Genel

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi (Basur) İçin Hemoroid Kremi

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi (Basur) İçin Hemoroid Kremi

 Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi (Basur) tedavisi için geçmiş yıllarda uygulanan klasik ameliyatlarda hastalar anestezi ile uyutulur ve ameliyat sonrasında da hastanede en az bir gece geçirmek durumda kalabilirlerdi. Ayrıca hastaların günlük hayata dönüşleri çok uzun zaman alabilmekte ve çok ağrılı bir süreç geçirilmekteydi. Basur makat bölgesindeki damar ağlarının genişlemesidir. Toplumda oldukça yaygın olarak görülür . Neredeyse her iki kişiden birinde mevcuttur. Hemoroid bağırsak sistemini sona erdiği kısımda var olan yastıkçıklardır. Bu yastıkcıklar etraf kas dokusunu zarar görmesini ve bu sayede makat fizyolojisinin korunmasını sağlamaktadır. Yazımızın detaylarında sizlere Hemoroid Kremi ve ameliyatsız hemoroid tedavisi (Basur) hakkında detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız. 

İçindekiler ;

Dikkat !
Ameliyatsız hemoroid tedavi yöntemleri, özellikle son yıllarda giderek artmıştır. Bu yöntemlerde cerrahi operasyonlara göre iyileşme süresi kısa olur ve ağrı, kanama gibi komplikasyonlar minimum seviyede tutulur. Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi için En Etkili Hemoroid Kremi için web sitemizden bilgi alabilirsiniz veya WhatsApp hattımıza yazabilirsiniz.

1. Hemoroid (Basur) Nedir? Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi Nasıl Olur?

 Hemoroid nedir? Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinir. İç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılır. Zamanla altta yatan sebeplerle birlikte anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru çıkarlar. Halk arasında basur ya da mayasıl gibi çeşitli ifadelerle adlandırılan hemoroidal hastalık ise bu yararlı yastıkçıkları zarar görmesi, tramvaya uğramasına bağlı şişmesi büyümesi ve buna bağlı kanamaya elverişli hale gelmesidir. Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi için Hemoroid Kremi hakkında daha detaylı bilgi almak için WhatsApp Hattımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

2. Hemoroid (Basur) Çeşitleri Nelerdir?

 Tüm hemoroidlerin aynı olmadığını bilmek önemlidir. Aslında internal, eksternal, prolapse ve troboze olmak üzere dört tür hemoroid bulunur ve bunlar bulundukları yere, belirtilere ve her ikisine göre gruplandırılır. Kalın bağırsağın son üçte birlik kısmına rektum adı verilir ve burası dışkının geçici olarak depolandığı yerdir. Hatay (Antakya) Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi ;Rektumun 1/3 alt kısmında ortaya çıkan toplar damar genişlemeleri iç basur ya da internal hemoroid olarak adlandırılır. Bunlar dokunmaya, acıya, gerilmeye veya sıcaklığa duyarlı değildir ve çıkıntı seviyelerine bağlı olarak 1 ile 4 arasında derecelendirilir. SantePlus; Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi ; Perianal hematom olarak da adlandırılan dış basur ya da eksternal hemoroid, anüsün dış kısmı çevresinde bulunan deri altında gelişir. Bu hemoroidler kaşıntılı veya ağrılı olabilir ve mavimsi renklidir. Bunun dışında prolapse hemoroid ve tromboze hemoroid gibi farklı hemoroid çeşitleri de bulunur. İç basurun anüsten dışarı sarkmasına prolapse hemoroid, basur içerisinde kan pıhtısı bulunmasına tromboze hemoroid denir.

3. Hemoroid Neden Olur?

 1. Bağırsak alışkanlığında değişiklikler (kabızlık, ishal)
 2. Gebelik ve doğum
 3. Sedanter yaşam
 4. Bazı spor etkinlikleri (ata binmek, bisiklet sürmek)
 5. Çeşitli meslek grupları (şoförler, pilotlar)
 6. Alkol alışkanlığı
 7. Pelvik bölgede yerleşen tümörler, karında ascites oluşumu
 8. Kalın barsak kanseri
 9. Hemoroid (basur) belirtileri nelerdir?
 10. Rektal kanama (makattan taze kırmızı renkli kanama)
 11. Ağrı, Makatta ele gelen şişlik
  Akıntı, makatta ıslaklık hissi, Kaşıntı

4. Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Hemoroid Kremi - Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Kremi - Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi
 Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi ;toplumda yetişkinlerin neredeyse dörtte birinde zaman zaman ortaya çıkan yaygın bir rahatsızlıktır. Hemoroidlerde her zaman belirti görülmez. Ancak çoğu zaman. kaşıntı, rahatsızlık hissi ve kanama gibi belirtilerle kendini gösterir. Hemoroid içerisinde kan pıhtısı oluşursa şiddetli bir ağrıya neden olur. Tedavi için pıhtının boşaltılması gerekebilir. Neyse ki hemoroid tedavisinde birçok etkili tedavi seçeneği bulunur. Birçok kişi, evde uygulanabilecek tedavilerle ve yaşam tarzı değişiklikleriyle belirtilerden kısmen ya da tamamen kurtulabilir.  Varislere benzer şekilde makat çevresinde ve biraz daha yukarısı olan rektumun alt kısmında şişmiş damarlarla karakterize rahatsızlığa hemoroid ya da basur denir. Hemoroid nedeni olabilecek pek çok sebep bulunur; fakat çoğu zaman hemoroidin neden kaynaklandığı tam olarak anlaşılamaz. Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi (Basur) ; Hemoroidler, anüsün dış kısmında cilt altında yerleşim gösteriyorsa eksternal, rektum dediğimiz kalın bağırsağın son kısmında bulunuyorsa internal hemoroid olarak adlandırılır.

5. Hemoroid (Basur) belirtileri nelerdir?

 Hemoroid (Basur) belirtileri hemoroid türüne göre farklılık gösterir. Eksternal hemoroidi olanlarda:

 • Anüs etrafında ortaya çıkan şiddetli kaşıntı ve rahatsızlık hissi
 • Anüs yakınında kaşıntılı, ağrılı yumru veya şişlik
 • Bölgede özellikle oturmakla artan ağrı
 • Dışkıda kan

en sık görülen belirtilerdir. Bölgenin aşırı zorlanması, ovulması veya temizlenmesi belirtileri daha da kötüleştirebilir. Birçok kişide dış hemoroid ile ilişkili bu belirtiler birkaç gün içinde kaybolur.

İnternal hemoroid rahatsızlığında görülen belirtiler:

 • Dışkıda veya tuvalet kağıdında parlak kırmızı kan
 • Makattan basurun sarkarak ele gelmesi

olarak sıralanır. Genellikle sarkık olmayan iç hemoroid ağrılı değildir.Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi ; Fakat sarkmış iç hemoroid ağrıya ve rahatsızlığa neden olur. Anüsle ilgili belirti ve bulguların en büyük nedeni basur olsa da hepsinin sebebi değildir. Bazı hemoroid semptomları, diğer sindirim sistemi problemlerine benzerlik gösterir. Örneğin; makattan kan gelmesi; crohn hastalığı, ülseratif kolit, kolon veya rektum kanseri gibi çok farklı bağırsak hastalıklarının bir işareti olabilir.

6. İç hemoroid dereceleri nelerdir?

İç hemoroidler sarkma miktarına göre 1 ile 4 arasında derecelendirilir.

6.1. Derece I.

 Hemoroid belirgin iken, anal kanadan çıkıntı yapmaz. Hemoroidde kanama olabilir.

6.2. Derece II.

Bağırsak hareketi sırasında hemoroid kanal dışına doğru çıkıntı oluşturur. Fakat kendiliğinden içeriye döner.

6.3. Derece III.

Bağırsak hareketi veya başka bir egzersiz biçimi nedeniyle hemoroid makattan çıkıntı yapar ve ancak parmakla itilerek eski konumuna döndürülebilir.

6.4. Derece IV.

Hemoroid tamamen sarkmıştır ve tamamen anal kanalın dışında bulunur. İçeride kalamaz ve itilemezler.

7. Hemoroid (Basur) tanısı nasıl konur?

 Birçok kişi hemoroid sorunlarıyla ilgili doktora gitmekten utanmaktadır. Bu sebeple rahatsızlığı bulunanların % 75’inde hemoroidde büyüme olmasına rağmen bunlardan sadece %4’lük bir kısmı bir doktora başvurmaktadır. Ayrıntılı bir tıbbi muayene yapılması, doktorunuzun etkili bir tedavi yöntemi önermesine yardımcı olur. Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi ; Bu belirtileriniz için daha ciddi nedenlerin de dışlanmasına yardım eder. Doktorunuz dış hemoroid olup olmadığınızı kolayca görebilir. İç hemoroid teşhisi için ise anal kanal ve rektum muayenesi ve başka testler yapılır.

Rektum muayenesi, doktor tarafından parmakla yapılır. Muayene ile daha ileri tetkik gerekip gerekmediği konusuna karar verilir. İç hemoroidler çok yumuşak olduğundan muayene ile tespit edilemeyebilir. Bu nedenle rektum ve diğer kalın bağırsak kısımlarının kolonoskopi adı verilen ve ucunda kamera bulunan bir aletle incelenmesi gerekebilir. Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi ; Doktorunuz aşağıdaki durumlarda kolonoskopi kullanarak tüm kalın bağırsağınızı incelemek isteyebilir:

Belirti ve bulgular başka bir sindirim sistemi rahatsızlığınız olabileceğini gösteriyorsa
Kalın bağırsak kanseri için risk faktörleriniz varsa
Orta yaştaysanız ve yakın zamanda kolonoskopi yapılmadıysa

Dikkat !

Önemli not alanı

"$ s" üzerine bir düşünce

 1. abdullah dedi ki:

  leke serumundan memnunum çok güzel bir haftada etkisini göstermeye başladı evde olduğum günler sabahları kullanmak faydalı mıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir