Cilt Bakım

Hamilelikte Cilt Lekelenmesi Neden Olur?

Hamilelikte Cilt Lekelenmesi Neden Olur?

 Hamilelikte vücut birçok değişim gösterir ve bu gelişmeler genellikle kadını mutsuz eden değişimlerdir. Bu nedenle kadınlar bunların asla geçmeyeceğini düşünüp bu dönemde bolca strese girerler ancak hamilelik döneminde bu gibi bir strese girmeye gerek yoktur çünkü pek çok durum hamilelik sona erdikten birkaç ay sonra düzene girer. Bunlardan biri de cilt lekeleridir. Hamilelikte cilt lekelenmesi neden olur sorusunu soran pek çok hamile kadın vardır. Bazılarında bu durum belirgin iken bazılarında pek fazla belirgin değildir bu nedenle önemsenmez. Ancak belirgin biçimde lekeleri artan kadınların bu durumu yaşamasının sebebi dış faktörler ve hormonlardır. Ciltteki oluşan lekeler için daha detaylı bilgi almak için Whatsapp hattından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Özellikle hamileliğin orta ve geç dönemlerinde yüz, boyun, koltuk altı, göğüs, kasık ve meme altlarında et benleri oluşabilir. Bunlar doğumdan sonra çoğunlukla yok olur. Bu konu hakkında yazdığımız diğer yazıya göz atabilirsiniz. Lekeler için krem kullanmak oldukça yararlıdır. Ne işe yaradığını öğrenmek istiyorsanız buradan yazıya ulaşabilirsiniz.

1. Cilt Lekelenmesi Nedir?

 Cilt lekelenmesi genellikle yanık gibi durumlarda gerçekleşir. Bu yanık dış koşullar nedeniyle gerçekleşir. Ateşte yakmak gibi ciddi bir yanık olabileceği gibi güneşin zararlı ışınları nedeniyle de olabilmektedir. Cilt lekelenmesini ekstra boyutta yaşayan bir grup vardır ki bunlar hamilelerdir. Bu nedenle hamilelikte ciltte lekelenme neden olur sorusunu duymak mümkündür. Buna ek olarak güneşte fazla kalıyorsanız da cilt lekelenmesi yaşamanız mümkündür.

 Cilt lekeleri pek çok açıdan insanları korkutmakta ve endişelendirmektedir ancak doğal çözümleri mümkündür bu nedenle sadece cildinize vakit tanımalı ve düzenli olarak gerekli tedbirleri almalısınız. Bu sayede cilt lekelenmesi birkaç ay içerisinde yok denecek kadar azalabilir.

2. Cilt Lekelenmesi Neden Olur?

Hamilelikte Cilt Lekelenmesi Neden Olur
Hamilelikte Cilt Lekelenmesi Neden Olur?

 Cilt lekelenmesi pek çok sebepten olabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi cilt lekelenmeleri ciddi yanıklar sonucunda olabileceği gibi aynı zamanda güneş lekeleri nedeniyle de cilt lekelenebilir. En çok lekelenen bölge yüzdür. Yüz daha hassastır bu nedenle lekelenmeye daha müsaittir. Aynı zamanda güneşlenme dışında giydiğimiz kıyafetler nedeniyle cilt lekelenmesi daha çok yüz bölgesinde olmaktadır.

 Cilt lekelenmesi genellikle bahar mevsimlerinden itibaren özellikle de yaz aylarında olmaktadır. En çok da yaz aylarında öğlen saatleri, güneşin en tepede olduğu zamanlarda güneş koruyucu kullanmak şarttır. Cilt lekelenmesi böylece en aza indirilebilir. Ancak buna ek olarak evde uygulayacağınız doğal yöntemler ile var olan cilt lekelerinizi en aza indirebilir ve yeni oluşumları da önleyebilirsiniz.

3. Hamilelikte Cilt Neden Lekelenir?

 Hamilelikte ciltte lekelenme neden olur sorusunu birçok hamile kadından duyarız. Çünkü özellikle çoğu hamile kadında cilt lekelenmeleri görülmektedir. Bunun pek çok sebebi olabileceği gibi en temel sebebi hormonlardır. Özellikle hamilelik döneminde artan östrojen hormonu cildin tamamında incelme olarak kendini gösterir. Östrojen hormonunun pek çok etkisi daha vardır ancak cilt lekelenmesine de sebep olmaktadır. Deriyi inceltir ve özellikle yüz bölgesinde veya derinizin açık olan her yerinde leke görebilmeniz mümkündür. Ancak en çok yüzde görülmektedir. Çünkü yüz zaten hali hazırda en ince deriye sahip bölgelerden biridir ve bu nedenle hamilelikte ekstra bir incelme gösterir. Özellikle yaz aylarında hamile iseniz muhakkak dikkat etmeniz gerekmektedir.

 Yüz dışında hamilelerin karnına da bu sebepli lekeler görmek mümkündür. Bazı durumlarda sadece yüzde çıktığı söylenir ve karında çıktığında hamileler telaşlanır. Ve hamilelikte ciltte lekelenme neden olur sorusunu sorarlar. Ancak endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü bu lekelenmeler yüz dışında da doğal bir süreçtir. Aynı zamanda meme bölgesinde de görülebilmesi de mümkündür. Her bölgede aynı tekniği uygulayabilirsiniz.

 Bilinmelidir ki bu lekeler doğum sonrasından itibaren 1 sene içerisinde kaybolur. Ancak ufak ufak izler kalabilir veya sizler 1 sene beklemek istemez iseniz bunun için birçok doğal yöntem de mümkündür.

4. Hamilelikte Cilt Lekelenmesi Nasıl Geçer?

 Hamilelikte ciltte lekelenmenin geçmesi mümkündür, öncelikle bunu bilerek içinizi rahatlatınız. Ancak leke izleri bir anda geçmez bu nedenle vakte ihtiyacı vardır ve sizler de bu süreçte yaptığınız leke giderici doğal yöntemi bırakmadan muhakkak devam ediniz.

 Gebelik sürecinde doğal yöntemler kullanmayı tercih edin ve Hindistan cevizi yağı kullanarak bunu sağlayabilirsiniz. Her gün gece yatmadan önce lekeli bölgeye sürülen Hindistan cevizi yağı bir ay gibi bir sürede olumlu etkilerini göstermeye başlayacaktır. Özellikle çok kokulu bitkisel şeyleri kullanmamaya gayret ediniz. Ve cildinizi daha da inceltecek limon gibi asidik etkisi fazla olan parçaları da kullanmamak sizin için iyi olacaktır. Özellikle güneşin tepede olduğu öğlen saatlerinde ve onu takip eden iki saat içerisinde dışarıda olmamaya çalışın. Ancak dışarı çıkmanız gerekiyor ise güneş kremi ya da onun yerine Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

 Cilt lekelerine soğuk kompres de iyi gelecektir. Özellikle buz oldukça etkilidir ancak karın bölgenizde kullanmamanız bebek açısından daha iyi olacaktır. Yüz bölgesi için ince bir kumaşa sarılmış buzları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda güneşli bir yerden gelip eve girdiğinizde ılık bir duşa girmeniz de iyi bir etki yaratacaktır.

 Bir diğer yöntem ise lekeli bölgedeki yağı azaltmaktır. Yağı azaltmak için evde bulunan doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu sayede lekeleri önleyebilirsiniz ve daha iyi bir görüntüye kavuşabilirsiniz. 

Dikkat !

Önemli not alanı