Cilt Bakım

Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

 Kuru ciltler, yağlı ciltler, esmerler ve beyaz tenliler tarafından farklı özelliklere sahip güneş kremlerinin kullanılması gerekir. Doğru güneş kremi nasıl seçilir sorusu için kendi özelliklerinizi belirlemeniz ve kendinize uygun şekilde soruyu tekrarlamanız yeterlidir. Güneş kremlerinde faktör seçimi cildinizin ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak, arttırıp azaltabileceğiniz bir işlemdir.

İçindekiler ;

Dikkat !

Güneş koruyucu ürünleri kullanmanın UV ışınlarının cilde verdiği zararlardan korunmak için başvurulabilecek yollardan sadece biridir. SPF hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız yazımıza göz atabilirsiniz. Vücumuduz güneşe çok fazla maruz kalmaktadır. Bu yüzden güneş kremi kullanmak oldukça önemlidir. Sizler için hazırladığımız güneş kremi faydaları adlı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. Kuru Cilt Tipi İçin Güneş Kremi Seçimi

 Kuru ciltler, çatlamaya ve bölgesel çizgilerin oluşmasına çok daha sık rastlanan cilt tiplerinin başında gelmektedir. Özellikle de nemin yetersizliği, uzun süre boyunca güneş ışınlarına maruz kalmanız halinde, cildinizde kısa sürede sonuçlarını ortaya çıkaracaktır. Doğru güneş kremi nasıl seçilir hangi güneş kremi markaları çok daha etkili olur sorusu, kuru cilt tipi için yoğun kıvamlı ürünler şeklinde cevaplanabilir.

 Kullanılacak olan güneş kreminin oldukça yoğun ve nemlendirici krem gibi esnek olmayan kıvama sahip olması gereklidir. Böylece cilt yüzeyini hem nemli tutacak hem de gelen güneş ışınlarının, cilt tabakalarına ulaşmadan yansıtılmasını sağlayacaktır. Çatlak vb. durumlar söz konusuysa, bu bölgelerde iç ve dış tabakalarda aşınmaya veya renk değişimlerine neden olmayacaktır.

2. Yağlı Cilt Tipi İçin Güneş Kremi Seçimi

 Yağlı ciltlerde özellikle de terleme olayı sonucunda güneş kremlerinin aktığı iddia ediliyor. Terlemelere karşı dayanıklı ürünler için suya dayanıklı ibaresiyle satış ve üretim yapılıyor. Yağlı ciltlere özel güneş kremleri ile ilgili siparişlerinizi verirken, şeffaf bir renge sahip olan krem türlerine yönelebilirsiniz. Tam olarak beyaz ve yoğun kıvamlı bir krem yerine, el kremleri gibi kolaylıkla dağılabilen ve ciltte beyazlık bırakmayan ürünler tercih edilmelidir.

 Güneş kremi faktörleri karşılaştırılırken, cilt tiplerine göre değil, cildinizin hassas olup olmamasına bağlı olarak bir ürün karşılaştırması yapmalısınız. 15 faktörlü olan kremlerdeki etkiyi, 50 faktörlü olan kremlerde görememenin tek nedeni, yeterli oranda krem sıkılmıyor olmasıdır. Aynı markanın farklı faktörlerdeki ürünlerinde, cildin güneşten korunması için oluşacak etki, cm2’ye 2 miligram oranında krem sürülmesine bağlıdır.

  • Tüm vücuda güneş kremi sürülecek olması durumunda, 100 miligramlık bir şişenin dörtte birini kullanmanız gerekecektir. Buna bağlı olarak, sadece kollar veya sadece bacaklar için ne kadar krem sürülmesi gerektiğini hesaplayabilirsiniz.
  • Günlük nemlendirici kremlerdeki gibi yoğun bir şekilde güneş kremi kullanmanız, cildinizin korunması ve her bölgeye bu kremin yayılmasını sağlar.

Gözle görülür şekilde beyazlık kalan bir krem sürme işlemi, başarısız bir sürüş olarak tanımlanır. Fazlalık olan kremleri almamalı, elinizle veya bir çubuk yardımıyla cildinizin diğer kısımlarına yedirmeye çalışmalısınız.

3. Beyaz Tenlilerde Güneş Kremi Seçimi

 Doğru güneş kremi nasıl seçilir ve kullanılacak güneş kremi hangi özelliklere sahip olmalıdır sorusu, cilt tipi ve kullanım süresine göre değişecektir. Sadece 3 saatlik bir güneşlenme için tüm vücuda yönelik krem kullanımı söz konusuysa, 25 ila 30 gramlık bir krem sürülmesi ve vücudun her yerine dağıtılması gereklidir.

 Açık tenlilerde güneş kremi seçilirken, faktörü 50 ve üzerinde olan ürünlerin tercih edilmesi öneriliyor. Bunun en önemli nedeni ise UV ışınlarının pek çok farklı frekansta cilde ulaşması ve olabildiğince yüksek oranda geri yansıtılabilir olmasıdır.

  • Beyaz tenlilerde 3 saat ve daha uzun süre boyunca güneş ışınlarına maruz kalması halinde, bronzlaşma yerine yanıklar oluşuyor.
  • Düzenli olarak yeterli oranda güneş kremi sürülmesi halinde, bu yanıklarla karşılaşılmaksızın, cildin bronzlaşması sağlanabilir.

4. Esmerlerde Güneş Kremi Seçimi

Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir
Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir

Doğru güneş kremi nasıl seçilir konusunu merak eden kişiler, esmerler ise 10 faktör veya 15 faktörlü kremleri de kullanabilirler. Cildiniz aşırı hassas değilse veya gün içerisinde her 3 saatte bir krem uygulamasını tekrarlayabilecekseniz, yanık veya diğer cilt sorunlarıyla karşılaşmazsınız. Güneş kremi kullanımı 1mg/cm2 olarak dünya genelinde bilinen bir orandır. Tüm vücut için yaklaşık 25 gram, kollar – bacaklar – sırt ve göğüs bölgesi için 20 gram yağ yeterli olacaktır.

Güneş kremi ne kadar sıklıkla kullanılır; Güneş kreminin kullanılmasıyla ilgili sıklık kişiden kişiye değişiklik göstermez. Açık havada bir tarlada veya sahil kenarında olsanız dahi, sürülen güneş kremlerinin etkisi ortalama 3 saat sürmektedir. En az 2 saatte bir olacak şekilde kreminizi yenilemeniz gerekiyor. Kıyafetinizin altına değil, kıyafetle örtülmeyen ve güneş ışınlarına maruz kalan yerlerde kremin uygulanması yeterli olacaktır.

5. Bebekler İçin Güneş Kremi Seçimi

 Doğru güneş kremi nasıl seçilir sorusunun yanıtsız kaldığı durumların başında, bebekler için kullanılacak olan krem konusu yer almaktadır. 6 ay ila 1 yaşından küçük olan bebeklerde kaç faktörlük krem kullandığınızın çok ciddi bir fark yaratmayacağını bilmeniz gerekiyor. 15 faktör veya 50+ faktör olan kremleri de kullansanız, bebeğinizin cildinde ufak yanıklarla karşılaşma ihtimali bulunmaktadır. Bunun en önemli nedeni, cilt yüzeyinde yansıtıcı bir krem tabakası oluşmayacak ve bebek cildi tarafından bu tabakanın emilecek olmasıdır.

 Kimyasal malzemelerle imal edilen kremler yerine, doğal ürünlerin kullanımı, özellikle de bebek ciltleri açısından son derece nemlidir. Çocukta yan etki oluşturmaması, kızarıklık veya cilt renginde değişikliğe neden olmaması için, bebeğin güneşte kıyafetsiz bir şekilde gezdirilmemesi şarttır.

Dikkat !

Önemli not alanı