerekir. Ancak bu özellikler üzerine saç tipine uygun olan şampuanı bulur ve düzenli kullanım neticesinde yağlı görünümlere son verebilirsiniz.

 Tam tersi kuru olan saçlarda ise nemlendirici önemli bir yere sahip. Organik ve içeriğinde yoğun nem bulunan şampuanlar ile saçların yıkanması gerekir. Aynı durum boyalı saçlar için de geçerli. Nitekim boyadan kaynaklı matlaşan saçı yeniden canlandırmak adına nem içeriğine sahip şampuanların seçilmesi en doğrusu olacaktır.

6. Saça İyi Gelen Maske Tarifleri

 Saç bakım maskesi ile parlak görünümler elde etmek ve en güzel aksesuarınız olan saçlarınızı canlandırmak sizin elinizde. Örneğin bunun için 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı bal ve 1 limon ile hazırlanan maskeyi uygulayabilirsiniz. Böylece:

  • Limon pH dengesine sahip olacağı ile ışıltı kazanmaya başlayacaktır.
  • Balın yumuşatıcı etkisi ile mat görünümlerin ortadan kalkması mümkün olacaktır.

 1 yumurta, yarım limon, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 bardak kadar süt ile hazırlanan maske eşliğinde de ışıltı kazanabilirsiniz. Bu özel maske 15 dakika kadar saçta kalmalı ve akabinde soğuk su ile yıkanmalıdır. Nitekim sıcak olandan ziyade soğuk su ile yıkanan saçlar daha parlak bir görünüme sahip olacaktır.

Dikkat !

Önemli not alanı