Saç Bakım

Saç Egzamasına Bitkisel Ne İyi Gelir?

Saç Egzamasına Bitkisel Ne İyi Gelir?

 Saç Egzamasına Bitkisel Ne İyi Gelir, Saç egzaması kuru cilt, lekeler, kızarıklık ve pul pul kepek gibi her türlü soruna neden olabilir. Bu, özellikle kafanız gibi vücudunuzun çok görünür bir bölümünü etkiliyorsa, hastalar için utanç verici ve kontrol edilmesi zor olabilir. Neyse ki, kafa derisindeki egzamayı tedavi etmenin ve semptomlarını önlemeye yardımcı olmanın birçok farklı yolu vardır. Egzama hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Saçlı deri egzamasını tedavi etmek için ilaç kullanmanın yanı sıra, egzama salgınlarının daha da kötüye gitmesini veya oluşmasını önlemek için yaşam tarzınızda yapabileceğiniz bazı ev yapımı veya evde uygulayabileceğiniz çözümler vardır. Bunlardan birisi evde uygulayabileceğiniz yağlar bulunmakta hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca Saçtaki Egzamaya Hangi Şampuan İyi Gelir ? Başlıklı Blogumuzu buradan okuyabilirsiniz.

1. Saç Egzamasında Risk Faktörleri ve Belirtileri

 Nitekim, saç egzaması ile ilişkili çok çeşitli nedenler ve risk faktörleri vardır. Ve egzama semptomları , etkilenenler arasında çok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Egzamanın tek bir nedeni belirlenmemiş olsa da, başlangıç ​​ve alevlenmelere yol açan bazı yaygın nedenler vardır. Ayrıca, çok çeşitli risk faktörleri tanımlanmıştır.

Saç Egzaması için Risk Faktörleri

 • Genetik yatkınlık veya ailede egzama, saman nezlesi veya astım
 • Genç yaş
 • Sağlık çalışanı
 • Kuru bir iklimde yaşamak
 • Beslenme yetersizliği
 • Ergen obezitesi, egzama vakalarının daha sonra başlaması için
 • Hamilelik sırasında düşük D vitamini seviyeleri, yaşamın ilk yılında egzama gelişme riskini artırabilir.

2. Saç Egzamasının Nedenleri

Saç Egzamasına Bitkisel Ne İyi Gelir
Saç Egzamasına Bitkisel Ne İyi Gelir

 Saç egzaması şimdiye kadar, tıp topluluğu henüz kesin bir egzamanın nedenini belirlemedi. Bazıları için beslenme yetersizliği nedeniyle ortaya çıkabilirken, diğerleri için önce bir alerjen veya başka tahriş edici nedeniyle ortaya çıkabilir. İşte yaygın olarak kabul edilen egzamanın nedenleri:

 • Kuru cilt ve çatlayan hassas cilt
 • Bağışıklık sistemi disfonksiyonu
 • Çevre koşulları
 • Cildi etkileyen gen varyasyonu
 • Gıdalara , güzellik ürünlerine, çamaşır deterjanlarına veya diğer kimyasal alerjilere karşı alerjiler
 • Kronik stres
 •  Sıcaklık değişiklikleri

3. Saç Egzamasına Bitkisel Ne İyi Gelir

 Saç Egzamasına Bitkisel Ne İyi Gelir, evde kolayca uygulayabileceğiniz tarifleri ve yöntemleri sizler için derledik;

3.1. Elma Sirkesi

 Bu mutfak malzemesi, sedef hastalığı da dahil olmak üzere her türlü sorun için popüler bir ev ilacıdır . Başınızdaki emekleme hissinin arkasında bu varsa, organik elma sirkesini deneyin.

 İşte nasıl yapacağınız: Küçük bir cilt parçası üzerinde test edin. Yanarsa veya başka şekilde acıtırsa, sirkeyi suyla seyreltin. Yarım su ve yarım sirke deneyin. Haftada birkaç kez bir sprey şişesiyle saç derinize püskürtebilirsiniz. Kuruduktan sonra bırakın veya durulayın. Ancak kafanızda açık bir kesik veya yara varsa bunu denemeyin.

3.2. Nane Yağı

 Nane yağı bir gıda aromasıdır. Ancak, dırdır eden bir kaşıntıyı da yatıştırabilir .

 Getirdiği rahatlamayı açıklayabilecek birkaç niteliğe sahiptir:

 • Tahriş olmuş, iltihaplı bölgeleri sakinleştirebilen cildi soğutur.
 • Kan akışını arttırır, bu da kaşıntıyı hafifletebilir .
 • Kimyasal bileşenleri ile bitleri öldürebilir .

İşte nasıl yapacağınız: Bir bardak soğuk suya iki damla nane yağını karıştırın. Karışımı birkaç dakika boyunca saç derinize nazikçe masaj yapın. Sonra her zamanki gibi şampuanlayın ve bakım yapın.

3.3. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı içeren reçetesiz satılan şampuanlar saç derisine iyi gelebilir. İnsanlar onu kaşıntılı sedef hastalığı ve kepek semptomları için kullanırlar . Çay ağacı yağı da bitlerle savaşabilir .

Çay ağacı yağı, doğal bir antiseptik, antibiyotik ve mantar önleyici olduğu için yardımcı olabilir. Ama dikkat et. Bazı kişilerin bu yağa alerjisi vardır.

İşte bunu nasıl yaparsınız: Biraz uzun bir yol gider. 12 ons şampuana 8-10 damla çay ağacı yağı eklemek için bir damlalık kullanın. Saçınızı her zamanki gibi yıkamak ve durulamak için sadece küçük bir miktar kullanın.

3.4. Limon Otu Yağı

 Bu uçucu yağ, doğal bir büzücüdür, yani küçük kesiklerden kaynaklanan kanamayı azaltabilir ve aynı zamanda cildi daha az yağlı hale getirebilir. Aynı zamanda bir antiseptiktir. Bazı sabunlarda, deodorantlarda, şampuanlarda ve losyonlarda bulabilirsiniz. Limon otu, kepek pullarının neden olduğu kaşıntıyı da hafifletebilir . Yakın zamanda yapılan bir çalışmada , limon otu yağı ve saç toniğinin bir laboratuvar karışımı kaşıntılı kafa derisini rahatlattı.

 İşte nasıl yapacağınız: Normal şampuanınızın bir yemek kaşığına iki damla limon otu yağı ekleyin. Saçınızı ve saç derinizi her zamanki gibi nazikçe yıkayın ve durulayın.

3.5. Madeni Yağ veya Zeytinyağı

 Bu ev eşyaları kepek ve egzamanın neden olduğu pulları yumuşatıp gevşettiği için kaşıntılı saç derinizi rahatlatır . Yağı saç derinize masaj yapın ve yaklaşık bir saat kadar yalnız bırakın. Ardından saçınızı yıkayın.
Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir