Cilt Bakım

Salisilik Asit Nedir? Cilde Faydaları

Salisilik Asit Nedir? Cilde Faydaları

 Salisilik Asit Nedir? Cilde Faydaları , Salisilik asit  sivilcenin en büyük düşmanlarından biridir. Gece boyunca bir lekeye bulaşırsanız , sabahları kurumuş ve çok daha az fark edilir bir sivilce ile uyanabilirsiniz. Ancak salisilik asit cilt için ne yapar ve faydalarından yararlanmanın en iyi yolları nelerdir? Öğrenmek için, salisilik asidin cilt üzerinde tam olarak nasıl çalıştığını, kimlerin kullanması gerektiğini ve kullanmaması gerektiğini ve sivilcelere karşı savaşta neden temel bir bileşen olduğunu anlamak için kurul onaylı dermatologlara danıştık. Gelin Hep Birlikte Yazımızın Devamına Geçelim..

İçindekiler ;

Dikkat !

Salisilik Asit Nedir? Cilde Faydaları Salisilik asidin daha az bilinen faydalarından biri, ciltteki lekelerin ve hiperpigmentasyonun, görünümünü azaltmaya yardımcı olma yeteneğidir. Salisilik asit, büzücü özelliklerinden dolayı cilt tonunun eşitlenmesine ve renk bozulmasının azaltılmasına yardımcı olabilir.

1. Salisilik Asit Nedir?

 Salisilik Asit Nedir? Cilde Faydaları , Öncelikle salisilik asidin ne olduğunu belirleyelim. Salisilik asit söğüt kabuğundan elde edildiğini ve salisilat adı verilen bir bileşen sınıfına aittir. Yapısı biraz karmaşıktır, ancak neden (ve nasıl) bu kadar iyi çalıştığını öğrenmek için bunu anlamak önemlidir. Salisilik asit, salisilat ilaç sınıfına ait bir beta hidroksi asittir. Salisilik asit, beta hidroksi asit ailesinin bir parçası olduğu için, molekülün hidroksi kısmının, molekülün asit kısmından iki karbon atomu ile ayrıldığı anlamına gelir. Bir alfa hidroksi asitte, molekülün hidroksi ve asit kısımları sadece bir atomla ayrılır. Bu yapı, salisilik asidin etkinliği için esastır, çünkü yapısı salisilik asidin yağda daha fazla çözünür olmasına izin verir, bu da cildin gözeneklerine daha kolay nüfuz etmesini sağlar. 

 Topikal salisilik asit cildin gözeneklerine nüfuz ettiğinde, molekülün asit kısmı cilt hücrelerini birbirine bağlayan hücreler arası bağlantının bir kısmını çözer. Bir alfa hidroksi asit sadece cildin yüzeyini eksfoliye edebilirken, salisilik asit gibi bir beta hidroksi asit, cilt hücrelerinin bağlanma şeklini değiştirmek için cildin gözeneklerinin derinliklerine inebilir.

 Cilt bakım ürünleri söz konusu olduğunda , sıklıkla göreceğiniz iki sınıf asit vardır: beta hidroksi asitler (BHA’lar) ve alfa hidroksi asitler (AHA’lar).  Salisilik asit bir beta hidroksi asittir.Bu molekülün hidroksi kısmının, bir karbon atomu ile ayrıldıkları bir alfa hidroksi asidin aksine, asit kısmından iki karbon atomu ile ayrıldığı anlamına gelir. Bu yapı önemlidir, çünkü salisilik asidi daha fazla yağda çözünür hale getirir, böylece cildin gözeneklerine nüfuz edebilir. 

 Hem alfa hem de beta hidroksi asitler cildi eksfoliye eder, ancak AHA’lar suda çözünürken BHA’lar yağda çözünür AHA örnekleri arasında glikolik ve laktik asitler bulunur. Genellikle, yağda çözünen bileşenler, cilt hücreleri arasındaki lipid katmanlarına daha kolay nüfuz eder. Başka bir deyişle, yağda çözünen bileşenler, suda çözünen muadillerinden daha derin bir seviyede cilde nüfuz edebilir. AHA’ lar cildin yüzeyinde eski, ölü deriyi gevşetmek ve daha yeni, taze cildi ortaya çıkarmak için iyi çalışır. Salisilik asit daha derin çalışır ve gözenekleri açmak için gözeneklere nüfuz edebilir.

2. Salisilik Asidin Cilde Etkisi

 Salisilik Asit Nedir? Cilde Faydaları , Salisilik asit, işini yapmak için cildinizin derinliklerine inebilir. Bu kalite, akneyi hedeflemek için bu kadar güçlü bir bileşen yapan şeydir. özellikle siyah nokta ve beyaz nokta için. Cilde nüfuz ettikten sonra, salisilik asit gözenekleri tıkayan cilt kalıntılarını çözer, bir anti-inflamatuar gibi davranır ve ayrıca kırmızı, iltihaplı sivilcelerin ve püstüllerin daha hızlı kaybolmasına yardımcı olur. Bileşen cilde o kadar derinden nüfuz edebilir ki, cilt hücreleri arasındaki bağlantıları gerçekten bozar. 

 Bir kez cilde nüfuz ettiğinde, molekülün asit kısmı cilt hücrelerini bir arada tutan hücre içi ‘tutkalın’ bir kısmını çözebilir. Salisilik asit, özellikle siyah nokta ve beyaz noktaların görünümünü azaltmak için derin cilt eksfoliasyonu için ideal bir bileşendir. Salisilik asit cilde nüfuz eder ve cildin dış tabakasındaki hücreler arasındaki ekleri (dezmozomlar olarak adlandırılır) gevşetir. Bu ekler, cildi bir arada tutan ve gözeneklerinizi tıkayan ölü deri hücrelerini çözen dezmozomlar olarak adlandırılır. Bu anlayış göz önünde bulundurularak, salisilik asidin cilde sağladığı en önemli faydalardan bazılarını keşfetmek artık mümkün.

3. Salisilik Asit Nedir? Cilde Faydaları

 Salisilik asidin cilt için çok sayıda faydası vardır. Salisilik asidin neden cilt bakım ürünlerinizde aramanız gereken bir bileşen olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için salisilik asidin cilt için en önemli faydalarının bir listesini derledik. Salisilik Asit Nedir? Salisilik Asidin Cilde Faydaları

3.1. Salisilik Asit Cildi Eksfoliye Ediyor

 Salisilik asidin en dikkat çekici faydalarından biri, cildi pul pul dökme yeteneğidir. Birçok cilt sorunu, cildin yüzeyinde ölü cilt hücrelerinin birikmesinden kaynaklanır. Salisilik asit cildin gözeneklerine nüfuz ederek ölü cilt hücrelerini ve cilt yüzeyinde oluşan pul pul cildi çözerek gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Salisilik asit ayrıca cildin yüzeyinde biriken kiri, bakterileri ve kiri temizlemeye yardımcı olur, böylece gözenekler temiz kalır ve tahriş edici maddelerden arındırılır. Salisilik asit, ölü deri hücrelerini ve bakterileri ciltten uzaklaştırarak, cilt sağlığını ve görünümünü iyileştiren arındırmaya ve pul pul dökülmesine yardımcı olur.

3.2. Salisilik Asit Akne ile Mücadeleye Yardımcı Olur

 Salisilik asit özellikle akneye meyilli cilde sahip kişiler için faydalıdır. Özellikle salisilik asit, özellikle burun çevresinde ve siyah noktalara yatkın bölgelerde beyaz nokta ve siyah noktalardan kurtulmada etkilidir. Salisilik asit, cildin dış katmanlarındaki hücreler arasındaki bağları parçalama konusundaki eşsiz yeteneği nedeniyle akne oluşumlarını azaltmak için de etkili bir bileşendir. Bu, salisilik asidin lekelere yol açabilecek gözenekleri açmasını sağlar. Ek olarak, salisilik asit de lipofiliktir, yani yağlı cilde nüfuz edebilir ve tıkanmış gözeneklere nüfuz edebilir, cilde derin temizliği sağlamak için şiddetli akne oluşumlarını azaltmak için ihtiyaç duyar. Salisilik asit, yağlı ciltler için cilt bakımında önemli bir bileşendir.

 Salisilik, sebum salgısını azaltma ve düzenleme kabiliyeti nedeniyle akne kopmalarıyla mücadelede de faydalıdır. Aknenin yaygın nedenlerinden biri, gözenekleri tıkayan ve tahriş edici maddelerin birikmesine yol açan ciltte aşırı yağ üretimi ve varlığıdır. Akne oluşumlarını azaltmak veya akneye meyilli bir cilde sahip olmak istiyorsanız salisilik asit içeren cilt bakım ürünleri kullanmak faydalı olabilir.

3.3. Salisilik Asit Yağlı Cildi Azaltır

 Yağlı cilt, gözenekleri tıkadığı ve doğal cilt dökülme döngüsünün oluşmasını engellediği için ciltteki lekelerin yaygın bir suçlusudur. Ek olarak, cildin yüzeyindeki fazla yağ, cildi daha da alevlendiren bakteri ve tahriş edici maddeleri hapsedebilir. Uygulandığında salisilik asit, cildin doğal yağları veya sebum gibi cilt yüzeyindeki yağlı bileşikleri parçalayabilir. Yağlı ciltler için cilt bakım rutininize salisilik asit eklemek, fazla yağları temizlemeye ve sebum seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

3.4.Salisilik Asit Etkili Bir Sıkılaştırıcıdır

 Diğer dikkat çekici faydalarına ek olarak, salisilik asit aynı zamanda cildi sıkılaştırarak ve cildin yağlılığını azaltarak gözeneklerin görünümünü en aza indirebilen oldukça etkili bir büzücüdür. Salisilik asit, gözeneklerin görünümünü en aza indirerek ve cildi sıkılaştırarak cilde genç ve pürüzsüz bir görünüm kazandırabilir.

3.5. Salisilik Asit, Lekeleri Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 Salisilik asidin daha az bilinen faydalarından biri, ciltteki lekelerin ve hiperpigmentasyonun  görünümünü azaltmaya yardımcı olma yeteneğidir. Salisilik asit, büzücü özelliklerinden dolayı cilt tonunun eşitlenmesine ve renk bozulmasının azaltılmasına yardımcı olabilir.

4. Salisilik Asit Hangi Ciltler İçin Uygundur?

Salisilik Asit Nedir? Cilde Faydaları
Salisilik Asit Nedir? Cilde Faydaları

 Salisilik asit şu cilt tipleri için uygundur;

  • Siyah noktaları olanlar,
  • Geniş gözenek problemi olanlar,
  • Sivilce ve sivilce izleri olanlar,
  • Hassas ciltler (Rosacea’sı olanlar düşük oranlarda kullanabilir),
  • Normal, yağlı ve karma ciltler

5. Salisilik Asit Kullanmadan Önce Akılda Tutulması Gerekenler

 Salisilik Asit Nedir? Cilde Faydaları Cildinizdeki gözeneklerin yalnızca küçük bir tıkanıklığından şikayetçiyseniz, salisilik asit leke tedavisi seçeneği için çok güçlü olabilir ve potansiyel olarak kuru cilde yol açabilir. Bu durumda, cilt bakımı endişelerinize yardımcı olabilecek glikolik asit ve laktik asit gibi bileşenler içeren ürünler aramak faydalı olabilir. Aşağıda, her bir bileşene ve bunların gözenek tıkanıklığıyla mücadelede nasıl faydalı olduklarına genel bir bakış yer almaktadır.

5.1. Glikolik Asit

 Glikolik asit, alfa hidroksi asit grubuna ait bir eksfoliyandır, bu da onu bir beta hidroksi asit olan salisilik asitten biraz daha az güçlü ve nüfuz edici yapar. Glikolik asit, asit grubunun en küçük molekülüne sahiptir ve bu da cilt tarafından kolayca emilmesini sağlar. Glikolik asit, biriken ve gözenekleri tıkayan ölü yüzey cilt hücrelerini temizleyerek cildin pul pul dökülmesinde son derece etkilidir. Bu ölü deri hücreleri biriktiğinde, akne salgınına yol açabilecek beyaz noktalar ve siyah noktalar oluşacaktır. Glikolik asit olgun ciltler için idealdir.

5.2. Laktik Asit

 Sadece küçük bir tıkanıklık çekiyorsanız bakmanız gereken bir diğer bileşen laktik asittir . Laktik asit, çeşitli meyvelerde, sebzelerde, bitkilerde ve sütte bulunabilen doğal bir asittir. Glikolik aside benzer şekilde, laktik asit bir alfa hidroksi asittir. Ancak glikolik asit ile laktik asit arasındaki temel fark, laktik asidin daha yumuşak olması ve glikolik aside kıyasla daha az cilt tahrişine neden olabilmesidir. Daha yumuşak olmasına rağmen, laktik asit yine de cildin görünümünü önemli ölçüde iyileştirebilen güçlü bir bileşen olarak işlev görür. Laktik asidin en önemli faydalarından biri cildi pul pul dökme yeteneğidir. Laktik asit, cildin yüzeyindeki gözenekleri tıkayan ölü deri hücrelerini dökmeye teşvik ederek, pul pul dökülme yoluyla cildin dokusunu iyileştirebilir.

 Bu eski, ölü cilt hücreleri döküldükten sonra, onların yerine yeni, sağlıklı bir cilt hücresi grubu üretilir. Bu cilt hücresi yenilenme süreci, cildin daha genç görünmesine yardımcı olur ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Ayrıca bu işlem pigmentasyon, yaşa bağlı lekeler ve/veya akne izlerinin görünümünü azaltmaya da yardımcı olabilir. Laktik asit ayrıca cildin dış tabakasındaki doğal bariyer lipidlerini artırarak cildi nemlendirir ve bu da cildin görünümünü aydınlatmaya yardımcı olabilir.

6. En İyi Salisilik Asit İçeren 3 Ürün Önerisi

 En iyi  salisilik asit içeren üç muhteşem ürünü şu şekilde açıklamamız mümkündür;

  • La Roche Posay Effaclar Tonik
  • Garnier Saf & Temiz Arındırıcı Sıkılaştırıcı Tonik
  • La Roche Posay Effaclar Serum

 Sizinde Cilt Problemleriniz Varsa Bizimle İletişime Geçebilirsiniz. Yazımızın Sonuna Geldik Sağlıklı Hayatlar Dilerim…

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir