Yüz Bakım

Yüzdeki Akne Lekeleri İçin En Etkili 10 Yöntem

Yüzdeki Akne Lekeleri İçin En Etkili 10 Yöntem

 Yüzdeki Akne Lekeleri, cilt sorunlarımızın acımasız bir hatırlatıcısı olabilir. Sivilceleri görmezden gelmenin en iyi yolu, sivilceleri önlemek ve dengeli bir diyet yapmaktır. Bununla birlikte, sivilce izlerine katkıda bulunan bir diyet ve yaşam tarzından çok daha fazlası vardır. Bu sinir bozucu sivilce izleri , kendinize olan güveninizi gerçekten etkileyebilir. Ancak sivilce izlerinin nasıl giderileceğini bilmenin birden fazla yolu vardır . Yüzünüzdeki sivilce izlerini nasıl yok edeceğinizin etkili yollarını arıyorsanız , bu temel makale size rehberlik edecek. Farklı konular hakkında bilgi almak isterseniz bizimle Whatsapp hattından iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Akne lekeleri tedavileri süresince ve sonrasında 6 ay güneşten korunmak ve güneşten koruyucu kullanımı çok önemlidir. Yüzdeki lekelerden  rahatsızsanız sizler için hazırladığımız lekeler nasıl geçer konulu yazıya göz atabilirsiniz. Ayrıca leke kremi yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz. Hemen her tedavide olduğu gibi akne ve sivilce tedavisinde tıbbi prosedürler yanında doğal yollarla akne tedavisi yöntemleri bulunmaktadır. Aynı zamanda koyu lekelerin giderilmesinde de bu doğal yöntemler, etkili olabilir.

1. Akne Lekeleri İçin Limon Suyu

Limon Suyu
Limon Suyu
 • Doğal ağartıcı olarak bilinen limon, sivilce izleri ve akne izlerini hafifletmek için tercih edilmektedir. Taze limon suyu ve pamuk ile uygulanacak kür, her iki günde bir kere tekrarlanmalıdır.
 • Yarım limon suyu, pamuk yardımıyla, aknenin bulunduğu bölgeye nazik hareketlerle sürülmelidir. Ortalama 10-15 dakika bir bekleme süresi sonrasında, ılık su ile yıkanmalıdır. Etkili sonuçların alınması için taze limon kullanılmalıdır.

2. Akne Lekeleri İçin Hint Yağı

akne için hint yağı
Hint Yağı
 • İçeriğinde E vitamini ve omega-3 yağ asitleri bulunan Hinta yağı, yeni cilt hücrelerinin büyümesine olanak tanır. Hasarlı cilt tabakasını onarmada etkili olurken, pigmentasyonla da savaşır.
 • Yoğun kıvamlı Hint yağı, parmaklara alınmalıdır ve etkilenen bölgeye uygulanmalıdır. Gece boyunca bekletildikten sonra, ılık suyla yıkanarak iyice temizlendiğinden emin olunmalıdır.

3. Akne Lekeleri İçin Yeşil Çay

akne lwkwlei için yeşil çay
Yeşil Çay

 Yüzdeki akne lekeleri için en etkili yöntem arasında; iltihaplanma ve sivilceye neden olan bakterilerle rahatlıkla savaşan yeşil çay bulunmaktadır. Flavonoid ve tanen içerir. Ya üretimini azaltır ve aknelerin büyümesini de engeller.

 • Yeşil çay kaynar suda 3-5 dakika bekletilmelidir.
 • Çay suyu soğumaya bırakılmalıdır.
 • Gün içinde 10 dakika ya da bir gece boyunca yüzde bekletilmelidir.

4. Akne Lekeleri İçin Portakal Kabuğu Tozu

Akne Lekeleri
Portakal Kabuğu Tozu

 Portakal kabuğu tozu yüzdeki akne lekeleri için en etkili yöntem olarak kullanılabilir. C vitamini bakımından hayati rol oynayan portakal tüketimi, cilde ve sağlığa önemli etkileri bulunmaktadır.

 • Portakalın içeriğinde bulunan sitrit asit sayesinde; akne izleri hafifletilebilir ve cildin daha aydınlık görünüme kavuşması sağlanır. En iyi sonuca ulaşmak için, akne bulunan bölgeye eşit miktarda portakal kabuğu ve bal karışımı sürülmelidir. 15-20 dakika bekledikten sonra, ılık su ile yıkanmalıdır. Bu kür, farklı günlerde tekrarlanabilir.

5. Akne Lekeleri İçin Doğal Bal

Akne Lekeleri
Doğal Bal

 Doğal bal, antibakteriyel özelliğe sahiptir. Tıkanan gözeneklerdeki kirlerin temizlenmesi için, yapışkan özelliğinden faydalanılmaktadır.

 • 1 yemek kaşığı organik çiğ bal, 1 çay kaşığı sütle karıştırılmalıdır.
 • Hazırlanan karışım 5-10 saniye ısıtılmalıdır ve iyice birbirine karışması sağlanmalıdır.
 • Sürülebilir kıvama geldiğinde, etkilenen bölgeye ince şerit halinde sürülmelidir.
 • Şeridin sabitlenmesi için, hafifçe üzerine vurulmalıdır.
 • 20 ila 30 dakika kuruması beklenmelidir. Şerit kolayca çekilme göstermemelidir.

6. Akne Lekeleri İçin Zerdeçal Maskesi

Akne Lekeleri
Zerdeçal Maskesi

 Yüzdeki akne lekeleri için en etkili yöntem olarak tercih edeceğiniz organik ve enflamatuar etkisi bulunan Zerdeçal, pigmentasyonu azaltma özelliği yanında, cildi aydınlatarak parlamasını sağlar.

 • 1 çay kaşığı limon soyuna 1 tatlı kaşığı zerdeçal eklenir ve iyice karıştırılmalıdır. Hazırlanan karışım, yara izlerine ve yüze maske olarak uygulanmalıdır. Ortalama 30 dakika bekledikten sonra, ılık su ile güzelce temizlenmelidir.
Dikkat !

Önemli not alanı